Marynarze z jednego z najnowocześniejszych okrętów polskiej Marynarki Wojennej przez dwa tygodnie brali udział w ćwiczeniach z zakresu bezpieczeństwa na pokładzie i reagowania na zagrożenia. Swoje umiejętności doskonalili w Naval Damage Control Training Centre w niemieckim Neustadt.
W związku z przedsięwzięciem niszczyciel min opuścił macierzysty Port Wojenny Gdynia, gdzie stacjonuje w ramach 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i udał się do Niemiec. Tam załoga brała udział, pod czujnym okiem instruktorów z Deutsche Marine, w szeregu rozbudowanych scenariuszy szkoleniowych, takich jak walka o żywotność okrętu i obrona przeciwawaryjna. W związku z tym reagowali na zagrożenia, takie jak pożar na okręcie, przebicie kadłuba, nabieranie wody, czy też poszukiwanie człowieka za burtą. Uczestnicy szkolenia ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy, współpracę z siłami powietrznymi, a także reagowanie na wrogie ataki powietrzne i morskie, w tym abordaż.
Centrum Szkoleniowe Kontroli Uszkodzeń Marynarki Wojennej (Naval Damage Control Training Centre, NAVDAMCONTC) w Neustadt jest przeznaczone do szkolenia żołnierzy Marynarki Wojennej Niemiec i krajów zaprzyjaźnionych, w którym uczą się, jak walczyć z zagrożeniami podczas służby na morzu, aby w sytuacji awaryjnej móc działać niemal instynktownie. Placówka kładzie szczególny nacisk na szkolenie praktyczne. Scenariusze odbywają się w realistycznych warunkach, na przykład w hali straży pożarnej lub na pokładzie byłej fregaty Köln (F220), która po wycofaniu ze służby w 1982 roku służy jako miejsce do ćwiczeń. Podczas szkolenia marynarze uczą się ufać własnym możliwościom i pokonywać strach, zarówno indywidualnie, jak i zespołowo. Scenariusze są prowadzone zarówno dla określonych zespołów, jak i całych załóg pojedynczych okrętów.
W placówce odbywają się także szkolenia nurkowo-ratownicze, w tym też w zakresie ucieczki z okrętu podwodnego. Do tych celów w bazie znajduje się basen pływacki i nurkowy oraz zbiornik do szkolenia ucieczkowego z jednostki znajdującej się pod wodą. Do praktycznego szkolenia nurków na morzu wykorzystuje się także dwie specjalistyczne łodzie do szkolenia nurków. Ofertę ośrodka uzupełnia oferta kursów w zakresie służby medycznej w warunkach bojowych, a także reagowania na zagrożenie radioaktywne, biologiczne i chemiczne.
Ośrodek prowadzi także kursy w zakresie kontroli uszkodzeń dla załóg okrętów, organizowane w rejonie Zatoki Lubeckiej, w zachodniej części Morza Bałtyckiego. To kompleksowe szkolenie w zakresie kontroli uszkodzeń bojowych dla okrętów obejmuje aspekty wojskowe, reakcję medyczną i naprawę wszelkiego rodzaju uszkodzeń technicznych. Symuluje jednocześnie warunki walki zewnętrznej (), czyli z wrogiem na morzu, lądzie i w powietrzu, a także walki wewnętrznej, polegającej na eliminowaniu zagrożeń i uszkodzeń znajdujących się wewnątrz okrętu.
Fot. Deutsche Marine
ORP Albatros to niszczyciel min proj. 258, typu Kormoran 2. W służbie znajduje się od listopada 2022 roku. Do jego głównych zadań należy zwalczanie zagrożeń na morzu, co wiąże się lokalizacją, identyfikacją i w razie potrzeby eliminacją min morskich i innych obiektów niebezpiecznych. W tym celu wykorzystuje bezzałogowe pojazdy podwodne a także armatę morską. Jego wyposażenie pozwala także na prowadzenie kontroli infrastruktury morskiej, zarówno nawodnej, jak i podwodnej.
Ponad milion migrantów dotarło przez morze do Włoch w ciągu dekady
Rosyjski ro-ro dryfował kilka dni zanim wezwał pomoc
Załogant frachtowca zaginął w drodze do Polski
Najdziwniejszy z "okrętów" Royal Navy pierwszy raz wziął udział w międzynarodowych ćwiczeniach
Wyspy Kanaryjskie apelują do rządu Sancheza o pieniądze na opiekę nad nieletnimi imigrantami
Gorąco w rejonie Cieśniny Ormuz. Niebezpieczne działania sił morskich Iranu wobec USA groźbą eskalacji