• <
Baltexpo2023_duży

Marynarki Wojenne Rumunii i USA organizują międzynarodowe ćwiczenie pk. "Sea Breeze 23.3"

09.09.2023 17:15 Źródło: MW Rumunii
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Marynarki Wojenne Rumunii i USA organizują międzynarodowe ćwiczenie pk. "Sea Breeze 23.3"

Partnerzy portalu

MW Rumunii

Od 11 do 15 września br. w rejonie Morza Czarnego i Delty Dunaju odbędą się międzynarodowe ćwiczenia z udziałem sił morskich państw NATO i zaprzyjaźnionych. Ich celem będzie sprawdzenie zdolności przeciwminowych sił morskich w ramach międzynarodowego zespołu okrętów. 

W ćwiczeniach kierowanych przez Dowództwo Komponentu Marynarki Wojennej Rumunii (Forțele Navale Române) wezmą udział okręty i zespoły specjalistów morskich z Bułgarii, Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Turcji i Ukrainy. Szczególnie w przypadku ostatniego z tych państw ma to szczególnie znaczenie z racji na toczącą się od ponad półtora roku wojnę z Rosją i trwającą odbudowę sił morskich. W czerwcu br. pod tym samym kryptonimem nieopodal wysp brytyjskich odbyło się takie samo ćwiczenie. Zdolność do zwalczania morskich zagrożeń w postaci min oraz innych obiektów niebezpiecznych jest istotna również dla innych państw basenu Morza Czarnego z racji na to, że strony konfliktu, szczególnie Rosja, zrzucają ich wiele, a część z powodu pływów dostaje się na wody terytorialne i wybrzeża, stwarzając zagrożenie pomimo nieuczestnictwa w walkach. 

Do ćwiczenia Rumunia ma wystawić trałowiec Sublocotenent Alexandru Axente, szybką jednostkę z bazą dla nurków „Venus”, łódź Posada VBL179, szybkie łodzie typu RHIB (rigid-hulled inflatable boat), a także zespoły specjalistów ds. usuwania wybuchowej amunicji (Explosive Ordnance Disposal, EOD) oraz z Centrum Danych Akcji Minowych Morskiej Dyrekcji Hydrograficznej. Z lądu działania będą wsparte przez pluton piechoty morskiej, trzy amfibijne transportery opancerzone, łodzie szturmowe i sztab. Z kolei USA wystawi morski samolot patrolowo-rozpoznawczy P-8 Poseidon, zespół nurków wraz  z łodziami i wyposażeniem przeciwminowym. Pozostałe kraje również wystawią głównie zespoły nurków, specjalistów ds. działań EOD, a także specjalistów ds. techniki wojskowej i oficerów sztabowych.

Przed rozpoczęciem praktycznej części ćwiczeń Rumuńskie Siły Morskie wspólnie z  US Navy zorganizowały w dniach 5-6 września w Konstancy spotkanie dowódców marynarek wojennych państw członkowskich NATO z regionu Morza Czarnego (Bułgaria, Rumunia i Turcja), w którym uczestniczyli także dowódca francuskich sił morskich na Morzu Śródziemnym, przedstawiciele Royal Navy, dowódca 6. Floty USA, dowódca Sojuszniczego Dowództwa Morskiego NATO oraz delegacja z Ukrainy. Konferencja prowadzona przez szefa sztabu sił morskich państwa-gospodarza, wiceadm. Mihaia Panaita i dowódcy 6. Floty USA wiceadmirała Thomasa E. Ishee miała na celu zsynchronizowanie wizji na poziomie struktur NATO i państw partnerskich, dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa regionu Morza Czarnego, w tym niezakłóconej żeglugi w kontekście agresywnych działań Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie i zagrożenia, jakie niosą ze sobą dryfujące miny morskie. Poważnym wyzwaniem międzynarodowym pozostaje transport zboża z Ukrainy w związku z zerwaniem umowy zbożowej przez Rosję po ataku na Most Krymski i eskalacji działań wojennych w postaci rosyjskich ataków rakietowych na Odessę oraz ukraińskich z użyciem dronów bezzałogowych na Noworosyjsk. 

Oficjalna ceremonia otwarcia międzynarodowego ćwiczenia „Sea Breeze 23.3” odbędzie się w poniedziałek 11 września o godzinie 11:00 na Terminalu Pasażerskim w porcie w Konstancy, gdzie będą obecni przedstawiciele państw biorących udział w epizodach ćwiczebnych. Głównym celem przedsięwzięcia jest rozwój interoperacyjności pomiędzy uczestniczącymi krajami w zakresie wojny przeciwminowej celem zapewnienia swobody żeglugi.

Dziękujemy za wysłane grafiki.