• <

Wynik wyszukiwania - "miny morskie" - Wiadomości

Powtórki z historii, czyli o szkodach i niebezpieczeństwach na morzach i oceanach świata. Raport wypadków i zdarzeń morskich – kwiecień 2024 r.

Kwiecień to kolejny miesiąc, w którym dochodziło do groźnych ataków na statki handlowe, które w mniejszej ilości, ale nadal kontynuują swoje podróże przez Morze Czerwone oraz Zatokę Adeńską. Jak podają międzynarodowe źródła analityczne, w tym Clarksons Research takich przejść statków w zależności od ich typów jest o wiele mniej niż wcześniej. Chodzi o spadki rzędu od około 70 % do nawet 90 % statków różnych typów przepływających mniej przez te niebezpieczne rejony w stosunku do okresu grudnia 2023 roku.
12.05.2024

W Niemczech ochrzczono nową korwetę, FGS Karlsruhe

W Hamburgu odbył się 7 maja br. chrzest FGS Karlsruhe (F267). To ósma jednostka serii typu Braunschweig, określanej też jako projekt K130. Jej budowa trwa od 2020 roku i aktualnie trwa doposażanie okrętu w sprzęt, systemy i uzbrojenie. W niedalekiej przyszłości przejdzie także kontrole, próby morskie i testy odbiorcze.
08.05.2024

Polscy marynarze uczestniczyli w ćwiczeniu przeciwminowym na Morzu Śródziemnym pk. "Olives Noires 2024"

W dniach od 8 do 19 kwietnia 2024 roku Marynarka Wojenna Francji organizowała cykliczne ćwiczenie pk. "Olives Noires." W przedsięwzięciu uczestniczył szereg państw, w tym Polska. Z racji na zagrożenie, jakie wciąż stanowią miny morskie dla bezpieczeństwa morskiego, takie wydarzenia mają kluczowe znaczenie dla szkolenia sił przeciwminowych.
25.04.2024

G-TEC zakończył projekt geodezyjny dla Baltic Power, morskiej farmy wiatrowej budowanej na polskim Bałtyku

Projekt realizowany przez G-TEC, będącego podwykonawcą dla konsorcjum, w skład którego wchodzą DEME Offshore, TFKable Group i NKT, obejmował około 130 km eksportowych i 127 km międzysystemowych, które połączą 76 turbin wiatrowych i dwie podstacje morskie.
23.04.2024

W Finlandii położono stępkę pod pierwszą korwetę typu Pohjanmaa

W fińskiej stoczni w Rauma odbyła się 11 kwietnia uroczystość położenia stępki pod pierwszą z czterech wielozadaniowych korwet projektu Laivue 2020. Mają one wzmocnić potencjał Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat).
11.04.2024

Korea Południowa wciela do służby trzeci okręt podwodny serii KSS-III. Uroczystość z udziałem zagranicznych gości, w tym z Polski

Do służby w Marynarce Wojennej Korei Południowej wcielono okręt podwodny ROKS Shin Chae-ho (SS-086) z serii określanej KSS-III Batch-I. W uroczystości brało udział wielu gości reprezentujących kraje zaprzyjaźnione i potencjalnie zainteresowane zakupem podobnych jednostek. Wśród nich nie zabrakło Polaków z racji na współpracę zbrojeniową z Koreą Południową oraz program "Orka".
04.04.2024

"Ostrobok" i "Wargacz" zakończone. Największe tegoroczne ćwiczenia Marynarki Wojennej za nami

Do 8 marca trwały największe w tym roku ćwiczenia 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, kolejno pk. "Ostrobok-24" i "Wargacz-24". Te coroczne przedsięwzięcia będące głównymi punktami roku szkoleniowego jednostek polskiej Marynarki Wojennej były w tym roku częścią ćwiczeń Wojska Polskiego pk. "Dragon-24", odbywających się w ramach największych manewrów NATO od czasu Zimnej Wojny, "Steadfast Defender-24".
14.03.2024

Hanwha Ocean i Babcock International podpisały umowę o współpracy w zakresie budowy okrętów podwodnych

W trakcie spotkania, które odbyło się w Warszawie, południowokoreańska stocznia Hanwha Ocean nawiązała współpracę z brytyjskim koncernem Babcock International. Ma to stanowić "znaczący krok naprzód" w zakresie zabezpieczenia programów budowy okrętów podwodnych, oferowanych do wielu państw, wskazując m.in. na Polskę i Kanadę.
08.03.2024

Holandia przekaże Ukrainie szybkie jednostki pływające

Władze holenderskie przekazały 1 marca, że dostarczą Ukrainie szybkie i zwrotne łodzie przeznaczone do szerokiego spectrum zadań. Ponadto zapewni 250 mln euro na rzecz czeskiej inicjatywy mającej na celu zamówienie w krótkim terminie dużej liczby pocisków artyleryjskich dla broniącego się kraju.
04.03.2024

Szwedzkie łodzie pomogą Ukrainie w ofensywie

Szybkie i zwinne łodzie desantowo-szturmowe, które Szwecja przekaże Ukrainie, pomogą ukraińskiemu wojsku w walce ofensywnej na Dnieprze i innych rzekach oraz w obronie wybrzeża Morza Czarnego - zaznaczają w rozmowie z PAP szwedzcy wojskowi
20.02.2024

Szwedzki rząd przekaże Ukrainie 10 łodzi desantowo-szturmowych

Rząd Szwecji ogłosił we wtorek przekazanie Ukrainie w ramach największego dotychczas 15. pakietu pomocy wojskowej m.in. 10 łodzi desantowo-szturmowych stridsbat 90. Darowizna ma być sygnałem, że wsparcie Sztokholmu dla Kijowa będzie kontynuowane.
20.02.2024

Babcock z kontraktem na dostawę systemów uzbrojenia dla południowokoreańskich okrętów podwodnych

Stocznia Hanwha Ocean zawarła z Babcock International siedmioletni kontrakt w ramach prac nad nowoczesnymi okrętami podwodnymi serii KSS-III Batch-II. Wiąże się on z produkcją i instalacją systemu wyrzutni, który będzie wykorzystywany do użycia pocisków i torped, jakie znajdą się w wyposażeniu tych jednostek. Udział brytyjskiego koncernu w tym przedsięwzięciu jest istotny dla polskich specjalistów, gdyż dotyczy okrętów podwodnych proponowanych w ramach programu "Orka" dla Marynarki Wojennej RP.
05.02.2024

Rosja wprowadza do służby kolejny okręt podwodny

Do służby w rosyjskiej Flocie Północnej wszedł nowy okręt podwodny proj. 677 (Łada) o nazwie Kronsztad. Nastąpiło to po ponad 18 latach budowy. Uroczystość pierwszego podniesienia bandery nastąpiła w Stoczni Admiralicji w Petersburgu.
01.02.2024

"Torpeda w celu". Ostatnie takie strzelanie francuskich sił podwodnych

W ramach gotowości operacyjnej 12 stycznia tego roku okręt podwodny zdolny do ataków balistycznych (sous-marin nucléaire d’attaque, SNA) Améthyste (S605) przeprowadził ostatnie ćwiczenia torpedowe modelu F17.2. Było to ukoronowanie lat utrzymywania zdolności w związku z użyciem tej broni i ciągłości rozwijania niezbędnej wiedzy specjalistycznej dla załóg łodzi podwodnych.
22.01.2024

Rozpoczęcie budowy przyszłego ORP Rybitwa w Remontowa Shipbuilding S.A. Za nami już cięcie blach

Z udziałem przedstawicieli krajowej branży stoczniowej, zaangażowanych podmiotów oraz kadry dowódczej Marynarki Wojennej RP odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy piątego niszczyciela min proj. 258. Jednostka ta wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
21.01.2024

Do Portu Gdynia weszła niemiecka korweta FGS Ludwigshafen am Rhein

W gdyńskim porcie pojawił się okręt Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine), FGS Ludwigshafen am Rhein (F 295), wykonujący zadania na Morzu Bałtyckim. Należy on do nowoczesnej serii korwet, przeznaczonej do szerokiego spektrum zadań. Wizyta ma charakter roboczy, będąc okazją do odpoczynku załogi i uzupełnienia zapasów na jednostce.
19.01.2024

Ukraina zaprzecza jakoby planowała wysłać swoje nowe okręty na Morze Czarne

Dowódca Sił Morskich Ukrainy wiceadm. Ołeksij Nejiżpapa wypowiedział się w sprawie niedawnej informacji odnośnie uniemożliwienia przemieszczenia niszczycieli min pod niebiesko-żółtą banderą na Morze Czarne. Jego zdaniem związane z tym zamieszanie jest wynikiem nieporozumienia, a jego państwo nie planuje wysyłać pozyskanych od Wielkiej Brytanii jednostek na tamten akwen.
11.01.2024

W Stambule zainaugurowano misję przeciwminową na Morzu Czarnym, pk. "MCM Black Sea"

Bułgaria, Rumunia i Turcja podpisują umowę w sprawie powołania Grupy Zadaniowej do zwalczania min morskich na Morzu Czarnym, pk. "MCM Black Sea". Oficjalna ceremonia odbyła się w Stambule, gdzie spotkali się przedstawiciele resortów obrony tych państw.
11.01.2024

Turcja nie będzie przepuszczać ukraińskich okrętów przez Cieśninę Bosforską na Morze Czarne

Władze Turcji przekazały w komunikacie prasowym, że dopóki trwa wojna na Ukrainie, nie przepuści przez swoje wody terytorialne okrętów, które Siły Morskie Ukrainy (Військово-Морські Сили Збройних Сил України) otrzymały na podstawie umowy zakupowej od Wielkiej Brytanii.
02.01.2024

Hanwha Ocean zbuduje najnowocześniejsze okręty podwodne dla Korei Południowej. Te same oferuje w ramach programu "Orka"

Południowokoreańska Administracja Przejęć Obronnych (Defense Acquisition Program Administration, DAPA) wybrała Hanwa Ocean jako głównego wykonawcę do budowy i dostarczenia kluczowych dla sił morskich państwa okrętów podwodnych z serii KSS-III Batch-II. Takie same są oferowane Polsce w ramach programu "Orka".
08.12.2023

Zełeński: Dzięki wygranej bitwie o Morze Czarne Ukraina przetransportowała prawie 7,5 mln ton ładunków

Dzięki nowemu korytarzowi zbożowemu Ukraina miała zdołać wyeksportować 7,5 mln ton towarów. Zdaniem władz jest to efekt skutecznych działań na froncie morskim, dzięki czemu rosyjska flota ma nie zagrażać statkom transportowym. Wołodymir Zełeński podkreślił zdalnie podczas szczytu przywódców państw G8, że jego kraj "wygrał tę bitwę".
07.12.2023

Ceremonia z przytupem. Indie wodują trzy okręty naraz

W krajowej stoczni w Koczin odbyła się nietypowa uroczystość, gdyż zwodowano aż trzy, przyszłe korwety przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare Shallow Water Craft, ASW SWC). Wydarzenie ma być dowodem wzmacniania zdolności obronnych państwa, jak i możliwości przerobowych indyjskiego przemysłu stoczniowego.
06.12.2023

"Orka" po koreańsku. Hanwha Ocean prezentuje KSS-III. To propozycja okrętu podwodnego dla Polski

Stoczniowy gigant z Korei Południowej, Hanwha Ocean zorganizował konferencję prasową, w trakcie której przedstawił polskim dziennikarzom propozycję dla polskiej Marynarki Wojennej. Była to także demonstracja aspiracji w zakresie współpracy z Polską w sektorze morskim. Zorganizowane w tym celu spotkanie było także okazją do zapoznania się z potencjałem stoczniowym firmy, wymianą doświadczeń oraz ofertą dla polskich władz.
30.11.2023

Kongsberg dostarczy zamawiającemu trzy pojazdy podwodne przeznaczone do badań głębin oceanicznych

W siedzibie firmy w Horten sformalizowano kontrakt z Argeo w zakresie dostarczenia trzech zaawansowanych pojazdów AUV. Mają wspomóc działania na rzecz prowadzenia działań pod wodą zarówno na rzecz przemysłu, jak i ochrony środowiska naturalnego.
20.11.2023

Statek ze zbożem uszkodzony na Morzu Czarnym u wybrzeża Ukrainy, najpewniej wybuchła mina morska

Statek transportujący zboże został nieznacznie uszkodzony na Morzu Czarnym u wybrzeża Ukrainy, prawdopodobnie w wyniku wybuchu miny morskiej - poinformowała agencja Reutera, powołując się na ekspertów i źródło w ukraińskim rządzie.
18.11.2023

Cypr głównym punktem morskiej pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy

Trwający od 7 Października konflikt między Izraelem i Hamasem spowodował, że nawet 1,5 mln ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w związku z trwającymi walkami w Strefie Gazy jak i terytorium izraelskim. W związku z tym międzynarodowe siły morskie z USA na czele zostały rozlokowane we wschodniej części Morza Śródziemnego, celem egzekwowania bezpieczeństwa. Ponadto został uruchomiony korytarz humanitarny celem ewakuacji obywateli innych państw i dostarczania pomocy, w czym kluczową rolę gra Cypr.
10.11.2023

Kluczowy moment dla fińskiej branży okrętowej. Rusza budowa pierwszej, wyjątkowej korwety

To był ważny dzień w stoczni Rauma Marine Constructions (RMC). 30 października odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej, wielozadaniowej korwety typu Pohjanmaa, programu Squadron 2020. Tak jak polski program "Miecznik", ma być to początek wzmacniania nie tylko marynarki wojennej, ale też branży stoczniowej.
31.10.2023

Deutsche Marine otrzymuje drony do prowadzenia podwodnych działań

Siły Marynarki Wojennej Niemiec wzbogacają się o systemy rozpoznawcze dalekiego zasięgu SeaCat. Znajdą się w wyposażeniu niszczycieli min.
24.10.2023

Zwodowano okręt przeciwminowy dla Holandii. To kolejna jednostka z nowej, belgijsko-niderlandzkiej serii

Podczas uroczystości w francuskiej stoczni w Concarneau zwodowano okręt dla sił przeciwminowych Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine), przyszły HMS Vlissingen (M 840). Ma on zwiększyć zdolności państwa w zakresie utrzymywania bezpieczeństwa na morzu, w tym wykrywania, lokalizacji i neutralizowania niebezpiecznych obiektów znajdujących się pod wodą. To także dowód na współpracę branży morskiej i zbrojeniowej Belgii, Francji i Holandii.
20.10.2023

Baltexpo 2023: Dyskusja o roli marynarki wojennej w współczesnym systemie bezpieczeństwa morskiego

W trakcie sesji konferencyjnej podczas targów Baltexpo w Gdańsku odbył się panel dyskusyjny pt. "Bezpieczeństwo wybrzeża, szlaków transportowych I infrastruktury krytycznej krajów bałtyckich w świetle obecnych zagrożeń – scenariusze, wyzwania, postulaty". Przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej oraz branży zbrojeniowej podzielili się refleksjami na temat znaczenia i perspektyw morskiego rodzaju sił zbrojnych, zarówno z punktu widzenia Polski, jak i innych państw, nie tylko nadbałtyckich.
17.10.2023

Taka eksplozja robi wrażenie! Polscy specjaliści wysadzili niewybuch w Zatoce Gdańskiej [WIDEO]

Od rana przez kilka godzin nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża prowadzili akcję neutralizacji odnalezionych niebezpiecznych pozostałości z czasów II wojny światowej. Jej finałem było wysadzenie obiektów, dzięki czemu nie będą już stanowić zagrożenia.
17.10.2023

Szybka akcja we Francji. Działający z polskiego okrętu litewscy nurkowie-minerzy zneutralizowali niewybuch o wadze 1000 kg

Na wodach terytorialnych Francji nieopodal wybrzeża międzynarodowy zespół okrętowy pod polskim dowództwem zajmuje się neutralizacją niebezpiecznych obiektów, w tym pozostałości z czasów II wojny światowej. Dziś jedną ze spektakularnych okazji dokonali specjaliści z Marynarki Wojennej Litwy (Lietuvos karinės jūrų pajėgos), operujący z ORP Kadm. Xawery Czernicki.
13.10.2023

Turcja będzie współpracować z Rumunią i Bułgarią przy rozminowywaniu Morza Czarnego

Turcja będzie współpracować z Rumunią i Bułgarią przy rozminowywaniu Morza Czarnego - poinformowało w środę ministerstwo obrony w Ankarze.
11.10.2023

Turecki statek handlowy uszkodzony przez minę na Morzu Czarnym

Turecki statek handlowy wszedł na minę na Morzu Czarnym w pobliżu rumuńskiego wybrzeża. W wyniku eksplozji członkowie załogi nie doznali obrażeń, statek jest lekko uszkodzony.
06.10.2023

Rosja może używać min morskich do ataków na cywilne statki na Morzu Czarnym

Rosja może wykorzystywać miny morskie do atakowania statków cywilnych na Morzu Czarnym i obarczać winą za to Ukrainę – ostrzegło brytyjskie MSZ.
05.10.2023

Mina morska uszkadza statek na Morzu Czarnym. Załoga ewakuowana

Pływający pod banderą Togo statek towarowy Seama uderzył w minę morską nieopodal rumuńskiego portu Sulina, blisko granicy z Ukrainą. Służby ratunkowe z Rumunii ewakuowały 12 członków załogi. Nie ma informacji o ofiarach.
20.09.2023

US Navy wciela do służby okręt problematycznej serii

W skład sił morskich USA wszedł USS Marinette (LCS 25), należący do kontrowersyjnej serii okrętów obrony wybrzeża (Litoral Combat Ship, LCS) typu Freedom. W związku z szybkim wycofywaniem bliźniaczych jednostek pojawiają się pytania odnośnie wcielania do służby kolejnych.
19.09.2023

Marynarki Wojenne Rumunii i USA organizują międzynarodowe ćwiczenie pk. "Sea Breeze 23.3"

Od 11 do 15 września br. w rejonie Morza Czarnego i Delty Dunaju odbędą się międzynarodowe ćwiczenia z udziałem sił morskich państw NATO i zaprzyjaźnionych. Ich celem będzie sprawdzenie zdolności przeciwminowych sił morskich w ramach międzynarodowego zespołu okrętów.
09.09.2023

Szukają min morskich u wybrzeży Holandii

12 okrętów NATO z sześciu państw od poniedziałku bierze udział w ćwiczeniach „Sandy Coast” u wybrzeży Holandii. Towarzyszą im wyspecjalizowane grupy nurków. Kluczową rolę w tych działaniach odgrywa dowodzony przez Polaków zespół SNMCMG1. Ćwiczenia potrwają do 1 września.
25.08.2023

Niemcy wysyłają okręty na dalekie akweny w ramach misji międzynarodowych

W niedzielę 13 sierpnia br. korweta proj. K130 Oldenburg (F 263) opuściła swój macierzysty port Warnemünde podczas rejsu Hanse Sail, aby wziąć udział w misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Jednocześnie w ramach zobowiązań w NATO weźmie udział w misji wsparcia sojuszników na Morzu Egejskim. Wpisuje się to w rosnące zaangażowanie Deutsche Marine poza Bałtykiem i Morzem Północnym.
14.08.2023

Mimo trwającej wojny otwarto kilka plaż w Odessie

Pomimo niebezpieczeństw związanych z trwającym konfliktem, władze Ukrainy zdecydowały się otworzyć kilka plaż, które są uznawane za bezpieczne. Są tu jednak pewne warunki i obostrzenia, niemniej daje to mieszkańcom szansę na odpoczynek oraz chwilę oderwania się od wojennej zawieruchy.
12.08.2023

Włochy mają wesprzeć budowę kluczowego gazociągu na Morzu Czarnym

Włoska firma Tenaris otrzymała zamówienie na dostawę rur i usług dla fazy II-A projektu zagospodarowania pola gazowego Sakarya, obsługiwanego przez Turkish Petroleum (TPAO) i zlokalizowanego na bardzo głębokich wodach zachodniego Morza Czarnego, około 175 km od brzegu Eregli w Turcji.
28.07.2023

Ambasador przy ONZ: Rosja może zaatakować cywilne statki na Morzu Czarnym

Wielka Brytania ma informacje wskazujące na to, że "rosyjskie wojsko może rozszerzyć swoje ataki na ukraińskie zakłady zbożowe na ataki wymierzone w cywilną żeglugę na Morzu Czarnym" - oświadczyła we wtorek brytyjska ambasador przy ONZ Barbara Woodward.
25.07.2023

Royal Navy testuje autonomiczne jednostki nawodne, mające wzmocnić zdolności przeciwminowe

Morskie służby Wielkiej Brytanii chcą sprawdzić możliwości wykorzystania autonomicznych pojazdów nawodnych (Unmanned Surface Vehicle, USV) i podwodnych (Autonomus Underwater Vehicle, AUV) do działań w zakresie zwalczania obiektów niebezpiecznych znajdujących na wodzie jak i pod wodą. Ma to być rozwój przełomowych technologii, które rozwiną potencjał Royal Navy w zakresie wykorzystania pojazdów bezzałogowych, biorąc przykład z wielu państw, w tym Polski.
04.07.2023

Powraca ćwiczenie "Sea Breeze" organizowane przez Marynarkę Wojenną Ukrainy i z udziałem jej okrętów

Po raz pierwszy od 2021 roku zostało przeprowadzone ćwiczenie morskie pk. Sea Breeze, które było cyklicznym przedsięwzięciem przeciwminowym ukraińskich sił morskich. Choć udział jej floty był symboliczny, dowodził przede wszystkim międzynarodowego wsparcia dla rządu w Kijowie, a także solidarności podczas toczącej się wojny.
28.06.2023

Politechnika Gdańska naprawi miny Marynarce Wojennej

Politechnika Gdańska podała, że jej pracownicy będą naprawiać i modyfikować miny morskie na zlecenie Marynarki Wojennej.
12.06.2023

Niemiecki okręt FGS Erfurt wszedł do Portu Gdynia

Przed południem do gdyńskiego portu weszła korweta typu Braunschweig FGS Erfurt (F 262), wchodząca w skład Deutsche Marine. Krótki pobyt ma zostać wykorzystany przez załogę do odpoczynku oraz uzupełnienia zapasów.
09.06.2023

Niemiecka Marynarka Wojenna buduje swój potencjał? Chrzest nowej korwety

W stoczni NVL Blohm+Voss w Hamburgu odbyła się uroczystość chrztu nowej korwety dla Deutsche Marine, która otrzymała imię Emden. To siódma jednostka z dziesięciu zaplanowanych typu K130, jaka będzie służyć pod czarno-czerwono-złotą banderą.
05.05.2023

Współpraca okrętów 8. FOW z siłami 16. DZ w ramach ćwiczenia Zalew-23

W tym tygodniu 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana z Olsztyna realizuje ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Zalew-23. Głównym celem jest demonstracja zdolności największego związku taktycznego północno-wschodniej Polski do odpowiedzi na zagrożenia militarne i niemilitarne od strony morza. Innowacją jest wykorzystanie nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną.
30.03.2023

W pobliżu gruzińskiego wybrzeża eksplodowała mina morska

W związku z sztormem na morzu czarnym ukraińska armia ostrzegła społeczności przybrzeżne w pobliżu Odessy o ryzyku dryfujących min morskich. Miało to związek z informacją o samoczynnej detonacji miny kontaktowej na publicznej plaży w Batumi, drugim co do wielkości mieście Gruzji.
15.02.2023

Neutralizacja miny morskiej w gdyńskim porcie zakończona [ZDJĘCIA]

Specjaliści z Grupy Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Wybrzeża dokonali neutralizacji miny morskiej typu GC z czasów II wojny światowej.
06.12.2022

Dania. Minister obrony: amunicja z II wojny światowej utrudnia śledztwo w sprawie Nord Stream

Spoczywająca na dnie Morza Bałtyckiego amunicja z okresu II wojny światowej utrudnia śledztwo w sprawie wycieków z gazociągów Nord Stream - oświadczył w czwartek minister obrony Danii Morten Bodskov.
13.10.2022

Port Gdynia. Pierwsza bomba lotnicza zneutralizowana; pozostały jeszcze dwie bomby i dwie miny

Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni wydobyli, a następnie zneutralizowali bombę lotniczą o wadze 500 kg z okresu II wojny światowej, która zalegała w gdyńskim porcie. W środę operacja neutralizacji min i bomb lotniczych będzie kontynuowana.
04.10.2022

Zakaz kąpieli w Sopocie i Gdyni. Powodem miny i bomby

Pierwsze morsy muszą w tym tygodniu obyć się bez kąpieli. Przynajmniej w Sopocie i Gdyni. Mieszkańcy tych dwóch miast otrzymali dziś alert RCB o zakazie zbliżania się do Bałtyku. Powodem jest wyciąganie z niego niewypałów z czasów II wojny światowej.
04.10.2022

Port Gdynia. Jutro startuje neutralizacja niewybuchów

We wtorek 4 października rozpocznie się operacja neutralizacji dwóch min morskich z czasów II wojny światowej, jakie znaleziono na redzie Portu Gdynia.
03.10.2022

Kolejna mina na Morzu Czarnym zdetonowana

Saperzy rumuńskiej armii przejęli w niedzielę wieczorem i zdetonowali minę na Morzu Czarnym - podało ministerstwo obrony w Bukareszcie. Dodało, że jej pojawienie się ma związek z wojną na Ukrainie.
01.08.2022

Polski okręt wykrył 168 obiektów minopodobnych

13 okrętów i 8 zespołów nurków dzień i noc przeczesywały litewskie wody terytorialne w poszukiwaniu min. Wśród jednostek znalazł się najnowszy polski niszczyciel min, ORP Kormoran.
23.05.2022

Ukraina. Dwie miny morskie na brzegu w obwodzie odeskim, zdetonowali je saperzy

W obwodzie odeskim, na południu Ukrainy, sztorm wyrzucił na brzeg Morza Czarnego dwie rosyjskie miny morskie – poinformowały władze Odessy, publikując nagranie, na którym widać pracę saperów. Miny już bezpiecznie zdetonowano.
16.05.2022

Brytyjczycy: miny w Morzu Czarnym uwolnione przez działania Rosjan

Brytyjskie Ministerstwo Obrony w niedzielę odniosło się do kwestii znajdowanych w Morzu Czarnym min morskich. Departament stwierdził, że to rosyjskie działania sprawiły, że ładunki dryfują w akwenie.
04.04.2022

USA: Rosja blokuje w rejonie Morza Czarnego ponad 90 statków zaopatrujących świat w żywność

Rosyjska marynarka wojenna blokuje w rejonie Morza Czarnego ponad 90 statków zaopatrujących świat w żywność - poinformowała we wtorek zastępczyni sekretarza stanu USA Wendy Sherman. 30 proc. światowego eksportu pszenicy i 75 proc. oleju słonecznikowego pochodzi z tego regionu, objętego obecnie działaniami wojennymi - przypomniała.
30.03.2022

Zatonięcie transatlantyku m/s "Piłsudski" – 82. rocznica

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich, które miały miejsce w przeszłości jak również obecnie. Tym razem nieco bardziej historycznie nawiązujemy do rocznicy zatonięcia naszego przedwojennego transatlantyku M/S „Piłsudski”.
11.11.2021

Bezzałogowe pojazdy podwodne ukrytą siłą Polskiej Marynarki Wojennej

W ramach wspólnych operacji NATO, polskie jednostki poszukują, klasyfikują i niszczą powojenne pozostałości, pozostawiając akweny bezpiecznym miejscem dla środowiska naturalnego i ludzi.
18.07.2021

Baltic Fortress 2021

Okręty transportowo-minowe 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wykonały przerzut drogą morską wydzielonego modułu bojowego Morskiej Jednostki Rakietowej. Po zakończonym ćwiczeniu pk. SPRING STORM 2021 w Estonii żołnierze i technika wojskowa zostali przetransportowani na Litwę, gdzie będą uczestniczyć w międzynarodowym ćwiczeniu pk. BALTIC FORTRESS 2021.
12.06.2021

Okrętowa Grupa Zadaniowa na Zatoce Pomorskiej

W czwartek, 13 maja, zakończyły się manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej (OGZ), w której skład weszły różne jednostki pływające 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Po intensywnych czterech dniach szkolenia na wodach Zatoki Pomorskiej okręty powróciły do Portów Wojennych w Świnoujściu i Gdyni.
17.05.2021

Jubileusz 35-lecia ORP Orzeł

Blisko 97 tysięcy mil morskich żeglugi, ponad 800 zejść pod wodę oraz udział w manewrach krajowych i międzynarodowych to efekt dotychczasowej służby okrętu podwodnego ORP Orzeł w Marynarce Wojennej. Dzisiaj (czwartek, 29 kwietnia) mija 35 lat od pierwszego podniesienia biało-czerwonej bandery na tej jednostce. W związku z sytuacją epidemiologiczną uroczystość miała symboliczny przebieg.
29.04.2021

Wyróżnienie dla Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców

W piątek, 16 kwietnia, dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w imieniu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wręczył Grupie Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców honorowy proporzec oraz amarantowe sznury wyróżniające "Przodujący pododdział Marynarki Wojennej" za 2020 rok.
19.04.2021

Wybrano "Przodujący Pododdział Marynarki Wojennej" za 2020 rok

Grupa Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców została wyróżniona tytułem honorowym "Przodujący Pododdział Marynarki Wojennej" za 2020 rok. Serdecznie gratulujemy!
29.03.2021

Problem zatopionej amunicji w Bałtyku

Bałtyk otoczony jest ze wszystkich stron uprzemysłowionymi państwami. Do morza uchodzi ponad 250 rzek, zaś w zlewni Morza Bałtyckiego zamieszkuje około 84 milionów ludzi. Wymiana wody ze wszechoceanem jest ograniczona i odbywa się przez stosunkowo wąskie Cieśniny Duńskie. Stąd też, akwen ten jest bardzo podatny na zanieczyszczenie.
06.11.2020

Kolejna dostawa "Toczków" dla Marynarki Wojennej RP

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. dostarczył Marynarce Wojennej RP kolejną partię zdalnie odpalanych ładunków wybuchowych „Toczek”, przeznaczonych do niszczenia min morskich. Ładunki są wykorzystywane przez polską flotę w operacjach zwalczania zagrożenia minowego na Morzu Bałtyckim.
09.10.2020

Gdyński wynalazek nie zawiódł. System przeciwminowy MLM II po testach

System przeciwminowy rodem z gdyńskiego Oksywia jest gotowy na podbój rynku zbrojeniowego! Prototyp MLM II, czyli flagowego projektu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej pomyślnie przeszedł testy na poligonie w Niemczech.
29.09.2020

Neutralizacja pozostałości po II wojnie światowej w Gdańsku

W dniach 14-15 czerwca przeprowadzona została operacja neutralizacji dwóch min morskich typu GC znalezionych w Wiśle Śmiałej w Gdańsku. Przez dwa dni specjaliści od podwodnych zadań z 13. Dywizjonu Trałowców (8. Flotylla Obrony Wybrzeża) usunęli pozostałości po II wojnie światowej zawierające w sobie blisko 2000 kg materiału wybuchowego.
17.09.2020

Druga mina w Zatoce Gdańskiej zneutralizowana

O godzinie 11.30 zakończono neutralizację drugiej miny, która zalegała w Wiśle Śmiałej. Niewybuch z czasów II wojny światowej zneutralizowano w wodach Zatoki Gdańskiej.
15.09.2020

Trwa operacja neutralizacji drugiej miny zalegającej w Zatoce Gdańskiej

Dziś o godzinie 8.30 rozpoczęła się operacja holowania drugiej miny z okresu II wojny światowej zalegającej w Wiśle Śmiałej. Ładunek jest transportowany w głąb Zatoki Gdańskiej, gdzie zostanie zneutralizowany.
15.09.2020

Zneutralizowano pierwszą minę z okresu II WŚ w Zatoce Gdańskiej

Z powodzeniem zakończono neutralizację w Zatoce Gdańskiej pierwszej miny z okresu II wojny światowej, którą podniesiono z Wisły Śmiałej. Jutro służby planują wydobyć i zneutralizować drugi niebezpieczny ładunek.
14.09.2020

Trwa operacja neutralizacji miny z II wojny światowej

Dzisiaj o godz. 8 rozpoczęła się operacja neutralizacji miny z II wojny światowej, zalegającej w kanale Wisły Śmiałej. Przed godziną 10 minę odholowano z ujścia rzeki na wody Zatoki Gdańskiej - powiedziała dziś rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni, Magdalena Kierzkowska.
14.09.2020

Jutro usuwanie kolejnych niewybuchów z toru wodnego w Szczecinie

Kolejne pozostałości z II wojny światowej usuną jutro nurkowie minerzy z Przekopu Mieleńskiego i Odry Zachodniej w Szczecinie. Nie będzie konieczna ewakuacja mieszkańców, ograniczenia będą obowiązywać m.in. pracowników stoczni remontowej, a także jednostki pływające.
19.08.2020

Śmiercionośny rosyjski poduszkowiec [wideo]

Film opublikowany wczoraj przez moskiewskie Ministerstwo Obrony przedstawia żołnierzy z obwodu kaliningradzkiego przeprowadzających ziemnowodne ćwiczenia na wybrzeżu Bałtyku. Na wideo zaprezentowany jest jeden z dwóch rosyjskich poduszkowców Zubr w akcji, który wypuszcza marynarzy i pojazdy opancerzone na plażę. Klasa Zubr jest prawdopodobnie jedyną uzbrojoną klasą poduszkowców na świecie.
22.07.2020

30 lat ORP Kraków pod biało-czerwoną banderą [foto]

Po raz pierwszy biało-czerwoną banderę na ORP Kraków podniesiono 27 czerwca 1990 roku. Tym samym okręt rozpoczął swoją służbę w Marynarce Wojennej RP. Z tej okazji w piątek, 26 czerwca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce, a na okręcie podniesiono wielką galę banderową.
29.06.2020

Akcje nurków minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Gdyni i Świnoujściu zakończone sukcesem [foto]

Nurkowie minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża regularnie usuwają pozostałości z okresu II wojny światowej zalegające pod wodą. Grupa Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców we wtorek, 16 czerwca, przeprowadziła operację neutralizacji blisko 1000 kg miny morskiej typu GC znalezionej w pobliżu portu w Gdyni. Z kolei w środę, 17 czerwca, nurkowie z 12. Dywizjonu Trałowców po raz kolejny oczyścili tor wodny Szczecin-Świnoujście z dwóch obiektów zawierających w sobie blisko 600 kg materiału wybuchowego.
17.06.2020

Mina w Gdyni usunięta!

W Gdyni zakończyła się operacja unieszkodliwienia miny morskiej z czasów II wojny światowej, która zalegała przy południowym wejściu do portu. Działania prowadziła Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
16.06.2020

Gdynia: Marynarka Wojenna rozpoczęła neutralizację miny

W Gdyni rozpoczęła się operację unieszkodliwienia miny morskiej z czasów II wojny światowej, która zalega przy południowym wejściu do portu. Działania prowadzi Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W Trójmieście i w Rewie obowiązuje ograniczenie w żegludze i bezwzględny zakaz kąpieli.
16.06.2020

Jutro usunięcie miny morskiej w rejonie Portu Gdynia

Potwierdzono termin nautralizacji miny morskiej zalegającej na dnie Zatoki Gdańskiej w rejonie wejścia południowego Portu Gdynia - nastąpi ono jutro (wtorek 16.06.) od godziny 7:00.
15.06.2020

Wkrótce neutralizacja miny w rejonie Portu Gdynia

Urząd Morski w Gdyni informuje, że w okresie pomiędzy 15 – 19 czerwca br. (zapasowy termin 22-26 czerwca br.), z rejonu między wejściem południowym do Portu Gdynia a Basenem Żeglarskim, przeprowadzona zostanie operacja wydobycia i neutralizacji miny morskiej, pochodzącej z okresu II wojny światowej. Operacja będzie prowadzona przez Grupę Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Usunięcie miny jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie. Najbardziej prawdopodobna data operacji to 16.06.br. – ostate
15.06.2020

30 lat ORP Gniezno pod biało-czerwoną banderą

Po raz pierwszy biało-czerwoną banderę na ORP Gniezno podniesiono 23 lutego 1990 roku. Tym samym okręt rozpoczął swoją służbę w Marynarce Wojennej RP. Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest najważniejszym dniem w roku dla każdego okrętu i jego załogi. Z tej okazji w piątek, 28 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce, a na okręcie podniesiono wielką galę banderową.
09.03.2020

Dwa niewybuchy zalegają na dnie Zalewu Szczecińskiego

Dwa niewybuchy zalegają na dnie Zalewu Szczecińskiego niedaleko Świnoujścia. Jak poinformował Radio Szczecin kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, to lotnicza mina morska oraz bomba głębinowa. Na razie nie wiadomo, kiedy zostaną zneutralizowane.
30.07.2019

Świnoujście: mina morska została wydobyta z Kanału Piastowskiego

Minę morską z czasów II wojny światowej wydobyli z Kanału Piastowskiego w niedzielę marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Ruch na Zalewie Szczecińskim i na torze wodnym Szczecin-Świnoujście został wznowiony. Ewakuowane osoby mogą wracać do domów.
14.07.2019

Neutralizacja miny morskiej z okresu II Wojny Światowej już w najbliższą niedzielę

W najbliższą niedzielę, 14 lipca, marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzą operację wydobycia i zneutralizowania przedmiotu niebezpiecznego zalegającego w pobliżu wyjścia z Kanału Piastowskiego na Zalew Szczeciński.
12.07.2019

W niedzielę ma zostać wydobyta mina morska z Kanału Piastowskiego

Akcję wydobycia miny morskiej z II wojny światowej z Kanału Piastowskiego w Świnoujściu przeprowadzą w niedzielę marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Będą obowiązywać zakazy dla jednostek pływających, wstrzymane zostaną promy, planowana jest też ewakuacja ludzi z okolic nabrzeża.
11.07.2019

Problemy polskiego okrętu podczas międzynarodowych ćwiczeń Baltops

Problemy polskiego okrętu ORP Gniezno u wybrzeży Litwy podczas międzynarodowych ćwiczeń Baltops. Jednostka podczas desantu uszkodziła fragment burty, przez co zaczęła nabierać wody. O sprawie poinformowało radio RMF FM.
16.06.2019

Uszkodzone tankowce cumują u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Oba tankowce uszkodzone na skutek niewyjaśnionych incydentów w Zatoce Omańskiej są obecnie zacumowane u wybrzeży należącego do ZEA emiratu Asz-Szarika - wynika z informacji podanych w niedzielę przez armatora jednego ze statków i firmy śledzącej ruch morski.
16.06.2019

Transport techniki wojskowej 12.BZ przez siły 8.FOW (foto)

W Porcie Wojennym w Gdyni w piątek na pokład ORP Gniezno z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia zostali załadowani sprzęt oraz żołnierze z 12. Brygady Zmechanizowanej. Będą oni przetransportowani w ramach połączonej operacji do Portu Wojennego w Świnoujściu.
12.04.2019

Załadunek techniki wojskowej na pokład okrętu w Porcie Wojennym w Gdyni (foto)

W Porcie Wojennym w Gdyni w poniedziałek miał miejsce praktyczny trening załadunku techniki wojskowej z Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic na pokład ORP Gniezno z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych ze Świnoujścia.
05.03.2019

Nowy dowódca ORP TORUŃ

W poniedziałek, 8 października, w Gdyni odbyła się uroczystość objęcia obowiązków dowódcy ORP Toruń. Nowym dowódcą okrętu wchodzącego w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych został kapitan marynarki Piotr Zienke.
10.10.2018

Podwójna rocznica w Dywizjonie Okrętów Podwodnych

W najbliższych dniach przypadają rocznice utworzenia Dywizjonu Okrętów Podwodnych i pierwszego podniesienia bandery na okręcie ORP Orzeł. Z tej okazji w Porcie Wojennym Gdynia odbyły się uroczyste zbiórki.
27.04.2018

System obrony przeciwminowej „Głuptak” wyróżniony przez MON

Zespół pod kierunkiem dr hab. inż. Lecha Rowińskiego, prof. nadzw. PG z Katedry Projektowania Okrętów i Robotyki Podwodnej Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG, który opracował „System głębinowy obrony przeciwminowej OPM kr. Głuptak”, zdobył wyróżnienie „za najlepszy patent za wynalazek, prawo ochronne na wzór użytkowy lub prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, chroniony prawem własności przemysłowej, uzyskany w wyniku realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych” w V Konkursie na najlepszą pracę naukową i wdrożenie z
28.11.2017

Szczecin: Urząd Morski rozpoczyna badania dna Odry

W połowie czerwca rozpoczną się badania dna toru wodnego Szczecin – Świnoujście – dowiedziała się PAP. Badania, mające na celu wskazanie zalegających na dnie niewybuchów, są niezbędne przed rozpoczęciem pogłębienia toru do planowanych 12,5 m.
06.06.2017

Dwie bojowe miny morskie zniszczone. PKW Czernicki na Ukrainie (foto)

Okręt dowodzenia SNMCMG2 ORP „Kontradmirał X. Czernicki” wraz z podlegającymi mu trzema jednostkami z Hiszpanii, Niemiec i Turcji uczestniczył we wspólnym ćwiczeniu z ukraińską Marynarką Wojenną. Chociaż prowadzone działania przeciwminowe miały charakter ćwiczebny, okręty wykryły i zniszczyły 2 bojowe miny morskie pochodzące z czasów II wojny światowej. Trzydniowe manewry na Morzu Czarnym zakończyły się w środę 22 marca.
22.03.2017

Pierwsze zadania przeciwminowe PKW Czernicki

Zakończyły się kilkudniowe ćwiczenia przeciwminowe prowadzone przez okręty Stałego Zespołu Przeciwminowego NATO Grupa 2: ORP „Kontradmirał X. Czernicki” i ESPS „Duero”. Do jednostek grupy na czas działań dołączyły 2 niszczyciele min z włoskiej Marynarki Wojennej ITS „Crotone” oraz ITS „Alghero”. Zadania były realizowane na wodach terytorialnych Włoch na Morzu Liguryjskim.
03.02.2017

ORP Lublin pod dowództwem kpt. Katarzyny Mazurek już w styczniu wypłynie w pierwszy rejs

Kpt Katarzyna Mazurek gotowa do działania. Pierwszy rejs pod dowództwem pierwszej w historii Polski kobiety, która objęła dowodzenie okrętem Marynarki Wojennej, zaplanowano na 12 stycznia. ORP Lublin wypłynie w jednodniowy rejs po Zatoce Pomorskiej.
29.12.2016

Okręty 8.FOW na wodach Zatoki Pomorskiej i Zatoki Gdańskiej

Trałowce oraz okręt transportowo-minowy ze składu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, w ramach ćwiczenia Anakonda-16 zrealizowały pierwsze strzelania artyleryjskie na wodach Zatoki Pomorskiej. Strzelano m.in. do makiety miny morskiej.
08.06.2016

25 lat ORP Toruń

25 lat ORP Toruń
20.05.2016

30 lat ORP Orzeł

Blisko 91 tysięcy mil morskich żeglugi, w tym 30 tysięcy w zanurzeniu, udział w manewrach krajowych i międzynarodowych– to efekt trzech dekad działań okrętu podwodnego ORP Orzeł w Marynarce Wojennej.
29.04.2016

25 lat ORP Poznań

11 marca, minęło 25 lat służby ORP „POZNAє pod biało-czerwoną banderą. Przez ten czas okręt przepłynął blisko 60 tysięcy mil morskich, uczestniczył w manewrach krajowych i międzynarodowych na Bałtyku, Morzu Północnym i Atlantyku.
15.03.2016

Mina morska zneutralizowana

W piątek, 12 czerwca, zakończyła się operacja neutralizacji miny morskiej typu MARK VI z okresu II wojny światowej.
16.06.2015

Trwają poszukiwania min z I i II wojny światowej

Na wodach Estonii trwają działania przeciwminowe, w czynnościach bierze udział Polska. Celem operacji jest zmniejszenie potencjalnego ryzyka dla żeglugi morskiej, rybołówstwa i środowiska morskiego.
28.05.2015

OBR CTM: Trały niekontaktowe polską specjalnością

Po testach przeprowadzonych we Francji okazało się, że polskie trały niekontaktowe MLM produkowane przez Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej) przewyższają swoje zagraniczne odpowiedniki i mogą stać się naszym przebojem eksportowym. Tym bardziej, że zagrożenie minowe w czasach wojny hybrydowej zaczyna znowu wzrastać.
09.03.2015

Materiały niebezpieczne pochodzenia wojskowego w porcie Gdynia

W związku z krążącymi niesprawdzonymi informacjami dotyczącymi materiałów niebezpiecznych zalegających w rejonie portu Gdynia, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni informuje, że działania zmierzające do usunięcia i likwidacji min na poligonie morskim są prowadzone od początku bieżącego roku.
04.03.2015

25 lat ORP GNIEZNO

W piątek, 27 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu obchodzono 25. Rocznicę pierwszego podniesienia bandery na ORP GNIEZNO.
03.03.2015

Okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO w Gdyni

Dzisiaj rano (piątek, 20 lutego) w Porcie Wojennym w Gdyni zacumowały okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Rutynowa wizyta zespołu związana jest między innymi z rozpoczęciem dwunastej w historii misji polskiego niszczyciela min pod flagą Sojuszu Północnoatlantyckiego.
20.02.2015

ORP Flaming w Joint Warrior

W poniedziałek, 6 października, rozpoczęła się faza morska międzynarodowych manewrów „Joint Warrior”. W największej tego typu operacji morskiej z udziałem okrętów, samolotów i sił specjalnych bierze udział niszczyciel min ORP „Flaming”.
09.10.2014

Mactronic przejmuje opiekę nad ORP Orzeł

Wrocławski producent i dystrybutor oświetlenia Mactronic od sierpnia tego roku na 12 lat przejmuje opiekę nad oświetleniem na największej i najmłodszej polskiej jednostce podwodnej ORP Orzeł. Mactronic dostarczy na okręt zestaw specjalistycznego oświetlenia oparty na reflektorach Streamlight LITEBOX E-FLOOD i przez cały okres wspólpracy będzie odpowiedzialny za ich serwisowanie.
19.09.2014

Morze Bałtyckie - wspólne dobro Europy

27 lutego 2014 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego "Morze Bałtyckie - wspólne dobro Europy". Została zorganizowana przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk. Przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, armatorów, związków zawodowych a także przedsiębiorcy, prawnicy, naukowcy i studenci wypełnili aulę Wydziału Prawa i Administracji po brzegi.
28.02.2014

Hugin AUV w służbie Marynarki Wojennej RP

Stocznia Remontowa Shipbuilding powierzyła koncernowi Kongsberg Maritime dostawę autonomicznego pojazdu podwodnego oraz sprzętu łączności podwodnej i systemu pozycjonowania stosowanego przy zwalczaniu min. Hugin 1000 MR będzie częścią wyposażenia budowanego przez stocznię Remontową Shipbuilding niszczyciela min Kormoran II. Kontrakt na system Hugin został wynegocjowany przy udziale firmy Escort i przedstawiciela Kongsberg Maritime w segmencie produktów subsea.
21.02.2014

300 dni polskiego dowództwa nad SNMCMG1.

We wtorek, 12 listopada, minęło 300 dni odkąd Polska Marynarka Wojenna objęła dowodzenie nad Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1. W tym czasie okręty Zespołu przeszły łącznie 16 tysięcy mil morskich i zawinęły do 23 portów w 16 krajach.
15.11.2013

Operacja Open Spirit 2013 dobiegła końca

Polski okręt dowodzenia Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO – ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, niszczyciel min ORP „Flaming” oraz grupa nurków-minerów z 13 Dywizjonu Trałowców zakończyły udział w międzynarodowej operacji niszczenia powojennego arsenału spoczywającego na dnie Bałtyku. Działania pod kryptonimem „Open Spirit 2013” prowadzone były u wybrzeży Litwy od 19 do 28 sierpnia.
29.08.2013

Torpedę- pal!

Przez Bałtyk przechodzi strategiczna jednostka transportowa dostarczająca wsparcie w rejon objęty kryzysem. Porusza się ona w osłonie okrętów bojowych. Radary dalekiego zasięgu wykrywają jednak wrogie samoloty, które w kierunku zespołu okrętów odpalają rakiety. Niemalże w tym samym czasie stacje hydroakustyczne wykrywają okręt podwodny, a na trasie przejścia pojawiają się miny morskie. Transport musi jednak bezpiecznie dotrzeć do portu docelowego.
16.04.2013

2 tony podwodnego arsenału

Dwie tony niebezpiecznych materiałów zniszczyły okręty dowodzonego przez Polskę Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO - SNMCMG1. Były to miny morskie i bomby lotnicze z II wojny światowej. Obiekty zalegały w pobliżu jednego z najważniejszych dla Europy szlaku morskiego - na podejściu do Kanału Angielskiego (La Manche). Operacją ich zniszczenia dowodził polski okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” (okręt flagowy SNMCMG1).
04.03.2013

21. Finał WOŚP w Marynarce Wojennej

Od środy (19 grudnia) można wziąć udział w licytacjach specjalnych aukcji przygotowanych przez Marynarkę Wojenną w ramach 21. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem będzie to rejs okrętem podwodnym, okrętem transportowo-minowym oraz udział w specjalistycznym szkoleniu w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków. Rejsy okrętami MW można licytować w ramach WOŚP od 2009 roku. Do tej pory łączna kwota licytacji wyniosła ok. 150 000 złotych. Po raz pierwszy w historii będzie licytowany rejs okrętem podwodnym ORP ORZEŁ.
24.12.2012

Bezpieczeństwo transportu morskiego

Wczoraj (poniedziałek, 19 listopada) Marynarka Wojenna rozpoczęła manewry na morzu polegające na osłonie morskich szlaków komunikacyjnych. Głównym zadaniem będzie obrona transportu morskiego przed atakami okrętu podwodnego i samolotów oraz obrona przed atakami terrorystów i piratów, a także walka z zagrożeniem minowym. Ćwiczenie potrwa do piątku, 23 listopada.
20.11.2012

Kamień milowy osiągnięty

W sobotę, 30 czerwca, na terenie budowy falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu został osiągnięty, zgodnie z harmonogramem projektu, kluczowy kamień milowy. Ukończono pierwszy odcinek kontraktowy falochronu o długości ok. 900 metrów, tj. sekcje od 99 do 138 (czyli od nasady w głąb morza) oraz dwie sekcje opaski brzegowej przy nasadzie.
04.07.2012

ORP „Czajka” zniszczył kolejną minę morską

Kolejną minę morską unieszkodliwił polski niszczyciel min ORP „Czajka”. Była to radziecka kotwiczna mina morska typu M26 zawierająca 240 kilogramów trotylu. Polski okręt uczestniczy obecnie w bojowej operacji przeciwminowej „OPEN SPIRIT 2012” i prowadzi działania na północ od estońskiej wyspy Hiuma.
23.05.2012

Zniszczona mina morska u wybrzeży Estonii

Kotwiczną minę morską z ładunkiem 115 kilogramów trotylu, pochodzącą z II wojny światowej, zniszczył polski niszczyciel min ORP „Czajka”. Mina spoczywała na dnie Bałtyku na wysokości estońskiej wyspy Hiuma. Polski okręt uczestniczy obecnie w bojowej operacji przeciwminowej „OPEN SPIRIT 2012”.
17.05.2012

OPEN SPIRIT 2012 bojowa operacja przeciwminowa

Polski niszczyciel min ORP „CZAJKA” weźmie udział w operacji bojowej niszczenia wojennego arsenału spoczywającego na dnie Bałtyku u wybrzeży Estonii. Działania pod kryptonimem „OPEN SPIRIT 2012” prowadzone będą od 11 do 25 maja. ORP „Czajka” wyjdzie z bazy morskiej w Gdyni w środę, 9 maja o godzinie 11:00.
09.05.2012

Operacja przeciwminowa na Zatoce Pomorskiej

W czwartek, 1 grudnia Marynarka Wojenna przeprowadziła operację podjęcia i zneutralizowania dwóch niebezpiecznych obiektów zalegających na dnie Zatoki Pomorskiej w rejonie budowy gazoportu w Świnoujściu. Była to lotnicza mina morska oraz pocisk artyleryjski. Obiekty pochodziły z okresu II wojny światowej. W akcji uczestniczyły trzy jednostki MW oraz Grupa Nurków – Minerów MW.
02.12.2011

Okręty Tarczy Przeciwminowej NATO w Gdyni

W piątek, 30 lipca, do Portu Wojennego w Gdyni wejdą okręty NATO Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej (SNMCMG-1). Od początku tego roku, gdy dowodzenie Zespołem objęła polska Marynarka Wojenna, SNMCMG-1 przeprowadził 5 operacji bojowych likwidując 10 ton niebezpiecznych materiałów zalegających na akwenach europejskich. W porcie w Gdyni odbędzie się formowanie nowego składu Zespołu, do którego dołączy kolejny polski okręt – niszczyciel min ORP „Mewa”.
29.07.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.