• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Deutsche Marine otrzymuje drony do prowadzenia podwodnych działań

24.10.2023 11:40 Źródło: MW Niemiec
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Deutsche Marine otrzymuje drony do prowadzenia podwodnych działań

Partnerzy portalu

Fot. MW Niemiec

Siły Marynarki Wojennej Niemiec wzbogacają się o drony rozpoznawcze dalekiego zasięgu SeaCat. Znajdą się w wyposażeniu niszczycieli min.

Aby skuteczniej radzić sobie z zagrożeniami podwodnymi władze niemieckie zdecydowały się na zakup nowoczesnych, bezzałogowych systemów od ATLAS Elektronik GmbH. Firma dostarczy łącznie cztery, a także będzie odpowiadać za ich integrację z okrętami oraz wykorzystującymi je załogami. Nowe drony wejdą w skład wyposażenia niszczycieli min proj. 332 (typu Frankenthal), znajdujących się w służbie od lat 90-tych XX wieku. Ponadto umowa przewiduje dostosowanie istniejącego ośrodka szkoleniowego i testowego do rozwijania przez marynarzy zdolności w zakresie ich wykorzystania. Istnieje możliwość, że Federalny Urząd ds. Wyposażenia Bundeswehry, Technologii Informatycznych i Wsparcia Eksploatacyjnego (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr, BAAINBw), który 20 października br. podpisał umowę z ATLAS, zamówi kolejne systemy.


Fot. MW Niemiec

Dron SeaCat ma prawie cztery metry długości 40 centymetrów średnicy i waży 400 kilogramów. Jest wyposażony w sonary boczne o wysokiej rozdzielczości. Może zostać przeznaczony do podwodnego monitoringu, aby wykrywać i identyfikować potencjalne, niebezpieczne obiekty, jak miny morskie. Może tym samym posłużyć do sprawdzania podwodnej części kadłubów statków i okrętów, a także morskiej infrastruktury, jak kable energetyczne i rurociągi. Podczas wykonywanych zadań dane są wstępnie przetwarzane w dronie, a uzyskane w ten sposób wyniki posłużą do podjęcia dalszych, ukierunkowanych działań. To pozwoli stworzyć przejrzysty obraz sytuacji podwodnej, co jest kluczowe dla sił morskich w zakresie podejmowania decyzji.

Dzięki wysokiej wydajności wyszukiwania obszaru, wyświetlaczowi o wysokiej rozdzielczości i wstępnemu przetwarzaniu odpowiednich danych sonarowych, drony spełniają wszystkie stawiane im wymagania. Ponadto żaden żołnierz nie musi przebywać na obszarach podatnych na miny, co również znacznie poprawia ochronę załóg, jak i jednostek nawodnych. W ten sposób Marynarka Wojenna Niemiec również wzmacnia swoje siły przeciwminowe o bezzałogowe technologie, dzięki którym jej okręty niejako stają się platformami do działań dronów, co skutecznie jest wykorzystywane w polskich siłach morskich, w tym na nowoczesnych niszczycielach min typu Kormoran 2.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.