• <
BOTA_2023

Trwa operacja neutralizacji drugiej miny zalegającej w Zatoce Gdańskiej

15.09.2020 10:13 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Trwa operacja neutralizacji drugiej miny zalegającej w Zatoce Gdańskiej

Partnerzy portalu

Trwa operacja neutralizacji drugiej miny zalegającej w Zatoce Gdańskiej - GospodarkaMorska.pl
fot. 8. FOW

Dziś o godzinie 8.30 rozpoczęła się operacja holowania drugiej miny z okresu II wojny światowej zalegającej w Wiśle Śmiałej. Ładunek jest transportowany w głąb Zatoki Gdańskiej, gdzie zostanie zneutralizowany.

Jak powiedziała PAP we wtorek rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, o godz. 8.30 zaczęło się holowanie miny w kierunku północno-wschodnim Zatoki Gdańskiej, gdzie niebezpieczny ładunek zostanie zneutralizowany.

"Neutralizacja ma nastąpić dokładnie w tym samym miejscu, w którym neutralizowano minę w poniedziałek, czyli ok. 2,1 mili na północny-wschód od brzegu w Zatoce Gdańskiej" - dodała Kierzkowska.

We wtorek w rejonie kanału Wisły Śmiałej w Gdańsku prowadzona jest operacja przemieszczenia (holowania) i następnie neutralizacji obiektu niebezpiecznego – niemieckiej miny morskiej typu GC, pochodzącej z okresu II wojny światowej.

Operacja trwa już drugi dzień (pierwszą minę zneutralizowano w poniedziałek) i jest prowadzona przez Grupę Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Usunięcie min jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie.

Miny zostały znalezione podczas kontrolnych pomiarów hydrograficznych wykonywanych przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni. Są to niekontaktowe niemieckie miny morskie z okresu II wojny światowej. Ich długość to ok. 220 cm, średnica 70 cm, masa ok. 1000 kg, a zawarty w niej materiał wybuchowy to heksanit.

Akcja jest drugą w tym roku przeprowadzaną na wodach Zatoki Gdańskiej. Pierwsza odbyła się w czerwcu. (PAP)

Dziękujemy za wysłane grafiki.