• <
BOTA_2023

Zneutralizowano pierwszą minę z okresu II WŚ w Zatoce Gdańskiej

14.09.2020 15:10 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Zneutralizowano pierwszą minę z okresu II WŚ w Zatoce Gdańskiej

Partnerzy portalu

Zneutralizowano pierwszą minę z okresu II WŚ w Zatoce Gdańskiej - GospodarkaMorska.pl
fot. 8. FOW

Z powodzeniem zakończono neutralizację w Zatoce Gdańskiej pierwszej miny z okresu II wojny światowej, którą podniesiono z Wisły Śmiałej. Jutro służby planują wydobyć i zneutralizować drugi niebezpieczny ładunek.

Jak powiedziała PAP w poniedziałek rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, około godz. 13.30 z powodzeniem zakończono neutralizację pierwszej miny z okresu II wojny światowej, podniesiono dna Wisły Śmiałej.

"We wtorek o godz. 8 akcja zostanie wznowiona" - dodała rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

Minę odholowano i zneutralizowano ok. 2,1 mili od brzegu na północny-wschód w wodach Zatoki Gdańskiej.

W poniedziałek i wtorek w rejonie kanału Wisły Śmiałej w Gdańsku prowadzona jest operacja przemieszczenia (holowania) i następnie neutralizacji dwóch obiektów niebezpiecznych – niemieckich min morskich typu GC, pochodzących z okresu II wojny światowej.

Operacja jest prowadzona przez Grupę Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Usunięcie min jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie.

Miny zostały znalezione podczas kontrolnych pomiarów hydrograficznych wykonywanych przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni. Są to niekontaktowe niemieckie miny morskie z okresu II wojny światowej. Ich długość to ok. 220 cm, średnica 70 cm, masa ok. 1000 kg, a zawarty w niej materiał wybuchowy to heksanit.

Akcja jest drugą w tym roku przeprowadzaną na wodach Zatoki Gdańskiej. Pierwsza odbyła się w czerwcu. (PAP)

Dziękujemy za wysłane grafiki.