• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Nowa łódź typu RIB w Akademii Marynarki Wojennej

10.09.2020 11:50 Źródło: Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Nowa łódź typu RIB w Akademii Marynarki Wojennej

Partnerzy portalu

Nowa łódź typu RIB w Akademii Marynarki Wojennej  - GospodarkaMorska.pl
fot. AMW

Katedra Uzbrojenia Okrętowego WNiUO pozyskała właśnie łódź motorową typu RIB z dwoma silnikami zaburtowymi ze środków dotacji celowej (rozporządzenie MNiSW z 14.03.2019 r.). Sześcioosobowa łódź z konsolą dwuosobową wyposażona jest dodatkowo w  stelaż  słupkowy pod wielkokalibrowy karabin maszynowy typu WKM.

Kraken, bo tak nazwano łódź, będzie wykorzystywana w AMW przez Katedrę Uzbrojenia Okrętowego do zabezpieczenia procesu szkolenia praktycznego podchorążych, słuchaczy kursów doskonalących oraz studium oficerskiego. Pozwoli zabezpieczyć praktyk podchorążych w ramach Okrętowej Sekcji Minerskiej, praktyki specjalistycznej, okrętowej/uzbrojeniowej realizowanej na poligonie morskim MW RP. Będzie wykorzystywana także do realizacji zadań związanych z użyciem środków bojowych minerskich do niszczenia min morskich – jako szybka łódź minerska.


Gospodarka Morska
fot. AMW


Oczywiście możliwości Krakena będą o wiele większe np. może służyć do zabezpieczenia zajęć praktycznych podchorążych w zakresie szkolenia ogniowego z wykorzystaniem 12,7 mm WKM do zwalczania celów nawodnych, szkolenia w zakresie zadań związanych z rozpoznaniem i patrolowaniem strefy przybrzeżnej i rejonów infrastruktury portowej – jako szybka łódź patrolowa. Szeroki wachlarz możliwości pozwoli także na zabezpieczenie szkolenia praktyczne podchorążych w zakresie zadań związanych z ochroną sił w rejonie stałego lub czasowego bazowania (Force Protection) w strefie przybrzeżnej, jako szybka łódź patrolowo-abordażowa.


Gospodarka Morska
fot. AMW

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.