• <

Wynik wyszukiwania - "akademia marynarki wojennej" - Wiadomości

Polski sektor transportu wodnego podkreśla znaczenie współpracy w obszarze badań i rozwoju

Zarząd Platformy Technologicznej Waterborne spotkał się 26 marca br. z przedstawicielami polskiego sektora transportu wodnego, aby omówić potrzeby i uwarunkowania do intensyfikacji współpracy w zakresie badań, rozwoju i innowacji, dotyczących bezemisyjnego, bezpiecznego, wspomaganego cyfrowo i konkurencyjnego transportu wodnego.
19.04.2024

Dzień Otwarty Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni

Już 24 kwietnia br., odbędzie się długo wyczekiwany Dzień Otwarty Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Po kilku latach przerwy, spowodowanej między innymi pandemią wirusa COVID – 19, AMW wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i otwiera szeroko drzwi Akademii w celu umożliwienia zaznajomienia się z ofertą dydaktyczną Uczelni oraz jej infrastrukturą.
02.04.2024

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich wyrazem bałtyckiego partnerstwa

Przedstawiciele branży technologicznej, instytucji naukowych, państwowych oraz sił zbrojnych spotkali się w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni na II Polsko-Szwedzkim Forum Technologii Morskich. Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz zawiera kontaktów w wyjątkowym momencie - tego dnia, 7 marca, Szwecja stała się 32. członkiem NATO.
08.03.2024

Startuje I edycja projektu „ABC - morskiej edukacji w Akademii Marynarki Wojennej”

Wystartowała pierwsza edycja projektu „ABC morskiej edukacji w Akademii Marynarki Wojennej”. Projekt kierowany jest do uczniów ostatnich roczników szkół ponadpodstawowych. Realizowane zajęcia mają na celu upowszechnianie tradycji społeczności akademickiej, w tym tradycji morskich i patriotycznych, które są nierozerwalnym elementem, a także wiążą się ze specyfiką działalności i funkcjonowaniem samej uczelni.
04.03.2024

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich zapowiedziane

Akademia Marynarki Wojennej wraz z Saab Kockums AB mają zaszczyt być gospodarzami drugiej edycji Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich. W trakcie wydarzenia są przewidziane prelekcje oraz panele dyskusyjne poświęcone konkretnym zagadnieniom technologicznym. Swoją praktyczną wiedzą i doświadczeniami podzielą się podczas wydarzenia eksperci z polskiej i szwedzkiej Marynarki Wojennej, przedstawiciele uczelni wyższych, instytucji naukowych oraz przemysłu.
04.03.2024

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.
26.02.2024

ORP Wodnik powraca z rejsu w ramach zimowej praktyki

Po dwóch tygodniach pobytu w morzu do Portu Wojennego Gdynia powrócił okręt szkolny ORP Wodnik. Na jego pokładzie przyszli oficerowie polskiej Marynarki Wojennej uczyli się rzemiosła i zdobywali cenne doświadczenie w związku z ich przyszłą drogą zawodową. Powracających podchorążych oraz załogę okrętu powitała kadra 3. Flotylli Okrętów oraz Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.
16.02.2024

ORP Wodnik wyrusza w morze. Rozpoczyna się zimowy rejs szkoleniowy podchorążych

W poniedziałek, 5 lutego rozpoczął się zimowy rejs okrętu szkolnego ORP Wodnik. Podchorążowie V roku Akademii Marynarki Wojennej opuścili Port Wojenny Gdynia i wyruszyli w morze celem odbycia praktyki morskiej. Przez prawie 2 tygodnie będą realizować cele szkoleniowe na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, służącym w Dywizjonie Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów.
07.02.2024

Do wylicytowania w ramach WOŚP szkolenie na morzu, lotnicza sesja zdjęciowa czy też dzień szkoleniowy z Wojskami Specjalnymi

Dwudniowe szkolenie na morzu z Marynarką Wojenną, udział w lotniczej sesji zdjęciowej "Air to Air", dzień szkolenia z komandosami z jednostki Agat i Formoza - to niektóre z licytacji organizowanych przez Wojsko Polskie na rzecz tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
28.01.2024

W Estonii startuje Euroguard, konsorcjum mające opracować modułową, półautonomiczną platformę morską

Przedsięwzięcie Euroguard jest dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF). Baltic Workboats koordynuje konsorcjum 23 firm i instytutów badawczych z Francji, Hiszpanii, Holandii, Włoch, Norwegii, Polski, Danii, Belgii, Szwecji, Hiszpanii i Estonii. Całkowity budżet projektu wynosi 95 milionów euro, z czego 65 milionów euro pochodzi od Komisji Europejskiej i 30 milionów euro od krajów uczestniczących i samych firm.
26.01.2024

Akademia Marynarki Wojennej i Airbus Helicopters podpisują umowę o współpracy

W środę 24 stycznia br. w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, odbyło się podpisanie umowy o współpracy pomiędzy uczelnią a Airbus Helicopters. W jej ramach zostaną wdrożone projekty szkoleniowe dla studentów i kadry naukowej Akademii oraz współpraca przy projektach badawczych i technologicznych prowadzonych w zakładach Airbus w Łodzi.
24.01.2024

I miejsce dla studentów Akademii Marynarki Wojennej za projekt bezzałogowego systemu morskiego

Podchorążowie z Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni zajęli I miejsce w konkursie Ministra Obrony Narodowej za realizację Bezzałogowego Systemu Morskiego w kategorii operacyjno-rozpoznawcze dla pojazdu podwodnego "Schedar”.
05.12.2023

Ostatni rejs Sokoła. Historyczne wyzwanie projektowe NAVA Engineering

Realizowany w listopadzie transport ex-ORP Sokół, byłego okrętu podwodnego polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben, jest ukoronowaniem kilku lat prac wielu podmiotów w związku z przeobrażeniem go w wyjątkowy eksponat muzealny. Wśród wielu firm, które zajmowały się tym przedsięwzięciem było m.in. biuro projektowe NAVA Engineering.
20.11.2023

ORP Iskra wraca z rejsu szkoleniowego

Po czterech tygodniach żaglowiec szkoleniowy Akademii Marynarki Wojennej z podchorążymi na pokładzie wrócił do Portu Wojennego Gdynia. 9 sierpnia na biorących udział w tym przedsięwzięciu czekała kadra dowódcza polskiej Marynarki Wojennej, a także najbliżsi.
11.08.2023

Polska w Euro-Argo ERIC. IOPAN bada morza przy pomocy specjalistycznych pływaków Argo

8 czerwca br. Polska została stałym członkiem Globalnej Sieci Obserwacji Oceanów Euro-Argo ERIC. Jest to znaczący krok w zaangażowaniu Polski w międzynarodowy program monitorowania mórz i oceanów za pomocą pływaków Argo. Był on możliwy dzięki wysiłkom polskich oceanografów oraz poparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki.
16.07.2023

Digital Baltic: Podsumowanie konferencji

Konferencja, która odbyła się 27 czerwca w Bibliotece Akademii Marynarki Wojennej Gdyni wskazała na rosnące zainteresowanie zauważaną i rosnącą rolą Morza Bałtyckiego w zakresie bezpieczeństwa, jak i jego umiejscowienia w sferze cyfrowej. Prelegenci reprezentujący kadrę sił zbrojnych, władze administracyjne, przedsiębiorstwa oraz ośrodki naukowe zaprezentowali szereg opinii, w tym propozycji dalszego rozwijania tematu.
28.06.2023

Rozpoczęła się konferencja "Digital Baltic - Towards common security"

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni trwa międzynarodowe wydarzenie z udziałem przedstawicieli władz, sił zbrojnych i ekspertów, którego celem jest wydarzenia wzmocnienie obecnej i przyszłej współpracy w regionie Morza Bałtyckiego. Motywem przewodnim jest "Digital Baltic" (Cyfrowy Bałtyk).
27.06.2023

Wiceminister MON: nie będzie bezpiecznego Bałtyku, jeśli nie będzie bezpiecznej północy

Nie będzie bezpiecznego Bałtyku, jeśli nie będzie bezpiecznej północy - przekonywał wiceminister MON Marcin Ociepa w trakcie międzynarodowej konferencji "Digital Baltic - Towards common security" organizowanej w Gdyni. Jego zdaniem kraje znajdujące się wokół Morza Bałtyckiego powinny pokazać swoją współpracę i stworzyć przewagę konkurencyjną.
27.06.2023

"Digital Baltic - Towards common security" już 27 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej

W Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się 27 czerwca br. międzynarodowa Konferencja "Digital Baltic - Towards common security". Głównym celem wydarzenia jest wzmocnienie obecnej i przyszłej współpracy w regionie Morza Bałtyckiego.
22.06.2023

Prezes Gaz-System: zdaliśmy egzamin planowego działania, a nie z zarządzania kryzysem

Zdaliśmy egzamin planowego działania a nie zarządzania kryzysem - mówił w poniedziałek prezes Gaz-System Marcin Chludziński. Jego zdaniem, kiedy po rozpoczęciu wojny w Ukrainie zdrożał gaz, Polska była dobrze do tego przygotowana.
19.06.2023

VI Forum Wizja Rozwoju startuje 19 czerwca w Gdyni

19 i 20 czerwca br. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń konferencyjnych, w którym udział weźmie 200 ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i władz państwowych. Uczestnicy Forum w zaplanowanych 50 panelach dyskusyjnych poruszą kwestie z obszaru energetyki, e-gospodarki, innowacji, inwestycji oraz zdrowia czy obecności seniorów na rynku pracy.
15.06.2023

Już jutro rozpoczyna się VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

W Warszawie odbędzie się odbędzie się kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Organizatorami konferencji są Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A.
14.06.2023

Gdynia. Wręczono Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

Program Niebieska Szkoła oraz kapitan Krzysztof Baranowski zostali laureatami Nagrody im. kpt. Leszka Wiktorowicza za 2022 rok.
29.05.2023

ORP Albatros pokazuje możliwości nowej armaty

Wprowadzony do służby w listopadzie ubr. niszczyciel min proj. 258 przeprowadził trening strzelania do celu na wodzie, sprawdzając w praktyce możliwości Okrętowego Systemu Uzbrojenia OSU-35K 35mm.
27.05.2023

Nagroda Gospodarcza Forum Wizja Rozwoju

Forum Wizja Rozwoju to nie tylko przestrzeń spotkań i dialogu, ale także wydarzenie, podczas którego polskie przedsiębiorstwa wyróżnia się za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Także w tym roku w czasie uroczystej gali wręczone zostaną Nagrody Gospodarcze Forum Wizja Rozwoju. Zapraszamy już 19-20 czerwca 2023 r. do Gdyni.
22.05.2023

Polsko-ukraińskie partnerstwo w AMW

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni przebywała delegacja Wojskowego Instytutu Telekomunikacji i Informatyki im. Bohaterów Kruty z Kijowa (WITI) wraz z jego komendantem, gen. dyw. Wiktorem Ostapczukiem. Celem wizyty było podpisanie porozumienia o współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa, informatyki oraz automatyki i robotyki.
05.05.2023

VI edycja Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Zbliża się kolejna, VI edycja Forum Wizja Rozwoju, największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. W dniach 19-20 czerwca 2023 r. prelegenci oraz uczestnicy spotkają się w obiektach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i będą dyskutować o najważniejszych wyzwaniach stojących przed polską gospodarką. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
23.04.2023

Już niedługo VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa FBM 2023

Już 15 czerwca br. w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Organizatorami konferencji są Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A.
19.04.2023

Wystawa plenerowa z okazji 100-lecia Portu Wojennego Gdynia

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni oraz Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie zapraszają 28 kwietnia na wernisaż wystawy plenerowej z okazji 100-lecia otwarcia największej bazy polskiej Marynarki Wojennej - Portu Wojennego Gdynia.
13.04.2023

Nowe kierunki studiów wymagają współpracy z przemysłem (RELACJA)

Drugiego dnia targów EduOffshoreWind w Gdańsku odbyła się dyskusja na temat roli uczelni w przygotowaniu kadr dla morskiej energetyki wiatrowej. Przedstawiciele największych uczelni w Trójmieście są zgodni co do tego, że opracowanie oferty edukacyjnej nie odbędzie się bez współpracy z przemysłem. Branże muszą sygnalizować zapotrzebowanie na ekspertów. Z drugiej strony to uczelnie muszą zapewnić wykwalifikowane kadry. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl.
16.03.2023

Akademia Marynarki Wojennej wybuduje nową przystań żeglarską

Akademia Marynarki Wojennej zakupiła od Agencji Mienia Wojskowego teren przy plaży w Babich Dołach w Gdyni. Uczelnia chce w tym miejscu wybudować Akademickie Centrum Szkolenia Morskiego. Budowa części nawodnej i lądowej wyceniona została na 50 mln zł.
01.03.2023

W murach AMW podsumowano plany rozwoju technologii morskich i obronności państwa

W Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni odbyła się odprawa koordynacyjna podsumowująca realizację projektów związanych z domeną morską. Była to okazja do spotkania przedstawicieli władz z instytucjami związanymi z bezpieczeństwem państwa, wyższej kadry dowódczej polskiej Marynarki Wojennej oraz środowiska akademickiego.
01.03.2023

Powrót podchorążych z morskiej praktyki

Z zimowego rejsu wrócili słuchacze V roku studiów na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Przez prawie dwa tygodnie wykonywali zadania szkoleniowe na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, wchodzącego w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów.
17.02.2023

Zimowa praktyka podchorążych na ORP Wodnik

Podchorążowie V rocznika Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczęli zimową praktykę morską. Przez prawie 2 tygodnie będą realizować cele szkoleniowe na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, służącym w Dywizjonie Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów.
08.02.2023

Zmiana na stanowisku dowódcy 3. Flotylli Okrętów [GALERIA]

W obecności Inspektora Marynarki Wojennej, wiceadm. Jarosława Ziemiańskiego, odbyła się ceremonia przekazania dowodzenia 3. Flotyllą Okrętów stacjonującej w Gdyni. Nowym dowódcą największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej został kmdr Andrzej Ogrodnik.
31.01.2023

Akademia Marynarki Wojennej i ORP Iskra z Honorową Nagrodą Specjalną Stulecia

Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” ogłosiło laureatów wyróżnień.
28.01.2023

Promocja żeglarstwa wśród środowisk polonijnych - list intencyjny

24 stycznia br. w Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej miało miejsce podpisanie listu intencyjnego – deklaracji pomiędzy Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, Pomorskim Związkiem Żeglarskim, a Akademią Marynarki Wojennej w zakresie współpracy środowisk polonijnych i społeczności akademickiej w obszarze promocji i rozwoju żeglarstwa.
27.01.2023

Nagrody „Rejs Roku 2022” i „Srebrny Sekstant” – znamy laureatów

Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” ogłosiło ostatniego dnia 2022 roku laureatów obu wyróżnień.
31.12.2022

Filmowe podsumowanie Innowatonu Morskiego

Młodzież uczestnicząca w warsztatach poświęconych tworzeniu i produkcji filmów podsumowała realizowane w tym roku morskie inicjatywy.
18.12.2022

Akademickie Centrum Technologii Podwodnych w Gdyni. Kamień węgielny wmurowany

Na Oksywiu powstaje Akademickie Centrum Technologii Podwodnych, które wykształci przyszłych specjalistów militarnej technologii. Na placu budowy wmurowano już symboliczny kamień węgielny, a ceremonia zbiegła się w czasie z celebrowaniem wyjątkowej, bo 100. rocznicy powstania Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
21.10.2022

Prezydent: nikt nie miał wątpliwości, że szkoła morska będzie Polsce potrzebna

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nikt nie miał wątpliwości, że szkoła morska, kształcąca kadry do służby na morzu będzie Polsce potrzebna - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas gali z okazji stulecia wyższego wojskowego szkolnictwa morskiego i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
21.10.2022

Mobile Monitoring zwycięzcą konkursu TechSeed

Mobile Monitoring to inteligentny system monitoringu jakości wody, stworzony przez firmy SeaData i Camdrone, który zajął pierwsze miejsce w konkursie preakceleracyjnym TechSeed. Wydarzenie zorganizowane przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER zostało sfinansowane ze środków miasta Gdańsk.
21.09.2022

Kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa za nami. Znaczenie Marynarki Wojennej rośnie, modernizacja przyśpieszy

22 czerwca w Warszawie, już po raz siódmy odbyła się konferencja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Organizatorami wydarzenia jest Akademia Marynarki Wojennej oraz Zarząd Targów Warszawskich. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Jednodniowa konferencja poświęcona wyzwaniom z jakimi mierzy się Polska w dziedzinie szeroko rozumianego bezpieczeństwa morskiego zgromadziła wielu ekspertów, decydentów oraz uczestników. Gospo
27.06.2022

Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa odbędzie się po raz siódmy

Już 22 czerwca przedstawiciele najważniejszych organów państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i politykę gospodarczą, pracownicy wojska oraz służb mundurowych, branżowi eksperci oraz bardzo silna reprezentacja przemysłu, spotkają się podczas VII Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa w Warszawie w Novotel Airport Warszawa. Portal GospodarkaMorska.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.
24.05.2022

VII Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2022

Już po raz siódmy Akademia Marynarki Wojennej oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A. organizują pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, jednodniową konferencję poświęconą wyzwaniom z jakimi mierzy się Polska w dziedzinie szeroko rozumianego bezpieczeństwa morskiego.
20.05.2022

Pomorskie uczelnie wspierają rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Na Politechnice Koszalińskiej 25 kwietnia odbyło się kolejne posiedzenie Rady tworzonego Konsorcjum Naukowego „Nauka dla Morza”. PK gościła rektorów uczelni, którzy w listopadzie 2021 r. sygnowali porozumienie intencyjne w sprawie podjęcia współpracy naukowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W najbliższym czasie porozumienie zostanie zastąpione przez konsorcjum. Gościem spotkania był Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą i inwestycji w gospodarce mor
28.04.2022

Rejs na ORP Wodnik. Ćwiczyli pod okiem wykładowców przed objęciem służby

Po niespełna dwóch tygodniach spędzonych ma morzu, w piątek 18 lutego, o godz. 10.00, do portu w Gdyni powróci okręt szkolny ORP Wodnik. W rejsie uczestniczą podchorążowie V roku, będący studentami Akademii Marynarki Wojennej.
15.02.2022

Obchody 100-lecia Akademii Marynerki Wojennej rozpoczęte

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni świętuje w tym roku setne urodziny. Inaugurację obchodów rozpoczęto uroczystym apelem, akcją krwiodawstwa i na sportowo. Program dalszych obchodów zapowiada się bogato.
12.01.2022

Paweł Weiner, MAG Offshore: „Zarządzamy projektami offshore, przygotowujemy morskie farmy wiatrowe w Polsce” [ROZMOWA]

Polski offshore czeka jeszcze dużo pracy i dużo zmian. W dynamicznie rozwijającym się środowisku trzeba trzymać rękę na pulsie. MAG Offshore, powołana do życia przez Morską Agencję Gdynia spółka-córka, może pełnić ważną rolę przewodnika, który prowadzi swoich klientów przez meandry sektora. Z Pawłem Weinerem, prezesem MAG Offshore, rozmawiamy o zadaniach firmy, ale także przeszkodach i szansach polskiego offshore.
30.12.2021

Akademia Marynarki Wojennej charytatywnie. Oddali prawie 260 litrów krwi

Za nami ostatnia już w tym roku akcja krwiodawstwa w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W sumie 42 osoby oddały 18,900 litra krwi.
17.12.2021

Akademia Marynarki Wojennej. Uroczysta promocja oficerska za nimi [ZDJĘCIA]

W sobotę, 11 grudnia na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej odbyła się uroczysta promocja oficerska. Zwracają się do 25 absolwentów rektor-komendant kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht nawiązał do książki Oficer z 1931 r., której tezy są jeszcze bardziej aktualne niż 90 lat temu.
13.12.2021

DNV stawia na rozwój pływających morskich farm wiatrowych. Szansa dla konsorcjum polskich uczelni

Celem DNV jest zintegrowanie potencjału firm i uczelni i zastosowanie najlepszych praktyk w formie joint industry project (JIP). Te działania przyczynią się do przyspieszenia rozwoju technologii budowy i eksploatacji pływających farm wiatrowych. Chodzi o wypełnienie luk w dostępnych standardach dla podstacji umożliwiających skalowanie pływającej morskiej energetyki wiatrowej przy akceptowalnym poziomie ryzyka handlowego, technicznego, zdrowotnego, bezpieczeństwa i środowiskowego.
28.11.2021

Porozumienie uczelni na rzecz MEW

Dziewięć pomorskich uczelni podpisało podczas XII posiedzenia Konwentu Morskiego porozumienie na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
23.11.2021

Studenci programu "Erasmus" AMW w Gdyni oglądali jednostki 3. Flotylli Okrętów

Podchorążowie z Bułgarii, Rumunii i Włoch przyjrzeli się z bliska jednostkom należącym do gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów. Na co dzień studiują w ramach wymiany międzynarodowej „Erasmus+” na Akademii Marynarki Wojennej.
23.11.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

1100 nowych studentów w Akademii Marynarki Wojennej. Nowy rok akademicki rozpoczęty [ZDJĘCIA, WIDEO]

W piątek, 1 października odbyła się uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 w Akademii Marynarki Wojennej. Od dziś w uczelni rozpocznie naukę ponad 1100 nowych studentów. Dokładnie o godz. 11 w Audytorium Biblioteki Głównej AMW uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku dowódcy Centrum Operacji Morskich – dowódcy komponentu morskiego wiceadmirałowi Krzysztofowi Jaworskiemu przez dowódcę uroczystości, kmdr. por. Sławomira Dorotyna.
01.10.2021

Podchorążowie AMW poznawali historię Marynarki Wojennej RP [ZDJĘCIA]

Muzeum Westerplatte, Muzeum Marynarki Wojennej, ORP „Błyskawica” oraz okręty 3. Flotylli Okrętów – to miejsca, które odwiedzili podchorążowie najmłodszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej. Nowo przyjęcie kandydaci na żołnierzy zawodowych w uczelni są zaledwie od 3 tygodni. Obecnie przechodzą szkolenie podstawowe, czyli tzw. „unitarkę”.
28.09.2021

Bezpieczeństwo na morzu i w przestrzeni kosmicznej. Nauka w parze z praktyką

Problemy bezpieczeństwa na morzu i w przestrzeni kosmicznej są w wielu przypadkach podobne - wynika z konferencji „Maritime and Space Safety”, która pod koniec września miała miejsce na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Konferencja odbywała się pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej, a została zorganizowana przez Komitet Nauk Kosmicznych Odział Gdański PAN oraz Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
28.09.2021

Praktyki studenckie na ORP Iskra

W ostatni piątek podchorążowie I roku Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej zakończyli rozpoczęte 22 sierpnia praktyki marynarskie na ORP Iskra.
18.09.2021

Akademia Marynarki Wojennej z nagrodami. Sukces projektów z dronami [ZDJĘCIA]

W środę 11 sierpnia rozstrzygnięto konkurs na opracowanie i realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego (BSP) oraz bezzałogowego systemu morskiego (BSM) na potrzeby Wojska Polskiego. Wśród wyróżnionych były trzy projekty z Akademii Marynarki Wojennej, które otrzymały I i III nagrodę w kategorii operacyjno-rozpoznawczej oraz II nagrodę w kategorii amunicja krążąca, w której nie przyznano I miejsca.
11.08.2021

AMW. Kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht rektorem-komendantem przez kolejną kadencję

Kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht został wybrany na kolejną kadencję na stanowisku rektora-komendanta Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
09.08.2021

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Wyjątkowa promocja oficerska za nimi [ZDJĘCIA]

W sobotę (7 sierpnia) na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się uroczysta promocja oficerska. Była to zarazem pierwsza taka promocja w historii. W 6-miesięcznym studium oficerskim naukę rozpoczęło 15 osób.
08.08.2021

Finał I Forum Morskiego Radia Gdańsk. Morska energetyka wiatrowa, perspektywy na przyszłość i odbudowa przemysłu stoczniowego [HARMONOGRAM]

Głównymi tematami Forum Morskiego, którego finał odbędzie się 10 i 11 czerwca, będą: morska energetyka wiatrowa, perspektywy na przyszłość polskiej gospodarki morskiej i odbudowa przemysłu stoczniowego. Wydarzenia w ramach Forum, na które serdecznie zapraszamy, będzie można oglądać na radiogdansk.pl lub słuchać w Radiu Gdańsk. Transmisja będzie prowadzona też na kanale facebookowym Radia Gdańsk, na koncie youtube oraz DAB+.
09.06.2021

PRS na IX Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej NATCON 2021

Równolegle z 16. edycją targów Militarnych Balt Military Expo odbędzie się IX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Technicznej NATCON „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa”. Priorytetową tematyką konferencji będą rozwiązania z obszaru wojskowej techniki morskiej oraz bezpieczeństwa na morzu i wybrzeżu w portach i obiektach infrastruktury krytycznej, a także w zakresie ratownictwa morskiego.
17.04.2021

Unikatowa książka o NATO

Już jutro 22. rocznica wstąpienia Polski do NATO. To było niezwykle ważne wydarzenie w dziejach naszego kraju. Akademia Marynarki Wojennej wydała unikatową książkę na polskim rynku wydawniczym pt.: „Szczyty i sesje NATO platformą współpracy państw członkowskich". Autorem pozycji jest wiceadm. w st. spocz. dr hab. Stanisław Zarychta. Do tej pory nie ukazało się kompleksowe opracowanie, które w sposób całościowy analizuje tematykę szczytów i sesji NATO.
11.03.2021

"Stań za sterem własnej kariery - spotkanie nt. kobiet w branży morskiej"

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet spotykamy się wokół tematu karier kobiet w branży morskiej. Zmieniający się rynek pracy wymaga rozwoju kompetencji, otwartości na zmianę, odwagi. Ekspertki z trzech obszarów branży morskiej - od badań przez HR po zarządzanie, opowiedzą o roli kobiet na morskim rynku pracy - o sukcesach i wyzwaniach. Będą to praktyczne i inspirujące historie o członkiniach załóg morskich, budowaniu CV oraz zdobywaniu kolejnych zawodowych szczytów. Zapraszamy wszystkie osoby, które interesuje tematyka karier k
08.03.2021

Trwają zapisy na sympozjum online "Zapomniane morze? Polska - Bałtyk"

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim zapraszają studentów, kadrę dydaktyczną, a także sympatyków spraw morskich do udziału w seminarium poświęconemu tematyce Morza Bałtyckiego.
23.02.2021

Zakończenie studiów I stopnia w Akademii Marynarki Wojennej

Akademia Marynarki Wojennej wzbogaciła się o kolejnych absolwentów studiów I stopnia. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się dziś (19 lutego) w Audytorium AMW. Swoje prace dyplomowe obroniło 75 podchorążych, w tym po raz pierwszy w historii na kierunkach systemy informacyjne w bezpieczeństwie specjalność cyberbezpieczeństwo oraz mechatronika w specjalności prace podwodne.
19.02.2021

Charytatywny "przelew" krwi z Akademii Marynarki Wojennej

16 lutego w Akademii Marynarki Wojennej zorganizowano już 12-tą akcję honorowego krwiodawstwa od początku pandemii. Podchorążowie i kadra, w sumie 48 osób oddało 21,6 litra krwi. Natomiast we wszystkich 12 akcjach oddano 209,250 litra tego życiodajnego płynu.
17.02.2021

Studiuj nad morzem – gdyńskie uczelnie czekają

Marzysz o studiach wojskowych lub rozpoczęciu nauki na kierunku morskim? A może myślisz o prawie, administracji, zarządzaniu czy finansach i rachunkowości? Teraz to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Trwają rekrutacje na gdyńskie uczelnie wyższe. W swoje progi zapraszają: Akademia Marynarki Wojennej, Uniwersytet Morski oraz Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu.
01.02.2021

Wojskowi studenci stworzą nowe drony

Ministerstwo Obrony Narodowej wspólnie z wojskowymi uczelniami wyższymi –Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Marynarki Wojennej, Lotniczą Akademią Wojskową oraz Akademią Wojsk Lądowych– organizują konkurs na opracowanie i realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego (BSP) oraz bezzałogowego systemu morskiego (BSM) na potrzeby Wojska Polskiego. Konkurs skierowany jest do podchorążych i cywilnych studentów oraz doktorantów uczelni wojskowych. Wartość nagrody głównej w obu kategoriach – bezzałogowego systemu powietrzneg
05.01.2021

Wojsko Polskie cały czas zaangażowane jest w walkę z COVID-19

Od początku roku zarówno Wojska Obrony Terytorialnej, jak i wojska operacyjne prowadzą działania mające na celu walkę z epidemią koronawirusa. Żołnierze wspierają działania, dzięki którym możliwe jest ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii, a także łagodzenie jej skutków. Każdego dnia w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest kilka tysięcy żołnierzy oraz pracowników resortu.
28.12.2020

Akademia Marynarki Wojennej pozyskała 26 komputerów dla dzieci do nauki zdalnej

Akademia Marynarki Wojennej pozyskała 26 komputerów od Stowarzyszenia Talent. Wszystko w ramach akcji „Zbiórka komputerów dla dzieci w walce z COVID-19”, którą uczelnia rozpoczęła już na początku pandemii. W ten sposób zbierany jest używany sprzęt komputerowy, który w Laboratorium Podstaw Techniki AMW przechodzi czyszczenie, serwis i często jest wzbogacany np. w dodatkową pamięć RAM. Tak przygotowane komputery trafiają do potrzebujących dzieci, aby mogły prowadzić naukę zdalną.
07.12.2020

Dzień podchorążego na AMW

W niedzielę 29 listopada obchodziliśmy rocznicę wybuchu powstania listopadowego. 190 lat temu, grupa podchorążych Warszawskiej Szkoły Podchorążych Piechoty kierowana przez ppor. Piotra Wysockiego rozpoczęła akcję powstańczą atakiem na Belweder – siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej Wielkiego Księcia Konstantego. Zamach ten rozpoczął powstanie, które przeszło do naszej historii pod nazwą Powstania Listopadowego.
30.11.2020

25. Rocznica opłynięcia przylądka Horn przez ORP „ISKRA” [foto]

18 kwietnia 1995 roku ORP „Iskra” z podchorążymi na pokładzie wyszedł w rejs dookoła świata. Barkentyna powróciła do portu w Gdyni po 300 dniach, 10 lutego 1996 roku. Dokładnie 25 lat temu załoga mogła na trawersie okrętu podziwiać przylądek Horn. Poniżej wspomnienie kadm. Czesława Dyrcza, dowódcy ORP „Iskra” w latach 1984-1997 oraz kilka zdjęć wraz z obrazowaniem sytuacji meteorologicznej.
27.11.2020

Podsumowanie konferencji ,,Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju"

W dniach 12-13 października 2020 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza odbyła się V Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” organizowana przez Zakład Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza oraz Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza. Tegoroczną debatę na temat sektora energetycznego zdominowała problematyka technologii wodorowych.
23.11.2020

Jerzy Doerffer, nestor polskiego okrętownictwa, patronem nowoczesnego gdańskiego tramwaju

Kolejny, 57 już gdański tramwaj ma swojego patrona. Jest nim prof. Jerzy Doerffer – wybitny naukowiec związany z Politechniką Gdańską. To kolejny, po prof. Annie Podhajskiej, uhonorowany w ten sposób przedstawiciel świata nauki. O takie upamiętnienie tej postaci wnioskowali przedstawiciele Naczelnej Organizacji Technicznej w Gdańsku.
22.11.2020

Marsz Pierwszej Brygady - Bohaterom Walk o Niepodległą [wideo]

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję pod hasłem „MARSZ PIERWSZEJ BRYGADY - BOHATEROM WALK O NIEPODLEGŁĄ”.
10.11.2020

102 minuty na 102 lata - nurkowanie dla Niepodległej

We wtorek 10 listopada pracownicy Katedry Technologii Prac Podwodnych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni uczcili 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 102 minutowym pobytem pod wodą w basenie testowym.
10.11.2020

Marynarska Pamięć

Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych to czas refleksji, zadumy oraz wspomnień. Akademia Marynarki Wojennej pamięta o zasłużonych dla Ojczyzny żołnierzach, obrońcach Wybrzeża, którzy swoją bohaterską postawą wpisali się na stałe na kartach historii.
29.10.2020

Podchorążowie "osłodzili" życie dzieciom

Studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej podarowali słodycze dzieciom z placówek opiekuńczo-wychowawczych w Gdyni.
26.10.2020

Podchorążowie w Wirtualnym Biegu Poczty Polskiej

Podchorążowie drugiego roku studiów (4. Kompania Szkolna) w ramach porannego rozruchu fizycznego wzięli udział w Wirtualnym Biegu Poczty Polskiej przyłączając się do pomocy Fundacji Pocztowy Dar. 47 żołnierzy wspomogło akcję kupując pakiety startowe, dzięki czemu wspomogli fundację kwotą 250 zł.
19.10.2020

Przysięgali służyć ojczyźnie - przysięga wojskowa podchorążych AMW [foto]

„Drodzy Podchorążowie, przed chwila wypowiedzieliście słowa Roty przysięgi wojskowej. Ta Rota będzie miała wpływ na całe Wasze życie. Przysięgę składa się raz i trzeba być jej wiernym do śmierci. To jest bardzo ważny moment dla każdego żołnierza. (…). Jesteście kolejnym pokoleniem w wielopokoleniowej sztafecie, która za swój cel przyjęła zapewnienie bezpieczeństwa Naszej Ojczyźnie”– powiedział rektor-komendant AMW kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht podczas uroczystej przysięgi wojskowej podchorążych AMW.
16.10.2020

Przysięga wojskowa studentów AMW

Już w najbliższy piątek odbędzie się przysięga wojskowa podchorążych 1 roku Akademii Marynarki Wojennej. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 na placu apelowym uczelni. Słowa roty wypowie 99 studentów wojskowych, w tym 24 kobiety, które zakończą słowami „Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg”. Dla zachowania bezpieczeństwa epidemiologicznego przysięga będzie miała charakter zamknięty. Dlatego zachęcamy Państwa, zwłaszcza rodziny przysięgających podchorążych, do śledzeni
13.10.2020

Gala Sportu Wojskowego

W czwartek 8 października, w Centrum Olimpijskim w Warszawie, odbyła się Gala Sportu Wojskowego. W klasyfikacji generalnej wyróżnienie w kategorii najlepszych uczelni wojskowych Mistrzostw Wyższego Szkolnictwa Wojskowego w sporcie powszechnym AMW obroniła wysokie III miejsce. Na uroczystości Akademię Marynarki Wojennej reprezentował prorektor ds. wojskowych kmdr Paweł Podgórny.
11.10.2020

Święto żołnierza rezerwy na AMW

W poniedziałek 5 października, na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej odbyło się miesięczne rozprowadzenie. W ramach zbiórki odczytany został rozkaz okolicznościowy z okazji Święta Żołnierza Rezerwy. Rektor-Komendant AMW z tej okazji złożył najlepsze życzenia słuchaczom Kursu Oficerskiego Szkolenia Rezerw oraz wszystkim żołnierzom rezerwy, którzy aktualnie przebywają i realizują swoje zadania w naszej Uczelni.
05.10.2020

Praktyka manewrowa studentów zagranicznych na AMW

Studenci z Arabii Saudyjskiej ostatniego roku studiów Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego drugą połowę września spędzili ćwicząc manewrowanie jednostką pływającą. Dla nich był to okres praktyki manewrowej, która odbywała się na wodach Zatoki Gdańskiej oraz akwenie Portu Gdynia.
01.10.2020

Siły morskie RP w Bałtyckim i światowym systemie bezpieczeństwa na morzu

W piątek, 25 września 2020 roku, w Bibliotece Głównej AMW, odbyło się seminarium naukowe zorganizowane przez Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich z okazji 70-lecia urodzin prof. dr. hab. Andrzeja Makowskiego. Tematem przewodnim były „Siły Morskie w Rzeczypospolitej Polskiej w bałtyckim i światowym systemie bezpieczeństwa na morzu”.
28.09.2020

W dwuszeregu zbiórka: wcielenie pierwszego rocznika AMW

W dwuszeregu zbiórka! To jedna z pierwszych komend, jaką usłyszeli nowo przybyli kandydaci na żołnierzy zawodowych. 24 września bramę Akademii Marynarki Wojennej przekroczyło 116 młodych ludzi, którzy rozpoczynają nowy rozdział w swoim życiu w murach naszej Uczelni. W najbliższym czasie przejdą szkolenie podstawowe, tzw. unitarkę, aby następnie rozpocząć studia wojskowe.
24.09.2020

Praktyka nawigacyjna podchorążych na „Horyzont II”

W dniach od 17 września do 10 października 2020 roku podchorążowie 2. roku studiów 1. stopnia kierunku nawigacja odbywają praktykę nawigacyjną na statku szkoleniowo-badawczym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – „Horyzont II”. Realizacja tego przedsięwzięcia możliwa była dzięki podpisanej umowie przez Rektorów obu uczelni.
21.09.2020

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczyna współpracę z Pocztą Polską

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni i Poczta Polska podpisały porozumienie o współpracy, której celem będzie doskonalenie pocztowców w kwestii zarządzania kryzysowego, logistyki, cyberbezpieczeństwa oraz ochrony danych osobowych.
15.09.2020

Praktyka motorowodna podchorążych AMW

Pierwsze dwa tygodnie września były czasem intensywnego szkolenia motorowodnego dla podchorążych drugiego roku wydziałów Mechaniczno-Elektrycznego oraz Dowodzenia i Operacji Morskich.
14.09.2020

Szkolenie praktyczne przyszłych hydrografów na AMW

Na przełomie sierpnia i września 2020 r. odbyły się praktyczne zajęcia dla studentów studiów podyplomowych Hydrografia. Szkolenie obejmowało między innymi przygotowanie hydrograficznego systemu pomiarowego do pracy, podłączenie niezbędnego okablowania, zamontowanie przetworników i anten oraz stworzenie projektu prac w oprogramowaniu Qinsy.
10.09.2020

Nowa łódź typu RIB w Akademii Marynarki Wojennej

Katedra Uzbrojenia Okrętowego WNiUO pozyskała właśnie łódź motorową typu RIB z dwoma silnikami zaburtowymi ze środków dotacji celowej (rozporządzenie MNiSW z 14.03.2019 r.). Sześcioosobowa łódź z konsolą dwuosobową wyposażona jest dodatkowo w stelaż słupkowy pod wielkokalibrowy karabin maszynowy typu WKM.
10.09.2020

Praktyki studentów nawigacji morskiej AMW

W dniach 25-28.08.2020 r. słuchacze studiów magisterskich nawigacji morskiej, uczestniczyli w zajęciach w Ośrodku Szkolenia Grup Specjalnych Płetwonurków RP w Pasymiu. Szkolenie osobiście prowadził szef GSP mgr inż. Maciej Rokus.
08.09.2020

Marynarska akcja AMW w górach

W sierpniu podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej najmłodszego rocznika (4 kompania) przeprowadzili nietypową akcję promocyjną. W trakcie swoich urlopów połączyli zdobywanie polskich gór z propagowaniem idei dawstwa szpiku, przy okazji promując swoją Alma Mater. Celem było zwiększania świadomości społeczeństwa w zakresie walki z nowotworami krwi.
03.09.2020

Promocja oficerska na pokładzie ORP Błyskawica

W piątek, 28 sierpnia, na pokładzie historycznego niszczyciela ORP Błyskawica odbyła się uroczysta promocja oficerska absolwentów studiów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Aktu mianowania dokonał I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni dr inż. pil. Tadeusz Mikutel.
01.09.2020

Uroczystość zakończenia studiów wojskowych na AMW [wideo]

Drodzy Absolwenci, stanowicie jedność, łączycie w sobie 3 elementy, stopień oficerski, tytuł magistra i tytuł zawodowy inżyniera. Każda cecha wymaga innych umiejętności, oficer z łaciny znaczy urzędowy, oznacza grzeczność, służbę. Każdy z Was otrzymując dyplom stał się magistrem, co z kolei oznacza mistrz, nauczyciel. W końcu słowo inżynier, które oznacza człowieka twórczego umysłu. Dziękuję Wam za Wasze inicjatywy, za to co robiliście poza nauką – tymi słowami rektor-komendant AMW kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht podziękowa
27.08.2020

Promocja oficerska na ORP Błyskawica

W najbliższy piątek, 28 sierpnia, o godzinie 11:00 odbędzie się uroczysta promocja oficerska absolwentów studiów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Aktu mianowania dokona I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni dr inż. pil. Tadeusz MIKUTEL. Uroczystość będzie miała miejsce tradycyjnie na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Natomiast dzień wcześniej, w Audytorium AMW, o godzinie 10:00, absolwenci otrzymają dyplomy ukończenia studiów.
25.08.2020

Akademia Marynarki Wojennej: Na co komu dziś bezpieczeństwo w transporcie?

Na kanwie ostatnich wydarzeń do których doszło w porcie w Bejrucie, warto chyba zadać sobie takie pytanie. Temat dotyka nie tylko pracowników firm transportowych i zarządców portów morskich ale również urbanistów, samorządowców, deweloperów czy zwykłych mieszkańców.
20.08.2020

Uroczysty apel AMW z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego

W środę 12 sierpnia, na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej odbył się uroczysty apel z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. i Święta Wojska Polskiego. Odczytano list Ministra Obrony Narodowej oraz rozkaz okolicznościowy Rektora-Komendanta AMW. W tym dniu Rektor-Komendant wręczył nadane przez Ministra Obrony Narodowej medale Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny.
12.08.2020

II konferencja naukowa pt. „Wojna i Morze – od średniowiecza po współczesność”

Setna rocznica Bitwy Warszawskiej, jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii, skłania do refleksji nad całokształtem działań militarnych, politycznych, administracyjnych i społecznych związanych z walkami o granice odradzającej się po wielu latach niewoli Polski. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, jako depozytariusz pamięci o polskich marynarzach, pragnie przypomnieć i zaznaczyć ich rolę w historycznym procesie walk i budowy wolnej Polski.
11.08.2020

Transeuropejska sieć transportowa (TEN-T),współpraca gospodarcza z krajami europejskimi tematami rozmów III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

W dniach 24-25 sierpnia odbędzie się trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju, największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Na miejsce konferencji tradycyjnie obrana została Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Jeden z bloków tematycznych konferencji poświęcony będzie problematyce związanej ze współpracą gospodarczą Polski z innymi krajami takimi jak Węgry, czy Wielka Brytania. Eksperci omówią również kierunki rozwoju transportu w Polsce z uwzględnieniem sieci TEN-T.
05.08.2020

Praktyki manewrowe studentów zagranicznych AMW

Podchorążowie z Kuwejtu ostatniego roku studiów Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego odbywali praktykę manewrową. Uczyli się dowodzenia okrętem, a także całymi grupami manewrowymi.
22.07.2020

Specjalistyczne praktyki podchorążych na ORP Kormoran

Lato i wakacje to dla studentów wojskowych czas na zdobywanie doświadczenia na praktykach. Podchorążowie kierunków systemy informacyjne w bezpieczeństwie, nawigacja oraz mechatronika obecnie odbywają praktyki specjalistyczne na okrętach.
16.07.2020

Podchorążowie uczyli się żeglować

Zakończył się pierwszy etap praktyki marynarsko – żeglarskiej podchorążych Akademii Marynarki Wojennej. Obejmował on szkolenie na patent żeglarza jachtowego i odbywał się w Akademickim Ośrodku Szkoleniowym AMW w Czernicy. Szkolenie było realizowane w 3 grupach od połowy kwietnia. Łącznie w tym okresie praktykę odbyło 97 studentów wojskowych.
17.06.2020

Nowa inwestycja Akademii Marynarki Wojennej [foto]

Akademia Marynarki Wojennej planuje budowę nowego obiektu. To budynek wielofunkcyjny, który zawierał będzie między innymi: kuchnię, stołówkę, sale wykładowe i pokoje. Koszt inwestycji to 55 mln. złotych, w całości finansowane z Ministerstwa Obrony Narodowej. Planowany termin zakończenia budowy 2023 rok.
05.06.2020

Polskie morskie farmy wiatrowe a bezpieczeństwo na morzu - spojrzenie okiem Akademii Marynarki Wojennej

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku ma stanowić znaczącą pomoc w transformacji polskiej energetyki, zwiększyć produkcję energii z odnawialnych źródeł i stanowić impuls dla rozwoju gospodarki. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z wpływu farm na bezpieczeństwo na morzu? O tym podczas webinarium, zorganizowanym przez Akademię Marynarki Wojennej, mówi dr Radosław Tyślewicz z Katedry Operacji Morskich Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW, ekspert SSAB Stowarzyszenie Studiów i Analiz Bezpieczeństwa.
04.06.2020

Akademia Marynarki Wojennej - studia z potencjałem (wywiad)

Wywiad z Dziekanem Wydziału Mechaniczno – Elektrycznego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, komandorem dr hab. inż. Grzegorzem Grzeczką, profesorem AMW.
13.05.2020

Światowy Dzień Pracy: W Porcie Gdynia oddano hołd marynarzom oraz walczącym z epidemią koronawirusa [foto, wideo]

1 maja, w południe, na statkach i żaglowcach w Porcie Gdynia, podobnie jak na niezliczonych statkach na całym świecie, zostały włączone syreny okrętowe na znak hołdu dla pracy marynarzy na całym świecie. To szczególne uhonorowanie ponad 1,6 mln mężczyzn i kobiet, którzy podczas pandemii zapewniają ciągłość dostaw oraz sprawne działanie międzynarodowych szlaków morskich. Akcja zainicjowana przez Międzynarodową Izbę Żeglugi (ICS) to również podziękowanie Służbom Medycznym, Straży Granicznej oraz Straży Pożarnej za ich ciężką
01.05.2020

Światowy Dzień Pracy - dołącz do podziękowań dla służb medycznych

1 maja 2020 obchodzimy „Światowy Dzień Pracy”. W tym dniu podziękujmy wszystkim osobom, które ciężko pracują w czasie pandemii za ich heroiczną walkę o życie pacjentów, narażanie swojego zdrowia i życia ratując osoby z koronawirusem, aby pozostali mogli bezpiecznie zostać w domu.
30.04.2020

Zbiórka komputerów dla potrzebujących dzieci

Czas na kolejną akcję wspierającą. Tym razem Akademia Marynarki Wojennej organizuje zbiórkę używanych komputerów potrzebnych do nauki zdalnej dla dzieci. W uczelni są one czyszczone i przygotowywane, a później przekazywane najbardziej potrzebującym. Pierwsze dwa komputery już trafiły do GOPS-u w Kosakowie.
21.04.2020

25. rocznica wyjścia w rejs dookoła świata ORP „Iskra”

To już 25 lat minęło, kiedy ORP „Iskra” wyruszył w rejs dookoła świata. W ciągu 300 dni żeglugi przebył 37 740 mil morskich. Na pokładzie było 58 osób załogi, w tym 34 podchorążych, 18 osób załogi stałej, 5 wykładowców i lekarz. Warto zaznaczyć, że obecnie w uczelni pracuje 9 osób, które były uczestnikami tego rejsu, w tym ówczesny dowódca ORP „Iskra” kadm. w st. spocz. dr inż. Czesław Dyrcz. W tej grupie jest 5 oficerów, z czego 4 w tamtym czasie było podchorążymi.
20.04.2020

Akademia Marynarki Wojennej w walce z COVID

Akademia Marynarki Wojennej cały czas rozszerza pomoc dla społeczeństwa. Od 3 dni w uczelni powstają maseczki ochronne. Do tej pory wyprodukowano około 300 sztuk, a kolejnych 1000 jest już skrojonych i gotowych do szycia. Równolegle trwa produkcja przyłbic ochronnych, która regularnie się zwiększa.
09.04.2020

Przyłbice dla szpitali od Akademii Marynarki Wojennej

Akademia Marynarki Wojennej wykonała i przekazała szpitalowi w Kartuzach kilkadziesiąt przyłbic ochronnych dla personelu medycznego; do końca tygodnia wytworzy i przekaże kolejne – poinformował rzecznik prasowy AMW kmdr por. Wojciech Mundt.
02.04.2020

Może na morze? Studiuj na gdyńskich uczelniach

Co można studiować w mieście z morza i marzeń? Wiele kierunków dających możliwość podjęcia satysfakcjonującej pracy, wiele z nich również związanych ze spełnianiem zawodowych marzeń na morzu. Akademia Marynarki Wojennej i Uniwersytet Morski zapraszają na Dni Otwarte. Będzie można m.in. zapoznać się z szeroką ofertą edukacyjną, zwiedzić okręt podwodny, a także dowiedzieć się … jak wygląda życie studenckie. Z pewnością będzie ciekawie i inspirująco.
09.03.2020

Morze możliwości, morze zagrożeń - I Kongres Bezpieczeństwa Morskiego RP z okazji 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem (wideo,foto)

Wczoraj w hotelu Courtyard Marriot Waterfront Gdynia odbył się I Kongres Bezpieczeństwa Morskiego z okazji 100 lat zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z instytucji państwowych, przedstawicieli Marynarki Wojennej RP i naukowców. Kongres był okazją do omówienia tematów kluczowych z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa morskiego kraju biorąc pod uwagę uwarunkowania technologiczne, polityczno-militarne, gospodarcze i społeczne. Współorganizatorami wydarzenia było Biuro Bezpieczeństwa Naro
12.02.2020

Gdynia: Kapitan Bartłomiej Skwara laureatem Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza 2020

Kapitan STS „Fryderyk Chopin” Bartłomiej Skwara został laureatem tegorocznej Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Został wyróżniony za żeglarską pracę z młodzieżą oraz zwycięstwo podczas regat The Tall Ships Races 2019 w klasie A.
03.02.2020

W Warszawie zakończyło się V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa (foto, wideo)

23 stycznia w hotelu Sound Garden w Warszawie odbyło się V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, zor­ga­ni­zo­wane przez Zarząd Targów Warszawskich i Akademię Marynarki Wojennej. Tematyką tegorocznej edycji FBM były głównie nowe okręty dla Marynarki Wojennej w ramach nowego Planu Modernizacji Technicznej i ochrona cywilnej infrastruktury morskiej traktowanej jako fundament bezpieczeństwa państwa. Portal GospodarkaMorska.pl tradycyjnie objął wydarzenie patronatem medialnym.
26.01.2020

Już w styczniu kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

Nie tylko nowe okręty dla Marynarki Wojennej w ramach nowego Planu Modernizacji Technicznej ale także ochrona cywilnej infrastruktury morskiej traktowanej jako fundament bezpieczeństwa Państwa będą tematyką piątej edycji Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2020 w Warszawie.
17.12.2019

Kujawsko-pomorskie dziedzictwo admirała Unruga

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego i Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz właściciele zespołu dworsko-parkowego w Sielcu w powiecie żnińskim będą współdziałać na rzecz upowszechniania wiedzy na temat historii polskiej floty i postaci jej współtwórcy, admirała Józefa Unruga. Podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie odbyło się 27 sierpnnia w Urzędzie Marszałkowskim. Akademia została odznaczona marszałkowskim medalem Unitas Durat z edycji wybitej dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości.
03.09.2019

Nowoczesne baseny powstały w Gdyni

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni rozbudowała swoje Akademickie Centrum Sportowe o kolejny obiekt. Obok hali sportowej powstał ośmiotorowy basen pływacki i basen do nurkowania z ruchomym dnem.
10.07.2019

MON: Więcej studentów-informatyków na uczelniach wojskowych

Resort obrony narodowej przyjmie więcej studentów na uczelnie wojskowe, na kierunki związane z informatyką. Zwiększone limity są jednym z elementów programu cyber.mil.pl, który ma zwiększyć potencjał Sił Zbrojnych RP w cyberprzestrzeni - poinformował w piątek wydział prasowy MON.
15.02.2019

Uczelnie na Wybrzeżu zdobyły fundusze na kształcenie dzieci i seniorów

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni znalazły się wśród uczelni, które zdobyły rządowe dofinansowanie na kształcenie uczniów oraz osób starszych.
06.02.2019

Studencie, spróbuj sił w wojsku! (wideo)

Studiujesz na uniwersytecie, ale twoje zainteresowania sięgają w stronę militariów? A może po prostu chcesz spróbować swoich sił w wojsku i poznać podstawy? Studenci mogą teraz dołączyć do projektu „Legii Akademickiej”, którą będzie realizowała m.in. gdyńska Akademia Marynarki Wojennej. Trwa nabór do drugiej edycji szkolenia.
04.02.2019

Kolumbijscy kadeci witają Dar Młodzieży

Kolejnym portem "Daru Młodzieży" podczas Rejsu Niepodległości była kolumbijska Kartagena. Partnerem wizyty naszego żaglowca była Escuela Naval de Cadetes "Almirante Padilla" (Akademia Marynarki Wojennej im. Admirała Padilli). Dokumentuje to m.in. strona internetowa kolumbijskiej uczelni tak relacjonująca to wydarzenie:
01.02.2019

Kmdr Hamera na Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa: Priorytetem dla nas jest zwiększanie zdolności bojowych (foto, wideo)

Priorytetem dla nas jest przede wszystkim zwiększanie zdolności bojowych, rozwój Marynarki Wojennej, wprowadzanie nowych okrętów – powiedział w rozmowie z dziennikarzami kmdr Jacek Hamera z Inspektoratu Marynarki Wojennej DGRSZ. Był on obecny na Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, które w czwartek zakończyło się w Warszawie. Podkreślił, że dzięki zwiększaniu zdolności możemy osiągnąć wzrost bezpieczeństwa morskiego Sił Zbrojnych naszego kraju oraz wpływać na rozwój nowoczesnych systemów uzbrojenia.
28.01.2019

Uczestnicy forum morskiego: Marynarka Wojenna konieczna do zapewnienia bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo państwa wymaga działań na morzu i sprawnej Marynarki Wojennej; istotne są organizacje międzynarodowe, stąd konieczność utrzymania ich jedności – mówili przedstawiciele władz, którzy wzięli udział w czwartek w Warszawie w Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa.
24.01.2019

Trwa Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

W jakim stopniu nasza gospodarka uzależniona jest od ciągłych dostaw drogą morską? 20 lat członkostwa Polski w NATO - jakie wnioski dla Marynarki Wojennej RP? Jakie zdolności do działania w ramach sił NATO ma obecnie Marynarka Wojenna RP i jakie są priorytety w zakresie pozyskania nowych zdolności w przyszłości? Jakie szanse stwarza dla polskiego przemysłu współpraca z globalnymi koncernami zbrojeniowymi? Jak prowadzona obecnie rozbudowa morskiej infrastruktury krytycznej uzwględnia współczesne zagrożenia?
24.01.2019

Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich w Gdyni: Wszyscy widzimy niesamowity rozwój technologii (foto)

Wszyscy widzimy niesamowity rozwój technologii – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl kmdr por. Fredrik Lindén ze Szwedzkiej Królewskiej Marynarki Wojennej. Był on obecny na pierwszym Polsko-Szwedzkim Forum Technologii Morskich. Dwudniowe wydarzenie zakończyło się w czwartek w Gdyni.
18.01.2019

Komendant Główny Straży Przybrzeżnej Kuwejtu w MOSG

Z wizytą w Morskim Oddziale Straży Granicznej w Gdańsku 15 stycznia przebywała delegacja przedstawicieli Straży Przybrzeżnej Kuwejtu na czele z mjr. gen. Mubarakiem Alamirim, Komendantem Głównym Straży Przybrzeżnej Kuwejtu. Gości powitał płk SG Andrzej Prokopski, Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
16.01.2019

Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa - bezpieczeństwo portów i offshore

Już 24 stycznia 2019 w Warszawie odbędzie się czwarte Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2019, na którym będzie mowa nie tylko o okrętach dla Marynarki Wojennej RP, ale także o zapewnieniu bezpieczeństwa kluczowej z punktu widzenia gospodarczego infrastruktury nadmorskiej i offshore.
19.12.2018

Międzynarodowa Konferencja na temat Ludzi Morza i ich karier zawodowych

W czwartek 25 października w Audytorium AMW (Budynek Biblioteki Głównej, wejście od ul. Grudzińskiego), o godz. 0930 odbędzie się Międzynarodowa Konferencja na temat Ludzi Morza i ich karier zawodowych: „Gdynia International Conference on Seafarers and Seafaring Careers”.
22.10.2018

Finalna demonstracja biomimetycznych pojazdów podwodnych

W ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój robotyki podwodnej. Jednym z kierunków jej rozwoju są autonomiczne biomimetyczne pojazdy podwodne ABPP, które naśladują zarówno w budowie, jak i sposobie ruchu żywe organizmy podwodne, np. ryby, ssaki morskie, itp.
18.10.2018

Bałtycka Sztafeta - podsumowanie

Bałtycka Sztafeta 2018 to 3361,2 km pokonanych w ciągu 62,5 godziny biegu szlakiem latarni morskich polskiego wybrzeża. Jednak przede wszystkim to 31 śmiałków, którzy zdecydowali się w ten sposób uczcić 100-lecie Niepodległej oraz 100-lecie Marynarki Wojennej niosąc symboliczne światło z Krynicy Morskiej do Świnoujścia. Rekordzista przebiegł 261,2 km. Całe przedsięwzięcie zorganizowała Akademia Marynarki Wojennej wraz z Inspektoratem MW Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
20.06.2018

Bałtycka Sztafeta 2018 – jutro odcinek morski

Jeden z odcinków Bałtyckiej Sztafety 2018 to odcinek drogą morską z Gdyni do Helu. Uczestnicy sztafety dobiegną do Basenu Prezydenta w Gdyni, wbiegną na okręt i tam bieg kontynuowany będzie na bieżniach. To ORP „Heweliusz” przepłynie z Bałtycką Sztafetą, ok. 9.00 odcumuje i wyjdzie z portu. W Helu natomiast czeka nas kolejny odcinek, a mianowicie maraton do Rozewia. To nie koniec atrakcji, gdyż dodano kolejny etap Bałtyckiej Sztafety 2018 - z Lt. Gdańsk Port Północny do Lt. Gdańsk Nowy Port.
14.06.2018

Rusza Bałtycka Sztafeta

Już w przyszłym tygodniu, w czwartek 14 czerwca rusza Bałtycka Sztafeta 2018. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Start o godzinie 20.00 w Krynicy Morskiej w pobliżu latarni. Do pokonania jest trasa o długości ok 560 km, wiodąca szlakiem latarni morskich polskiego wybrzeża. Podzielona jest na 15 odcinków, gdzie najdłuższy wynosi 73,5 km. Głównym celem Bałtyckiej Sztafety 2018 jest uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przewodnim motywem Sztafety będzie przeniesienie symbolicznego światła z Latarni Mors
08.06.2018

Nadchodzi gdyńskie Święto Morza

Już od piątku, 22 czerwca Gdynia rozpocznie tegoroczne obchody Święta Morza. To kilka dni pełnych wyjątkowych uroczystości i wydarzeń, bezpośrednio związanych z historyczną, morską tożsamością miasta. Swojego odsłonięcia doczeka się też Pomnik Polski Morskiej.
06.06.2018

Seminarium: MASS – statki autonomiczne – nieodległa przyszłość?

W Centrali Polskiego Rejestru Statków 25 czerwca odbędzie się seminarium poświęcone autonomicznym jednostkom nawodnym – MASS. Od wielu lat prowadzone są intensywne prace nad rozwojem tej technologii zarówno wśród pojazdów lądowych, powietrznych oraz wodnych. Bezzałogowe maszyny są ciągle udoskonalane i nieustannie poszukuje się dla nich nowych zastosowań. Milowym krokiem postępu technologicznego jest fakt, że takie pojazdy nie muszą już być zdalnie sterowane – swoje zadania mogą wykonywać w pełni autonomicznie i automatycznie.
04.06.2018

Pobiegnij w Bałtyckiej Sztafecie szlakiem latarni morskich

60 godzin – w takim czasie, według założeń, biegacze i rowerzyści mają pokonać trasę o długości ponad 500 kilometrów. Będzie wyjątkowa, bo przebiegną szlakiem latarni morskich Wybrzeża. Celem jest symboliczne przeniesienie światła z latarni morskiej w Krynicy Morskiej do tej w Świnoujściu. To wszystko w ramach Bałtyckiej Sztafety 2018. Bieg odbędzie się dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Każdy może wziąć w nim udział, zapisy trwają do 3 czerwca.
18.05.2018

BALT-MILITARY-EXPO już w przyszłym miesiącu

Bałtyckie Targi Militarne realizowane są w ścisłej współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, Inspektoratem Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Centrum Operacji Morskich – Dowództwem Komponentu Morskiego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Koncentrują się na tematyce bezpieczeństwa morskiego, systemach obronnych oraz ratownictwa na morzu i lądzie. Wystawa Dedykowana jest Marynarce Wojennej RP, jednostkom specjalnym, żandarmerii wojskowej i służbom zabezpieczenia logistycznego Wojska Polsk
18.05.2018

Najzdolniejsi studenci Pomorza zaprezentują swoje dokonania na Politechnice Gdańskiej

W nadchodzącym tygodniu Politechnika Gdańska będzie gościć wybitnych studentów i najlepsze koła naukowe ze wszystkich uczelni Pomorza. W ubiegłym roku laureatem Konkursu Czerwonej Róży został Mariusz Smentoch, student Wydziału Mechanicznego PG. Dlatego teraz Uczelnia jest gospodarzem Konkursu - prezentacje wszystkich finalistów, obrady kapituły konkursowej i gala finałowa tegorocznej edycji Konkursu odbędą się na Politechnice Gdańskiej.
18.05.2018

Politechnika Warszawska i Akademia Marynarki Wojennej zacieśniają współpracę

Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt i Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej komandor prof. dr hab. Tomasz Szubrycht podpisali porozumienie o współpracy.
15.05.2018

Bałtycka sztafeta 2018

Dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości w dniach 14-17 czerwca odbędzie się bieg Bałtycka Sztafeta 2018. Ma on na celu symboliczne przeniesienie światła z Latarni Morskiej w Krynicy do Latarni Morskiej Świnoujście. Przez 3 dni uczestnicy będą zmagać się na trasie wiodącej szlakiem latarni morskich polskiego wybrzeża. Do pokonania będą mieli 15 odcinków głównych o łącznej długości ponad 500 km w tym jeden odcinek morski oraz 5 odcinków opomiarowanych. na których czas mierzony będzie z wykorzystaniem chipów.
15.05.2018

8 mln z konkursu dla Akademii Marynarki Wojennej

Akademia Marynarki Wojennej uzyskała środki z konkursu „Zintegrowane Programy Uczelni” w ramach „Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020”. Projekt daje możliwość obecnym oraz przyszłym studentom Akademii Marynarki Wojennej na rozwinięcie dodatkowych umiejętności, zdobycie cennych certyfikatów oraz zebranie doświadczeń, które zwiększą ich konkurencyjność na rynku pracy. Kwota 7.997.361,57 PLN zostanie przeznaczona na realizację działań na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych, Wydziale Dowodzenia i Op
25.04.2018

Popłyną Śladami Biało-Czerwonej– możesz i ty!

Pomorscy żeglarze uczczą stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w iście morskim stylu. Popłyną śladami miejsc, w których żyli, walczyli, działali i tworzyli Polacy na obczyźnie. W rejs wypłyną dwa jachty. W ciągu 160 dni pokonają one w sumie 17 tysięcy mil morskich. Wyruszą 6 maja z Gdyni i popłyną dwoma różnymi trasami, które będą podzielone na etapy. Powrót jest planowany na 12 października. Rejs „Śladami Biało-Czerwonej 2018” ma charakter otwarty. Każdy, kto kocha morze i jest gotowy na wodną przygodę, może wziąć w ni
08.03.2018

Wyprawa na 100-lecie odzyskania niepodległości

Dwa jachty, 17 tysięcy mil morskich, 22 etapy, 160 dni żeglugi – tak w skrócie wygląda plan rejsu „Śladami Biało-Czerwonej 2018”. Organizuje go, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Pomorski Związek Żeglarski. Wyprawa rozpocznie się 6 maja w Gdyni. Jej zakończenie planowane jest na 10 grudnia.
06.03.2018

List 145 naukowców: Reforma Gowina zawiera groźne rozwiązania

Planowana reforma uczelni zawiera "groźne rozwiązania, których wejście w życie spowoduje olbrzymi, niekorzystny przewrót w szkolnictwie akademickim" - pisze 145 ludzi nauki w liście otwartym do wicepremiera Jarosława Gowina.
26.02.2018

Piotr Kulczycki laureatem nagrody imienia komendanta "Daru Młodzieży"

Piotr Kulczycki, właściciel i armator STS „Fryderyk Chopin”, twórca cyklu „Niebieska Szkoła”, został laureatem 7. edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza - budowniczego i legendarnego komendanta "Daru Młodzieży", na pokładzie którego wychowano wiele pokoleń polskich marynarzy.
26.01.2018

Nagrody dla najlepszych studentów z Pomorza

Najlepsi studenci z województwa pomorskiego odebrali wyróżnienie podczas uroczystej gali 24 stycznia 2018 roku. Z ramienia Akademii Morskiej w Gdyni w gali uczestniczył Prorektor ds. Kształcenia - dr hab. inż. Mirosław Czechowski prof. nadzw. AMG. Nagrodzeni żacy kształcą się m.in. na Uniwersytecie Gdańskim, Akademii Morskiej w Gdyni, ale także na uniwersytetach w Toruniu czy w Olsztynie.
25.01.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.