W dniach od 17 września do 10 października 2020 roku podchorążowie 2. roku studiów 1. stopnia kierunku nawigacja odbywają praktykę nawigacyjną na statku szkoleniowo-badawczym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – „Horyzont II”. Realizacja tego przedsięwzięcia możliwa była dzięki podpisanej umowie przez Rektorów obu uczelni.
W szkoleniu praktycznym bierze udział 26 podchorążych, w tym 2 podchorążych z ostatniego roku studiów, którzy odbywają praktykę w charakterze instruktorów. Całość zabezpiecza kadra dydaktyczna z Katedry Nawigacji i Hydrografii Morskiej, pod kierownictwem kmdr por. Dariusza Żołnieruka.
Głównym celem praktyki nawigacyjnej jest nabycie oraz doskonalenie umiejętności prowadzenia nawigacji na wachcie morskiej z uwzględnieniem określania pozycji okrętu różnymi sposobami. Pozwoli to na praktyczne wykorzystanie nabytej wiedzy i jej pogłębianie w zakresie locji, astronawigacji, meteorologii, oceanografii, radionawigacji i okrętowych urządzeń nawigacyjnych. Trzeba przyznać, że jednostka szkolna Uniwersytetu Morskiego znakomicie się do tego zadania nadaje.
Zasadniczym elementem praktyki jest rejs nawigacyjno-szkoleniowy. Trasa rejsu obejmuje Bałtyk Południowy i Bałtyk Zachodni, cieśniny Sund, Wielki Bełt i Kattegat, a więc rejon bardzo „atrakcyjny nawigacyjnie” Podczas rejsu zaplanowano wejście do Szczecina. Powrót do Gdyni planowany jest na 9 października br.
W pożegnaniu statku wychodzącego w rejs udział wzięli prorektor ds. kształcenia i studenckich AMW, dr inż. Mariusz Mięsikowski, a ze strony Uniwersytetu Morskiego, dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich, dr inż. kpt. ż. w. Bogumił Łączyński.
Podchorążym i kadrze dydaktycznej życzymy udanej praktyki, zrealizowania założonych celów oraz pomyślnego pływania i szczęśliwego powrotu do Gdyni.
Muzeum Marynarki Wojennej prezentuje historię Błotniaka, wyjątkowego pojazdu przeznaczonego do morskiej dywersji
Dar Młodzieży przygotowuje się do chrztu na równiku
Historyczny rejs Daru Młodzieży. Kolejnym etapem jest równik
W centralnej Polsce odkryto cztery zęby plezjozaurów
Prof. dr kpt ż.w. Daniel Duda – 70 lat w służbie dla Polski Morskiej
Meduzy są sprytniejsze niż się wydawały