• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

BAE Systems z kontraktem U.S. Navy na systemy zwalczania min

21.09.2020 13:15 Źródło: mat. prasowe
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo BAE Systems z kontraktem U.S. Navy na systemy zwalczania min

Partnerzy portalu

BAE Systems z kontraktem U.S. Navy na systemy zwalczania min - GospodarkaMorska.pl
fot. Bae Systems

BAE Systems z kontraktem U.S. Navy na systemy zwalczania min BAE Systems otrzymało od Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (DoD) kontrakt o wartości do 87 mln GBP na produkcję i dostawę bezzałogowców przeciwminowych Archerfish dla marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych (U.S. Navy).

Jest to czwarty z rzędu kontrakt dotyczący Archerfisha, przyznany BAE Systems od 2003 r. Firma będzie dostarczać je U.S. Navy w ciągu najbliższych siedmiu lat.

Archerfish to zdalnie sterowany podwodny bezzałogowiec przeciwminowy, który można wysłać do działania i sterować nim z pokładu okrętu nawodnego, śmigłowca lub bezzałogowej jednostki podwodnej (UUV). Jego światłowodowe łącze informacyjne przekazuje z czujników pokładowych,w czasie rzeczywistym, przy słabym oświetleniu, obrazy wideo wysokiej rozdzielczości i obrazy sonarowe wysokiej częstotliwości obiektów będących przedmiotem zainteresowania, co skraca czas potrzebny do zidentyfikowania i zneutralizowania obiektów. Dzięki temu misje zwalczania min można wykonać szybciej. Archerfish zapewnia również ochronę personelu, eliminując konieczność wysyłania nurków do wody.

Archerfish jest używany (pod oznaczeniem AN/ASQ-235) przez eskadry wyposażone w śmigłowceMH-60S, operujące z okrętów typu Littoral Combat Ship U.S. Navy, jako element zdolności neutralizacji min z powietrza.Na mocy nowego kontraktu Archerfish będzie nadal wykorzystywany U.S. Navy w rzeczywistych operacjach zwalczania min, ma także służyć do prowadzenia ćwiczeń szkoleniowych od teraz do2027 r.Zamówienie obejmuje również dostawę zestawów szpul ze światłowodem, wyposażenia pomocniczego, przeglądów, napraw oraz zarządzanie programem i wsparcie, które zostanie zapewnione przez zespół projektowy Archerfish z Portsmouth w Wielkiej Brytanii.Dr Brooke Hoskins, dyrektor ds. produktów i usług szkoleniowych w dziale usług morskich BAE Systems, powiedziała: „Kontrakt ten opiera się na naszym silnym partnerstwie z U.S. Navy,w ramach którego BAE Systems wspiera operacje zwalczania min przez prawie dwie dekady.

Archerfish nie tylko pomaga zwiększyć bezpieczeństwo marynarzy, ale także redukuje liczbę i koszt misji zwalczania min. Jego nieporównywalne zdolności i dokonania w służbie w US Navy sprawiają, że Archerfish jest bardzo atrakcyjną propozycją dla innych wiodących flot wojennych na całym świecie ”. Archerfish został opracowany przez BAE Systems z własnych środków, z wykorzystaniem bogatych doświadczeń firmy w zakresie efektorów podwodnych.

Archerfish ma elastyczny system dowodzenia i kierowania o otwartej architekturze, który może działać samodzielnie lub zostać zintegrowany ze strukturą dowodzenia wyższego szczebla. Łączność bezprzewodowa umożliwia zdalne działanie systemu.W celu ulepszenia Archerfish realizowane są inwestycje, które pozwolą sprostać przyszłym wyzwaniom w zakresie zwalczania min i zmniejszyć koszty eksploatacji systemu. Innowacyjne scalanie danych pozwoli na jego odzyskanie i ponowne użycie. Opracowywana także jest funkcja automatycznego rozpoznawania celu, która umożliwi Archerfishowi wykonywanie operacji zwielokrotnionych, pozwalając na jednoczesną neutralizację dużej liczby min.

Archerfish jest produkowany w Wielkiej Brytanii w zakładach BAE Systems: w Broad Oakw Portsmouth, w hrabstwie Hampshire oraz w Hillend w Dunfermline, w hrabstwie Fife. Umowa z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych zapewnia utrzymanie 30 wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy w BAE Systems w Portsmouth i Fife oraz dalszych miejsc pracy w brytyjskim łańcuchu dostaw.


Gospodarka Morska
fot. Bae Systems


BAE Systems dostarcza zaawansowane systemy uzbrojenia podwodnego, które zapewniają zdecydowaną przewagę w podwodnej przestrzeni bojowej. Dziedzictwo i doświadczenie w tym obszarze, inwestycje w technologie podwodne i innowacje umożliwiają firmie oferowanie najnowocześniejszych zdolności do działań podwodnych.

BAE Systems wspiera brytyjską Królewską Marynarkę Wojenną (Royal Navy) we wszystkich jej przedsięwzięciach związanych z rozwojem torped, w obsłudze technicznej torped Spearfish i StingRay oraz niektórych systemów wsparcia okrętów podwodnych. Firma wspiera również eksploatację torped typu Sting Ray, używanych przez norweską marynarkę wojenną.Firma odpowiada za wsparcie floty sześciu niszczycieli min typu Hunt stacjonujących w bazie morskiej w Portsmouth podczas działań zwalczania min realizowanych dla NATO w rejonie Zatoki Perskiej. Wśród nich są HMS Chiddingfold, który opuścił Portsmouth w czerwcu i znajduje się na Bliskim Wschodzie, oraz HMS Middleton, który niedawno przeszedł obsługę techniczną w ramach kontraktu o wartości wielu milionów funtów szterlingów.


Gospodarka Morska
fot. Bae Systems

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.