• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

ORP Wodnik powraca z rejsu w ramach zimowej praktyki

16.02.2024 15:33 Źródło: Służby Prasawe MW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo ORP Wodnik powraca z rejsu w ramach zimowej praktyki

Partnerzy portalu

Fot. Akademia Marynarki Wojennej

Po dwóch tygodniach pobytu w morzu do Portu Wojennego Gdynia powrócił okręt szkolny ORP Wodnik. Na jego pokładzie przyszli oficerowie polskiej Marynarki Wojennej uczyli się rzemiosła i zdobywali cenne doświadczenie w związku z ich przyszłą drogą zawodową. Powracających podchorążych oraz załogę okrętu powitała kadra 3. Flotylli Okrętów oraz Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.

Głównym celem rejsu była realizacja praktyki podchorążych będących piątego roku szkolących się tak, by w przyszłości mogli objąć określone stanowiska. Uczestniczyło w nim 30 podchorążych z Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz 15 podchorążych w okrętowej praktyce oficerskiej  Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego. Praktyka zimowa była podsumowaniem i weryfikacją zdobytej wiedzy teoretycznej z obowiązkami i służbą na okręcie. Rejs obejmował swoim zakresem obszar Morza Bałtyckiego, w ramach którego okręt poruszał się na trasie  Gdynia – cieśnina Sund – cieśnina Kattegat – cieśnina Wielki Bełt – Świnoujście – wyspa Gotlandia – Gdynia.


Fot. Służby Prasowe MW

Okręt szkolny proj. 888 ORP Wodnik (251) jest przeznaczony do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych z udziałem podchorążych AMW w Gdyni i kadetów Szkoły Podoficerskiej MW w Ustce. Na co dzień wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. FO. Wyszkoliło się na nim tysiące oficerów i podoficerów polskiej Marynarki Wojennej. Wielokrotnie brał udział w długich i dalekich rejsach, nierzadko najdalszych w porównaniu z innymi okrętami. W 2021 roku, po zakończonym kapitalnym remoncie, wyruszył w rejs do USA, odwiedzając kilka miast USA leżących na Wschodnim Wybrzeżu, w tym Nowy Jork. Okręt jest też przystosowany do pełnienia funkcji jednostki bazowej, gdyż z racji na możliwość przyjmowania większej liczby osób na pokładzie istnieje możliwość umieszczenia w nim np. sztabu wraz z kadrą dowódczą.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.