• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Akademia Marynarki Wojennej i Airbus Helicopters podpisują umowę o współpracy

Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Akademia Marynarki Wojennej i Airbus Helicopters podpisują umowę o współpracy

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

W środę 24 stycznia br. w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, odbyło się podpisanie umowy o współpracy pomiędzy uczelnią a Airbus Helicopters. W jej ramach zostaną wdrożone projekty szkoleniowe dla studentów i kadry naukowej Akademii oraz współpraca przy projektach badawczych i technologicznych prowadzonych w zakładach Airbus w Łodzi.

Dzięki tej umowie ma powstać droga do organizacji wspólnych seminariów i konferencji, wykładów na temat technologii śmigłowcowych prowadzonych przez ekspertów Airbus Helicopters, a także staży i praktyk przemysłowych dla wykładowców i studentów, a także współpracy w zakresie studiów doktoranckich nad bieżącymi projektami rozwojowymi. Dokument został podpisany przez Rektora-Komendanta AMW, kadm. prof. dr. hab.Tomasza Szubrychta oraz prezesa Airbus Helicopters Polska Tomasza Krysińskiego.

- Trudno sobie obecnie wyobrazić nowoczesne okręty bez śmigłowców, czy też bezzałogowców. Te obszary wspólnych działań są bardzo kompatybilne i każda ze stron, jestem przekonany, że wyciągniemy z tego korzyści. Innymi słowy, będzie synergia w tej działalności. Pracownicy naukowi są zawsze żądni nowych wyzwań, pojawiania się na nowych polach, rozwiązywania problemów technicznych. Jest też bardzo duża rzesza studentów, którzy są zaangażowani w różnego rodzaju kołach naukowych. Na naszej uczelni jest choćby koło bezzałogowych aparatów latających. W najbliższej przyszłości one staną się codziennością działalności polskiej, Marynarki Wojennej. Nie tylko jej jednostek brzegowych, ale również okrętów. W związku z tym ta wiedza będzie również dla nich użyteczna. Zresztą my mamy bardzo szeroki spektrum kształcenia podchorążych nie tylko dla sił morskich, ale również dla innych rodzajów sił zbrojnych. Współpraca z tak znaczącą firmą będzie bardzo inspirująca. Swoją drogą, to nie jest pierwsza firma, z którą prowadzimy taką współpracę. Podobną zawarliśmy choćby z Royce-Rolls i Saab - podkreślił kadm. Tomasz Szubrycht.

- Chodzi nam tutaj o praktyki, staże studenckie, żeby studenci mieli kontakt z najnowocześniejszymi technologiami. Aby rozwiązania techniczne, o których oni się uczą w teorii, miały też przełożenie na praktykę i jak ich wdrażanie wygląda w tak dużej, znanej firmie. Głównie zależy nam na tym, żeby mieli świadomość tego, że wiedza i nauka przyczyni się do tego, że mogą też uczestniczyć w kreowaniu nowych rozwiązań, mogących zmieniać świat na lepsze. Zyskają na tym zarówno studenci, którzy potem będą mogli odnaleźć się w zawodach z wielu branż, w tym gospodarki morskiej. Oferta jest też skierowana do kadry naukowej, w związku z wymianą ekspertów i doświadczeń. Myślę, że firma jak i uczelnia będą miały z tego wiele korzyści, dlatego, że wszelkie rozwiązania naukowe, nowe spojrzenia, tak dla młodych ludzi, jak i doświadczonych pracowników, są bezcenne - powiedziała dr Agata Załęska-Fornel, prodziekan ds. kształcenia i studenckich Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego AMW.

- Jesteśmy już w Polsce od wielu lat. Stworzyliśmy biuro projektowe w Łodzi, które zatrudnia 120 osób, w tym wysoko wykształconych inżynierów. Chcemy poszerzać naszą działalność również w ramach współpracy z uczelniami krajowymi. Istotne jest połączenie lotnictwa z technikami wodnymi. Wiąże się to z wprowadzaniem nowych technologii, w tym obniżenia zużycia energii, łączności, a także wprowadzania innowacji w zakresie czujników, kamer, radarów oraz nawigacji. Zadania techniczne są bardzo podobne. Śruba napędowa czy wirnika są optymizowane w identyczny sposób.
Ogniwa paliwowe do przyszłych napędów w statkach, pokrętach, w śmigłowcowcach, samolotach to są te same wyzwania. W rozwoju wielu systemów jest używana sztuczna inteligencja. W tych dziedzinach połączymy nasze wysiłki. Bardzo się cieszymy, że tak doświadczona placówka jak AMW jest chętna do współpracy. Wspólnie jesteśmy skuteczniejsi  - zaznaczył Tomasz Krysiński.

Współcześnie kształcenie inżyniera to złożony proces, a dynamiczny rozwój nowych technologii stawia przed uczelniami wyższymi poprzeczkę coraz wyżej. To współpraca z poważnymi ośrodkami przemysłowymi ma dawać szansę na sprostanie wyzwaniom istniejącym w obecnych czasach.Przykładem tego procesu ma być dziś zawarte porozumienie z międzynarodową firmą Airbus,będącej liderem jeżeli chodzi o awiację, nowoczesne samoloty, śmigłowce oraz systemy obsługi i diagnostyki wspierane sztuczną inteligencją. AMW chce nawiązywać współpracę z takimi ośrodkami oraz wspólnie działać w zakresie wdrożenia projektów służących rozwojowi nauki i przemysłu z wykorzystaniem swoich własnych i wspólnych umiejętności. Kadra naukowa placówki ma nadzieję wspólnie zidentyfikować obszary możliwej kooperacji oraz podejmować działania  zmierzające do uszczegółowienia i skonkretyzowania projektów. Celem współpracy jest określenie ram w jakich będziemy działać dla dobra nauki, wspierania badań i rozwoju, innowacji oraz rozwoju przemysłu śmigłowcowego. Airbus Helicopters Polska ma posiadać niezbędne kompetencje do realizacji powyższych zadań oraz dysponuje wysokiej klasy kadrą ekspercką, służącą swoją wiedzą i doświadczaniem w realizacji podobnych projektów. Polski oddział francuskiego koncernu prowadzi liczne badania rozwojowe w takich dziedzinach jak śmigłowce hybrydowe, napędy elektryczne czy optymizacja oraz testy systemów pokładowych. W kwietniu 2023 roku firma otworzyła w Strykowie Centrum Testów, w którym są prowadzone testy mechaniczne obracających się elementów śmigłowców, wspierając tym samym globalne projekty badawczo-rozwojowe koncernu.

W AMW również pracują specjaliści, którzy mają wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów badawczych, wdrożeń płynących od Uczelni do przemysłu. Dlatego też niezmiernie ważne są relacje pomiędzy czołowymi firmami i instytucjami reprezentującymi przemysł a Uczelnią. Taka współpraca jest kluczowa dla wielu sektorów przemysłu. Zadaniem uczelni jest kształcenie takich specjalistów, którzy po ukończeniu studiów, a często będących jeszcze w trakcie studiowania, będą wsparciem dla firm, w tym również tych z sektora gospodarki morskiej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.