• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Jest umowa na dokumentację projektową dróg łączących Port Zewnętrzny z Drogą Czerwoną

jm

23.01.2024 23:50
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Jest umowa na dokumentację projektową dróg łączących Port Zewnętrzny z Drogą Czerwoną

Partnerzy portalu

Źródło: ZMPG

Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowej połączenia drogowego między projektowanymi Portem Zewnętrznym i Drogą Czerwoną.

Zaprojektowaniem nowego połączenia drogowego, które połączy zewnętrzne pirsy w Porcie Gdynia, czyli Port Zewnętrzny, z Drogą Czerwoną, na mocy podpisanej 18 stycznia 2024 roku umowy zajmie się firma Highway Sp. z o.o.

Zadanie jest trudne i ważne. Planowana droga ma być łącznikiem między Portem Zewnętrznym i jego pirsami, a przyszłą Drogą Czerwoną. Za pomocą tego połączenia drogowego odbywać się będzie cały transport kołowy ładunków do i z Portu Zewnętrznego, gdzie planowany jest m.in. terminal kontenerowy. Będzie to zatem jedna z najważniejszych arterii w porcie. Obecnie wschodnie terminale w Porcie Gdynia są połączone z siecią dróg krajowych poprzez ulice Polską, Janka Wiśniewskiego i Estakadę Kwiatkowskiego, których przepustowość jest już w zasadzie na wyczerpaniu.

Według szacunków ZMPG wykonawca powinien opracować całą niezbędną dokumentację samej drogi oraz koniecznej przebudowy lub budowy infrastruktury towarzyszącej w ciągu około 24 miesięcy.

Droga Czerwona ma być remedium na problemy komunikacyjne portu i miasta. Ze względu na specyficzne położenie portu w Gdyni istnieje w zasadzie jedyna droga dojazdowa, z której korzystać mogą zmierzające do terminali przeładunkowych pojazdy ciężarowe. Kluczowym elementem tej trasy jest zbudowana w latach 60-tych Estakada Kwiatkowskiego, która jednak coraz gorzej radzi sobie z rosnącym nieustannie ruchem, co powoduje coraz częstszą konieczność wyłączania z ruchu poszczególnych pasów w celach napraw i konserwacji. To, jak również coraz większa obecność ciężarówek przeciskających się jedyną arterią łączącą dwie części miasta, odbija się na mieszkańcach, którzy skarżą się na korki. Od lat zatem postulowano wybudowanie nowej trasy – nazwanej Drogą Czerwoną – która przejmie ruch z obwodnicy Trójmiasta do Portu Gdynia. Sprawa finalnie nabrała tempa w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.

Choć sama Droga Czerwona ma mieć zaledwie około 9 km, to jej budowa, ze względu na warunki środowiskowe oraz istniejącą zabudowę, jest bardzo skomplikowana. W 2022 podpisano już pierwsze umowy na przygotowanie odpowiedniej dokumentacji i na prace przygotowawcze.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia od kilku lat pracuje także nad projektem Portu Zewnętrznego. Zgodnie z pierwsze przeładunki powinny zostać zrealizowane na przełomie 2028 i 2029 roku. Port Zewnętrzny to jedna z najważniejszych i największych inwestycji w polskiej gospodarce morskiej ostatnich lat. Stanowić będzie przedłużenie Portu Gdynia w stronę morza. Nowy teren, powstały w wyniku zalądowienia części akwenu, będzie miał około 151 ha. Na nim ulokowany zostanie terminal kontenerowy, którego możliwości przeładunkowe mają docelowo sięgnąć 2,5 mln TEU. Będzie on dysponował głębokowodnymi nabrzeżami o łącznej długości około 2,5 km, co pozwoli na obsługę największych jednostek, jakie mogą wpłynąć na Morze Bałtyckie.

Port Zewnętrzny będzie miał charakter uniwersalny. Pomimo faktu, że jego przeważającym rodzajem działalności będzie przeładunek kontenerów, to terminal ten będzie miał służyć w dużej mierze również przeładunkom wojska polskiego i wojsk sojuszniczych (Port Gdynia już dziś jest jedną z ważniejszych baz NATO na Bałtyku), elementów farm wiatrowych i project cargo czy ładunków drobnicowych i ro-ro. Port Zewnętrzny w Gdyni będzie najnowocześniejszym i jednym z najbardziej ekologicznych elementów infrastruktury portowej tego typu w Europie i na świecie.


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.