• <

Wynik wyszukiwania - "komunikacja" - Wiadomości

Międzykulturowe warsztaty studentów w Damen Engineering Gdańsk

Pracownicy Damen Engineering Gdańsk przeprowadzili warsztaty dla międzynarodowej grupy studentów.
10.05.2024

Women Can Sea. Spotkanie mastermind z komunikacji: "Komunikacja w biznesie okrętowym"

18 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie mastermind w ramach inicjatywy "Women Can Sea". Tym razem będzie dotyczyć komunikacji w biznesie okrętowym.
05.04.2024

Konferencja dt. bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły z udziałem ministra infrastruktury

W środę 27 marca 2024 roku w Płocku odbyła się konferencja poświęcona tematyce bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły, w której uczestniczyli eksperci PGW Wody Polskie oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy nakreślili najważniejsze wyzwania z ochroną przeciwpowodziową w regionie i podejmowanych działaniach.
29.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Finansowanie projektów offshore

Podczas pierwszego dnia konferencji Offshore Wind 2.0. rozmówcy Ewy Kruchelskiej pochylili się nad kwestiami organizacji finansowania i ubezpieczenia dla projektów morskich farm wiatrowych.
18.03.2024

Mix atomu i OZE odpowiada na potrzeby czystej, własnej i taniej energii

Czy uruchamianie tak ogromnej inwestycji, jak budowa elektrowni jądrowej ma sens? Dlaczego akurat pomorska gmina jest najbardziej optymalnym miejscem na taka inwestycję? Dlaczego samo OZE nie wystarczy, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo dostaw i zabezpieczyć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną?
27.02.2024

Kongres Wodoru, biogazu i biometanu już 14-15 marca w Gdyni

W dniach 14-15 marca 2024 w Gdyni odbędzie się Kongres Wodoru, biogazu i biometanu. Do końca rejestracji zostały już tylko 4 dni. Organizatorem Kongresu jest firma powermeetings.eu.
23.02.2024

Rosang. Kursy językowe na miarę współczesnego biznesu

W obliczu postępującej globalizacji i rosnącej roli komunikacji międzynarodowej firma Rosang wyznacza nowe standardy w łączeniu specjalistycznej wiedzy z kompetencjami filologicznymi. Założona przez Katarzynę Górską, ekspertkę z bogatym doświadczeniem w sektorze stoczniowym, firma skupia się na wspieraniu przedsiębiorstw w skutecznym pokonywaniu barier językowych, zapewniając im przewagę konkurencyjną na światowym rynku oraz podnosząc poziom bezpieczeństwa i precyzji w kontaktach branżowych.
12.02.2024

Adampol z najwyższym wynikiem ankiety satysfakcji klienta Hyundai Glovis

Firma Hyundai Glovis przedstawiła niedawno oficjalny wynik badania satysfakcji klienta (Customer Satisfaction Service CSI) w 2023 roku. Zgodnie z przedstawionymi danymi, Adampol uzyskał najwyższą ocenę spośród wszystkich zagranicznych spółek zależnych, świadczących usługi transportowe (atutomotive i general cargo).
31.01.2024

Polski Rejestr Statków i Rejestr Żeglugi Ukrainy na wspólnym kursie [wideo]

Polski Rejestr Statków podpisał dziś umowę o współpracy z Rejestrem Żeglugi Ukrainy. To pokłosie zawartego w ubiegłym roku Memorandum of Agreement (MOA), w ramach którego Polskie Forum Technologii Morskich oraz Ukraiński Klaster Morski podjęły ambitną inicjatywę modernizacji przemysłu stoczniowego pogrążonego w wojnie kraju.
25.01.2024

Zrównoważony rozwój priorytetem dla firmy Damen

Pierwsze litery od angielskich rzeczowników Enviromental Social Governece. Środowisko, kwestie społeczne i zarządzanie, w skrócie ESG, to jeden z najgorętszych tematów w biznesie w ogóle, w tym oczywiście, w szeroko rozumianej branży morskiej: przemyśle stoczniowym i żegludze.
10.01.2024

Potencjał zmian w transporcie z Ukrainy

Po rosyjskiej agresji Polska w naturalny sposób stała się dla wielu ukraińskich firm węzłem transportowym dla dostaw do krajów Unii Europejskiej. W łańcuchu logistycznym pojawiło się jednak wiele wyzwań. W opinii ukraińskich przedsiębiorstw, które są ważnym partnerem dla polskich portów i kolei, postęp następuje, ale w niektórych obszarach cały czas widać niewykorzystany potencjał.
28.12.2023

Coraz więcej kobiet pracuje w offshore. Startują studia podyplomowe „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”

Uniwersytet Morski w Gdyni uruchomił rekrutację na studia podyplomowe „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”. Zajęcia rozpoczynają się 9 marca 2024 r.
19.12.2023

Dostęp do Internetu na morzu wyzwaniem dla sił zbrojnych. Niemiecka Marynarka Wojenna wdraża nowe technologie

Cyfryzacja i automatyzacja technologii morskich wiąże się z zapewnieniem niezakłóconej komunikacji i wymiany danych na okrętach znajdujących nierzadko setki mil morskich od brzegu. Stąd Deutsche Marine testuje systemy w celu zapewnienia lepszej komunikacji między okrętami oraz w perspektywie morze - ląd.
12.12.2023

Dialog i współpraca kluczem do sukcesu offshore wind w Polsce

Chociaż w naszej części Bałtyku nie kręci się jeszcze żadna turbina, to świadomość korzyści płynących z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej stale rośnie. To duża zasługa deweloperów farm współdziałających z otoczeniem na rzecz coraz lepszego zrozumienia efektów gospodarczych, społecznych i środowiskowych, które niesie ze sobą rozwój nowej branży w Polsce.
06.12.2023

Kotwicą po kablach. Wybuchy na rurach. Bałtyk w niebezpieczeństwie?

Kolejne uszkodzenie infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim wywołało dyskusję o bezpieczeństwie tego regionu. Zagrożenie dla portów, kabli, rurociągów, oznakowania nawigacyjnego, a także infrastruktury lądowej zapewniającej bezpieczeństwo nawigacyjne.
03.12.2023

Baltic Power szuka partnerów do serwisu morskiej farmy wiatrowej

Baltic Power wystosował zapytanie o informacje dotyczące świadczenia usług serwisowych dla realizowanej przez siebie inwestycji morskiej farmy wiatrowej. Oferty można składać do 15 grudnia br.
24.11.2023

Zatonięcie Kafkametler. Dramatyczne wiadomości od załogi

Jak informowaliśmy wczoraj, w niedzielę u wybrzeży Turcji zatonął tankowiec Kafkametler z 12 osobami na pokładzie. Odnaleziono ciało jednego członka załogi. W mediach pojawiły się zapisy wiadomości, jakie członek załogi przesłał do rodziny.
21.11.2023

Zmiany w infrastrukturze napędzają rozwój branży TSL

Branża TSL odgrywa istotną rolę w światowym handlu i gospodarce. Jednym z kluczowych czynników wpływających na jej rozwój jest jakość infrastruktury transportowej, która obejmuje drogi, tory, porty i lotniska. W ostatnich latach można zauważyć znaczący rozwój branży, który jest ściśle związany z inwestycjami w te obszary.
14.11.2023

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Serwis i kontrola sprzętu przeciwpożarowego we „Florianie”

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe na morzu wymaga regularnej kontroli i serwisu wyposażenia gaśniczego. To obowiązek, do którego są zobowiązani wszyscy użytkownicy jednostek morskich. Kontrole tego rodzaju wykonują wyspecjalizowane firmy i instytucje, wśród nich Portowa Straż Pożarna „Florian” zlokalizowana w Porcie Gdańsk.
14.11.2023

Nieszczęśliwi marynarze na drobnicowcach, kontenerowcach i zbiornikowcach

Najnowszy Seafarers Happiness Index zawiera niepokojące informacje. III kwartał br. to kolejny kwartał, w którym odnotowano tendencję spadkową zadowolenia marynarzy statków handlowych z pracy na morzu.
10.11.2023

Polska będzie w stanie wyprodukować milion ton zielonego wodoru

Przemysł czeka na tańsze źródła energii – rozwiązaniem może być wodór – tak zgodnie twierdzą eksperci. Beneficjentem będzie także sektor TSL, w tym zarówno transport ciężki jak i komunikacja miejska.
25.10.2023

Biało-czerwona dominacja na Atlantyku!

4 złote medale polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami w Otwartych Mistrzostwach Świata klasy Hansa. W regatach rozegranych w Portugalii (Marina de Portimão) biało-czerwoni pokazali absolutną dominację i potwierdzili, że nie ma na świecie silniejszej nacji w tej klasie niż Polacy.
22.10.2023

Zwodowano okręt przeciwminowy dla Holandii. To kolejna jednostka z nowej, belgijsko-niderlandzkiej serii

Podczas uroczystości w francuskiej stoczni w Concarneau zwodowano okręt dla sił przeciwminowych Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine), przyszły HMS Vlissingen (M 840). Ma on zwiększyć zdolności państwa w zakresie utrzymywania bezpieczeństwa na morzu, w tym wykrywania, lokalizacji i neutralizowania niebezpiecznych obiektów znajdujących się pod wodą. To także dowód na współpracę branży morskiej i zbrojeniowej Belgii, Francji i Holandii.
20.10.2023

Ekotrendy w turystyce morskiej szansą dla Pomorza, Kaszub i Żuław

Rozwój zrównoważony trafił na pokłady statków pasażerskich. Cruise operatorzy nie pozostają w tyle za innymi branżami i stawiają na turystykę przyjazną dla środowiska na morzy i w portach. Nowe produkty turystyczne odpowiadają zrównoważonej gospodarce. Armatorzy włączają się w działania na rzecz ochrony środowiska, co jest pozytywnie odbierane przez większość pasażerów. Nowe statki przystosowane są do zasilania z lądu.
13.10.2023

Technologie informatyczne w gospodarce morskiej - konferencja SmartSEA

Trwają zapisy na bezpłatną konferencję SmartSEA 2023, która odbędzie się w dniu 19 października 2023 w Sopocie na terenie Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Tematy przewodnie to: innowacje techniczne, cyberbezpieczeństwo i inteligentne przetwarzanie danych w gospodarce morskiej oraz w badaniach zjawisk i procesów zachodzących w morzach i oceanach. Wyzwania rozwoju kompetencji i technologii informatycznych.
11.10.2023

BBC: rosyjski pilot próbował w 2022 roku zestrzelić brytyjski samolot nad Morzem Czarnym

Rosyjski pilot próbował we wrześniu zeszłego roku zestrzelić samolot obserwacyjny RAF-u w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym, błędnie uważając, że ma pozwolenie na oddanie strzału, ujawniła w czwartek stacja BBC.
14.09.2023

MSC przyznała nagrody za zrównoważone rybołówstwo

Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC), działająca na rzecz zrównoważonego rybołówstwa, doceniła podmioty, które w ciągu ostatniej dekady wyróżniły się w Polsce największym zaangażowaniem w rozwój Programu MSC.
13.09.2023

Postępowanie zakupowe dla MFW Baltic Power

Zostanie przeprowadzony proces zakupowy dla kluczowych obszarów projektu MFW Baltic Power.
30.08.2023

Port Gdańsk inwestuje w nowoczesną infrastrukturę drogową

Port Gdańsk kontynuuje rozwijanie swojej infrastruktury, mając na uwadze przyszłe potrzeby i oczekiwania kontrahentów. Najnowszą inwestycją, która właśnie została zakończona, jest droga dojazdowa wraz z kompleksowym systemem kanalizacji deszczowej i pełnym uzbrojeniem terenu.
24.08.2023

PFTM: razem reaktywujemy potencjał morski Ukrainy

Wyzwanie odbudowy ukraińskiej floty w obliczu trwającego konfliktu z Rosją wzbudza rosnące zainteresowanie wśród ekspertów branży morskiej. To strategiczne zadanie stanowi istotny obszar współpracy między Polskim Forum Technologii Morskich a Ukraińskim Klastrem Morskim. W ramach podpisanego Memorandum of Agreement (MOA), obie strony podjęły ambitną inicjatywę modernizacji przemysłu stoczniowego Ukrainy.
26.07.2023

PRS częścią WindEurope

Podczas posiedzenia Walnego Zgromadzenia WindEurope – organizacji, która jest głosem branży wiatrowej w Europie, zapadła decyzja o przyjęciu Polskiego Rejestru Statków w poczet jej członków.
25.07.2023

W kwestii ukraińskiego zboża wiceszef MSZ zapowiedział, że nie będzie zgody na próby wywierania na Polskę nacisku

Polska pomagała i będzie pomagać Ukrainie, ale nie będzie zgody na jakiekolwiek próby wywierania na nas nacisku; my musimy chronić naszych obywateli, naszych rolników, naszych producentów żywności, podkreślał w piątek w Polsat News wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, mówiąc o kwestii ukraińskiego zboża. Z kolei premier Ukrainy Denys Szmyhal zaapelował w piątek na posiedzeniu ukraińskiego rządu o "dialog ekspercki".
21.07.2023

Kapitan żeglugi śródlądowej Mirosław Kaczyński o życiu na rzece

Statek jest z natury rzeczy dla człowieka miejscem wrogim, wystarczy postawić nogę, nie tam, gdzie trzeba i można ją stracić - powiedział PAP.PL kapitan żeglugi śródlądowej Mirosław Kaczyński, który pełni służbę na Wiśle od 46 lat.
17.07.2023

Inwestycje, współpraca, rozwój. PGE Baltica dla Pomorza

Morska energetyka wiatrowa na Bałtyku to nowe perspektywy dla Pomorza. Inwestycje w ten sektor dynamicznie rosną, a jeden z kluczowych dla branży graczy, PGE Baltica, konsekwentnie włącza się w aktywne wspieranie gospodarczo-społecznego rozwoju regionu.
04.07.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak przygotować infrastrukturę?

Trzeci panel dyskusyjny podczas Kongresu Polskie Porty 2030 był poświęcony infrastrukturze portowej oraz dostępowej.
02.06.2023

Szwedzkie media: planowane farmy wiatrowe na Bałtyku mogą osłabić obronność

Planowane wzdłuż wybrzeży Szwecji farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim mogą osłabić zdolności obronne kraju oraz NATO. Szwedzkie siły zbrojne negatywnie zaopiniowały sześć z ośmiu przyszłych inwestycji - pisze w czwartek gazeta "Dagens Nyheter".
25.05.2023

Zwiększa się bilans ofiar powodzi we Włoszech

9 ofiar śmiertelnych, 13 tysięcy osób ewakuowanych, to najnowszy bilans katastrofalnej powodzi we włoskim regionie Emilia- Romania podaje w czwartek prasa za lokalnymi władzami. Podkreśla się, że nad tą częścią kraju przeszły tropikalne deszcze, będące rezultatem "chorego klimatu".
18.05.2023

Kapitan Olga Sidor. Płynąc pod prąd do celu

Szkołę Morską wybrała z przekory. W branży została z potrzeby wolności. Jubileusz 20-lecia kariery na pokładzie będzie celebrować jako pierwsza kobieta z tytułem kapitana żeglugi wielkiej w szeregach Polferries. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Branży Morskiej rozmawiamy z kapitan Olgą Sidor.
17.05.2023

Tragiczne powodzie w Emilii-Romanii. Dwie osoby nie żyją, trzy zaginione

Rośnie tragiczny bilans powodzi we Włoszech. Dwie osoby nie żyją, trzy są zaginione, jak podały miejscowe władze w środę rano po kolejnej nocy opadów i akcji ratunkowej. Z brzegów wystąpiło tam 14 rzek. Obrona Cywilna ostrzegła, że niebezpieczeństwo grozi też ratownikom.
17.05.2023

Hanzevast Shipping rozwija współpracę z Castor Marine w zakresie rozwoju łączności na statkach

Operator masowców i inwestor Hanzevast Shipping BV oraz holenderski dostawca morskiej infrastruktury IT i SatCom Castor Marine zakończyli odnawianie wszystkich pokładowych systemów komunikacji IT na statkach Hanzevast Hanze Gdańsk, Hanze Gendt, Hanze Genua i Hanze Göteborg. Wszystkie cztery jednostki są teraz w pełni sprawne, a załoga jest wspierana przez biuro obsługi Castor Marine.
16.05.2023

Noc Muzeów w Łodzi: podwodny świat w Orientarium

Strefa oceaniczna Orientarium za 5 zł czy inscenizacja procesu "łódzkiej Gorgonowej" z lat 30. XX wieku w Sądzie Okręgowym to tylko dwie z kilkudziesięciu atrakcji, na jakie można liczyć w sobotę podczas Nocy Muzeów w Łodzi. Większość z nich rozpoczęła się o godz. 18.
13.05.2023

Polsko-ukraińskie partnerstwo w AMW

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni przebywała delegacja Wojskowego Instytutu Telekomunikacji i Informatyki im. Bohaterów Kruty z Kijowa (WITI) wraz z jego komendantem, gen. dyw. Wiktorem Ostapczukiem. Celem wizyty było podpisanie porozumienia o współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa, informatyki oraz automatyki i robotyki.
05.05.2023

Rosyjska flota prowadzi działania szpiegowskie dot. podwodnych linii telekomunikacyjnych

Wraz z wybuchem wojny na Ukrainie zwiększyła się obecność rosyjskich okrętów wojennych, prowadzących działania szpiegowskie dotyczące podwodnych linii telekomunikacyjnych, służących do przesyłu internetu - podała w czwartek telewizja CNN Portugal.
04.05.2023

Equinor i Polenergia stawiają na aktywne wsparcie budowy farm morskich Bałtyk

– Farmy wiatrowe na Bałtyku będą służyć ludziom i środowisku. Dlatego od początku naszych wspólnych inwestycji prowadzimy intensywny dialog z mieszkańcami, samorządami i przedsiębiorcami z regionu – mówią przedstawiciele Equinor i Polenergii. Spółki podsumowały swoje działania przy projektach MFW Bałtyk I, II i III w pierwszym kwartale bieżącego roku.
03.05.2023

Świnoujście. Bezpłatny transport do latarni morskiej, Fortu Gerharda i plaży przy Podziemnym Mieście – do 7 maja

Bezpłatne rejsy do latarni morskiej i Fortu Gerharda, a także przejazdy autobusowe do plaży przy Podziemnym Mieście będą realizowane do 7 maja. Atrakcje od ponad dwóch tygodni były niedostępne dla zwiedzających z powodu wprowadzonej 200-metrowej strefy ochronnej wokół gazoportu.
29.04.2023

Fairplay Towage przyjmuje dostawę dwóch holowników Damen i składa zamówienie na trzy kolejne

Damen Shipyards dostarczyła dwa holowniki RSD Tugs 2513 do Fairplay Towage. Jednostki będą operować odpowiednio w Niemczech i w Polsce. W tym samym tygodniu obie firmy podpisały również kolejny kontrakt, w ramach którego Damen dostarczy swojemu klientowi dodatkowe trzy holowniki, w tym dwa RSD Tugs 2513 oraz ASD Tug 2813.
26.04.2023

Marynarka Wojenna Hiszpanii patroluje morskie linie teleinformatyczne, wokół których nasiliła się obecność Rosjan

Krajowy Departament ds. Bezpieczeństwa w Madrycie (DSN) poinformował, że hiszpańskie siły zbrojne nasiliły patrole w rejonie położonych na wodach Atlantyku i Morza Śródziemnego linii teleinformatycznych, wokół których nasiliła się obecność rosyjskich okrętów wojennych
21.04.2023

Edu Offshore Wind – żeby offshore nie potknął się o brak kadr

Szacuje się, że na samym tylko Pomorzu powstająca morska energetyka wiatrowa wygeneruje w najbliższych latach około 20 tys. miejsc pracy. Byłaby to świetna wiadomość gdyby nie fakt, że rąk do pracy brakuje. Mając na uwadze to, jak ważny dla regionu, ale i całego kraju będzie rodzący się sektor przemysłu, kilka lokalnych instytucji postanowiło już teraz zachęcić młodzież ze szkół średnich, by uwzględniła w swoich perspektywach edukacyjnych i zawodowych morską energetykę wiatrową.
20.03.2023

Prezydent: komunikacja i transport to fundament bezpieczeństwa regionu

Kwestie komunikacji i transportu są fundamentalne dla bezpieczeństwa mieszkańców poszczególnych krajów oraz całego regionu - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zwrócił ponadto uwagę, że dobrze rozwinięta infrastruktura wpływa na rozwój gospodarczy.
14.02.2023

Premier Morawiecki: Razem ze Szwecją i Finlandią NATO będzie silniejsze

Jestem przekonany, że razem ze Szwecją i Finlandią jako członkami, NATO będzie silniejsze, a oba te kraje będą uczestniczyły w zapewnieniu bezpieczeństwa także na wschodniej flance NATO - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem.
13.02.2023

My Balticon – nowa usługa firmy Balticon

Balticon to firma zajmująca się usługami w zakresie kontenerów morskich, oferująca sprzedaż, wynajem i modyfikację kontenerów, a także serwis oraz transport kontenerów pomiędzy portami a nadawcami/odbiorcami towarów. To właśnie z transportem kontenerów związana jest najnowsza usługa My Balticon.
01.02.2023

Zdaniem prezydenta Świnoujścia promy staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji

Promy będące częścią naszego miejskiego krajobrazu, staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji, powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Wraz z planowanym na maj otwarciem tunelu pod Świną wejdą zmiany w komunikacji miejskiej, a kursowanie promów zostanie ograniczone.
25.01.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie jest projekt BC-Wind

W ramach nowego cyklu artykułów na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, podsumowujemy dotychczasowe postępy w realizacji poszczególnych projektów farm wiatrowych. Jednym z nich to projekt BC-Wind, realizowany przez spółkę Ocean Winds (OW). Co udało się dotychczas zrealizować inwestorowi? Już dziś zapraszamy do śledzenia cyklu na łamach GospodarkaMorska.pl.
23.01.2023

Mitsui O.S.K. Lines zainstaluje na statkach telekomunikacyjny system satelitarny od Elona Muska

Japoński armator planuje przetestować wykorzystanie usługi komunikacji satelitarnej Starlink, oferowanej przez należącą do Elona Muska firmę Space Exploration Technologies Corp. (SpaceX), na eksploatowanych przez siebie jednostkach morskich.
12.12.2022

Parlament Europejski zatwierdził nowe zasady ochrony unijnej infrastruktury krytycznej

Przy 595 głosach za, 17 przeciw i 24 wstrzymujących się, posłowie potwierdzili porozumienie z Radą (krajami członkowskimi). Wprowadza ono minimalne zasady dotyczące oceny ryzyka i krajowych strategii odporności oraz harmonizuje definicję infrastruktury krytycznej. Jest ona teraz podobna we wszystkich państwach członkowskich.
22.11.2022

Morskie Centrum Nauki będzie współpracować ze szkołą w Schwedt

MCN odwiedził Silvio Moritz – wiceburmistrz miasta Schwedt nad Odrą, któremu towarzyszył Aleksander Buwelski z Business Locatio Network – instytucji, która wspiera inwestorów z Polski. Dyrektor MCN –Witold Jabłoński przedstawił propozycję podjęcia współpracy ze szkołami w Schwedt, które są bardzo zainteresowane działalnością edukacyjną powstającego w Szczecinie Morskiego Centrum Nauki.
18.11.2022

Wiceszef MSZ Szynkowski vel Sęk w "Die Welt": katastrofy ekologicznej na Odrze nie można było przewidzieć

"Wiele wskazuje na to, że katastrofa w Odrze mogła być pochodzenia naturalnego, pewne rozprzestrzenienie się glonów mogło doprowadzić do zabicia ryb" - mówi wiceminister spraw zagranicznych Polski w wywiadzie opublikowanym w piątek na portalu dziennika "Die Welt". "Nie można było przewidzieć katastrofy ekologicznej" - zaznacza.
20.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Cztery koła napędowe dekarbonizacji. Porty muszą wesprzeć żeglugę

Obszar techniczny, handlowy, regulacyjny i tzw. czwarta rewolucja spalania (alternatywne paliwa ekologiczne) to cztery grupy działań, które należy zrealizować, by osiągnąć postępy w dekarbonizacji żeglugi morskiej wymienił Philippos Phillis, prezes European Community Shipowners’ Associations (ECSA).
24.07.2022

Stacja paliw dla jachtów w Kołobrzegu ponownie otwarta

W Porcie Jachtowym, na granicy Nabrzeża Promowego i Paliwowego, od środy (20 lipca) czynna jest już stacja paliw dla jachtów obsługiwana przez komunikację miejską w Kołobrzegu.
21.07.2022

Prezydent Rumunii: Mołdawia i Gruzja muszą dostać wsparcie od Trójmorza

Mołdawia i Gruzja, które tak jak Ukraina obrały kurs na UE, muszą otrzymać wsparcie od Inicjatywy Trójmorza – powiedział w poniedziałek prezydent Rumunii Klaus Iohannis.
20.06.2022

Akademia Morska w Szczecinie. Rektor: "Nasz rozwój wytyczają trendy gospodarcze kraju" [ROZMOWA]

Akademia Morska w Szczecinie to najważniejsza w regionie uczelnia szkoląca ludzi pracujących na morzu. Wrażenie robi nie tylko jej bogata 75-letnia tradycja, ale i obecne działania. O supernowoczesnych inwestycjach, rozwijającej się infrastrukturze badawczej i szkoleniowej, możliwościach dla biznesu i przyszłych pracownikach offshore mówi prof. Wojciech Ślączka, rektor uczelni.
10.03.2022

Przystań żeglarska PG na Wyspie Sobieszewskiej. Co się dzieje na terenie budowy? [WIDEO]

Do końca roku ma być gotowa przystań żeglarska na Martwej Wiśle, którą wybuduje Politechnika Gdańska. Inwestycja za ok. 4,5 mln zł jest realizowana w niedalekim sąsiedztwie mostu, który łączy Wyspę Sobieszewską z Gdańskiem. Dzięki temu przedsięwzięciu uczelnia będzie mogła prowadzić m.in. terenowe badania naukowe i zajęcia dydaktyczne ze studentami. Ucieszą się również żeglarze, dla których pojawią się nowe możliwości. Co dzieje się na miejscu budowy?
22.02.2022

2021 i 2022 z punktu widzenia armatorów

Początek lutego, kiedy to w Chinach rozpoczynają się obchody Chińskiego Nowego Roku, to dobry czas aby poświęcić parę chwil na krótkie podsumowanie ubiegłego roku i próbę prognozy tego, co wydarzy się w branży transportu morskiego w rozpoczętym niedawno 2022 roku.
08.02.2022

Najgorsza jest nieprzewidywalność, a nie wzrost cen frachtów

Andrzej Bułka, prezes zarządu Fracht FWO Polska, mówi o zmianach na rynku spedycyjnym i jego perspektywach rozwoju.
29.11.2021

W Brukseli o broni zatopionej w Bałtyku. Technologia do usuwania jest, teraz wszystkie ręce na pokład

Wojenne pozostałości w postaci zatopionej broni i amunicji, ale także wraków statków wypełnionych paliwem i chemikaliami, są coraz większym problemem. Dotyczy on zresztą nie tylko Morza Bałtyckiego, choć siłą rzeczy ten akwen interesuje nas najbardziej. Ranga problemu rośnie z każdym dniem po pierwsze dlatego, że każdy dzień przybliża nas do potencjalnej katastrofy ekologicznej spowodowanej choćby korozją, po drugie dlatego, że coraz bardziej zaawansowane są plany dotyczące rozwoju offshore na Bałtyku.
21.11.2021

MI: Zwiększamy dostępność kolejową do polskich portów

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych SA za ponad miliard złotych z udziałem środków unijnych CEF „Łącząc Europę” poprawia skomunikowanie nabrzeży z siecią kolejową, zwiększa potencjał polskich portów i rozwój gospodarki. Dostępniejsze są tory ekspozycyjne wykorzystywane na Targach TRAKO.
22.09.2021

AUV GAVIA – jednostka wsparcia Marynarki Wojennej RP i niestrudzony badacz morskich głębin

Kiedy w 2013 roku pojazdy autonomiczne typu Gavia znalazły się na wyposażeniu Marynarki Wojennej RP wiązano z nimi duże nadzieje. Miały być technologicznym powiewem świeżości oraz wnieść nową jakość do działań operacyjnych. Dziś, po niemal ośmiu latach służby, możemy stwierdzić, że Gavie nie tylko spełniły oczekiwania, ale oferują znacznie więcej. O nowych funkcjonalnościach pojazdów oraz o możliwości ich integracji z dostępnymi na rynku systemami komunikacji, rozmawiamy z przedstawicielem Enamor Sp. z o.o, firmy reprezentującej
04.09.2021

Prezydent: przekop Mierzei Wiślanej wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej

Przekop Mierzei Wiślanej wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej; ma być także jednym z impulsów prorozwojowych Polski - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty na terenie budowy przekopu. Dodał, że inwestycja ta może przyczynić się też do rozwoju turystyki w regionie.
01.07.2021

Głębokowodny terminal kontenerowy z gwarancjami premiera

Zbudowanie głębokowodnego portu kontenerowego to wielka szansa dla Szczecina i Świnoujścia – mówił w szczecińskim porcie Mateusz Morawiecki, szef polskiego rządu. Premier podkreślił też potrzebę pogłębienia do 17 m i poszerzenia do 500 m toru wodnego prowadzącego do portu w Świnoujściu.
18.06.2021

Dyplomaci i naukowcy ostrzegają przed rosnącymi wpływami Chin na Antarktydzie

W Paryżu odbywa się do 24 czerwca konferencja 54 państw Traktatu Antarktycznego na temat przyszłości Antarktydy. Dyplomaci i naukowcy ostrzegają przed rosnącymi wpływami Chin na kontynencie.
18.06.2021

Ebury: Rynki czekają na czwartkowe sygnały z EBC

Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego w czwartek będzie w tym tygodniu kluczowym wydarzeniem dla rynku walutowego. W centrum uwagi znajdą się nowe projekcje makroekonomiczne oraz sygnały dotyczące perspektyw prowadzonego programu skupu aktywów.
09.06.2021

Ebury: Odbicie dolara przerwał raport non-farm payrolls

Dolar pod koniec tygodnia zwyżkował względem innych walut G10, ale stracił niemal wszystkie te zyski po nieco rozczarowującym piątkowym raporcie non-farm payrolls. Złoty za to się umacnia – kurs EUR/PLN w trakcie tygodnia spadł do najniższego od grudnia poziomu 4,45.
08.06.2021

Seatech - odpowiedź na zapotrzebowanie na Tramwaj wodny

Oferta w obszarze transportu drogą wodną w Gdańsku jest mocno ograniczona. Dlatego istniejące kanały mogą stanowić doskonałą alternatywę dla połączeń lądowych w tym obszarze.
07.06.2021

Gdynia. Uczniowie chcą ratować Bałtyk

Grupa uczniów z III LO w Gdyni rozpoczęła projekt „See the Sea”. Chcą pomóc w rozwiązaniu niektórych problemów Morza Bałtyckiego poprzez udział w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii” oraz budowanie społecznej świadomości. Inicjatywę objął Honorowym Patronatem Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
28.05.2021

Coraz więcej nowych torów na szlakach wiodących do portów Szczecin i Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są w trakcie realizacji inwestycji, której celem jest poprawa dostępu kolejowego do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Dotychczas ułożono już blisko 50 km nowych torów z zaplanowanych 100 km. Inwestycja umożliwi przewóz większej ilości towarów z i do obu portów.
25.05.2021

Ebury: Szok inflacyjny w USA podbił zmienność na rynku

Aktywa ryzykowne na całym świecie oscylują blisko rekordowo wysokich poziomów. Ich sytuacja jest jednak bardziej niepewna po tym, jak w zeszłym tygodniu dane o amerykańskiej inflacji pokazały wyraźny wzrost, wywołując zamieszanie na rynku.
17.05.2021

Ebury: Rubel z szansą na aprecjację po trudnym roku

Rosyjski rubel doświadczył od początku pandemii COVID-19 jednej z najbardziej gwałtownych wyprzedaży spośród walut rynków wschodzących. Mimo że w ostatnim czasie znajdował się pod dużą presją ze względu na napięcia geopolityczne i sytuację pandemiczną, jego perspektywy do końca 2022 r. rysują się optymistycznie. Na korzyść waluty działają m.in. solidne fundamenty makroekonomiczne Rosji i jastrzębie stanowisko banku centralnego.
29.04.2021

Ebury: Czy EBC przymierzy się do normalizacji polityki pieniężnej? Raport przed kwietniowym posiedzeniem

Od czasu posiedzenia EBC w marcu dane ekonomiczne ze strefy euro parokrotnie pozytywnie zaskakiwały. Panuje również optymizm względem postępów w europejskich programach szczepień. Pozostaje jednak kilka kwestii, które mogą przechylić ton czwartkowej komunikacji banku centralnego lekko w gołębią stronę.
22.04.2021

Sprawniejsze przewozy do portu w Gdańsku zapewni wiadukt nad torami

Towary pojada koleją do gdańskiego portu bezpieczniej, a komunikacja drogowa w mieście będzie sprawniejsza. Widać już konstrukcję stumetrowego wiaduktu drogowego, który zastąpi przejazd. To jeden z efektów inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., zwiększającej dostęp kolejowy do portu, realizowanej z programu CEF „Łącząc Europę”.
13.04.2021

C-Power i RigNet dostarczą rozwiązania dla autonomicznych morskich systemów zasilania (AOPS)

Columbia Power Technologies (C-Power) nawiązała współpracę z RigNet w celu dostarczenia kompleksowych rozwiązań komunikacyjnych dla autonomicznych morskich systemów zasilania (AOPS - Autonomous Offshore Power System).
02.04.2021

Firma OMSAN Lojistik, jako pierwsza na świecie przetransportowała pod morzem samochody koleją Marmaray

OMSAN Lojistik, pierwsza w Turcji prywatna firma posiadająca uprawnienia do prowadzenia działalności w dziedzinie kolejnictwa, zrealizowawszy jako pierwsza transport samochodów z Europy do Azji przy wykorzystaniu Marmaray, stała się na tym polu pionierem. OMSAN Lojistik uzyskała jednocześnie tytuł pierwszej na świecie firmy, która poprzez Marmaray posiadający najgłębszy na świecie zatapiany pod morzem tunel rurowy, wykorzystujący system szynowy na głębokości 60 metrów, przetransportowała nim pod morzem samochody.
05.03.2021

Fińska stocznia wznawia produkcję po wybuchu epidemii koronawirusa

25 lutego przywrócono produkcję w fińskiej stoczni Rauma Marine Constructions. Żeby nie stać się ogniskiem zakażeń Covid -19, stocznia była wyłączona z pracy przez ostatni tydzień.
01.03.2021

Terminal kontenerowy w Świnoujściu wypełni lukę między Hamburgiem a Gdańskiem

Jest wystarczająco dużo miejsca na terminal, który wypełni lukę między Hamburgiem a Gdańskiem i zaoferuje dogodny dostęp do szerokiego zaplecza zachodniej Polski, wschodnich Niemiec i dalszych obszarów położonych na południu Europy – uważa Horst Linde, emerytowany prof. Instytutu Transportu Lądowego i Morskiego Uniwersytetu Technologicznego w Berlinie
19.02.2021

Wiadukt nad Rail Baltica w Małkini zwiększy bezpieczeństwo i poprawi komunikację

Rozpoczęła się budowa wiaduktu drogowego w Małkini na linii Warszawa Białystok. Nowe bezkolizyjne skrzyżowanie zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym oraz usprawni komunikację w mieście. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycję za 48 mln zł, współfinansowaną ze środków funduszu CEF „Łącząc Europę".
17.02.2021

Technologia 5G – jakie korzyści przyniesie dla branży logistycznej?

5G wprowadzi prawdziwą rewolucję w komunikacji mobilnej i transmisji danych. Sieć piątej generacji umożliwi znaczny postęp technologiczny, na którym niewątpliwie skorzysta również branża logistyczna. Wspólnie z ekspertami GEFCO wskazujemy główne korzyści z wprowadzenia nowego standardu łączności bezprzewodowej - poprawę widoczności w łańcuchach dostaw, lepsze zarządzanie flotą i wsparcie przy podejmowaniu decyzji. 5G umożliwi również szybki rozwój Internetu Rzeczy.
04.02.2021

Studiuj nad morzem – gdyńskie uczelnie czekają

Marzysz o studiach wojskowych lub rozpoczęciu nauki na kierunku morskim? A może myślisz o prawie, administracji, zarządzaniu czy finansach i rachunkowości? Teraz to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Trwają rekrutacje na gdyńskie uczelnie wyższe. W swoje progi zapraszają: Akademia Marynarki Wojennej, Uniwersytet Morski oraz Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu.
01.02.2021

50 lat temu padło gierkowskie pytanie „Pomożecie?”

50 lat temu, 25 stycznia 1971 r., w Gdańsku, a dzień wcześniej w Szczecinie, nowy I sekretarz KC PZPR Edward Gierek oraz premier Piotr Jaroszewicz spotkali się ze strajkującymi robotnikami. Podczas gdańskiego wiecu padło pytanie „Pomożecie?”, które stało się ważnym symbolem atmosfery i propagandy tzw. dekady Gierka.
26.01.2021

Ireneusz Zyska: transformacja energetyczna to szansa dla polskiej gospodarki (wywiad)

Prezentujemy wywiad z wiceministrem ds. klimatu Ireneuszem Zyską na temat polskiej transformacji energetycznej, przeprowadzony przez Mariusza Marszałkowskiego z Instytutu Jagiellońskiego.
25.01.2021

W styczniu nastąpiła poprawa koniunktury w większości obszarów gospodarki

W styczniu nastąpiła poprawa koniunktury w większości obszarów gospodarki, poza działem finanse i ubezpieczenia - podał w piątek GUS.
22.01.2021

Statek z Polski przewiezie rakietę ARIANE 6 [wideo]

Ariane 6 - nowa europejska rakieta nośna budowana przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA i Ariane Group - na odbyć swój dziewiczy lot w 2022 roku. Wystartuje z europejskiego kosmodromu o nazwie Kourou, znajdującego się w Gujanie Francuskiej. Zostanie tam dowieziona przez „Canopee” - 121-metrowy statek ro-ro budowany w Polsce przez Partner Stocznia Sp. z o.o. z Polic.
15.01.2021

Akustyk zbadał, jak foki szare wydają pod wodą dźwięki

Pod wodą raczej nie słychać ludzkiego krzyku. Ale odgłosy wydawane przez foki szare - już owszem. Jakie zjawiska akustyczne decydują o tym, że foki wydobywać mogą dźwięki i na wodzie, i pod jej powierzchnią? Sprawdził to w swoich badaniach dr Łukasz Nowak. "Ciało foki działa jak głośnik" - streszcza naukowiec.
11.01.2021

Bezpieczny i indywidualny transport dla branży morskiej

Berlin Transfer 24 to kameralna firma ze Szczecina zajmująca się szeroko rozumianym przewozem osób, w tym Vip Transport i Martime Service.
01.01.2021

Recenzja książki: Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków" J. Tarasiewicza

Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków"Jerzego Tarasiewicza to publikacja o charakterze wspomnieniowym - po wielu latach zostają odtworzone wydarzenia z II połowy lat 50. XX wieku. Tytuł książki sugeruje relację z wielotygodniowego rejsu po Oceanie Atlantyckim. Tak jednak nie jest, gdyż autor wypłynął na Atlantyk dopiero po dłuższej żegludze po Bałtyku, Morzu Północnym, rzekach Francji i Morzu Śródziemnym. Wbrew tytułowi, Szalupą przez Atlantyk …, nie opisuje rejsu jedną szalupą, a dwiema.
30.12.2020

Od stycznia spodziewany paraliż w wymianie handlowej między Wielką Brytanią a krajami UE. To zagrożenie dla działalności polskich firm

Wielka Brytania nie chce unii celnej z krajami Wspólnoty, nie zanosi się też na osiągnięcie porozumienia w sprawie warunków wymiany handlowej. Za 10 dni może więc nastąpić paraliż w handlu między Zjednoczonym Królestwem a kontynentalną Europą. Choć będzie on bardziej dotkliwy dla Brytyjczyków niż krajów unijnych, to może też dla wielu polskich firm oznaczać straty, a nawet zagrożenie dla ich działalności. Największe obawy mają producenci żywności.
21.12.2020

Szkolenie dla kadry instruktorskiej programu PolSailing

W formie wirtualnej, na platformie ClickMeeting odbyło się szkolenie kadr instruktorskich Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing. To flagowy program Polskiego Związku Żeglarskiego w zakresie upowszechniania żeglarstwa realizowany wraz z Ministerstwem Sportu i przy współpracy z ośrodkami regionalnymi w Polsce. PolSailing dedykowany jest nie tylko dzieciom, ale też całym rodzinom. Obejmuje szkolenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczną naukę żeglowania na łódkach typu Optimist oraz deskach windsurfingowych pod ok
19.12.2020

PKP PLK zamówiły przebudowę magistrali węglowej na Śląsku

Wartą ponad 1,5 mld zł brutto umowę na przebudowę magistrali węglowej w centralnej części woj. śląskiego zamówiła w piątek spółka PKP PLK. To najbardziej wysunięty na południe odcinek linii kolejowej nr 131. Prace obejmujące zaprojektowanie i wykonanie inwestycji mają trwać do 2024 r.
18.12.2020

Walka z kryzysem klimatycznym za mało radykalna

Mimo że w ostatnich latach wiele mówi się o zmianach klimatycznych i ich poważnych konsekwencjach, walka z tym zjawiskiem wciąż nie jest wystarczająco radykalna. Według IPCC uniknięcie czarnego scenariusza jest wciąż możliwe. – Niezbędne jest jednak ograniczenie konsumpcji, zmiana nawyków transportowych, stylu życia, sposobu zaspokajania swoich podstawowych potrzeb i bardziej solidarnościowe podejście do zasobów – wskazuje reportażysta Filip Springer.
14.12.2020

Już dziś decyzja EBC: przed nami zwiększenie programu PEPP. Jak zareaguje euro?

Europejski Bank Centralny dziś niemal na pewno ogłosi wdrożenie dodatkowych środków wspierających gospodarkę strefy euro, zmagającą się z drugą falą pandemii i ze związanymi z nią restrykcjami ograniczającymi aktywność gospodarczą. Jaki będzie wpływ tej decyzji na parę EUR/USD?
10.12.2020

Bezpłatne szkolenie dla instruktorów klasy Optimist i żeglarstwa deskowego

Polski Związek Żeglarski oraz Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist zapraszają na bezpłatne szkolenie kadry instruktorskiej w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej – PolSailing. Szkolenie odbędzie się w dniach 12-13 grudnia i jest dedykowane wszystkim animatorom, nauczycielom, instruktorom i trenerom żeglarstwa zainteresowanym zagadnieniami wstępnej edukacji żeglarskiej.
07.12.2020

Marek Gróbarczyk sekretarzem stanu w resorcie infrastruktury

Były minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk został mianowany sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury - podał na Twitterze rzecznik resortu Szymon Huptyś.
17.11.2020

Nowy wiadukt w Gdańsku dla sprawnego ruchu m.in. pociągów

Rozpoczęła się budowa wiaduktu w ciągu ul. Ku Ujściu w Gdańsku. Ponad 100-metrowy obiekt zastąpi przejazd kolejowo-drogowy. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zapewni sprawny i bezpieczniejszy transport ładunków do portu. To kolejny etap zwiększania kolejowego dostępu do nabrzeży. Wartość całej inwestycji współfinansowanej z instrumentu CEF „Łącząc Europę” to ponad 1,1 mld zł netto.
09.11.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: Stena Line wprowadza kolejne zmiany na trasach bałtyckich

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa.W tym tygodniu m.in. o kolejnej bałtyckiej trasie, którą Stena Line zamierza wzmocnić.
03.11.2020

Potężny tajfun pustoszy Filipiny

Tajfun Molave, o szybkości wiatru dochodzącej do 180 km/godz, z impetem zaatakował dzisiaj Filipiny, wyrządzając poważne zniszczenia i zmuszając ok. 45 tys. mieszkańców wsi do szukania schronienia w szkołach i budynkach rządowych - poinformowały władze.
26.10.2020

Łódź podwodna będzie badać morza wielkiego księżyca Saturna [wideo]

Naukowcy opracowywali koncepcyjną misję, która miałaby wysłać łódź podwodną na ogromny księżyc Saturna, Tytana, na którego lodowatej powierzchni znajdują się jeziora i morza ciekłych węglowodorów.
25.10.2020

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przemyśle gorszy niż we wrześniu

W październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przemyśle był gorszy niż we wrześniu - podał Główny Urząd Statystyczny.
21.10.2020

12 mln euro dla konsorcjum, w skład którego wchodzi CPK

CPK weszło w konsorcjum z lotniskiem m.in. w Rzymie i Kopenhadze i otrzymuje 12 mln euro na rozwój technologii smart city, związanej z niskoemisyjnymi lotniskami - wskazał dziś wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.
13.10.2020

Uniwersytet Morski rozpoczął nowy rok akademicki

„Gaudeamus igitur” wybrzmiało w Gdyni. Uniwersytet Morski oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki. Uroczystość odbyła się w sobotę, 10 października na „Darze Młodzieży” i przed jego pokładem. Wzięli w niej udział m.in.: parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele władz i pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, studenci oraz mieszkańcy.
10.10.2020

Szkoła Morska w Gdyni: „jest deklaracja, jesteśmy gotowi”

Szczęśliwie dla naszego regionu, Gdynia stanie się wkrótce zasadniczym portem obsługującym polskie (i nie tylko), morskie farmy wiatrowe. Długo czekaliśmy na tę deklarację, ale teraz wszystko stało się jasne. Jest zielone światło, zaraz popłynie ekologiczny prąd.
01.10.2020

Dane, technologie, inteligentne miasta. Trwa Eco-Miasto 2020

Konferencja „Eco-Miasto 2020. Energia Zmian” trwa. Jeszcze do 25 września na uczestników będą czekały debaty z udziałem ekspertów oraz przedstawicieli organizacji działających w dziedzinie ochrony środowiska, a także przedstawicieli samorządów. Podczas środowych debat dyskutowano o partycypacji społeczeństwa i edukacji ekologicznej mieszkańców. Rozmawiano również na temat nowoczesnych technologii i jak najskuteczniejszego ich wykorzystania. Uczestnikiem jednego z paneli dyskusyjnych był wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz.
24.09.2020

Optymistyczny Fed wesprze dolara, pesymistyczny ściągnie go na dno

W środę poznamy zaktualizowane projekcje ekonomiczne dla gospodarki USA, w których po raz pierwszy pojawią się przewidywania dla 2023 roku. Zachowanie dolara będzie zależeć od retoryki Fed i jego nastawienia do przyszłości. Co jeszcze mogą zrobić decydenci?
16.09.2020

MAS - bezzałogowy, w pełni autonomiczny statek wyruszy pół roku później [wideo]

Jutro (16 września) w Plymouth zwodowany zostanie Mayflower Autonomous Ship (MAS) - jeden z pierwszych w historii pełnowymiarowych, bezzałogowych, autonomicznych statków, które samodzielnie pokonają Atlantyk. Wodowanie odbędzie się niemal dokładnie w 400. rocznicę rozpoczęcia historycznego rejsu galeonu Mayflower, którego rejs rozpoczął angielską kolonizację w Nowej Anglii.
15.09.2020

Ebury: EBC nie przejmuje się nadmiernie aprecjacją euro

Czwartkowa komunikacja ze strony Europejskiego Banku Centralnego okazała się mniej gołębia niż oczekiwaliśmy zarówno my, jak i rynek. Doprowadziło to do krótkotrwałego wybicia kursu EUR/USD do najwyższego poziomu od ponad tygodnia. Z czym był związany ten ruch?
11.09.2020

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna - oferta inwestycyjna

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna ma do zaoferowania teren inwestycyjny w Gdyni przy ul. Czechosłowackiej 3, przeznaczony dla urządzeń portu morskiego, terenów obiektów produkcyjnych, składów i magazynów, czy zabudowy usługowej.
10.09.2020

Dolar odżywa, a rynek czeka teraz na ruch ze strony EBC

Kluczem do zachowania rynku w tym tygodniu będzie czwartkowe spotkanie EBC. Reakcja banku centralnego na ostatnie dane z gospodarki, a szczególnie na szokujący raport o inflacji opublikowany w zeszłym tygodniu, niewątpliwie wpłynie na sytuację wspólnej europejskiej waluty.
07.09.2020

Volvo Gdynia Sailing Days startują już dziś! Ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego w czasie regat

Organizacja festiwalu regat żeglarskich Volvo Gdynia Sailing Days zawsze była bardzo wymagającym przedsięwzięciem, a bezpieczeństwo zawodników i pozostałych uczestników jest absolutnym priorytetem. W tym roku sytuacja jest szczególna, stąd też apel i gorąca prośba do wszystkich uczestników o wsparcie i współpracę w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym.
17.08.2020

Konsultacje publiczne aktualizacji „Programu polskiej energetyki jądrowej”

Celem „Programu polskiej energetyki jądrowej” (Program PEJ) jest budowa w Polsce od 6 do 9 GWe zainstalowanej mocy jądrowej w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III i III+. Od przyjęcia pierwszej wersji Programu PEJ w 2014 r. uzasadnienie do wdrożenia energetyki jądrowej nie zmieniło się. Opiera się ono na trzech filarach: bezpieczeństwo energetyczne, klimat i środowisko, ekonomia.
10.08.2020

Grecja: nakaz noszenia obowiązkowych masek na promach

Grecja wprowadzi obowiązek noszenia masek na pokładach promów pływających na jej wyspy, rozszerzając ten wymóg poza wewnętrzne przestrzenie publiczne. Jest to efekt nagłego wzrostu zakażeń koronawirusem, który może zagrozić greckiemu sezonowi turystycznemu.
03.08.2020

Polski PKB potrzebuje energii

Niemal 300 mld zł – taka kwota może w najbliższej dekadzie zasilić polski PKB, jeśli zdecydujemy się na odpowiednie inwestycje w energetyce – wynika z najnowszego raportu Instytutu Jagiellońskiego. Eksperci przekonują, że dobrze zaprojektowane zmiany w miksie energetycznym, mogą zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój nawet na 30 lat.
14.07.2020

Wzrost PKB z inwestycji w transformację energetyczną może wynieść ok. 310 mld zł

Wzrost PKB wynikający z inwestycji w transformację polskiego miksu energetycznego zgodnie z założeniami projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP 2040) może wynieść ok. 310 mld zł, wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego "Paliwa i motory wzrostu gospodarczego. Wpływ cen surowców i produkcji energii na Polskę". Zdaniem autorów, dobrze zaprojektowane zmiany w miksie energetycznym mogą zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój nawet na 30 lat.
14.07.2020

Prezydent przedstawił Eko-Kartę, czyli deklarację wsparcia inicjatyw ekologicznych

Prezydent Andrzej Duda przedstawiał w piątek Eko-Kartę będącą - jak mówił - deklaracją jego zdecydowanego wsparcia dla inicjatyw na rzecz czystego powietrza, energii odnawialnej, efektywnego wykorzystywania zasobów wody, właściwej gospodarki odpadami i zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną.
04.07.2020

Duda: inwestycje wyprowadzą nas z kryzysu gospodarczego, chcę byśmy realizowali je jak najszybciej

Inwestycje są tym, co wyprowadzi nas z kryzysu gospodarczego. Chcę, byśmy realizowali je jak najszybciej - mówił zabiegający o reelekcje prezydent Andrzej Duda podczas spotkania wyborczego w Radomiu. Podkreślił, że Radom otrzyma wsparcie inwestycyjne w wysokości 22 mln zł a cały region - 90 mln zł.
25.06.2020

Polska dołącza do światowego rankingu w eSailingu

Polska oficjalnie dołączyła do światowego rankingu w eSailingu ustanowionego przez Światową Federację Żeglarską World Sailing. Ranking prowadzony jest w grze Virtual Regatta. Dzięki temu Polacy przystąpią do eliminacji do mistrzostw świata w eSailingu i zyskają szansę na awans do finału.
22.06.2020

Sto lat Uniwersytetu Morskiego

To uczelnia, która wpisuje się w historię naszego miasta i rozwija się razem z nim. Ma sto lat doświadczenia w kształceniu polskich kadr morskich. Jednak po jej ukończeniu można pracować nie tylko na morzu, ale i na lądzie. Uniwersytet Morski w Gdyni świętuje setne urodziny, a zarazem stulecie szkolnictwa morskiego w Polsce. Z tej okazji w środę, 17 czerwca, odbyły się oficjalne uroczystości. Uczestniczyli w nich przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, władze Gdyni, studenci, pracownicy oraz mieszkańcy.
18.06.2020

Grieg Star i G2 Ocean wezmą udział w norweskim projekcie stworzenia autonomicznego statku

Grieg Star z siedzibą w Norwegii oraz G2 Ocean, połączą siły z innymi partnerami branży morskiej w celu zbadania wykonalności bezpiecznych autonomicznych statków głębinowych.
17.06.2020

Pomorskie Centrum Inwestycyjne - lokalizacja z widokiem na sukces

InvestGDA, spółka intensywnie działająca w obszarze rozwoju gospodarczego miasta Gdańska, uruchamia komercjalizację terenów Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego (PCI). Obecnie w ramach tego przyportowego obszaru do dyspozycji inwestorów dedykowane są tereny przeznaczone pod działalność logistyczną / magazynową (20 ha) oraz lekką produkcję (15 ha).
07.06.2020

Prezydent: inwestycja w CPK przyspieszy realizowanie polityki Sprawiedliwej Transformacji

Budowanie i rozwijanie takich inwestycji jak Centralny Port Komunikacyjny przyczyni się do poprawy warunków ochrony środowiska i klimatu w Polsce - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, CPK przyspieszy realizowanie polityki Sprawiedliwej Transformacji.
07.06.2020

Platforma West Bollsta wymaga poprawki przed wejściem do użytku

Norweski organ nadzorujący bezpieczeństwo na morzu, Petroleum Safety Authority (PSA), doszukał się jednego punktu usprawniającego, w odniesieniu do wniosku o uznanie zgodności (AoC) dla platformy wiertniczej West Bollsta.
03.06.2020

Prezydent: CPK i budowa kanału na Mierzei Wiślanej będą przynosiły ewidentne profity państwu polskiemu

CPK i budowa kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej to inwestycje, które w przyszłości będą przynosiły ewidentne profity gospodarcze państwu polskiemu. Jeżeli je zrealizujemy, to wielokrotnie więcej pieniędzy będzie chociażby na służbę zdrowia – powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda.
01.06.2020

Covid-19: Portowe pojazdy autonomiczne a obowiązujące prawo cz.2

Okolicznością, która odróżnia autonomiczne roboty (w tym pojazdy autonomiczne) od znanych nam dzisiaj rozwiązań technicznych, jest to, że bezpośrednim powodem wyrządzonej szkody może być zasadniczo ich działanie. Związek przyczynowy niezbędny do zaistnienia odpowiedzialności będzie więc istniał przede wszystkim pomiędzy szkodą a działaniem robota. Istnieje bowiem ryzyko, że niemożliwe będzie ustalenie związku przyczynowego (nawet pośredniego) pomiędzy szkodą a określonym działaniem człowieka (np. twórcy algorytmu). Stanowi
28.05.2020

Dzień Otwarty Uniwersytetu Morskiego

W tym roku kandydaci na studentów nie będą mogli osobiście przekroczyć murów gdyńskiego Uniwersytetu Morskiego w ramach Dnia Otwartego. Jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, uczelnia zorganizuje to wydarzenie online. Wszyscy zainteresowani powinni zasiąść przed monitorami komputerów w piątek, 22 maja między godz. 9.00 a 14.00.
22.05.2020

Pandemia koronawirusa zmienia rynek pracy

– Na znaczeniu zyskują kierunki studiów, które w przyszłości pozwolą na pracę zdalną, w zawodach kluczowych dla biznesu i gospodarki, rozwijają kompetencje przyszłości oraz pozwalają zdobyć twardą wiedzę i praktyczne umiejętności – wskazuje Joanna Koper, ekspertka edukacyjna z Perspektywy Women in Tech. Eksperci Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” rekomendują 10 „wirusoodpornych” kierunków technicznych i ścisłych, które łączą ścisłą wiedzę z praktyką.
12.05.2020

Rozwój transportu drogowego po koronawirusie

Wiele wskazuje na to, że wychodzenie ze spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa będzie miało charakter litery U. W ekonomii i dla transportu oznacza to wzrost liczby zleceń, wyższą rentowność kontraktów oraz nowe możliwości biznesowe po okresie stabilizowania się gospodarek narodowych państw Unii Europejskiej. Po tym procesie powrotu do „normalności” możemy spodziewać się jeszcze większego niż dotychczas zapotrzebowania na międzynarodowe usługi transportowe, a w tym sektorze polscy przedsiębiorcy nad
29.04.2020

PZŻ realizuje webinary. Zobacz plan na nadchodzący tydzień

W czasie kwarantanny żeglarzom najbardziej brakuje wiatru i wody. Konieczność narzuconej izolacji daje jednak możliwości pogłębiania wiedzy w warunkach domowych. Polski Związek Żeglarski w czasie kwarantanny realizuje cykl regularnych webinarów prowadzonych przez trenerów kadr narodowych, trenerów poszczególnych klas, trenerów przygotowania motorycznego, psychologów, sędziów. W ich trakcie zawodnicy nabywają cenną wiedzę.
29.04.2020

Niejasna sytuacja na pokładzie Tommi Ritscher zaatakowanym przez piratów

19 kwietnia, grupa piratów weszła na pokład kontenerowca Tommi Ritscher, pływającego pod banderą Portugalii. Zdarzenie miało miejsce na kotwicowisku u wybrzeży Kotonu, w Afryce Zachodniej. Jak informowaliśmy opierając się na relacjach branżowych mediów i firmy zajmującej się bezpieczeństwem morskim w tamtym regionie - ośmiu marynarzy miało być przetrzymywanych na pokładzie statku przez część napastników. Siły specjalne, które weszły na kontenerowiec, nie odnalazły jednak ani rzekomo więzionych członków załogi ani atakują
23.04.2020

Bułgarska szefowa MSZ: potrzebna jest uchwała UE w sprawie korytarzy transportowych

Bułgarska wicepremier i szefowa dyplomacji Ekaterina Zachariewa zaapelowała w czwartek o przyjęcie uchwały Rady UE w sprawie zielonych korytarzy transportowych. Zachariewa rozmawiała wcześniej ze swoim węgierskim odpowiednikiem - Peterem Szijjarto.
26.03.2020

Loconi Intermodal o wyzwaniach rynku intermodalnego w roku 2020

Od kilku lat dynamika przeładunków kontenerów w polskich portach morskich rośnie w rekordowym tempie. To powinno również sprzyjać rozwojowi przewozów intermodalnych. Jednakże, pomimo tych wzrostów, odwozy i przywozy kontenerów koleją z polskich terminali morskich nie przekraczają 25 proc. przeładunków ogółem.
03.03.2020

Rada nadzorcza PKN Orlen powołała do zarządu spółki Jana Szewczaka i Adama Buraka

Rada nadzorcza PKN Orlen powołała w czwartek dwóch nowych członków zarządu - Jana Szewczaka, który odpowiadał będzie za obszar finansów spółki oraz Adama Buraka, któremu podlegać będzie komunikacja i marketing. Obaj obejmą stanowiska z dniem 3 lutego - podał płocki koncern.
30.01.2020

Przedsiębiorcy walczą o rozwój portu lotniczego. „To nasza ostania szansa”

Czy narodowy przewoźnik, jakim jest LOT, jest zainteresowany wsparciem Pomorza Zachodniego i przedsiębiorców? To jedyny region w kraju, który nie ma połączenia lotniczego z Ukrainą. Lokalny rynek pracy może mieć poważne problemy, od 1 marca wchodzą w życie przepisy otwierające niemiecki rynek pracy dla pracowników z państw trzecich. Z Polski może wyjechać nawet pół miliona Ukraińców.
20.01.2020

Seminarium USA & China Gate

„Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości” serdecznie zaprasza na organizowany w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy cykl seminariów informacyjnych „USA & China Gate”, dotyczący podejmowania działań eksportowych przez firmy spedycyjno-logistyczne. Seminaria będą realizowane w formule dwudniowych zajęć w terminie 05.03.2020 – 24.04.2020 r.
20.01.2020

Prezes Portu Gdańskiego Eksploatacja: Nasz cel to przeładunki na poziomie 5 mln ton rocznie

O inwestycjach, zmianach w strukturze firmy oraz wykorzystaniu potencjału poprzez właściwe zarządzenie kapitałem ludzkim rozmawiamy z Prezesem Zarządu Portu Gdańskiego Eksploatacja, Radosławem Stojek.
05.12.2019

Ministerstwo Rozwoju: Rosną zyski firm i zwiększa się udział eksportu w ich przychodach

Przedsiębiorstwa w Polsce zarabiają coraz więcej; po trzech pierwszych kwartałach br. ich zysk netto wzrósł o 2,9 proc. w ujęciu rocznym - poinformowało w środę Ministerstwo Rozwoju. W przychodach firm zwiększa się m.in. udział eksportu - dodano.
27.11.2019

Marek Gróbarczyk ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Marek Gróbarczyk został w piątek powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Andrzej Adamczyk na ministra infrastruktury, a Jan Krzysztof Ardanowski na ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
15.11.2019

Prom Stena Estrid zakończył testy morskie (film)

Stena Line zakończyła kolejny ważny etap, poprzedzający wejście na trasę promu Stena Estrid. W Chinach, na Morzu Żółtym, zakończyły się próby morskie z udziałem tej jednostki.
12.11.2019

Marek Gróbarczyk kandydatem na ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Marek Gróbarczyk, dotychczasowy minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, jest kandydatem PiS do ponownego objęcia funkcji szefa tego resortu.
09.11.2019

Nowa umowa handlowa między UE a Singapurem

Państwa członkowskie UE zatwierdziły w piątek umowę handlową z Singapurem, który jest największym partnerem UE w tej sferze w Azji Południowo-Wschodniej. Umowa wejdzie w życie 21 listopada.
08.11.2019

Czy Żuławom grożą powodzie?

W ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej II Etapu Projektu Żuławskiego „Żuławy w zgodzie z żywiołem” podjęto działania zwiększające świadomość mieszkańców Żuław o stopniu i rodzajach zagrożeń. Niemal jedna trzecia regionu to tereny depresyjne, czyli znajdujące się poniżej poziomu morza. Takie położenie zwiększa prawdopodobieństwo występowania powodzi i podtopień. Wielu mieszkańców Żuław jest świadomych zagrożenia, jakie ze sobą niosą oraz zna metody ochrony. Doświadczenie pokazuje jednak, że nie da się całkowicie zapobie
25.10.2019

Kaczyński: Idziemy drogą do podwyższenia dochodów Polaków

Idziemy drogą, która ma prowadzić do podwyższenia dochodów Polaków - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji PiS w Szczecinie. Dodał, że "w ciągu następnych lat w Polsce musimy uzyskać bardzo duży postęp gospodarczy".
29.09.2019

Promy na ratunek Wielkiej Brytanii. Kto otrzyma kontakty na obsługę dodatkowych połączeń po brexicie?

Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z Unii Europejskiej. Na razie wszystko wskazuje na to, że będzie to brexit bez porozumienia. Jednym z kluczowych ogniw, mających pomóc w złagodzeniu skutków opuszczenia struktur unijnych przez Wyspy, będzie komunikacja promowa.
23.09.2019

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.