• <
PZT_980x120_gif_2020

Bułgarska szefowa MSZ: potrzebna jest uchwała UE w sprawie korytarzy transportowych

Strona główna Porty, logistyka Bułgarska szefowa MSZ: potrzebna jest uchwała UE w sprawie korytarzy transportowych
Bułgarska szefowa MSZ: potrzebna jest uchwała UE w sprawie korytarzy transportowych - GospodarkaMorska.pl

ew

26.03.2020 Źródło: PAP

Bułgarska wicepremier i szefowa dyplomacji Ekaterina Zachariewa zaapelowała w czwartek o przyjęcie uchwały Rady UE w sprawie zielonych korytarzy transportowych. Zachariewa rozmawiała wcześniej ze swoim węgierskim odpowiednikiem - Peterem Szijjarto.

Na konferencji prasowej po rozmowie z Szijjarto, której głównym tematem były korytarze transportowe i migracje, Zachariewa podkreśliła, że „Bułgaria, leżąca na zewnętrznej granicy Unii, pierwsza doświadczyła konieczności szybkiego transgranicznego transportu towarów i obywateli”.

Tzw. "zielone korytarze transportowe" to rozwiązanie zalecane krajom członkowskim przez Komisję Europejską. Spowodowane epidemią koronawirusa nagłe zamknięcie części przejść granicznych i wprowadzenie kontroli na wielu pozostałych spowodowało liczne korki i problemy w zaopatrzeniu i transporcie.

Wytyczne KE mówią o tym, że państwa UE mają niezwłocznie wyznaczyć odpowiednie przejścia graniczne wzdłuż szlaków transeuropejskiej sieci transportowej. Czas oczekiwania na przekroczenie takiego punktu nie powinien przekraczać 15 minut. Utworzone w ten sposób zielone korytarze transportowe mają pomóc w odblokowaniu UE i w szybkim transporcie niezbędnych towarów.

Rekomendacje KE w tej dziedzinie dają pewne wyniki, lecz zdaniem Zachariewej powinny przekształcić się w obowiązującą uchwałę.

„Powinna być nie tylko komunikacja (między państwami unijnymi - PAP), lecz i uchwała Rady” – oceniła szefowa bułgarskiej dyplomacji.

Węgierski minister poinformował, że jego kraj zapewnił działający w godzinach 21.00 - 5.00 korytarz przeznaczony dla bułgarskich pojazdów, zarówno tirów, jak i samochodów osobowych. Będzie on działać, dopóki możliwy będzie wjazd do Rumunii - mówił Szijjarto. „Na poziomie unijnym powinniśmy zapewnić korytarze transportowe dla towarów i obywateli, którzy chcą dotrzeć do domów” – podkreślił.

Szijjarto zauważył, że oba państwa zgadzają się w kwestiach dotyczących nielegalnej migracji. „Ta sprawa obecnie nabiera większego znaczenia, ponieważ masowe nielegalne przemieszczanie się migrantów stwarza zagrożenie nie tylko dla kultury i bezpieczeństwa, lecz i dla zdrowia. Niesprawdzone (pod względem zdrowotnym – PAP) fale migracyjne w warunkach epidemii koronawirusa stwarzają bezprecedensowe ryzyko dla Europy” – tłumaczył Sijjarto.

Europa powinna bronić swoich zewnętrznych granic - podkreślił węgierski minister. „Powinniśmy osiągnąć porozumienie z Turcją, ponieważ bez trwałego porozumienia presja (ze strony przybywających stamtąd migrantów - PAP) na granicy będzie nie do zniesienia” - dodał.

„Rozumiemy, ze według UE zapłaciliśmy Turkom więcej, niż oni mówią, lecz z tego, co podaje UE widzimy, że nie zapłaciliśmy 6 mld euro. Dlatego powinniśmy albo zawrzeć nowe porozumienie, albo osiągnąć zgodę w ramach obecnego” – podsumował szef węgierskiej dyplomacji.

Źródło:
PAP
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.