• <
KONGSBERG_2023

Rosang. Kursy językowe na miarę współczesnego biznesu

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Rosang. Kursy językowe na miarę współczesnego biznesu

Partnerzy portalu

Fot. Rosang

W obliczu postępującej globalizacji i rosnącej roli komunikacji międzynarodowej firma Rosang wyznacza nowe standardy w łączeniu specjalistycznej wiedzy z kompetencjami filologicznymi. Założona przez Katarzynę Górską, ekspertkę z bogatym doświadczeniem w sektorze stoczniowym, firma skupia się na wspieraniu przedsiębiorstw w skutecznym pokonywaniu barier językowych, zapewniając im przewagę konkurencyjną na światowym rynku oraz podnosząc poziom bezpieczeństwa i precyzji w kontaktach branżowych.

Rozwój firmy Rosang jest ściśle związany z osobistą i zawodową ścieżką jej założycielki, Katarzyny Górskiej, która jest filologiem języka rosyjskiego i angielskiego. Jej kariera nabrała międzynarodowego wymiaru dzięki stypendium naukowemu w Rosji, które otworzyło przed nią nowe perspektywy. 

– Podczas pobytu w Moskwie, przyszedł mi do głowy pomysł, aby zdać egzamin z rosyjskiego w biznesie, który nie odbywał się przed akademickim wykładowcą, ale przed pracownikami Izby Przemysłowo-Handlowej i urzędnikami. To doświadczenie zainspirowało mnie do wykorzystania moich umiejętności językowych w kontekście zawodowym – wspomina Górska.

Po studiach rozpoczęła się jej przygoda z branżą stoczniową, gdzie jej znajomość języków obcych okazała się nieocenionym atutem. Praca w takich firmach jak Navitech w Gdyni, Stocznia Marynarki Wojennej (dzisiejsza PGZ), Remontowa Shipbuilding oraz Elecom pozwoliła jej zgłębić specyfikę techniczną i biznesową sektora. 

– W każdej z tych firm pełniłam różne role, od zajmowania się technicznym zaopatrzeniem statków po sprzedaż wyspecjalizowanego sprzętu – mówi pani Katarzyna. – Ta różnorodność doświadczeń pozwoliła mi na dogłębne zrozumienie tego biznesu – dodaje. 

Jej głęboka wiedza branżowa i językowa w końcu zaowocowała założeniem własnej firmy czyli Rosang.

– Zdecydowałam, że nadszedł czas, aby skoncentrować się na tym, co naprawdę kocham i co robię najlepiej, na łączeniu wiedzy technicznej z nauczaniem języków obcych – opowiada Górska.

Rosang specjalizuje się w dostarczaniu profesjonalnych szkoleń z biznesowego języka angielskiego oraz tłumaczeniach dokumentacji technicznej i umów handlowych z języka rosyjskiego, oferując tym samym kompleksowe wsparcie dla przedsiębiorstw dążących do ekspansji na rynki międzynarodowe i podnoszących swoje standardy komunikacji branżowej.

Fot. Rosang


Fachowa znajomość języka obcego w biznesie wykracza daleko poza kwestię samej płynności komunikacyjnej. Stanowi ona fundament efektywności działania w każdej branży, szczególnie tam, gdzie precyzja stosowanej terminologii ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracy.

W kontekście globalizacji i międzynarodowej współpracy, błędy w tłumaczeniu nie tylko mogą prowadzić do nieporozumień biznesowych, ale w skrajnych przypadkach – do realnego zagrożenia dla zdrowia i życia.

Jednym z najbardziej wymownych przykładów, podkreślających wagę specjalistycznej wiedzy językowej, jest błąd w tłumaczeniu instrukcji przeciwpożarowej, do którego odnosi się Katarzyna Górska. W dokumencie tym, zamiast instrukcji na temat użycia przycisku alarmowego do aktywacji systemu gaśniczego, znalazło się stwierdzenie sugerujące, że przycisk ten służy do zwiększenia pożaru w pomieszczeniu. Taki błąd tłumaczeniowy, choć może brzmieć absurdalnie, w rzeczywistości obnaża ryzyko wynikające z niewłaściwego przekładu terminologii technicznej.

Właściwa znajomość języka w kontekście branżowym jest więc nie tylko kwestią efektywnego przekazu informacji, ale przede wszystkim – aspektem bezpieczeństwa pracy. W branżach, w które nierozłącznie wpisany jest wysoki stopień ryzyka, jak na przykład właśnie sektor morski, gdzie instrukcje techniczne, protokoły bezpieczeństwa i dokumentacja projektowa muszą być przekazywane bez najmniejszych nieścisłości, błędy językowe mogą mieć fatalne skutki.

Dlatego też usługi oferowane przez firmy takie jak Rosang, specjalizujące się w precyzyjnych tłumaczeniach technicznych i szkoleniach z języka branżowego, są nieocenione. Zapewniają one, że komunikacja między partnerami biznesowymi z różnych krajów, jak i instrukcje obsługi czy protokoły bezpieczeństwa, są jasne, zrozumiałe i przede wszystkim – poprawne pod względem technicznym. Takie podejście nie tylko minimalizuje ryzyko błędów i nieporozumień, ale przede wszystkim buduje zaufanie i bezpieczeństwo, które w biznesie międzynarodowym są bezcenne.

Forma szkoleń oferowanych przez Katarzynę Górską w ramach działalności firmy Rosang wyróżnia się na tle standardowych kursów językowych, ponieważ każdy program jest precyzyjnie dopasowany do indywidualnych potrzeb i wymagań klienta. 

– Nazywam siebie krawcową językową, bo ściągam miarę i idę do domu projektować szkolenie pod dany rozmiar, czyli konkretne potrzeby i oczekiwania danego kursanta – mówi Górska. 

Ta metafora doskonale oddaje jej zaangażowanie w dostosowywanie kursów do specyficznych kontekstów zawodowych i biznesowych klientów. Dzięki takim spersonalizowanym kursom, uczestnicy mają możliwość skupienia się na konkretnych zagadnieniach i terminologii, które są dla nich najbardziej istotne w codziennej pracy. Nie chodzi tu o ogólnikowe lekcje języka, lecz o intensywne, praktyczne warsztaty, które mają na celu rozwiązanie realnych problemów komunikacyjnych i technicznych, przed jakimi stają profesjonaliści w międzynarodowym środowisku biznesowym.

Katarzyna Górska i jej firma Rosang kładą duży nacisk na warsztatowy aspekt nauki, co jest szczególnie ważne w kontekście specjalistycznych branż, takich jak sektor morski. Szkolenia są zaprojektowane tak, by uczestnicy mogli od razu zastosować nabyte umiejętności w praktyce. Dzięki temu podejściu, kursy językowe oferowane przez Rosang nie tylko podnoszą kompetencje językowe uczestników, ale przede wszystkim zwiększają ich profesjonalizm i efektywność w międzynarodowym środowisku zawodowym.

Większość szkoleń prowadzonych przez Katarzynę Górską odbywa się online, ale zawsze na żywo, co zapewnia interaktywność i bezpośredni kontakt z instruktorem. Ta metoda nauczania pozwala na elastyczność i dostępność kursów dla pracowników z różnych części świata, jednocześnie utrzymując wysoki poziom personalizacji i zaangażowania. 

– Szkolenia online, prowadzone na żywo, umożliwiają kursantom cały czas realny dostęp do mnie jako instruktora. To sprawia, że każdy uczestnik może czuć się jak w tradycyjnej klasie, z tą różnicą, że komunikacja odbywa się przez ekran. Niezależnie od tego, czy uczestnicy dołączają z Polski, Szwajcarii, Niemiec, Danii, czy innych krajów Europy, staram się budować mosty komunikacyjne, które umacniają relacje i zrozumienie między nami – mówi Górska.

Rosang ma w swojej ofercie również przygotowanie kandydatów do procesów rekrutacyjnych. Takie szkolenia umożliwiają uczestnikom efektywne zaprezentowanie swoich kompetencji branżowych i językowych potencjalnym pracodawcom, co umożliwia im nie tylko do płynną komunikację w międzynarodowych kontekstach zawodowych, ale również do aktywne uczestnictwo w konkurencyjnym rynku pracy.

Firma Rosang skutecznie integruje nauczanie języka angielskiego z potrzebami specjalistycznych branż, oferując kursy dostosowane do wymogów globalnego rynku pracy. Ze szczególnym naciskiem na praktyczne umiejętności i indywidualne podejście, Katarzyna Górska w ciągu ostatnich 4 lat wykształciła 50 specjalistów, co świadczy o jej solidnym wkładzie w rozwój profesjonalnej komunikacji międzynarodowej. Działalność ta nie tylko przyczynia się do pokonywania językowych barier biznesowych, ale także zwiększa bezpieczeństwo i efektywność w wymagającym środowisku pracy. 

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.