• <

Przystań żeglarska PG na Wyspie Sobieszewskiej. Co się dzieje na terenie budowy? [WIDEO]

22.02.2022 17:22
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Przystań żeglarska PG na Wyspie Sobieszewskiej. Co się dzieje na terenie budowy? [WIDEO]

Partnerzy portalu

Przystań żeglarska PG na Wyspie Sobieszewskiej. Co się dzieje na terenie budowy? [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. kadr z filmu/ wideo: Aarsleff

Do końca roku ma być gotowa przystań żeglarska na Martwej Wiśle, którą wybuduje Politechnika Gdańska. Inwestycja za ok. 4,5 mln zł jest realizowana w niedalekim sąsiedztwie mostu, który łączy Wyspę Sobieszewską z Gdańskiem. Dzięki temu przedsięwzięciu uczelnia będzie mogła prowadzić m.in. terenowe badania naukowe i zajęcia dydaktyczne ze studentami. Ucieszą się z pewnością również żeglarze, dla których pojawią się nowe możliwości. Co dzieje się na miejscu budowy?

Politechnika Gdańska buduje przystań żeglarską na działce o powierzchni ok. 6,2 tys. m kw. Jak informuje uczelnia, prace są na półmetku.

– Obecnie trwające prace kafarowe pozwolą na posadowienie pomostu stałego na prefabrykowanych falach żelbetowych, które mają długość 14 i 17 metrów – mówi Dominik Pyszka, kierownik robót palowych. 

Inwestycja ma otworzyć nie tylko możliwości dla żaków, którzy po wiedzę wyjdą w teren, ale przysłuży się i naukowcom politechniki z różnych wydziałów, którzy będą mogli prowadzić tam projekty badawcze i badania naukowe.

– Dodatkową funkcją będzie zwiększenie oferty żeglarskiej na Martwej Wiśle – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Po wybudowaniu nowego mostu, Wyspa Sobieszewska może stać się wkrótce jednym z centralnych ośrodków turystycznych Gdańska. Nasza inwestycja udanie wpisuje się więc w dynamicznie rozwijającą się ofertę turystyczną miasta, pełniąc przy tym rolę zaplecza naukowego i dydaktycznego dla naszych studentów, nauczycieli akademickich i naukowców.

Atutem przedsięwzięcia jest także bardzo dobra komunikacja z układem drogowym Wyspy Sobieszewskiej. Przystań znajduje się zaledwie 400 m od nowego mostu łączącego wyspę z Gdańskiem.

Przystań żeglarska PG na Wyspie Sobieszewskiej. Jakie prace w obrębie inwestycji?

Zakres prac, ujęty w przetargu, obejmuje m.in.:

- budowę pomostu stałego na palach o powierzchni 151,8 m kw.,
- budowę pomostu pływającego o powierzchni 95 m kw.,
- budowę miejsc cumowniczych dla jachtów,
- budowę slipu o powierzchni 32 m kw.
- rewitalizację ciągu pieszo-rowerowego o długości 64 m i szerokości 3 m wzdłuż brzegu Martwej Wisły,
- budowę dojazdu i miejsc postojowych o utwardzonej nawierzchni,
- dostarczenie energii elektrycznej i wody dla obiektów przystani.

Generalnym wykonawcą przystani żeglarskiej PG na Wyspie Sobieszewskiej jest spółka Aarsleff, która jest częścią międzynarodowego koncernu Per Aarsleff z siedzibą w Danii. Od 25 lat koncern Aarsleff działa na rynku polskim. Specjalizuje się projektowaniu i wykonawstwu specjalistycznych robót fundamentowych oraz projektowaniu i wykonawstwie robót hydrotechnicznych śródlądowych i morskich.

Koszt inwestycji wynosi ok. 4,5 mln zł - wygospodarowanych ze środków własnych uczelni, a zaawansowanie prac to obecnie 50 proc. (stan na styczeń 2022 r.). Przystań ma być gotowa pod koniec roku, a pierwszych gości przyjmie w kolejnym sezonie żeglarskim.

Fot. mat. Politechniki Gdańskiej

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34975,00 $ tona 1,82% 16 maj
 Cynk 3583,00 $ tona 2,40% 16 maj
 Aluminium 2790,00 $ tona 2,50% 16 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.