• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Jak monitorować morskie brzegi? Naukowcy z Politechniki Gdańskiej wygrali prestiżowy konkurs

AK

09.12.2021 15:42 Źródło: UMWP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Jak monitorować morskie brzegi? Naukowcy z Politechniki Gdańskiej wygrali prestiżowy konkurs

Partnerzy portalu

Jak monitorować morskie brzegi? Naukowcy z Politechniki Gdańskiej wygrali prestiżowy konkurs - GospodarkaMorska.pl
Fot. UMWP

System Coast Mapper autorstwa naukowców z Politechniki Gdańskiej zdobył pierwszą nagrodę na targach Space Tech Expow w Bremie w ramach międzynarodowego konkursu innowacji i technologii kosmicznych - Copernicus Masters 2020. Idea działania nowatorskiego systemu ma umożliwić monitoring brzegów morskich, a przez to aktualizacja map dna stanie się łatwiejsza.

Ideę jego działania wyjaśnił Andrzej Chybicki z Politechniki Gdańskiej, pomysłodawca i lider projektu. W komentarzu zamieszczonym na łamach portalu pomorskie.eu wyjaśnił, że dzięki zastosowaniu algorytmów analitycznych przetwarzających dane satelitarne będziemy można estymować barymetrię przybrzeżną w płytkich wodach.

– Pozwoli to zarówno na ocenienie zniszczeń dna morskiego, które powstają w wyniku działalności człowieka, jak i planowanie działań naprawczych – informuje Andrzej Chybicki. 

Space Tech Expo to najważniejsza impreza branży kosmicznej, jaka organizowana jest w Europie. To właśnie tam, podczas trwającego trzy dni wydarzenia prezentowane są najnowsze osiągnięcia technologii kosmicznych i satelitarnych. Swoje dokonania prezentują zarówno producenci cywilni, jak i ci związani z sektorem militarnym.

– To wyjątkowe miejsce. Prezentowaliśmy się tam jako oficjalna delegacja pomorska po raz pierwszy – komentuje Monika Pochroń-Frankowska, zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka Województwa ds. współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej UMWP. 

Już wiadomo, że system Coast Mapper w najbliższym czasie zostanie wdrożony testowo w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.