• <

Wynik wyszukiwania - "Politechnika Gdańska" - Wiadomości

Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały w zakresie energetyki jądrowej

Amerykańska firma Bechtel, która razem z Westinghouse Electric Company ma zbudować w gminie Choczewo pierwszą w Polsce elektrownię jądrową, w poniedziałek podpisała list intencyjny ws. nawiązania bliskiej współpracy z Politechniką Gdańską.
06.05.2024

TECoNaut: nowe kompetencje dla ekologicznych jachtów

Rozpoczyna się TECoNaut, europejski projekt mający na celu zdefiniowanie umiejętności potrzebnych do zielonej transformacji w przemyśle jachtowym.
19.04.2024

Politechnika Gdańska otrzymuje blisko 7 mln zł na rozwój i modyfikację programów kształcenia

Gdańska uczelnia otrzymała dofinansowanie na rozwój i modyfikację programów kształcenia dla kluczowych branż krajowego przemysłu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). Placówka uzyskała dotację jako jedna z 23 wnioskodawców.
17.01.2024

Politechnika Gdańska zaopatrzy nowe Kormorany w systemy Głuptak

Trzy niszczyciele min typu Kormoran II, przyszłe ORP Jaskółka, ORP Rybitwa i ORP Czajka, które Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło w czerwcu 2022 roku, będą wyposażone w opracowany na Politechnice Gdańskiej system obrony przeciwminowej o kryptonimie Głuptak. Kolejny raz wyposażenie okrętowe powstałe z udziałem uczelni pojawi się i będzie używane na okrętach polskiej Marynarki Wojennej.
27.07.2023

Perspektywy 2023: Politechnika Gdańska utrzymuje swoją pozycję na podium

Politechnika Gdańska (PG) utrzymuje swoje zasłużone miejsce na podium wśród najlepszych uczelni technicznych w Polsce. W corocznym rankingu fundacji "Perspektywy" PG zajęła trzecie miejsce, powtarzając tym samym sukces z poprzednich dwóch lat. Co więcej, w klasyfikacji ogólnej, obejmującej wszystkie polskie uczelnie, PG utrzymała wysoką szóstą pozycję.
29.06.2023

Politechnika Gdańska podpisała list intencyjny o współpracy z Siemensem

Politechnika Gdańska gościła 21 czerwca br. wydarzenie firmy Siemens: Digital Pathways 2023 Industry & Education Cooperation Meeting. Jednym z jego głównych elementów było podpisanie listu intencyjnego o współpracy PG z Siemens Industry Software, który w imieniu uczelni sygnował rektor prof. Krzysztof Wilde.
21.06.2023

Politechnika Gdańska: minikonferencja o współpracy Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa z przemysłem

Politechnika Gdańska organizuje minikonferencję poświęconą współpracy Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG z przemysłem.
21.06.2023

16 czerwca Politechnika Gdańska zaprasza na spotkanie poświęcone offshore wind

16 czerwca w AK PG Kwadratowej odbędzie się drugie spotkanie z cyklu PG Network #Meetup, poświęcone tematyce Offshore Wind – morskiej energetyce wiatrowej. Organizatorem wydarzenia jest Politechnika Gdańska.
14.06.2023

Siemens będzie współpracować z Politechniką Gdańską

W środę 21 czerwca 2023 roku Politechnika Gdańska będzie gospodarzem wydarzenia Siemens – Digital Pathways 2023 Industry & Education Cooperation Meeting, podczas którego władze uczelni podpiszą list intencyjny o współpracy z Siemens Industry Software.
12.06.2023

Politechnika Gdańska naprawi miny Marynarce Wojennej

Politechnika Gdańska podała, że jej pracownicy będą naprawiać i modyfikować miny morskie na zlecenie Marynarki Wojennej.
12.06.2023

Politechnika Gdańska zaopatruje ORP Mewa w nowoczesny sprzęt przeciwminowy

Wchodzące do służby w polskiej Marynarce Wojennej okręty przeciwminowe typu Kormoran II są wyposażone w nowoczesny sprzęt umożliwiający im realizację zadań na światowym poziomie. Wiele elementów wyposażenia i uzbrojenia zostało stworzonych rękoma polskich twórców i projektantów. Wśród nich jest system obrony przeciwminowej Głuptak, który powstał na Politechnice Gdańskiej.
20.02.2023

PRS S.A. i Politechnika Gdańska zapraszają na Międzynarodowe Sympozjum Hydronav 2023

Polski Rejestr Statków S.A. wraz z Politechniką Gdańską organizuje Międzynarodowe Sympozjum Hydronav 2023. Jego głównym celem będzie wymiana wiedzy i doświadczeń środowiska naukowego i morskiego w dziedzinach związanych z hydrodynamiką. Wydarzenie odbędzie się 24-26 maja tego roku.
13.02.2023

Politechnika Gdańska razem z PGE Baltica wykształcą kadry dla polskiego offshore

PGE Baltica została partnerem strategicznym VI edycji studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa prowadzonych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.
13.12.2022

Politechnika Gdańska i stocznia Nauta zacieśniają współpracę

Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności Politechniki Gdańskiej oraz Stocznia Remontowa Nauta S.A. zawarły ramową umowę dotyczącą bliskiej współpracy. Jej podpisanie to kolejny krok usprawniający wieloletnią współpracę obydwu instytucji w zakresie realizacji projektów na rzecz Marynarki Wojennej RP.
21.09.2022

PGE Baltica zacieśnia współpracę z Politechniką Gdańską [WIDEO]

PGE Baltica oraz Politechnika Gdańska podpisały list intencyjny w sprawie poszerzenia współpracy w dziedzinie offshore. PGE Baltica będzie partnerem VI edycji Studiów Podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa, a jednocześnie obie instytucje myślą o innych wspólnych projektach w przyszłości.
09.09.2022

O energetyce wiatrowej z uczniami szkół średnich. Politechnika Gdańska zorganizowała "Wind, Energy, Pathways" [ZDJĘCIA]

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej we współpracy z Pracodawcami Pomorza, PGE Baltica, Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz Centrum Informatycznym TASK zaprosiły uczniów gdańskich szkół średnich na wykłady i warsztaty. Pretekstem do wydarzenia "Wind, Energy, Pathways" był Międzynarodowy Dzień Wiatru.
14.06.2022

Politechnika Gdańska kształci ekspertów dla offshore. Czego nauczysz się na studiach?

Politechnika Gdańska otwiera się na morską energetykę wiatrową. Od lutego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG można studiować na nowej specjalności: projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych, otwartej na kierunku oceanotechnika. Uczelnia od trzech lat prowadzi również studia podyplomowe poświęcone morskiej energetyce wiatrowej. Kto i dlaczego powinien zwrócić uwagę na tę ofertę uczelni?
31.05.2022

Politechnika Gdańska stawia na morską energetykę wiatrową

Polskę czeka energetyczna rewolucja, która jednak nie będzie miała szans powodzenia bez odpowiednio przygotowanych kadr inżynierskich oraz badań naukowych na światowym poziomie.
09.05.2022

Politechnika Gdańska wspólnie z PGE Baltica otwiera nową specjalność z obszaru offshore [WIDEO]

Kolejne studia pod patronatem PGE Baltica, która realizuje projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej morskiej elektrowni wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego, otwarto w piątek 4 marca na Pomorzu - tym razem na Politechnice Gdańskiej. Na kierunku oceanotechnika jest już nowa specjalność studiów magisterskich z obszaru offshore: projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych.
08.03.2022

Politechnika Gdańska inwestuje w infrastrukturę. Jak zmienił się dawny Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa?

Politechnika Gdańska inwestuje w infrastrukturę i nie tylko. Aby poprawić jakość badań naukowych i możliwości dydaktycznych uczelnia przeznaczyła blisko pół miliarda złotych. Jedną z inwestycji jest dawny Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa, który dzięki kwocie 7 mln zł można oglądać w nowej odsłonie.
27.02.2022

PGZ i Politechnika Gdańska gotowe współpracować przy technologiach utrudniających wykrywanie okrętów

Polska Grupa Zbrojeniowa i Politechnika Gdańska podpisały umowy o zachowaniu poufności, niezbędne do rozpoczęcia rozmów o rozwijaniu technologii utrudniających wykrywanie okrętów – poinformowała w czwartek PGZ.
16.12.2021

Politechnika Gdańska. Projekt bezzałogowego pojazdu pływającego zyskał uznanie

Bezzałogowa podwodna platforma typu AUV-Stealth zaprojektowana przez prof. Politechniki Gdańskiej Mirosława Gerigka otrzymała nominację do nagrody w IX edycji konkursu Lider Bezpieczeństwa Państwa 2021.
24.08.2021

Politechnika Gdańska otwiera się na offshore i wodór. Powstaną dwa centra badawcze

Politechnika Gdańska otwiera dwa nowe, interdyscyplinarne centra badawcze: Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej oraz Centrum Technologii Wodorowych.
26.05.2021

PGE, Politechnika Gdańska, Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Danmarks Teksniske Universitet podejmą współpracę w obszarze morskiej energetyki wiatrowej

18 maja PGE podpisała list intencyjny z trzema ośrodkami naukowymi: Politechniką Gdańską, Instytutem Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Duńskim Technicznym Uniwersytetem (Danmarks Tekniske Universitet). Nawiązana współpraca obejmie m.in. wspólne działania badawcze i dydaktyczne w zakresie morskiej energetyki.
18.05.2021

Politechnika Gdańska ogłosiła przetarg na budowę Centrum Ekoinnowacji

Władze Politechniki Gdańskiej poczyniły kolejny, duży krok w kierunku budowy Centrum Ekoinnowacji PG, które będzie jedną z najważniejszych jednostek w Polsce zajmujących się rozwojem proekologicznych rozwiązań i technologii środowiskowych.
13.01.2021

Zawarto umowę licencyjną między Politechniką Gdańską a spółką Hydromech S.A. na wynalazek z Wydziału Mechanicznego

W ostatnim czasie została zawarta umowa licencyjna,na mocy której firma Hydromech S.A. nabyła prawa do korzystania z wynalazku, dotyczącego precyzyjnych mechanizmów silników satelitowych, opracowanego w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki Wydziału Mechanicznego. Autorami wynalazku chronionego patentem są dr hab. inż. Paweł Śliwiński oraz dr inż. Piotr Patrosz.
28.07.2020

Autonomiczne statki i bezpieczna żegluga. Politechnika Gdańska wdraża innowacyjny projekt

Politechnika Gdańska i Urząd Morski w Gdyni będą jednymi z pierwszych instytucji, które rozpoczną wdrażanie międzynarodowego i wysokobudżetowego projektu InSecTT - dedykowanego m.in. przeciwdziałaniu atakom cybernetycznym w obrębie tzw. Internetu Rzeczy i poprawie bezpieczeństwa żeglugi.
14.07.2020

Politechnika Gdańska w prestiżowym rankingu najlepszych uczelni świata

Politechnika Gdańska znalazła się wśród piętnastu polskich uczelni w prestiżowym zestawieniu najlepszych uczelni na świecie – QS World University Rankings 2021. Objął on zasięgiem osiemdziesiąt krajów, ocenie poddano pięć tysięcy uczelni, natomiast do zestawienia głównego weszło tylko tysiąc najlepszych szkół wyższych.
19.06.2020

Politechnika Gdańska chce zbudować przystań żeglarską na Wyspie Sobieszewskiej

Politechnika Gdańska ogłosiła przetarg, w którym wybierze wykonawcę przystani żeglarskiej na Martwej Wiśle, na terenie gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej. Przystań ma służyć głównie jako miejsce prowadzenia zajęć dydaktycznych oraz badań naukowych.
06.05.2020

Politechnika Gdańska przedłużyła do 3 maja zawieszenie tradycyjnych zajęć

W związku z trwającym stanem epidemii rektor Politechniki Gdańskiej przedłużył do 3 maja zawieszenie tradycyjnych zajęć i wykładów na uczelni. Do tego czasu studenci będą kontynuować naukę online, a większość pracowników administracji ma pracować z domu.
08.04.2020

Politechnika Gdańska uruchomiła studia podyplomowe na kierunku morska energetyka wiatrowa

Morska energetyka wiatrowa – studia podyplomowe na takim kierunku uruchomiła Politechnika Gdańska we współpracy i pod patronatem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Rekrutacja na rok
21.08.2019

Politechnika Gdańska prowadzi rekrutację na studia podyplomowe na kierunku morska energetyka wiatrowa. To pierwszy taki projekt w kraju (foto, wideo)

Morska energetyka wiatrowa – studia podyplomowe na takim kierunku uruchomiła Politechnika Gdańska we współpracy i pod patronatem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Rekrutacja na rok akademicki 2019/2020 już trwa. To pierwszy taki projekt w kraju.
21.08.2019

Politechnika Gdańska wykorzystuje oprogramowanie Simcenter firmy Siemens w dydaktyce i projektach badawczych

Simcenter STAR-CCM+ stał się jednym z najważniejszych narzędzi CFD na uczelni służących do symulacji przepływów cieczy.
27.05.2019

LOTOS i Politechnika Gdańska, czyli naukowo-biznesowa współpraca

Grupa LOTOS i Politechnika Gdańska będą współpracować nad projektami badawczo-rozwojowymi w obszarze niskoemisyjnego transportu oraz magazynowania energii. Umowę w tej sprawie podpisano 25 marca w siedzibie uczelni.
25.03.2019

Politechnika Gdańska współpracuje z Morskim Oddziałem Straży Granicznej

Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku kmdr SG dr Piotr Patla wraz z naczelnikiem Wydziału Kadr i Szkolenia MOSG kmdr. por. SG Jarosławem Górskim oraz naczelnikiem Wydziału Łączności i Informatyki MOSG kpt. SG Przemysławem Ciskowskim spotkał się z rektorem Politechniki Gdańskiej prof. Jackiem Namieśnikiem.
09.11.2017

Politechnika Gdańska podpisała umowy o współpracy z uczelniami ze Lwowa

Władze Politechniki Gdańskiej podpisały w poniedziałek umowy o współpracy z przedstawicielami Politechniki Lwowskiej oraz Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego. Uczelnie liczą m.in. na realizację wspólnych projektów naukowych w ramach programu Horyzont 2020.
25.09.2017

Politechnika Gdańska otrzymała europejskie logo HR Excellence in Research

Komisja Europejska przyznała politechnice Gdańskiej prawo do posługiwania się prestiżowym logo HR Excellence in Research. Uczelnia została w ten sposób uznana za instytucję stwarzającą jedne z najlepszych warunków pracy i rozwoju dla badaczy w Europie.
31.08.2017

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę z Politechniką Gdańską

Urząd Morski w Gdyni w środę podpisał umowę z Politechniką Gdańską na sprawowanie nadzoru naukowo-technicznego podczas opracowywania projektów obiektów hydrotechnicznych, mostowych i drogowych w ramach realizacji przedsięwzięcia pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”.
18.08.2017

Współpraca MOSG z Politechniką Gdańską

Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG dr Piotr Patla spotkał się 13 lipca z Rektorem Politechniki Gdańskiej prof. dr. hab. inż. Jackiem Namieśnikiem. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim wytyczenia kierunków dalszej współpracy pomiędzy Morskim Oddziałem Straży Granicznej a Politechniką Gdańską.
14.07.2017

Lider Bezpieczeństwa Państwa 2017. Politechnika Gdańska z pięcioma nagrodami

Systemy głębinowe Morświn i Głuptak, układ do wykrywania i przeciwdziałania atakom elektronicznym typu spoofing w satelitarnym systemie nawigacyjnym GPS oraz projekt bezzałogowego latającego ambulansu zostały nagrodzone w V edycji konkursu Lider Bezpieczeństwa Państwa. Co więcej, rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik otrzymał Medal za Innowacyjność na Rzecz Bezpieczeństwa i Obronności. Żadna inna uczelnia techniczna nie może się poszczycić taką liczbą wyróżnień.
05.07.2017

Politechnika Gdańska: nowatorska koncepcja hybrydowego układu napędowego

Hybrydowe napędy z wykorzystaniem silnika elektrycznego to przyszłość przemysłu jachtowego najbliższych lat. Zespół z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa, pod kierunkiem dr. hab. inż. Wojciecha Litwina, opracował nowatorską koncepcję hybrydowego układu napędowego.
21.12.2016

Politechnika Gdańska na Olimpiadzie w Rio

Wioślarze Miłosz Jankowski i Artur Mikołajczewski, którzy wystartują dziś (środa 10.08 o godz. 14.10) w półfinale dwójek podwójnych wagi lekkiej mężczyzn na Olimiadzie w Rio, trenowani są przez pracownika Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej, Piotra Bulińskiego.
10.08.2016

Politechnika Gdańska nagrodzona za innowacje dla Sił Zbrojnych RP

Podczas odbywających się w dniach 2–5 czerwca br. Targów i Konferencji Pro Defense w Ostródzie naukowcy Politechniki Gdańskiej zostali wyróżnieni prestiżową nagrodą za polskie innowacyjne rozwiązanie techniczne dla Sił Zbrojnych RP.
16.06.2016

Politechnika Gdańska: mocne zaplecze i sukcesy studentów

Dwie duże inwestycje; basen modelowy o długości 40 metrów na zapleczu Wydziału Okrętownictwa i Oceanotechniki oraz Hala Maszyn i Mechanizmów Okrętowych wzmociły ofertę edukacyjną Politechniki Gdańskiej. Dzięki nim uczelnia silniej wspiera też studentów biorących udział w międzynarodowych konkursach i zawodach.
03.06.2016

Od 1 września Politechnika Gdańska będzie miała nowego rektora

Prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, prof. zw. PG przez najbliższe cztery lata będzie sprawował funkcję Rektora Politechniki Gdańskiej. Swoją wizją rozwoju uczelni przekonał większość elektorów głosujących w wyborach, które zostały przeprowadzone 31 marca 2016 r. Oficjalny wynik wyborów podała Uczelniana Komisja Wyborcza. Rektor elekt obejmie nowe stanowisko 1 września 2016 r.
07.04.2016

Politechnika Gdańska otwiera basen modelowy

19 listopada o godz. 11.00 odbędzie się otwarcie nowoczesnego basenu modelowego na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa. W obiekcie znajduje się sprzęt niezbędny do praktycznego testowania modeli statków oraz różnego typu instalacji wodnych.
16.11.2015

Porozumienie o współpracy pomiędzy SMW S.A. a POLITECHNIKĄ GDAŃSKĄ

W ubiegłym miesiącu w Centrum Transferu Wiedzy i Technologii w Gdańsku podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Politechniką Gdańską a Stocznią Marynarki Wojennej S.A.
03.03.2015

Sunreef Yachts łączy siły z Politechniką Gdańską

Stocznia Sunreef Yachts, będąca światowym liderem w produkcji luksusowych super jachtów, podpisała oficjalne porozumienie w sprawie współpracy z Wydziałem Oceanotechniki i Okrętownictwa (WOiO) Politechniki Gdańskiej. Nadrzędnym celem inicjatywy jest wymiana doświadczeń pomiędzy przedsiębiorstwem a uczelnią.
23.04.2014

Politechnika Gdańska otworzyła nowy inkubator dla innowacyjnych firm

Akademicki Inkubator Gospodarczy (AIP) to wspólne dzieło Politechniki Gdańskiej (PG) i Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza. Ma wspierać autorów własnych pomysłów na innowacyjny biznes.
20.12.2013

Porozumienie między PERN „Przyjaźń” i Politechniką Gdańską

Rozwój innowacyjnych rozwiązań na potrzeby logistyki naftowej i chemicznej to jeden z celów podpisanego porozumienia o współpracy między PERN "Przyjaźń" i Politechniką Gdańską. Porozumienie zostało podpisane we wtorek w Gdańsku.
11.12.2013

YACHT DAY - Politechnika Gdańska wzmacnia współpracę z przedstawicielami przemysłu jachtowego

Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej we współpracy z Polską Izbą Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych w dniu 06.11.2013 organizuje dzień pt. "Yacht Day".
30.10.2013

Politechnika Gdańska zacieśnia więzy z biznesem morskim

Politechnika Gdańska od lat współpracuje z General Electric- jedną z najbardziej znaczących, międzynarodowych korporacji w naszym kraju. Działająca w 130 krajach grupa przedsiębiorstw funkcjonuje w wielu obszarach gospodarki- od produktów i usług lotniczych, poprzez usługi finansowe, tworzywa sztuczne, specjalistyczny sprzęt medyczny, aż po urządzenia do wytwarzania energii oraz największej sieci telewizyjnej. W ramach współpracy między władzami PG a koncernem, korporacyjni specjaliści podzielą się swoją wiedzą i doświadcz
01.07.2013

Politechnika Gdańska otwiera kierunek z General Electric

Politechnika Gdańska i firma General Electric uruchamiają nową specjalność studiów magisterskich w zakresie podwodnych technologii dla przemysłu naftowego. Jest to pierwsza taka specjalność w Polsce. Ok. 30 studentów naukę rozpocznie już w lutym br.
11.01.2013

Politechnika Gdańska i Stocznia Gdańsk podpisały umowę o współpracy

Politechnika Gdańska i Stocznia Gdańsk zamierzają zacieśnić współpracę. Podpisały umowę, w której zobowiązały się m.in. do podejmowania wspólnych inicjatyw w zakresie badań naukowych oraz realizacji niektórych projektów i programów dydaktycznych. Dodatkowo dzięki współpracy zarówno Stocznia Gdańsk jak i PG będą mogły ubiegać się o dofinansowanie dla swoich projektów z dotacji krajowych czy programów międzynarodowych.
14.03.2012

Politechnika Gdańska będzie mieć laboratorium innowacyjnych technologii

Na Politechnice Gdańskiej powstanie Laboratorium Innowacyjnych Technologii Elektroenergetycznych i Integracji Odnawialnych Źródeł Energii LINTE^2. Budowa rozpocznie się jeszcze w lipcu br. Łączny koszt całego laboratorium wraz z wyposażeniem to ponad 43,8 mln zł.
06.07.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.