• <
kongsberg_mega_2020

Zawarto umowę licencyjną między Politechniką Gdańską a spółką Hydromech S.A. na wynalazek z Wydziału Mechanicznego

Strona główna Stocznie, offshore Zawarto umowę licencyjną między Politechniką Gdańską a spółką Hydromech S.A. na wynalazek z Wydziału Mechanicznego
Zawarto umowę licencyjną między Politechniką Gdańską a spółką Hydromech S.A. na wynalazek z Wydziału Mechanicznego  - GospodarkaMorska.pl
fot. ctwt.pg.edu.pl

sons

28.07.2020 Źródło: Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG

W ostatnim czasie została zawarta umowa licencyjna,na mocy której firma Hydromech S.A. nabyła prawa do korzystania z wynalazku, dotyczącego precyzyjnych mechanizmów silników satelitowych, opracowanego w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki Wydziału Mechanicznego. Autorami wynalazku chronionego patentem są dr hab. inż. Paweł Śliwiński oraz dr inż. Piotr Patrosz.

Znane dotychczas konstrukcje satelitowego mechanizmu roboczego silnika hydraulicznego projektowane były z myślą o wykonaniu go metodą obróbki skrawaniem (poprzez dłutowanie i frezowanie). Następstwem wykorzystywania tych metod jest niekorzystne podcinanie zębów satelitów w mechanizmach, co obniża ich wytrzymałość u podstawy. Co więcej w mechanizmach tych występują różnego rodzaju luzy, wpływające negatywnie na sprawność przetwarzania energii, mogą być one także następstwem technologii wytwarzania. Mechanizm satelitowy według patentu dedykowany jest do wykonania na elektrodrążarkach i pozbawiony jest wyżej wymienionych wad.

- Cieszymy się, że w naszych planach rozwojowych możemy wesprzeć się potencjałem badawczo-rozwojowym wiodącej uczelni badawczej w kraju, jaką jest Politechnika Gdańska. Nasze dotychczasowe doświadczenia potwierdzają, że długofalową przewagę konkurencyjną można budować jedynie implementując kolejne innowacje do produkcji. Rozwiązanie, do którego nabyliśmy prawa licencyjne jest idealnym przykładem takiej innowacji – komentuje Karina Gronkowska prezes zarządu Zakładu Hydrauliki Siłowej Hydromech S.A. - Wraz z jego wdrożeniem planujemy podjąć wyzwanie zbudowania sieci dystrybucyjno-serwisowej skierowanej na rynki zagraniczne, w tym na ogromny rynek chiński – uzupełnia.

- Podjęcie współpracy ze spółką Hydromech wokół przedmiotowego wynalazku otwiera nam i innym twórcom nowe możliwości wdrożeń kolejnych rozwiązań technologicznych wypracowanych przez lata pracy badawczej. W następnej kolejności do wdrożenia czekają już opracowania nowych konstrukcji silnika, czy innowacyjnych układów zaworowych, które pozwolą firmie Hydromech przygotować zupełnie nowy wachlarz produktowy – mówi autor wynalazku dr hab. inż. Paweł Śliwiński.

Znaczącą rolę w procesie negocjacji umowy licencyjnej odegrało Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG. Brokerem innowacji odpowiedzialnym za ten projekt jest Robert Bajko.

- Udzielenie licencji jest zawsze powodem dużej satysfakcji dla pracowników CTWT. Po kilku miesiącach wytężonej pracy i rozmów doszło do zawarcia umowy z przedstawicielem przemysłu, która poza profitami natury finansowanej dla twórców oraz uczelni, tworzy model współpracy, niosący za sobą długofalowe korzyści dla obydwu stron – komentuje i dodaje:

- Chciałbym przy okazji podziękować osobom bez których ten sukces nie byłby możliwy, a mianowicie Zespołowi Radców Prawnych oraz Zespołowi Rzeczników Patentowych za merytoryczny nadzór i wsparcie na wszystkich etapach negocjacji i zawierania umowy.

Zakład Hydrauliki Siłowej HYDROMECH S.A. jest firmą z ponad 30-letnim doświadczeniem w działalności produkcyjnej i handlowej. Świadczymy usługi serwisowe z zakresu hydrauliki siłowej i mechaniki oraz realizujemy indywidualne projekty konstrukcyjno-wdrożeniowe. Produkujemy specjalistyczne narzędzia i silniki hydrauliczne dla górnictwa. Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem zaworów kwasoodpornych marki Definox.

wartsila_390x100_2020

Surowce

 Ropa brent 42,94 $ baryłka  0,30% 02:57
 Cyna 18343,00 $ tona 0,65% 15 paź
 Cynk 2397,00 $ tona -0,04% 15 paź
 Aluminium 1824,00 $ tona -0,65% 15 paź
 Pallad 2351,10 $ uncja  0,55% 02:12
 Platyna 867,00 $ uncja  0,16% 02:57
 Srebro 24,33 $ uncja  0,16% 02:58
 Złoto 1903,90 $ uncja  0,06% 02:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.