• <

Rozpoczyna się remont Kanałów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

28.07.2020 12:17 Źródło: Wody Polskie
Strona główna Rozpoczyna się remont Kanałów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich
Rozpoczyna się remont Kanałów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich  - GospodarkaMorska.pl
Źródło: Wody Polskie

Przemysław Daca, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie podpisał dziś umowę na modernizację trzech kanałów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W jej ramach w ciągu 1,5 roku wyremontowany zostanie Kanał Mioduński, Kanał Grunwaldzki oraz Kanał Tałcki. Umowa opiewa na kwotę 65 mln zł.

– Zmieniamy oblicze Mazur – powiedział dziś podczas briefigu Przemysław Daca, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Prezes podkreślił znaczącą rolę w procesie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w proces pozyskania środków na realizację tej ważnej inwestycji.

– Na czas remontu kanały nie będą zamknięte dla ruchu. Dla nas jest to bardzo ważne. Nie wyobrażamy sobie, żeby można było zamknąć szlaki żeglowne na trzy lata. Będą one drożne i będzie można uprawiać żeglarstwo. Nie będziemy ograniczać turystyki wodnej – dodał Przemysław Daca, Prezes PGW WP. Obecny podczas uroczystości Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz podkreślił, że inwestycja, to życie gospodarcze dla Mazur – dzięki modernizacji poprawi się drożności szlaku wodnego oraz infrastruktury służącej do jego obsługi.

Inwestycje z zakresu żeglugi śródlądowej na Szlaku Wielkich Jezior są ważne nie tylko dla turystyki, ale również dla innych gałęzi krajowej gospodarki. Wody Polskie na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich realizują zadania na łączną kwotę 300 mln zł. W pierwszym etapie wybudowana została nowa Śluza Guzianka II. Etap drugi obejmuje modernizację Kanału Mioduńskiego, Kanału Grunwaldzkiego  oraz Kanał Tałckiego. Wykonawcą prac jest firma ETP S.A., zaś umowę na przebudowę i umocnienie pierwszych trzech kanałów podpisał dziś Leszek Magiera wiceprezes firmy. Obecnie trwają już prace przygotowawcze dotyczące modernizacji kolejnych dwóch kanałów: Kanału Szymońskiego oraz Kanał Łuczańskiego. Szczegóły na: https://bialystok.wody.gov.pl/aktualnosci/865-rozpoczyna-sie-remont-kanalow-na-szlaku-wielkich-jezior-mazurskich

Nowa Śluza Guzianka II już działa

Wody Polskie, od momentu swojego powstania, inwestuje w nowoczesną i funkcjonalną infrastrukturę hydrotechniczną. Przykładem takiego obiektu jest oddana w tym roku do użytku nowa śluza Guzianka II w Rucianem-Nidzie, łącząca jeziora Guzianka Mała i Bełdany. Obiekt ten usprawni ruch na szlaku żeglugowym Wielkich Jezior Mazurskich, który jest unikalną na skalę światową drogą wodną, atrakcją dla miłośników żeglarstwa oraz gospodarczym sercem i motorem rozwoju mazurskich miejscowości. Guzianka II usprawni ruch na Wielkich Jeziorach Mazurskich odciążając „starą Guziankę”, którą w sezonie turystycznym przeprawia się każdego roku około 15 tys. jednostek. Z każdym rokiem liczba miłośników odpoczynku na mazurskich jeziorach wzrasta, dlatego tak ważne jest dbanie o infrastrukturę i rozwój szlaków wodnych regionu. Godziny otwarcia śluz i inne niezbędne informacje dostępne są na stronie internetowej www.bialystok.wody.gov.pl w zakładce komunikaty nawigacyjne.

Gospodarka Morska
zemysław Daca, Prezes PGW WP podczas briefigu prasowego na temat inwestycji Wód Polskich na Mazurach; fot. Wody Polskie

Dziękujemy za wysłane grafiki.