• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

To prawdziwy cud natury. Dlaczego wody tych jezior mają taki niezwykły kolor? (wideo)

ew

22.07.2020 14:50
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu To prawdziwy cud natury. Dlaczego wody tych jezior mają taki niezwykły kolor? (wideo)

Partnerzy portalu

To prawdziwy cud natury. Dlaczego wody tych jezior mają taki niezwykły kolor? (wideo) - GospodarkaMorska.pl
fot. youtube.com

Jest ich zaledwie kilka na całym świecie a ludzie uznali je za fenomen natury. Różowe jeziora podbijają serca podróżników a my wyjaśniamy skąd wzięły swój niezwykły kolor.

Różowa woda nie wynika z żadnego chemicznego zanieczyszczenia. Jeziora te zawdzięczają swój kolor obecności specjalnych glonów, produkujących kartoenoidy. Dokładniej rzecz ujmując chodzi o mikroalgi z gatunku Dunaliella salina, które lubują się w wodach o wysokim stopniu zasolenia. Gdy dany zbiornik wodny uzyskuje poziom zasolenia wyższy niż woda morska a dodatkowo zapewnione są odpowiednie warunki świetlne i temperaturowe – algi zaczynają akumulować czerwony pigment, tzw. astaksantynę.

Jednym z najbardziej znanych różowych jezior jest bezodpływowe Jezioro Hillier  znajdujące się na australijskiej wyspie Middle należącej do Archipelagu Recherche złożonego z ok. 100 wysp u płd.-zach. wybrzeży Australii Zachodniej, w pobliżu przylądka Arid. Ma szerokość ok. 600 metrów i oddzielone od oceanu wąskim pasem ziemi. Posiada kształt przypominający odcisk stopy, od lasu i brzegu oddzielone jest pasem piasku wymieszanego z solą.

Początki wiadomości o jeziorze datują się na rok 1802. W tym roku angielski podróżnik i hydrograf Matthew Flinders odwiedził to miejsce w swej podróży do Sydney. W początkowych latach XIX wieku swoje osady mieli w tym miejscu wielorybnicy, jak i myśliwi polujący na foki.

W odróżnieniu od innych jezior, jezioro Hiller nie zmienia swej barwy w zależności od temperatury. Utrzymuje kolor przez cały rok, a woda pozostaje różowa nawet po odseparowaniu jej i umieszczeniu w osobnym pojemniku. Co ciekawe, w różowych jeziorach raczej nie można się kąpać. Po pierwsze – z powodu ich zbyt dużego zasolenia, które może podrażnić skórę. Po drugie – ze względu na ochronę alg, które zabarwiają jezioro. Warto również wiedzieć, że jezioro Hillier jest obszarem badawczym, dlatego turyści mogą je podziwiać jedynie z helikoptera.Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.