• <
siemens_gamesa_2022

Zielone światło dla turystów ze Skandynawii

22.07.2020 14:55 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Zielone światło dla turystów ze Skandynawii

Partnerzy portalu

Zielone światło dla turystów ze Skandynawii - GospodarkaMorska.pl
fot. Stena Line Polska/fb

15 lipca szwedzki i norweski rząd poinformował o zmianie swoich zaleceń, uznając Polskę za jeden z niewielu krajów bezpiecznych pod względem epidemiologicznym. Wcześniej MSZ stanowczo odradzało podróże do naszego kraju, na czym ucierpieć mógł nie tylko sektor usług turystycznych, ale także transportowych. Na powrót turystów z Półwyspu Skandynawskiego czekają m.in. operatorzy promowi.

Ze względu na korzystne połączenia oraz atrakcyjność turystyczną, urlopowicze ze Skandynawii szczególnie upodobali sobie Trójmiasto. Dotąd byli oni drugą grupą (zaraz po Niemcach), tak licznie odwiedzającą ten region. W tym roku jednak sytuacja wygląda zgoła inaczej, ze względu obowiązujące przez pandemię restrykcje.

"Do połowy czerwca obowiązywały obostrzenia na granicy Polski, a także obowiązywała kwarantanna dla przyjeżdzających. Do tego obywatele państw skandynawskich bardzo poważnie podchodzili do rekomendacji rządów swoich krajów dotyczącej powstrzymania się od jakichkolwiek podróży zagranicznych." - mówi Agnieszka Zembrzycka, rzecznik prasowy Stena Line Polska

Czy trójmiejska turystyka wkrótce odżyje?


Nowe i obiecujące dla turystyki przepisy dotyczące podróży weszły w życie zaledwie tydzień temu, ale przedsiębiorstwom transportowym dały nadzieję na stopniowe odmrażanie działalności.

Jak twierdzi Agnieszka Zembrzycka, na reakcję ze strony turystów ze Skandynawii przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać.

"Wiemy jednak, że Polska i w szczególności Trójmiasto jest bardzo atrakcyjną destynacją pod każdym względem – również jeżeli wziąć pod uwagę bezpieczeństwo epidemiczne, co potwierdzają rządy Szwecji i Norwegii. Proszę tez pamiętać, że mamy całkiem sporo turystów z Polonii skandynawskiej, którzy latem odwiedzają rodziny, a przy tym spędzają czas swojego wypoczynku właśnie w Polsce."

Zainteresowanie Szwedów wycieczkami do Polski zauważalnie rośnie, co można zaobserwować także w szczecińskim porcie.

"Widzimy, że Szwedzi szukają wypoczynku w Polsce. Weekendowe przewozy promowe cieszą się dużym zainteresowaniem po obu stronach Bałtyku. Nasza oferta pakietów hotelowych na wybrzeżu i w Szczecinie spotyka się z większym zainteresowaniem Skandynawów w tych dniach".  - komentuje Katarzyna Antoń, Kierownik Działu Marketingu Unity Line. - " W sierpniu koniec wakacji w Szwecji, więc spodziewamy się wzmożonych powrotów z wypoczynku."

Sytuacja promowa w czasie pandemii - promy wciąż pływają, ale pasażerów mniej

Choć wiele państw stanowczo odradza obywatelom opuszczanie domów, pokłady promów, przy ograniczonych miejscach, wciąż są wypełnione. Korzystne dla wycieczek przez morze jest także tymczasowe zawieszenie połączeń lotniczych, pomiędzy Polską a Szwecją są zawieszone do 28.07. Jak mówi Katarzyna Antoń, powoduje to widocznie wzmożony ruch promowy po stronie szwedzkiej.

"W tej chwili na linii Gdynia-Karlskrona kursują 3 statki Stena Line, które mogą potencjalnie łącznie zabrać kilka tysięcy osób dziennie w obie strony, jednak dla bezpieczeństwa podróży liczba dostępnych biletów jest ograniczona. Przestrzeń, którą oferują duże promy w żegludze międzynarodowej, jest nieporównywalna z żadnym innym środkiem transportu. Dzięki temu promy mogą być najbezpieczniejszymi środkami transportu, pod warunkiem, że przestrzega się zaleceń związanych z higieną i dystansem społecznym." - informuje Agnieszka Zembrzycka.

Decyzja MSZ Szwecji obowiązuje do 29 lipca. Jak podkreśla szwedzkie władze w przypadku zmiany sytuacji w danym kraju, zalecenia mogą zostać szybko zmienione.

W wielu krajach Szwedzi są wciąż niemile widziani w związku z trudną sytuacją epidemiologiczną. Dla większości Szwedów granice zamknęły sąsiednie kraje: Dania, Norwegia oraz Finlandia.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.