• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Tak będzie wyglądało Morskie Centrum Nauki w Szczecinie! [wizualizacje]

28.07.2020 10:40 Źródło: Morskie Centrum Nauki
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Tak będzie wyglądało Morskie Centrum Nauki w Szczecinie! [wizualizacje]

Partnerzy portalu

Tak będzie wyglądało Morskie Centrum Nauki w Szczecinie! [wizualizacje] - GospodarkaMorska.pl
fot. centrumnauki.eu
Obiekt powstający na Łasztowni w Szczecinie będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Będzie wyposażona w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki. Motywem przewodnim centrum będzie morze – temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m. in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, socjologii, historii, czy sztuki.

Prezentowane tam będą różnorodne zjawiska związane z żeglugą, falami, rybołówstwem, czy życiem portu. Sercem placówki będzie wystawa zawierająca obiekty historyczne oraz interaktywne, samoobsługowe eksponaty pozwalające na przeprowadzanie doświadczeń. Program centrum będą dopełniały projekcje w planetarium, zajęcia w laboratoriach i warsztatach, pokazy eksperymentów, czy spotkania z ciekawymi ludźmi.

Centrum powołane zostało przez Radnych Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego 12 września 2017 rok, a jego budowa ruszyła w lipcu 2019.

Centrum odwołuje się do dziedzictwa i działalności profesora US, Jerzego Stelmacha.

Powstający na Łasztowni budynek MCN będzie z pewnością wyróżniającym się w mieście i regionie obiektem przypominającym swym kształtem statek zacumowany przy nabrzeżu Odry. Budynek będzie miał trzy poziomy przeznaczone na ekspozycje i ścieżki edukacyjne. Kształtem Morskie Centrum Nauki będzie nawiązywało do amsterdamskiego Science Museum NEMO (New Metropolis Science and Technology) zaprojektowanego przez wybitnego architekta Renzo Piano i, podobnie jak tam, w Szczecinie na ostatniej kondygnacji przewidziano ogólnodostępny taras i miejsce na restaurację. Według zamierzeń architekta Piotra Płaskowickiego ma to być otwarta przestrzeń publiczna, idealna do obserwowania Wałów Chrobrego i wszelkich imprez plenerowych

– „Inwestycja, nad którą tyle pracowaliśmy, realizowana jest zgodnie z harmonogramem. Kolejni podwykonawcy firmy Erbud – przedsiębiorcy głównie z województwa zachodniopomorskiego – przystępują już do prac wewnątrz budynku. ”- poinformował dyrektor Morskiego Centrum Nauki Jabłoński.

Budowlańcy realizujący inwestycję nie mają na razie wakacji. Obserwując to, co dzieje się na Łasztowni, widać składającą się z trzech kondygnacji pełnych żelbetowych konstrukcji, rusztowań i zbrojeń, bryłę budynku. Prace budowlane odbywają się według harmonogramu; realizowane są jednocześnie na kilku poziomach obiektu. Ekipy Erbudu – generalnego wykonawcy między zajmują się
między szalowaniem stropu nad kondygnacją nr 1. Rozpoczęto betonowanie stropu nad parterem, zbrojenie i betonowanie słupów ścian, zbrojenie stropu nad pierwszym i drugim piętrem oraz wykonywanie ścian żelbetowych tarasu będącego najwyżej położonym elementem budynku. Trwa szalowanie, zbrojenie i betonowanie planetarium. Ekipy budowlane montują instalację elektryczną na poziomie -1. Powstają już ścianki działowe.

Placówka będzie funkcjonować nie jako oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, a osobna instytucja kultury Województwa Zachodniopomorskiego, funkcjonować będzie powstające Morskie Centrum Nauki w Szczecinie.

Morskie Centrum Nauki będzie – jak powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz: „kolejnym powodem do dumy naszego pokolenia”

Zgodnie z planem budowa Morskiego Centrum Nauki na szczecińskiej Łasztowni ma się zakończyć w marcu 2021. Inwestycja będzie finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego WZ na lata 2014-2020. Koszt inwestycji to około 80 mln zł.

Gospodarka Morska
centrumnauki.eu
Gospodarka Morska
centrumnauki.eu

Dziękujemy za wysłane grafiki.