• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Tak ma wyglądać nowe Muzeum Bursztynu [WIZUALIZACJE]

29.06.2020 12:21 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Tak ma wyglądać nowe Muzeum Bursztynu [WIZUALIZACJE]
Tak ma wyglądać nowe Muzeum Bursztynu [WIZUALIZACJE] - GospodarkaMorska.pl
fot. Anna Bocek, mat. Muzeum Gdańska

Przez 10 miesięcy będą trwały kompleksowe prace termomodernizacyjne oraz budowalne w Wielkim Młynie, które wykona katowicka firma Integra Sp. z o.o. To poważne wyzwanie, bowiem na potrzeby powstającej tam nowej siedziby Muzeum Bursztynu trzeba zagospodarować cztery poziomy zabytkowego budynku o łącznej kubaturze 14,8 tys. m3 i powierzchni użytkowej liczącej ok. 2,3 tys m kw. Otwarcie ekspozycji zaplanowano na 28 czerwca 2021 roku - zobacz jak będzie wyglądała. 

W czwartek (25 czerwca) w Wielkim Młynie została podpisana umowa na realizację II etapu termomodernizacji oraz prac budowalno-konserwatorskich zabytkowego budynku. Umowę podpisali Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska oraz Tadeusz Smolczewski, prezes zarządu Integra Sp. z o.o. oraz Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji.

- W Gdańsku jest wiele pięknych historycznych obiektów. Cieszymy się, że w przypadku takiego zabytku jak Wielki Młyn udało się nie tylko pozyskać finansowanie ze środków Unii Europejskiej, a także znaleźć ciekawy pomysł na jego funkcjonowanie. Od 2016 roku, gdy wnętrza Wielkiego Młyna opuścili kupcy, szukaliśmy rozwiązań i jestem przekonany, że nowe Muzeum Bursztynu świetnie się wpisze w przemiany zachodzące na Starym Mieście i będzie ich wspaniałym dopełnieniem - powiedział Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. Inwestycji.

Siedziba nowego Muzeum Bursztynu, zmieni się nie do poznania. Dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Miasta Gdańska oraz ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 przestrzeń wewnątrz budynku ma zostać przygotowana „pod klucz”. Po zakończeniu prac budowlano-konserwatorskich w maju i czerwcu przyszłego roku Muzeum Gdańska przystąpi do prac nad montażem wystawy stałej finansowanych w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Rosja 2014-2020.

Muzeum dla każdego

Nowe Muzeum Bursztynu będzie całkowicie przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz starszych. Poruszanie po kondygnacjach budynku umożliwi winda. Liczba odwiedzin w nowej siedzibie może wzrosnąć o blisko połowę - do poziomu 180 tys. osób.

Co z dotychczasową siedzibą w Katowni i Zespole Przedbramia? Bardzo możliwe, że powstanie tam nowe Muzeum Odbudowy Gdańska.

- Liczymy, że nowe Muzeum Bursztynu będzie jedną z wiodących gdańskich atrakcji. Pokażemy w nim nie tylko liczące 40 milionów lat dziedzictwo przeszłości, ale także najciekawsze, współczesne wyroby gdańskich i pomorskich rzemieślników. To dzięki ich pracy od kilkunastu lat współtworzony jest wizerunek Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu. Przygotowana wewnątrz opowieść o bursztynie bałtyckim to narracja nie tylko na poziomie lokalnym, czy Polski, ale także całego świata - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Nowe muzeum to także przestrzeń do spędzania wolnego czasu, którą umożliwią punkty gastronomiczne, czy sklepy z bursztynem bałtyckim, ale także sala wystaw czasowych i sala edukacyjna. Ten ostatni cel jest związany z budowaniem postaw obywatelskich i poczucia więzi z tradycjami lokalnej wspólnoty wśród mieszkańców Gdańska.

Jak będą wyglądały sale wystawowe?

We wnętrzu Wielkiego Młyna będzie dominować czerń, szkło oraz światła LED. Osiągnięty w ten sposób kontrast czerni z jasnym kolorem bursztynu ma wydobyć jego piękno, skupić uwagę widza i wciągnąć go w świat prezentowanych eksponatów.

Do zwiedzania zostaną udostępnione trzy z czterech poziomów Wielkiego Młyna o łącznej powierzchni ok. 2000 m2, do których dostęp umożliwi winda z panoramicznym widokiem na wszystkie poziomy obiektu oraz schody. Obiekt ma być w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wejście do budynku będzie zlokalizowane od strony ulicy Rajskiej. Na poziomie „0” ma się znaleźć kasa, szatnia, sklepy, kawiarnia oraz sala wystaw czasowych. Zachowana zostanie również ekspozycja archeologiczna pokazywana przed zamknięciem centrum handlowego. Tu jednak dojdzie do drobnych zmian, a same zabytki zostaną zabezpieczone nowymi, szklanymi balustradami.

Kondygnacja wyżej, na poziomie „1”, zostanie poświęcona wystawie stałej i powiązaniu bursztynu z przyrodą. Znany z obecnego Muzeum Bursztynu „bursztynowy las”, który w plastyczny sposób pokazuje w jakiś sposób powstał bursztyn bałtycki zostanie pokazany w odświeżonej odsłonie dzięki projektowi artystki Anny Bocek. Część poziomu zostanie oddana na potrzeby gastronomii, która będzie dysponować także własnym wyjściem na ulicę Rajską oraz sala edukacyjno-konferencyjna. Na poziomie „2” zwiedzający zobaczą drugą część wystawy stałej, która pokazuje wątek bursztynu w kulturze. Znajdą się tu eksponaty związane ze sztuką dawną i tą współczesną oraz w wydzielonej części pomieszczenia administracyjne. Wyżej będą już tylko pomieszczenia techniczne.

Otwarcie nowego Muzeum Bursztynu przypadnie w Światowy Dzień Bursztynu - 28 czerwca 2021 roku
 • Muzeum Bursztynu; fot. Anna Bocek, mat. Muzeum Gdańska

 • Muzeum Bursztynu; fot. Anna Bocek, mat. Muzeum Gdańska

 • Muzeum Bursztynu; fot. Anna Bocek, mat. Muzeum Gdańska

 • Muzeum Bursztynu; fot. Anna Bocek, mat. Muzeum Gdańska

 • Muzeum Bursztynu; fot. Anna Bocek, mat. Muzeum Gdańska

 • Podpisanie umowy na nowe Muzeum Bursztynu; fot. Jerzy Pinkas, gdańsk.pl

 • Podpisanie umowy na nowe Muzeum Bursztynu; fot. Jerzy Pinkas, gdańsk.pl

 • fot. Jerzy Pinkas, gdańsk.pl

 • fot. Jerzy Pinkas, gdańsk.pl

 • fot. Jerzy Pinkas, gdańsk.pl

 • fot. Jerzy Pinkas, gdańsk.pl

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 36141,00 $ tona 0,49% 2 sie
 Cynk 3043,00 $ tona 0,13% 2 sie
 Aluminium 2635,00 $ tona 0,42% 2 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.