• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Politechnika Gdańska kształci ekspertów dla offshore. Czego nauczysz się na studiach?

31.05.2022 22:35
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Politechnika Gdańska kształci ekspertów dla offshore. Czego nauczysz się na studiach?

Partnerzy portalu

Politechnika Gdańska kształci ekspertów dla offshore. Czego nauczysz się na studiach? - GospodarkaMorska.pl
Fot. zdjęcie ilustracyjne/Visualhunt

Politechnika Gdańska otwiera się na morską energetykę wiatrową. Od lutego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG można studiować na nowej specjalności: projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych, otwartej na kierunku oceanotechnika. Uczelnia od trzech lat prowadzi również studia podyplomowe poświęcone morskiej energetyce wiatrowej. Kto i dlaczego powinien zwrócić uwagę na tę ofertę uczelni?

Specjalność projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych powstała we współpracy z Polską Grupą Energetyczną Baltica (PGE Baltica), która realizuje projekt budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica, największej morskiej elektrowni wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Absolwent będzie projektować farmy wiatrowe, zrozumie zjawiska, które na nich zachodzą oraz zaangażuje się w prace związanych z eksploatacją farmy lub odpowiednio zareaguje w przypadku napraw i innych działań interwencyjnych.

CZYTAJ też: Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG, czyli nauka dla transformacji energetycznej

Powstanie nowej – i pierwszej takiej w Polsce - specjalności na studiach magisterskich jest pokłosiem listu intencyjnego, jaki PGE podpisała w maju 2021 roku z Politechniką Gdańską, Instytutem Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Duńskim Uniwersytetem Technicznym (Danmarks Tekniske Universitet). Porozumienie dotyczy współpracy zarówno w zakresie badań naukowych, jak i kształcenia w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.

– Ważnym elementem tej specjalności będzie bliska współpraca z ekspertami z branży – mówi Wojciech Olszewski, zastępca kierownika studiów podyplomowych morska energetyka wiatrowa na Politechnice Gdańskiej. – Jednym z założeń jest m.in. realizacja prac dyplomowych na tematy zaproponowane przez przemysł, w tym PGE Balticę. Inspiracje przyniesie życie i problemy, z którymi mierzą się firmy przy kolejnych projektach offshore'owych.

Olszewski przypomina, że specyfika południowej części Bałtyku, na którym staną polskie farmy na morzu, niesie zupełnie nowe wyzwania dla pracowników uczestniczących w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

– Każda farma stanowi odrębny przypadek, a z jej powstawaniem pojawiają się także nowe problemy do rozwiązania. Podczas naszych studiów będzie czas na analizę takich zagadnień. Uważamy, że tak wykształceni ludzie otrzymają odpowiednie  przygotowanie do pracy w offshore – mówi nam naukowiec z Politechniki Gdańskiej.

Wykłady na nowej specjalności na oceanotechnice poprowadzą m.in. pracownicy naukowi i specjaliści energetyki wiatrowej z PG, IMP PAN i DTU oraz doświadczeni eksperci-praktycy z PGE Baltica. Zajęcia mogą być prowadzone częściowo w języku angielskim. Planowane są m.in. stypendia dla studentów, staże w PGE Baltica, wizyty studyjne i wyjazdy na farmy wiatrowe.

– Na poszczególnych semestrach prowadzone będą bloki tematyczne nawiązujące do tematyki morskiej energetyki wiatrowej. Wśród nich pojawią się przedmioty poświęcone projektowaniu konstrukcji morskich oraz przyłączeniu do sieci elektroenergetycznej – zapowiada Olszewski.

MEW w pigułce, czyli podyplomówka dla każdego, kogo interesuje offshore

Obecnie trwa już piąta edycja studiów podyplomowych poświęconych morskiej energetyce wiatrowej. W odpowiedzi na potrzeby rynku, kierunek ten został otwarty już w 2019 roku.

– Stworzyliśmy te studia we współpracy i pod patronatem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW). Od samego początku cieszą się dużym wsparciem ze strony praktyków, m.in. takich graczy na rynku offshore jak Polenergia, Equinor czy Orlen – tłumaczy Wojciech Olszewski.  

Czego można się nauczyć na tym kierunku?

– Program studiów został tak ułożony, że obejmuje kompleksowo zagadnienia związane z budową farmy: od pomysłu do realizacji. Mowa więc o wszelkich badaniach, środowisku prawnym, kwestiach łańcucha dostaw i wszystkich innych czynnościach związanych z procesem budowy farm – mówi Olszewski.

Za dobór tematów odpowiadają m.in. eksperci z PTMEW, którzy w ramach Akademii Offshore już od 10 lat skupiają specjalistów znających zagadnienia offshore od podszewki.

– Dzięki tej współpracy mamy również dostęp do ludzi z branży offshore, np. jeśli chodzi o turbiny, to wiedzą dzielą się pracownicy takich firm, jak Vestas, GE czy Siemens. Polska własnych doświadczeń jeszcze nie ma, ale są oczywiście Polacy, którzy pracują w morskiej energetyce wiatrowej na całym świecie. Ich wiedza jest bezcenna, a oni chętnie się nią dzielą – podkreśla.

Nawiązywanie kontaktów

Cenne dla studentów będzie także nawiązywanie kontaktów.

– Pamiętajmy, że uczestnikami studiów są przedstawiciele z branży, natomiast po drugiej stronie mamy dostawców wiedzy, którzy również ją reprezentują. W ten sposób tworzy się pewna sieć wewnętrznych kontaktów – zauważa Olszewski.  

Dodaje również, że Politechnika Gdańska po pięciu edycjach studiów podyplomowych ma już pewne wnioski.

– Wyraźnie widzimy imigrację pracowników w sektorze offshore'owym. Niektórzy pracujący za granicą chętnie wracają do kraju, zasilając kadry przy budowie polskich morskich farm wiatrowych – zwraca uwagę Wojciech Olszewski. 

Kogo jeszcze spotkamy wśród kursantów? – Często to osoby, które już pracują w branży offshore, nierzadko na wysokich kierowniczych stanowiskach, z naprawdę szeroką wiedzą, ale chcą się dokształcić. Inni to pracujący w szeroko rozumianej administracji, kancelariach prawniczych, towarzystwach klasyfikacyjnych, czy ubezpieczalniach. Wszystkich łączy jedno: chcą poznać zagadnienie całościowo, z punktu widzenia technicznego – wylicza.

Rynek pracy na wielu ekspertach wymusza również przekwalifikowanie.

– To dlatego nasze studia są świetną odpowiedzią na potrzeby wszystkich wymienionych grup. Dają możliwość poznania projektu w sposób szeroki, z pewnym stopniem szczegółowości – przekonuje Wojciech Olszewski  

– Nie do zastąpienia jest również kontakt z ekspertami, możliwością zadania im konkretnych pytań czy analiza wybranych przypadków, która będzie możliwa dzięki oryginalnym zdjęciom czy filmom dokumentującym projekty.

Z kolejną edycją rośnie liczba zainteresowanych studiami podyplomowymi na Politechnice Gdańskiej. Zaczynając kształcenie na tym kierunku w 2019 roku, uczelnia przyjęła 55 uczestników. Obecnie z trwającymi dwiema edycjami studia podjęło około 270 osób, absolwenci stanowią blisko 170 osób.

CZYTAJ więcej: Politechnika Gdańska stawia na morską energetykę wiatrową

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.