• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Gróbarczyk: Politechnika Morska będzie pierwszą taką politechniką w kraju

gm

30.05.2022 14:18 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Gróbarczyk: Politechnika Morska będzie pierwszą taką politechniką w kraju

Partnerzy portalu

Gróbarczyk: Politechnika Morska będzie pierwszą taką politechniką w kraju - GospodarkaMorska.pl
Fot. Kapitel / Wikipedia

"To będzie pierwsza Politechnika Morska w naszym kraju. Na świecie istnieją, ale myślę, że wszystkie inne zostaną przyćmione przez Politechnikę Morską w Szczecinie" – powiedział w poniedziałek w Szczecinie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Minister wziął udział w konferencji prasowej poświęconej powstaniu nowej uczelni.

W połowie kwietnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu 1 września 2022 r. Politechniki Morskiej w Szczecinie. Projekt ustawy złożyła do Sejmu grupa posłów PiS, KO, Lewicy i PSL. Uczelnia powstanie w oparciu o istniejącą Akademię Morską w Szczecinie. Swoje kadencje w ramach Politechniki kontynuować będą: rektor, senat, rada i kolegium elektorów.

Utworzenie politechniki na bazie akademii ma podkreślić techniczny profil działalności naukowej i dydaktycznej uczelni. Kierunki studiów prowadzonych przez obecną Akademię Morską w przeważającej mierze są dyscyplinami należącymi do dziedzin nauk inżynieryjno-technicznych.

"Politechnika Morska jest dla nas taką nazwą, która w pełni oddaje charakter i badań naukowych i dydaktyki. Jesteśmy czystą szkołą inżynierską, mamy wydziały inżynierskie, zajmujemy się kształceniem inżynierów. To jest taki dla nas cel jeśli chodzi semantykę nazwy" – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji rektor Akademii Morskiej w Szczecnie prof. Wojciech Ślączka.

"Będziemy rozpoznawani przez pracodawców i to jest dla nas najbardziej wyrazisty kształt tego kierunku. Ankiety i analizy wskazują, że pracodawcy szukają kadry inżynierskiej na politechnikach" - dodał.

"Jestem przekonany, że ta decyzja da uczelni nowe możliwości, pozwoli zbudować jeszcze lepszą markę, aby kształcić profesjonalne kadry gospodarki morskiej, ale da przede wszystkim uczelni silny wiatr w żagle" – powiedział w poniedziałek członek Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, poseł PO Arkadiusz Marchewka.

Akademia Morska w Szczecinie kontynuuje tradycje edukacji morskiej, których początki sięgają roku 1947. W roku akademickim 2021/2022 naukę rozpoczęło tysiąc osób, w tym 800 na studiach stacjonarnym pierwszego stopnia.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.