• <

Wynik wyszukiwania - "politechnika" - Wiadomości

Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały w zakresie energetyki jądrowej

Amerykańska firma Bechtel, która razem z Westinghouse Electric Company ma zbudować w gminie Choczewo pierwszą w Polsce elektrownię jądrową, w poniedziałek podpisała list intencyjny ws. nawiązania bliskiej współpracy z Politechniką Gdańską.
06.05.2024

Pierwszy etap konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej rozstrzygnięty

Ponad 100 uczniów szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego wzięło udział w pierwszym etapie konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej.
30.04.2024

Zielona transformacja przemysłu jachtowego. PG partnerem międzynarodowego projektu

Projekt TECoNaut to europejska inicjatywa związana z branżą budowy jachtów. Jej celem jest wsparcie zielonej transformacji tej gałęzi przemysłu. Partnerem projektu została Politechnika Gdańska.
30.04.2024

Jak przetrwać i ratować na morzu? Ćwiczenia i badania na Bałtyku z udziałem studentów i pracowników uczelni morskich

Ćwiczenia oraz badania naukowe Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) z udziałem studentów oraz kadry Politechniki Morskiej w Szczecinie, a także Uniwersytetu Morskiego w Gdyni miały miejsce 26 marca 2024 na Zatoce Gdańskiej. Obejmowały one dwie części – badanie zachowań rozbitków na tratwie ratunkowej podczas wielogodzinnego dryfu i obliczenia przewidywań znosu tratwy.
23.04.2024

TECoNaut: nowe kompetencje dla ekologicznych jachtów

Rozpoczyna się TECoNaut, europejski projekt mający na celu zdefiniowanie umiejętności potrzebnych do zielonej transformacji w przemyśle jachtowym.
19.04.2024

Polski sektor transportu wodnego podkreśla znaczenie współpracy w obszarze badań i rozwoju

Zarząd Platformy Technologicznej Waterborne spotkał się 26 marca br. z przedstawicielami polskiego sektora transportu wodnego, aby omówić potrzeby i uwarunkowania do intensyfikacji współpracy w zakresie badań, rozwoju i innowacji, dotyczących bezemisyjnego, bezpiecznego, wspomaganego cyfrowo i konkurencyjnego transportu wodnego.
19.04.2024

Wojciech Ślączka wybrany na rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie

Dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. PM 10 kwietnia został wybrany rektorem Politechniki Morskiej w Szczecinie na kadencję 2024-2028.
10.04.2024

Politechnika Morska w Szczecinie i Orlen Neptun organizują konkurs wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej

Politechnika Morska w Szczecinie w partnerstwie ze spółką Orlen Neptun organizuje konkurs przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych Województwa Zachodniopomorskiego. Uczestnicy konkursu muszą się wykazać ponadprzeciętną wiedzą na temat morskiej energetyki wiatrowej.
03.04.2024

Dni otwarte Politechniki Morskiej już po świętach

Statek, gondola turbiny wiatrowej, silnik U-Boota, roboty humanoidalne, wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja oraz prawdziwe radary i narzędzia pomiarowe. To wszystko i jeszcze więcej już 4 i 5 kwietnia – Politechnika Morska zaprasza wszystkich zainteresowanych studiami na dni otwarte.
28.03.2024

Prof. Krzysztof Wilde rektorem Politechniki Gdańskiej w kadencji 2024–2028

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, członek korespondent PAN, został wybrany na rektora Politechniki Gdańskiej w kadencji 2024-2028. Oficjalny wynik wyborów podała Uczelniana Komisja Wyborcza, a nowa kadencja obecnie urzędującego rektora PG rozpocznie się 1 września 2024 r.
13.03.2024

Na Politechnice Gdańskiej odbędą się Wydziałowe Targi Pracy TARGOiOWISKO 2024

To już VIII edycja wydarzenia, organizowanego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa na Politechnice Gdańskiej. Termin targów to 14 marca godz. 10.00-14.00.
11.03.2024

Kolejna edycja, nowy patron. Morska Energetyka Wiatrowa na PG po raz dziewiąty

Absolwenci Morskiej Energetyki Wiatrowej na Politechnice Gdańskiej są jednomyślni w swoich opiniach. – To program dla wizjonerów naszych czasów – podkreślają. Piątkowa uroczystość zakończenia VII oraz inauguracji IX edycji kierunku była jednocześnie okazją do przywitania nowego partnera strategicznego. Tym razem patronat nad studiami objęła grupa Industria Project.
04.03.2024

Kongres Wodoru, biogazu i biometanu już 14-15 marca w Gdyni

W dniach 14-15 marca 2024 w Gdyni odbędzie się Kongres Wodoru, biogazu i biometanu. Do końca rejestracji zostały już tylko 4 dni. Organizatorem Kongresu jest firma powermeetings.eu.
23.02.2024

Port Gdynia kończy innowacyjny projekt służący ochronie środowiska morskiego

Celem realizowanego w gdyńskim porcie projektu pn. “System monitoringu i obserwacji terenów portowych z wykorzystaniem pływających bezzałogowych mobilnych platform badawczych” było zbadanie możliwości i efektywności wykorzystywania nawodnych platform bezzałogowych w codziennej pracy portów morskich.
08.02.2024

Norweski Klaster Morski na eksportowym kursie. Włączają napęd jądrowy

Norweski Biznes Morski zapewnia pracę bezpośrednio około 90 tys. osobom oraz generuje rocznie produkty i usługi o wartości około 500 mld NOK – informuje na portalu społecznościowym Ivar Engan, Daglig leder z Maritimt Forum. Znaczna część przychodów zapewnia eksport towarów i usług. Szacuje się, że około 70% przychodów norweskiego biznesu morskiego pochodzi z eksportu.
01.02.2024

W Szczecinie będą kształcić pracowników terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych

Orlen Neptun uruchomi w Zespole Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie szkolenie dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych.
31.01.2024

Politechnika Gdańska otrzymuje blisko 7 mln zł na rozwój i modyfikację programów kształcenia

Gdańska uczelnia otrzymała dofinansowanie na rozwój i modyfikację programów kształcenia dla kluczowych branż krajowego przemysłu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). Placówka uzyskała dotację jako jedna z 23 wnioskodawców.
17.01.2024

Na Politechnice Gdańskiej powstaje pierwszy na świecie mały, bezzałogowy ekranoplan

Platformy bezzałogowe są elementami systemów sił szybkiego reagowania na morzu. Jedną z takich platform jest właśnie tworzony ekranoplan. Szybko zmieniająca się sytuacja geopolityczna na świecie oraz w rejonie Morza Bałtyckiego wymaga zmian systemów bezpieczeństwa na poziomie strategicznym i taktycznym. Nowoczesna taktyka obrony na morzu wymaga posiadania wielofunkcyjnych okrętów i platform morskich, w tym nawodnych i podwodnych jednostek załogowych i platform bezzałogowych.
17.01.2024

Dzień Kariery Offshore 2024 na Politechnice Gdańskiej

6 stycznia 2024 roku, w budynku Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej odbędzie się druga edycja Dnia Kariery Offshore. Zapraszamy studentów, absolwentów oraz wszystkie osoby zainteresowane morską energetyką wiatrową na spotkania z przedstawicielami firm, które wraz z rozwojem branży będą poszukiwać wielu specjalistów i profesjonalnej kadry do projektowania, budowy i prowadzenia morskich farm wiatrowych.
11.01.2024

„To właśnie miłość” w wersji szczecińskiej! [wideo]

W magicznej atmosferze nadchodzących świąt, Szczecin rozbrzmiewać będzie wyjątkową wersją kultowego utworu Mariah Carey, "All I Want for Christmas Is You". To prezent od Chóru Politechniki Morskiej oraz dyrygentki Sylwii Fabiańczyk-Makuch, którzy pragną podziękować swoim fanom za dwie dekady wspólnego śpiewania i radosnego dzielenia się muzyką.
14.12.2023

Akademia Wilczka Morskiego na Politechnice Morskiej w Szczecinie

Politechnika Morska w Szczecinie realizuje projekt pt.: „Akademia Wilczka Morskiego”, finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II.
11.12.2023

Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych. Konkurs Politechniki Morskiej w Szczecinie

Politechnika Morska w Szczecinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zapraszają do udziału w kolejnej, już czwartej edycji wizjonerskiego konkursu: „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych”.
07.12.2023

Na Politechnice Gdańskiej rozpoczął się nabór na studia w zakresie budownictwa okrętów

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, we współpracy i pod patronatem Związku Pracodawców Forum Okrętowe, po raz pierwszy uruchamia studia podyplomowe pod nazwą Budowa Okrętów.
04.12.2023

Porozumienie o współpracy między Wydziałem Inżynierii Mechanicznej PG i Okrętownictwa a Kongsberg Maritime

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej oraz Kongsberg Maritime CM Sp. z o. o. podpisały w ubiegłym tygodniu porozumienie w celu podnoszenia jakości kształcenia i wzbogacania kształcenia zawodowego o elementy praktycznej wiedzy z zakresu inżynierii mechanicznej.
22.11.2023

Orlen Neptun oferuje szkolenie dla przyszłych pracowników terminalu instalacyjnego morskich farm wiatrowych

Spółka Orlen Neptun rozpoczęła pierwsze w Polsce szkolenie dla zainteresowanych pracą w terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych. W zajęciach uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu. Terminal instalacyjny Grupy Orlen ma być otwarty w 2025 r.
21.11.2023

Nowatorska metoda pomiaru stanu morskich turbin wiatrowych opracowana przez naukowca z Politechniki Koszalińskiej

Politechnika Koszalińska realizuje filmy prezentujące innowacje przygotowane przez naukowców ze swojej uczelni. Do projektu wybrano nowatorskie osiągnięcie z zakresu morskiej energetyki wiatrowej.
14.11.2023

MCN ogłasza nabór do Szczecińskiej Szkoły Jungów

Rusza kolejny nabór do Dziecięcego Uniwersytetu im. prof. Jerzego Stelmacha – Szczecińskiej Szkoły Jungów. W zajęciach, które rozpoczynają się w listopadzie, uczestniczyć będzie dwadzieścioro dzieci
03.11.2023

Politechnika Morska otrzyma nowy symulator nawigacyjno-manewrowy promu wraz z systemem bunkrowania statku dual fuel LNG

Podpisana 27 października umowa pozwoli na pozyskanie przez Politechnikę Morską najnowszego symulatora nawigacyjno-manewrowego promu wraz z systemem bunkrowania statku dual fuel LNG.
30.10.2023

Politechnika Morska i Polska Żegluga Morska podpisały umowę o współpracy

Podpisana 27 października umowa pozwoli na pozyskanie przez Politechnikę Morską najnowszego symulatora nawigacyjno-manewrowego promu wraz z symulatorem bunkrowania statku dual fuel LNG.
27.10.2023

Inauguracja kolejnej edycji studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa

– To były zdecydowanie najciekawsze studia podyplomowe, w których uczestniczyłam – tak podsumowała dwa semestry nauki na Politechnice Gdańskiej absolwentka kierunku Morska Energetyka Wiatrowa, Anna Frąckiewicz. W swojej opinii nie pozostaje odosobniona, o czym świadczy entuzjastyczna atmosfera towarzysząca ubiegłotygodniowej uroczystości zakończenia VI oraz inauguracji VIII edycji tych nowoczesnych studiów.
19.10.2023

Rusza trzecia edycja konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych"

W poniedziałek, 6 listopada br., rozpoczynają się eliminacje regionalne do konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2023" organizowanego przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną i Fundację PGE. To już trzecia edycja konkursu, w której uczniowie szkół podstawowych i średnich wykażą się umiejętnością budowy modelu turbiny przetwarzającej energię potencjalną wody na energię mechaniczną.
19.10.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

Seatech Engineering świętuje 20lecie działalności, a plany na kolejne lata ma bardzo ambitne!

Za nami 20 lat historii biura projektowego Seatech, zajmującego się projektowaniem specjalistycznych jednostek na potrzeby przemysłu stoczniowego. To właśnie 15 października 2003 roku, dokładnie 20 lat temu, Gerard Jasiński, ówczesny Dyrektor Biura Statków Centromor, wraz z Pascalem Piriou, reprezentującym francuską stocznię Chantiers Piriou, założyli firmę o nazwie Seatech Engineering Sp. z o.o.
15.10.2023

Rzeź faworytów w Sztynorcie. Yacht Club Gdańsk klubowym mistrzem Polski

Yacht Club Gdańsk klubowym mistrzem Polski w żeglarstwie! Gdańszczanie co prawda w ostatniej rundzie Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej zaprezentowali się dużo poniżej swoich możliwości, ale sześciopunktowa zaliczka, jaką mieli przed startem wystarczyła do końcowego triumfu. Regaty w Sztynorcie to był jednak prawdziwy rollercoaster i rzeź faworytów.
13.10.2023

Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego obiektu Politechniki Morskiej w Szczecinie

Kamień węgielny pod budowę nowego obiektu dla Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki Politechniki Morskiej wmurowano w czwartek w Szczecinie. W dwukondygnacyjnym budynku przy ul. Willowej powstaną sale wykładowe i laboratoria.
12.10.2023

PG Racing wygrywa w Sztynorcie, a Yacht Club Gdańsk Mistrzem Polski!

Załoga AZS Politechniki Gdańskiej pod wodza Patryka Kosmalskiego niespodziewanie, ale pewnie wygrała ostatnią rundę Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegraną w Sztynorcie. Regaty miały dramatyczny przebieg, ale liderzy rankingu Yacht Club Gdańsk zdołali obronić prowadzenie i zdobyli tytuł Klubowego Mistrza Polski Polskiego Związku Żeglarskiego!
09.10.2023

Ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej

Przed nami ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Mimo sporej przewagi liderzy rankingu Yacht Club Gdańsk muszą uważać na atakujące załogi walczące o medale Klubowych Mistrzostw Polski, a nie mniej emocji będzie w strefie spadkowej gdzie zagrożonych jest aż 7 klubów. Regaty odbędą się w Nowym Sztynorcie na jeziorze Dargin w dniach 7 i 8 października.
06.10.2023

Na PG powstaje nowoczesny system ochrony infrastruktury krytycznej, w tym morskiej, przed dronami

Konsorcjum, którego liderem jest Politechnika Gdańska, opracuje system generacji i emisji mikrofalowych impulsów elektromagnetycznych wielkiej mocy do przeciwdziałania atakom i szkodliwej aktywności bezzałogowych statków powietrznych. Na realizację projektu naukowcy pozyskali blisko 21,8 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
26.09.2023

Politechnika Morska. Ostatnie dni II naboru

To ostatnia szansa na dołączenie do grona studentów Politechniki Morskiej w Szczecinie! II nabór na studia pierwszego stopnia zakończy się 21 września.
19.09.2023

Eksperci branży offshore na Politechnice Gdańskiej. Odbyła się konferencja Baltic Windustry

We wtorek, 12 września naukowcy, eksperci, inwestorzy i przedstawiciele firm z branży morskiej energetyki wiatrowej spotkali się na Politechnice Gdańskiej. Wszystko za sprawą konferencji „Baltic Windustry 2023: industrial research in offshore wind energy”, której gospodarzem była gdańska politechnika.
14.09.2023

Relacja z pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju"

Choć wojna na Ukrainie wciąż trwa, musimy patrzeć w przyszłość czego elementem jest budowa systemu wymiany energii elektrycznej pomiędzy UE a Ukrainą – stwierdzili uczestnicy panelu „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja energetyczna w Europie” mającego miejsce podczas pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywającej się 11 i 12 września w Rzeszowie.
11.09.2023

Już 12 września na Politechnice Gdańskiej startuje konferencja branży offshore Baltic Windustry 2023

W najbliższy wtorek 12 września na Politechnice Gdańskiej odbędzie się konferencja Baltic Windustry 2023. Wydarzenie jest skierowane do naukowców, inwestorów i przedstawicieli firm z branży morskiej energetyki wiatrowej. Wśród prelegentów znajdują się przedstawiciele m.in. zagranicznych uczelni, organizacji promujących rozwój energetyki wiatrowej, przedsiębiorstw z branży offshore, a także Komisji Europejskiej.
08.09.2023

U wybrzeży Hiszpanii pojawiła się meduza o 24 oczach

U wybrzeży Hiszpanii, zwłaszcza Katalonii, pojawiła się nowa odmiana meduzy, zwanej pudełkową ze względu na swój przypominający sześcian kształt - poinformowały media w Hiszpanii. Należy do rodziny Carybdea marsupialis, a jej najbardziej zadziwiającą cechą są 24 oczy zwane ropaliami, rozmieszczone w czterech skupiskach po sześć wokół ciała parzydełkowca.
26.08.2023

Jak wykorzystać wodór w gospodarce? Kolejny temat rzeszowskiej konferencji energetycznej

O wodorze i jego zastosowaniach w gospodarce mówi się coraz częściej. Eksperci zastrzegają, iż to dopiero pieśń przyszłości, ale badania i pierwsze wdrożenia prowadzone są na całym świecie. Zajmują się tym innowacyjne firmy i wiodące ośrodki naukowe w najbardziej rozwiniętych gospodarczo państwach. Gospodarka wodorowa będzie ważnym tematem również VIII Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”.
21.08.2023

Bałtyk w centrum zielonej rewolucji. Ørsted i Polska

Problem zmian klimatycznych staje się coraz bardziej palący, dlatego świat w coraz większym stopniu stawiana zrównoważoną energetykę. W tych okolicznościach Polska wydaje się mieć kluczową rolę do odegrania w rozwoju energii wiatrowej na Bałtyku. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Sørenem Westergaardem Jensenem, dyrektorem projektu Baltica 2 i 3 w Ørsted. Rozmowa rzuciła światło na potencjał polskiego rynku offshore wind i znaczenie Polski jako strategicznego partnera dla koncernu.
02.08.2023

Największa technologiczna konferencja w branży offshore wind w Gdańsku już 12 września

Kolejna edycja Konferencji "Baltic WINDUSTRY 2023: industrial research in offshore wind energy" organizowanej przez Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej we współpracy z PSEW, odbędzie się 12.09.2023 r. w auli Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej.
01.08.2023

Politechnika Gdańska zaopatrzy nowe Kormorany w systemy Głuptak

Trzy niszczyciele min typu Kormoran II, przyszłe ORP Jaskółka, ORP Rybitwa i ORP Czajka, które Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło w czerwcu 2022 roku, będą wyposażone w opracowany na Politechnice Gdańskiej system obrony przeciwminowej o kryptonimie Głuptak. Kolejny raz wyposażenie okrętowe powstałe z udziałem uczelni pojawi się i będzie używane na okrętach polskiej Marynarki Wojennej.
27.07.2023

Naukowcy z trzech uczelni opracują nowoczesny system monitoringu jakości wód opadowych

System monitoringu on-line do wykrywania zanieczyszczeń w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych opracują wspólnie naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi - podała w komunikacie Politechnika Gdańska. Instalacja, wyposażona m.in. w zaawansowane bioczujniki i wykorzystująca sztuczną inteligencję, ma wspomagać efektywną gospodarkę wodną w mieście w czasach zmian klimatu.
26.07.2023

PFTM: razem reaktywujemy potencjał morski Ukrainy

Wyzwanie odbudowy ukraińskiej floty w obliczu trwającego konfliktu z Rosją wzbudza rosnące zainteresowanie wśród ekspertów branży morskiej. To strategiczne zadanie stanowi istotny obszar współpracy między Polskim Forum Technologii Morskich a Ukraińskim Klastrem Morskim. W ramach podpisanego Memorandum of Agreement (MOA), obie strony podjęły ambitną inicjatywę modernizacji przemysłu stoczniowego Ukrainy.
26.07.2023

Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie obsypany nagrodami na międzynarodowym konkursie chóralnym w Seghizzi

Seghizzi to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów chóralnych w Europie rozgrywany w Gorycji, we Włoszech. W tym roku w dniach 21-23 lipca odbyła się jego jubileuszowa – 60. edycja, podczas której Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch zgarnął niemal wszystkie nagrody!
26.07.2023

Politechnika Morska oraz Stocznia Szczecińska "Wulkan" podpisały list intencyjny

W "duchu dążenia do realizacji wspólnych inicjatyw" w Sali Tradycji w głównym budynku szczecińskiej Politechniki Morskiej podpisano 21 lipca br. list intencyjny z nowym partnerem. Dokument przewiduje m.in. organizacje staży, szkoleń i praktyk.
23.07.2023

Rozstrzygnięto studencki konkurs na projekt aranżacji wnętrza jachtu Panorama

Konkurs na projekt wnętrza jachtu "Panorama" organizowany przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej został rozstrzygnięty. W konkursie brali udział studenci, który projektowali jacht na potrzeby wypraw oceanicznych.
13.07.2023

PERN i filia Politechniki Warszawskiej w Płocku z umową o współpracy

Wspólne prace badawczo-rozwojowe, realizację specjalistycznych ekspertyz, a także praktyki i staże studenckie przewiduje umowa, którą PERN, zarządzający na terenie całego kraju rurociągami i bazami surowcowymi oraz paliw, zawarł z filią Politechniki Warszawskiej w Płocku (Mazowieckie).
10.07.2023

Eksperci z PG: Polskę czeka energetyczna rewolucja; to wymaga wykształconych kadr i dobrych badań naukowych

Polskę czeka energetyczna rewolucja, a morska energetyka wiatrowa jest przyszłością gospodarki w naszym regionie. Wymaga ona odpowiednio wykształconych kadr oraz badań naukowych na światowym poziomie – mówią w rozmowie z PAP eksperci z Politechniki Gdańskiej.
04.07.2023

Perspektywy 2023: Politechnika Gdańska utrzymuje swoją pozycję na podium

Politechnika Gdańska (PG) utrzymuje swoje zasłużone miejsce na podium wśród najlepszych uczelni technicznych w Polsce. W corocznym rankingu fundacji "Perspektywy" PG zajęła trzecie miejsce, powtarzając tym samym sukces z poprzednich dwóch lat. Co więcej, w klasyfikacji ogólnej, obejmującej wszystkie polskie uczelnie, PG utrzymała wysoką szóstą pozycję.
29.06.2023

Finał I edycji Akademii Wodorowej

63 wykładowców i ekspertów, 8 wybranych lokalizacji w Polsce oraz 30 uczestników, spośród których 5 najlepszych już wkrótce będzie mogło rozpocząć płatny staż w Grupie ORLEN – to efekt pierwszej edycji Akademii Wodorowej. Celem projektu jest wsparcie kształcenia kadr w zaawansowanych technologiach wodorowych.
26.06.2023

Standardy ISO i zarządzanie przez jakość (TQM) - rusza rekrutacja na PG

Początek wakacji to intensywny czas rekrutacji na studia. Absolwenci szkół lub uczelni zastanawiają się nad swoją przyszłością i dalszymi krokami w karierze. Obecna oferta studiów pierwszego i drugiego stopnia, jak i studiów podyplomowych jest niezwykle rozwinięta, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie i obrać wybraną ścieżkę.
26.06.2023

Ekspert z PG: do katastrofy Titana mogły się przyczynić niewłaściwe zabezpieczenia albo uszkodzenia funkcjonalne

W niedzielę utracono kontakt z niewielką, prywatną łodzią podwodną Titan, która z miliarderami na pokładzie miała dotrzeć do wraku Titanica. Do katastrofy mogły się przyczynić niewłaściwe zabezpieczenia, mogło też dojść do uszkodzenia funkcjonalnego – ocenił w rozmowie z PAP prof. dr hab. inż. Lech Rowiński z Politechniki Gdańskiej.
22.06.2023

Politechnika Gdańska podpisała list intencyjny o współpracy z Siemensem

Politechnika Gdańska gościła 21 czerwca br. wydarzenie firmy Siemens: Digital Pathways 2023 Industry & Education Cooperation Meeting. Jednym z jego głównych elementów było podpisanie listu intencyjnego o współpracy PG z Siemens Industry Software, który w imieniu uczelni sygnował rektor prof. Krzysztof Wilde.
21.06.2023

Politechnika Gdańska: minikonferencja o współpracy Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa z przemysłem

Politechnika Gdańska organizuje minikonferencję poświęconą współpracy Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG z przemysłem.
21.06.2023

Regaty Wioślarskie na Odrze

Na Odrze odbyły się 17 czerwca Regaty Wioślarskie. O puchary, w tym Puchar Prezesa Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, walczyli juniorzy oraz reprezentanci szczecińskich szkół wyższych.
18.06.2023

16 czerwca Politechnika Gdańska zaprasza na spotkanie poświęcone offshore wind

16 czerwca w AK PG Kwadratowej odbędzie się drugie spotkanie z cyklu PG Network #Meetup, poświęcone tematyce Offshore Wind – morskiej energetyce wiatrowej. Organizatorem wydarzenia jest Politechnika Gdańska.
14.06.2023

Siemens będzie współpracować z Politechniką Gdańską

W środę 21 czerwca 2023 roku Politechnika Gdańska będzie gospodarzem wydarzenia Siemens – Digital Pathways 2023 Industry & Education Cooperation Meeting, podczas którego władze uczelni podpiszą list intencyjny o współpracy z Siemens Industry Software.
12.06.2023

Politechnika Gdańska naprawi miny Marynarce Wojennej

Politechnika Gdańska podała, że jej pracownicy będą naprawiać i modyfikować miny morskie na zlecenie Marynarki Wojennej.
12.06.2023

Politechnika Morska w Szczecinie zacieśnia współpracę z Global Wind Service

Uczelnia oraz firma podpisały list intencyjny będący deklaracją dalszych, wspólnych działań na rzecz rozwoju obu podmiotów reprezentujących środowisko biznesu oraz edukacji.
11.06.2023

Minister Czarnek: W Polsce powstanie symulator reaktora jądrowego

W Polsce powstanie pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego "jeden do jednego". Ma on powstać w perspektywie najbliższych trzech, czterech lat - poinformował w środę szef MEiN Przemysław Czarnek. Symulator ma działać w ramach planowanego Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej.
31.05.2023

Siła polskiej nauki, czyli projekty kół naukowych na VI edycji Forum Wizja Rozwoju

Na przyszłość polskiej gospodarki z całą pewnością wpływ będą miały innowacje i osiągnięcia polskich naukowców – tak cenionych w środowiskach akademickich, ale i na rynku pacy na całym świecie. Podczas VI edycji Forum uczestnicy będą mogli zapoznać się z rodzimą myślą technologiczną i innowacyjnymi projektami powstającymi w kołach naukowych renomowanych polskich uczelni.
31.05.2023

Port Gdynia chce wykorzystywać drony do badań portowych akwenów

W poniedziałek zakończyła się pierwsza, dwuletnia część projektu badawczo-rozwojowego w Porcie Gdynia, którego celem jest sprawdzenie możliwości wykorzystania jednostek bezzałogowych do badań portowych akwenów.
19.05.2023

Politechnika Morska w Szczecinie rozpoczęła rekrutację na studia

Politechnika Morska w Szczecinie zaprasza na studia. Zapisy ruszyły 15 maja, a rekrutacja zakończy się 18 lipca.
17.05.2023

Kongsberg Maritime Poland otrzyma grant na rozwój centrum B+R

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) przyzna grant Kongsberg Maritime Poland na rozwój centrum badawczo-rozwojowego w Szczecinie, podała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), obsługująca wniosek spółki o wsparcie. Co drugi wsparty przez PAIH w 2022 roku projekt pochodził z branży BSS/B+R.
17.05.2023

Polska oficjalnym kandydatem do Rady IMO na lata 2024-2025

W londyńskiej siedzibie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) promowała się delegacja Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W trakcie trwania sesji NCSR (Navigation, Communication and Search and Rescue) podczas promocji potencjału naukowego oraz dydaktycznego polskich uczelni morskich odbyło się także zgłoszenie polskiej kandydatury do Rady IMO.
16.05.2023

Święto Politechniki Morskiej w Szczecinie

W ramach święta Politechniki Morskiej w Szczecinie obchodzono również 20-lecie istnienia Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu. Uroczyste posiedzenie Senatu PM, otwarcie nowego laboratorium automatyzacji procesów magazynowych, a także posadzenie dębu im. prof. Aleksandra H. Walczaka uświetniły obchody WIET. Dwudziestolecie wydziału zbiegło się z otrzymaniem przez niego kategorii naukowej A i prawa przyznawania stopni naukowych doktora oraz doktora habilitowanego. Ponadto oddano do użytku turbinę wiatrową oraz Centrum Szk
16.05.2023

Jedyna taka w Polsce 20-metrowa turbina wiatrowa stanęła przy Politechnice Morskiej

W ubiegłym tygodniu odbyła się oficjalna inauguracja unikatowego obiektu szkoleniowego, który stał się dumą Politechniki Morskiej w Szczecinie. To nie tylko symbol innowacji, lecz także kluczowy element programu nauczania dla jedynego w Polsce kierunku inżynierskiego o profilu MEW: inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe.
15.05.2023

20-lecie Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się od podniesienia bandery przy budynku PM na Wałach Chrobrego. Władze Uczelni oraz zgromadzeni goście przeszli następnie do budynku WIET na ul. H. Pobożnego, gdzie uczestniczyli w otwarciu chillout roomu przeznaczonego dla studentów WIET. Otwarcia dokonała Prorektor ds. Kształcenia Agnieszka Deja oraz Dziekan WIET Stanisław Iwan, a także Przewodniczący Zarządu Samorządu Parlamentu Studentów PM Mikołaj Szczudło.
12.05.2023

Centrum Szkoleniowe Offshore otwarto na Politechnice Morskiej w Szczecinie

Politechnik Morska w Szczecinie otworzyła w 10 maja br. Centrum Szkoleniowe Offshore. To nowoczesny obiekt, który składa się z kilkunastu urządzeń i instalacji, m.in. generatora fal w basenie, generatora mgły, czy tratwy ratunkowej. Do użytku studentów oddano też turbinę wiatrową.
10.05.2023

Szczecin. Nowe morskie kierunki na uczelniach wyższych

08.05.2023

Zaprojektuj wnętrze jachtu „Panorama”. Konkurs dla studentów

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej zaprasza studentów i studentki do udziału w konkursie na wykonanie projektu aranżacji wnętrza jachtu morskiego „Panorama”. Patronat nad konkursem objął rektor uczelni prof. dr hab inż. Krzysztof Wilde
12.04.2023

Wydziałowe Targi Pracy TARGOiOWISKO 2023 na Politechnice Gdańskiej

Biuro Karier i Absolwentów Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa zapraszają na TARGOiOWISKO 2023 – Wydziałowe Targi Pracy, które odbędą się 5 kwietnia, w godz. 10:00-14:00, w budynku Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej (parter i I piętro). Podczas targów przedstawiciele firm przedstawią oferty praktyk studenckich, pracy oraz staży.
27.03.2023

11 laureatów konkursu MEWy odebrało nagrody!

Gala wręczenia nagród odbyła się podczas XIV Konferencji Odnawialne Źródła Energii Szansą Zrównoważonego Rozwoju pn.: „Morska energetyka wiatrowa” w Netto Arenie. Organizatorem wydarzenia był patron honorowy konkursu - Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
17.03.2023

Nowe kierunki studiów wymagają współpracy z przemysłem (RELACJA)

Drugiego dnia targów EduOffshoreWind w Gdańsku odbyła się dyskusja na temat roli uczelni w przygotowaniu kadr dla morskiej energetyki wiatrowej. Przedstawiciele największych uczelni w Trójmieście są zgodni co do tego, że opracowanie oferty edukacyjnej nie odbędzie się bez współpracy z przemysłem. Branże muszą sygnalizować zapotrzebowanie na ekspertów. Z drugiej strony to uczelnie muszą zapewnić wykwalifikowane kadry. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl.
16.03.2023

W murach AMW podsumowano plany rozwoju technologii morskich i obronności państwa

W Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni odbyła się odprawa koordynacyjna podsumowująca realizację projektów związanych z domeną morską. Była to okazja do spotkania przedstawicieli władz z instytucjami związanymi z bezpieczeństwem państwa, wyższej kadry dowódczej polskiej Marynarki Wojennej oraz środowiska akademickiego.
01.03.2023

Politechnika Koszalińska wykształci ekspertów od atomu i offshore wind

Politechnika Koszalińska będzie kształcić kadry dla morskiej energetyki wiatrowej i energetyki jądrowej. Nowe specjalności znajdą się w ofercie już w roku akademickim 2023/2024.
22.02.2023

Politechnika Gdańska zaopatruje ORP Mewa w nowoczesny sprzęt przeciwminowy

Wchodzące do służby w polskiej Marynarce Wojennej okręty przeciwminowe typu Kormoran II są wyposażone w nowoczesny sprzęt umożliwiający im realizację zadań na światowym poziomie. Wiele elementów wyposażenia i uzbrojenia zostało stworzonych rękoma polskich twórców i projektantów. Wśród nich jest system obrony przeciwminowej Głuptak, który powstał na Politechnice Gdańskiej.
20.02.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie są projekty Baltica 1 oraz Baltica 2+3?

W kolejnym artykule z cyklu „Status Offshore Wind w Polsce” podsumowujemy działania podjęte na rzecz rozwoju morskiej farmy wiatrowej Baltica 2+3 oraz Baltica 1 – projektów z portfela Grupy PGE. Budowa pierwszej z nich powinna ruszyć już w 2024 r. Trwają też analizy techniczne na terenie, na którym powstanie baza serwisowa. Na nasze pytania odpowiedział Marcin Poznań, rzecznik spółki PGE Baltica.
16.02.2023

PRS S.A. i Politechnika Gdańska zapraszają na Międzynarodowe Sympozjum Hydronav 2023

Polski Rejestr Statków S.A. wraz z Politechniką Gdańską organizuje Międzynarodowe Sympozjum Hydronav 2023. Jego głównym celem będzie wymiana wiedzy i doświadczeń środowiska naukowego i morskiego w dziedzinach związanych z hydrodynamiką. Wydarzenie odbędzie się 24-26 maja tego roku.
13.02.2023

Flint Systems i Politechnika Morska w Szczecinie podpisali list intencyjny

Flint Systems jako lider w dostarczaniu nowoczesnych narzędzi szkoleniowych bazujących na wirtualnej rzeczywistości podpisał list intencyjny z Politechniką Morską w Szczecinie w sprawie rozpoczęcia współpracy partnerskiej mającej na celu napędzanie innowacji technologicznych i rozwój edukacji morskiej.
06.02.2023

Mała architektura i beton z łopaty turbiny wiatrowej? Naukowcy dadzą nowe życie zużytym materiałom

Urządzenia na place zabaw, wiaty rowerowe, kruszywo dla budownictwa – międzywydziałowy zespół badawczy z Politechniki Gdańskiej szuka sposobów na możliwie energooszczędny sposób recyklingu wyeksploatowanych łopat turbin wiatrowych. Naukowcy liczą, że wypracowane rozwiązania pomogą nie tylko chronić środowisko, ale i zwiększyć dostępność materiałów budowlanych.
06.02.2023

Na Politechnice Gdańskiej opracowano fotokatalityczne materiały, które oczyszczą wodę i powietrze

Zespół prof. Anny Zielińskiej-Jurek z Katedry Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej opracowuje nowe materiały fotokatalityczne. Ich zastosowanie pozwoli usuwać pozostałości farmaceutyków ze strumieni oczyszczanych ścieków, a także eliminować zanieczyszczenia powietrza.
31.01.2023

25 mln zł w formie skarbowych papierów wartościowych dla Politechniki Morskiej

Minister finansów na wniosek premiera ministrów Mateusza Morawieckiego przekazała Politechnice Morskiej skarbowe papiery wartościowe. To 25 mln zł, które uczelnia przeznaczy m.in. na wyposażenie centrum symulacyjnego.
20.01.2023

Politechnika Morska jako lider w kształceniu inżynierów sektora morskiej energetyki wiatrowej

Politechnika Morska w Szczecnie jako pierwsza uczelnia w Polsce wprowadziła do swojej oferty studia pierwszego stopnia na kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe. Innowacyjny program kształcenia został skonstruowany w taki sposób, aby otrzymać idealny balans między przedmiotami praktycznymi w tym m.in. energoelektronicznymi i laboratoriami, a zajęciami o charakterze teoretycznym.
08.01.2023

MEWy - międzynarodowy konkurs dla uczniów, studentów i doktorantów

Politechnika Morska w Szczecinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zapraszają do udziału w kolejnej, już trzeciej edycji wizjonerskiego konkursu: „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych”.
07.01.2023

Uczniowie tworzyli i testowali pływające platformy dla farm wiatrowych [WIDEO]

W ramach konkursu inżynierskiego młodzież ze szkół średnich projektowała i sprawdzała skuteczność pływających platform dla turbin wiatrowych. Finał konkursu odbył się 16 grudnia na Politechnice Gdańskiej, a jego sponsorem jest Simply Blue Group.
20.12.2022

Politechnika Gdańska razem z PGE Baltica wykształcą kadry dla polskiego offshore

PGE Baltica została partnerem strategicznym VI edycji studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa prowadzonych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.
13.12.2022

Hydronav 2023 zaprasza naukowców i praktyków

23-cia edycja Sympozjum Hydronav odbędzie się w Sopocie 24-26 maja przyszłego roku. Organizatorzy zapraszają zainteresowanych kwestiami bezpieczeństwa żeglugi, konstrukcji offshore czy ochrony środowiska.
08.12.2022

Przeniesienie środków na budowę Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego na 2024 i 2025 r. - informacja ws. noweli uchwały na stronie KPRM

Środki na budowę Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego przy Politechnice Morskiej w Szczecinie z 2022 r. zostaną przeniesione na lata 2024 i 2025 – to główne założenie projektu noweli uchwały. Informację o niej opublikowano w poniedziałek na stronie KPRM.
05.12.2022

Pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów ruszy w marcu 2023 roku w ramach Grupy Orlen

Celem programu jest edukacja inżynierów realizujących zadania związane z rozwojem i zarządzaniem łańcuchem wartości technologii wodorowych w takich gałęziach przemysłu jak lotnictwo, żegluga czy transport ciężki
03.12.2022

Bezzałogowa łódź nowej generacji powstaje na Politechnice Gdańskiej

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej tworzą bezzałogową łódź nowej generacji. Ma służyć m.in. do patrolowania farm wiatrowych na morzu, inspekcji kanałów żeglugowych i wykrywania obiektów. Będzie to pierwsza tego typu jednostka w Polsce - zapowiada uczelnia.
20.11.2022

Dzień Kariery Offshore 2022 – Catch the big fish!

Zbliża się pierwsza edycja Dnia Kariery Offshore na Politechnice Gdańskiej. To świetna okazja, by porozmawiać z przedstawicielami firm działających w sektorze odnawialnych źródeł energii, ale i ważny krok w wyborze ścieżki kariery. Zapraszamy studentów i absolwentów oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką morskiej energetyki wiatrowej, które chcą budować zawodową karierę w jednym z najszybciej rozwijających się obecnie sektorów energetyki w Europie.
17.10.2022

Konferencja MEW 2022 w Szczecinie. Naukowcy i branża morska dyskutowali o offshore

Na temat morskiej energetyki wiatrowej dyskutowano podczas "Konferencji MEW - środowisko, edukacja, biznes i praca" w środę (6 października). Wydarzenie zorganizował Wydział Mechaniczny Politechniki Morskiej w Szczecinie.
07.10.2022

Politechnika Morska zainaugurowała rok akademicki

Nowy rok akademicki zainaugurowała w sobotę Politechnika Morska w Szczecinie. To pierwsza inauguracja pod nową nazwą – dotychczas uczelnia funkcjonowała jako Akademia Morska.
01.10.2022

V edycja konferencji wodorowej PCHET

4 i 5 października 2022 roku, pod hasłem: “Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej”, odbędzie się V edycja konferencji PCHET - Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies. W tym roku wydarzenie odbędzie się w Gdyni, która słynie z innowacji i nowoczesności oraz pierwszego polskiego Portu Morskiego. To właśnie na Pomorzu tworzone będą zasoby OZE, które dadzą podstawę do produkcji zielonej energii i czystego wodoru.
29.09.2022

Politechnika Gdańska i stocznia Nauta zacieśniają współpracę

Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności Politechniki Gdańskiej oraz Stocznia Remontowa Nauta S.A. zawarły ramową umowę dotyczącą bliskiej współpracy. Jej podpisanie to kolejny krok usprawniający wieloletnią współpracę obydwu instytucji w zakresie realizacji projektów na rzecz Marynarki Wojennej RP.
21.09.2022

Szkuner. "Offshore wypełni we Władysławowie lukę po rybakach" [ROZMOWA]

Rozmowa o przygotowaniach do budowy bazy serwisowej pod farmę Ocean Winds, perspektywach jakie stworzy offshore dla miasta, a także koniecznych inwestycjach dla rozwoju portu, z Witoldem Wawrzonkoskim, prezesem spółki Szkuner, która zarządza portem we Władysławowie.
20.09.2022

Branża offshore spotkała się na Politechnice Gdańskiej [WIDEO]

W miniony czwartek na Politechnice Gdańskiej odbyła się konferencja Baltic Windustry z udziałem przedstawicieli najważniejszych podmiotów branży morskiej energetyki wiatrowej. W jednym miejscu spotkali się deweloperzy, eksperci i naukowcy.
12.09.2022

PGE Baltica zacieśnia współpracę z Politechniką Gdańską [WIDEO]

PGE Baltica oraz Politechnika Gdańska podpisały list intencyjny w sprawie poszerzenia współpracy w dziedzinie offshore. PGE Baltica będzie partnerem VI edycji Studiów Podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa, a jednocześnie obie instytucje myślą o innych wspólnych projektach w przyszłości.
09.09.2022

Trwa nabór na studia podyplomowe dla branży MEW na Politechnice Gdańskej

Politechnika Gdańska do 11 września prowadzi nabór na szóstą już edycję studiów podyplomowych morska energetyka wiatrowa.
08.09.2022

Mocny skład gości rzeszowskiej konferencji energetycznej

VII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” rozpocznie się za tydzień. Uczestnikami będą politycy i urzędnicy państwowi instytucji Paktu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej, międzynarodowych organizacji branżowych. Nie braknie naukowców i ekspertów z ośrodków zachodnioeuropejskich, amerykańskich i ukraińskich.
06.09.2022

Szczecin. Akademia Morska stała się Politechniką Morską [ZDJĘCIA]

Akademia Morska w Szczecinie stała się w czwartek oficjalnie Politechniką Morską. Władze uczelni wskazują, że zmiana nazwy m.in. podkreśla kształcenie zarówno kadry inżynierskiej, jak i oficerskiej.
01.09.2022

Technologie Tworzyw Sztucznych partnerem generalnym Morskiego Centrum Nauki

Odwiedzający Morskie Centrum Nauki w Szczecinie będą mogli podziwiać przecięty na pół, ponad dziewięciometrowy jacht z wyposażeniem, który zawiśnie pod sklepieniem w hali wystawienniczej. Obiekt przekazała samorządowej instytucji kultury firma Technologie Tworzyw Sztucznych z Łozienicy. Umowę z partnerem generalnym podpisał w piątek, 26 sierpnia br. w MCN w Szczecinie, dyrektor MCN Witold Jabłoński. W wydarzeniu uczestniczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
27.08.2022

Coraz bliżej VII Konferencja "Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju"

Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej w cyberprzestrzeni to obecnie jeden z dominujących tematów dyskusji dotyczącej bezpieczeństwa państwa. O tej sprawie będzie też mowa podczas VII Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, która odbędzie się w dniach 12-13 września 2022 r. na Politechnice Rzeszowskiej.
22.08.2022

Wodór jednym z głównych tematów konferencji energetycznej w Rzeszowie

W jakim kierunku i na jaką skalę jest szansa na rozwój technologii wodorowych w Polsce? Jak będzie kształtował się udział wodoru w strukturze bilansu energetycznego? Czy koszty związane z jego wytwarzaniem nie przesądzą o jego przyszłości? Czy zasadna jest specjalizacja w ramach dolin wodorowych w kontekście Polski czy lepiej skoncentrować się na działaniach, które będą wyróżniały Polskę na tle pozostałych państw Unii Europejskiej, aby budować konkurencyjność na poziomie europejskim? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć ucz
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Innowacje technologiczne. Jak wpłyną na przyszłość offshore?

Czy automatyzacja jest nieuchronnym kierunkiem rozwoju branży morskiej energetyki wiatrowej? Czy jest w stanie wyprzeć człowieka? O obecnych rozwiązaniach i technologiach przyszłości mówi prof. dr hab. Zbigniew Korczewski z Politechniki Gdańskiej.
26.07.2022

Znamy wyniki I naboru na Politechnikę Morską w Szczecinie

Nawigacja, logistyka i informatyka – flagowe kierunki AMS cieszyły się największym powodzeniem podczas tegorocznego I naboru na Politechnikę Morską. W tym roku chciało u nas studiować ponad 1500 osób.
22.07.2022

Śniadanie z Damen Engineering Gdańsk

28 maja w biurze Damen Engineering Gdańsk odbyły się drzwi otwarte przeznaczone dla studentów i absolwentów Politechniki Gdańskiej. Odbyły się one w formie wspólnego śniadania. Było to pierwsze spotkanie tego typu.
21.06.2022

Praca w offshore. Gdzie znaleźć klucz do sukcesu?

Politechnika Gdańska jest bardzo mocno zaangażowana w rozwój offshore – z powodzeniem kształcąc kadry, które znajdują potem zatrudnienie w tej branży. Prowadzi studia podyplomowe na kierunku „Morska Energetyka Wiatrowa”, a także specjalność „Projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych” na kierunku oceanotechnika. Współpracuje również z przemysłem: zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi firmami. Ponadto, wychodząc naprzeciw trendom tej prężnie rozwijającej się gałęzi gospodarki, na uczelni powstało Centrum Morskiej En
19.06.2022

Turbina wiatrowa polskich studentów doceniona w Holandii

Modułowa turbina z łopatami o skośnym zakończeniu wytworzyła rekordową ilość energii elektrycznej i zapewniła konstruktorom - studentom Politechniki Łódzkiej drugie miejsce w konkursie International Small Wind Turbine Contest w Holandii.
15.06.2022

O energetyce wiatrowej z uczniami szkół średnich. Politechnika Gdańska zorganizowała "Wind, Energy, Pathways" [ZDJĘCIA]

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej we współpracy z Pracodawcami Pomorza, PGE Baltica, Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz Centrum Informatycznym TASK zaprosiły uczniów gdańskich szkół średnich na wykłady i warsztaty. Pretekstem do wydarzenia "Wind, Energy, Pathways" był Międzynarodowy Dzień Wiatru.
14.06.2022

VII Konferencja "Bezpieczeństwo Energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. NATO partnerem, Naimski wśród prelegentów

Trwają przygotowania do VII Konferencji, która odbędzie się w dniach 12 i 13 września 2022 w centrum konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej. Udział potwierdziło już kilkadziesiąt osób, m.in. członkowie rządu, przedstawiciele biznesu, samorządowcy, naukowcy i analitycy.
10.06.2022

Otwarta Akademia Baltic Windustry zaprasza na wykład otwarty

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej i Związek Uczelni Fahrenheita zapraszają na wykład otwarty dr. inż. Dawida Augustyna pt. "Projektowanie i obsługa konstrukcji wsporczych morskich turbin wiatrowych, z uwzględnieniem technologii Digital Twin".
07.06.2022

Czy wiatr od morza przyniesie zmiany w energetyce? V Forum Wizja Rozwoju zaprasza

W Europie morska energetyka wiatrowa jest najprężniej rozwijającą się technologią produkcji energii. Jak wynika z badań norweskiej Rystad Energy w 2022 r., kontynent po raz pierwszy otrzyma ponad 4 GW mocy z MEW, co ponad dwukrotnie przekracza rekord z ubiegłego roku wynoszący 1,8 GW.
03.06.2022

75 lat szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. Akademia morska już wkrótce stanie się politechniką [ZDJĘCIA]

Zakończyły się uroczyste obchody jubileuszu – za nami 75 lat historii szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. To czas podsumowań i odważnego spojrzenia w przyszłość. Władze uczelni podkreślają dumę z faktu, że w roku 75-lecia udało się uzyskać możliwość podwyższenia statusu naszej uczelni do rangi politechniki.
01.06.2022

Politechnika Gdańska kształci ekspertów dla offshore. Czego nauczysz się na studiach?

Politechnika Gdańska otwiera się na morską energetykę wiatrową. Od lutego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG można studiować na nowej specjalności: projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych, otwartej na kierunku oceanotechnika. Uczelnia od trzech lat prowadzi również studia podyplomowe poświęcone morskiej energetyce wiatrowej. Kto i dlaczego powinien zwrócić uwagę na tę ofertę uczelni?
31.05.2022

Akademia Morska w Szczecinie świętuje jubileusz

30 i 31 maja oraz 1 czerwca Akademia Morska w Szczecinie, a wraz z nią cała społeczność akademicka i morska regionu, świętować będzie 75-lecie Szkolnictwa Morskiego na Pomorzu Zachodnim.
30.05.2022

Gróbarczyk: Politechnika Morska będzie pierwszą taką politechniką w kraju

"To będzie pierwsza Politechnika Morska w naszym kraju. Na świecie istnieją, ale myślę, że wszystkie inne zostaną przyćmione przez Politechnikę Morską w Szczecinie" – powiedział w poniedziałek w Szczecinie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
30.05.2022

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG, czyli nauka dla transformacji energetycznej

Funkcjonujące na Politechnice Gdańskiej Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej skupia specjalistów ze wszystkich obszarów wiedzy związanych z tym sektorem, a uczelnia nie tylko kształci przyszłych specjalistów w branży, ale także służy wiedzą i doświadczeniem firmom i instytucjom. O możliwościach i wyzwaniach stojących przed Centrum, ale i przed całą branżą, rozmawiamy z jego dyrektorem, dr. hab. inż. Marcinem Łuczakiem.
24.05.2022

Politechnika Gdańska stawia na morską energetykę wiatrową

Polskę czeka energetyczna rewolucja, która jednak nie będzie miała szans powodzenia bez odpowiednio przygotowanych kadr inżynierskich oraz badań naukowych na światowym poziomie.
09.05.2022

Pomorskie uczelnie wspierają rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Na Politechnice Koszalińskiej 25 kwietnia odbyło się kolejne posiedzenie Rady tworzonego Konsorcjum Naukowego „Nauka dla Morza”. PK gościła rektorów uczelni, którzy w listopadzie 2021 r. sygnowali porozumienie intencyjne w sprawie podjęcia współpracy naukowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W najbliższym czasie porozumienie zostanie zastąpione przez konsorcjum. Gościem spotkania był Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą i inwestycji w gospodarce mor
28.04.2022

Powstanie statek zbierający śmieci. Projekt powstaje na Politechnice Gdańskiej

Autonomiczny statek, zasilany energią elektryczną, ma zbierać odpady z wody i od innych statków. Projekt jednostki powstaje na Politechnice Gdańskiej. Uczelnia realizuje go razem z partnerami z Tajwanu.
27.04.2022

Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”

Trwają przygotowania do VII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju”. To jedno z najważniejszych w kraju spotkań branży energetycznej. W tym roku odbędzie się ona w dniach 12-13 września.
26.04.2022

Gróbarczyk: zbudowanie osłony naukowej i dydaktycznej w obszarze offshore to zadanie uczelni

Zbudowanie osłony naukowej i dydaktycznej w obszarze offshore, których w Polsce, na Morzu Bałtyckim, jeszcze nie ma, to zadanie uczelni – powiedział w poniedziałek na Politechnice Koszalińskiej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
25.04.2022

ToGetAir 2022. Morskie elektrownie wiatrowe – jakie wyzwania jeszcze przed nami?

Morskie elektrownie wiatrowe na polskich wodach terytorialnych na Morzu Bałtyckim powoli stają się faktem. Nie oznacza to jednak, że nie brakuje już związanych z nimi wyzwań. O najważniejszych z nich podczas szczytu klimatycznego ToGetAir dyskutowano w ramach panelu „Morskie elektrownie wiatrowe: wyzwanie technologiczne, sieciowe i organizacyjne”.
21.04.2022

Infrastruktura krytyczna i cyberbezpieczeństwo. Czy jest się czym martwić? Rozmowa z ekspertem

Postępująca cyfryzacja infrastruktury krytycznej, do której należą m.in. porty morskie i terminale, wiele operacji ułatwia, ale też każe przywiązywać większą uwagę do kwestii bezpieczeństwa. Branża morska coraz bardziej zwraca uwagę hakerów, co pokazały serie ataków na związane z nią przedsiębiorstwa w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.
19.04.2022

Politechnika Morska w Szczecinie – jest podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie. Uczelnia powstanie na bazie istniejącej Akademii Morskiej w Szczecinie. Swoje kadencje kontynuować będą w ramach Politechniki rektor, senat, rada i kolegium elektorów.
15.04.2022

Na Politechnice Gdańskiej podpisano umowę na realizację projektu ZeroWastePorts - autonomicznego statku do zbierania odpadów z wody i innych jednostek

Powstanie autonomiczny statek, który będzie zbierał odpady z wody i innych statków, a do tego będzie zasilany energią elektryczną. 5 kwietnia prof. Sławomir Milewski, prorektor ds. nauki oraz Adam Ślipy, prezes zarządu Seatech Engineering podpisali umowę konsorcjum na realizację projektu.
09.04.2022

Sejm przyjął poprawki Senatu w projekcie ustawy o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie

Poprawki Senatu do projektu ustawy o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie przyjął w czwartek Sejm. Uczelnia powstanie w oparciu o istniejącą Akademię Morską w Szczecinie. Swoje kadencje kontynuować będą w ramach Politechniki rektor, senat, rada i kolegium elektorów.
07.04.2022

X Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego w Gdańsku. Ruszyły zapisy

W dniu 21 kwietnia 2022 roku odbędzie się X Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego zatytułowana „Współczesne problemy i przyszłe wyzwania prawa morskiego” organizowana przez Katedrę Prawa Morskiego WPiA UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk.
02.04.2022

Nowa szansa dla terenów postoczniowych w Gdańsku

W weekend 25-27 marca na Politechnice Gdańskiej odbędą się warsztaty mające na celu opracowanie propozycji projektów zagospodarowania dla części terenów Młodego Miasta. Na wydarzenie zaproszeni są architekci, jak również studenci architektury z całej Europy. Na przybyłych czeka m.in. wykład fińskiego architekta Reinera Mahlamakiego oraz wizyta studyjna na terenach postoczniowych.
25.03.2022

Warsztaty "3xP – Pomysł, Projekt, Produkt". Spotkaj się z producentami jachtów na Politechnice Gdańskiej

Instytut Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej organizuje warsztaty przemysłowe pod hasłem "3xP – Pomysł, Projekt, Produkt". Wydarzenie odbędzie się 23 marca odbędą się na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG.
18.03.2022

Akademia Morska w Szczecinie. Rektor: "Nasz rozwój wytyczają trendy gospodarcze kraju" [ROZMOWA]

Akademia Morska w Szczecinie to najważniejsza w regionie uczelnia szkoląca ludzi pracujących na morzu. Wrażenie robi nie tylko jej bogata 75-letnia tradycja, ale i obecne działania. O supernowoczesnych inwestycjach, rozwijającej się infrastrukturze badawczej i szkoleniowej, możliwościach dla biznesu i przyszłych pracownikach offshore mówi prof. Wojciech Ślączka, rektor uczelni.
10.03.2022

Akademia Morska w Szczecinie będzie Politechniką Morską

Sejm niemal jednogłośnie zdecydował o przekształceniu Akademii Morskiej w Szczecinie w Politechnikę.
10.03.2022

Politechnika Gdańska wspólnie z PGE Baltica otwiera nową specjalność z obszaru offshore [WIDEO]

Kolejne studia pod patronatem PGE Baltica, która realizuje projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej morskiej elektrowni wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego, otwarto w piątek 4 marca na Pomorzu - tym razem na Politechnice Gdańskiej. Na kierunku oceanotechnika jest już nowa specjalność studiów magisterskich z obszaru offshore: projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych.
08.03.2022

Politechnika Gdańska inwestuje w infrastrukturę. Jak zmienił się dawny Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa?

Politechnika Gdańska inwestuje w infrastrukturę i nie tylko. Aby poprawić jakość badań naukowych i możliwości dydaktycznych uczelnia przeznaczyła blisko pół miliarda złotych. Jedną z inwestycji jest dawny Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa, który dzięki kwocie 7 mln zł można oglądać w nowej odsłonie.
27.02.2022

Przystań żeglarska PG na Wyspie Sobieszewskiej. Co się dzieje na terenie budowy? [WIDEO]

Do końca roku ma być gotowa przystań żeglarska na Martwej Wiśle, którą wybuduje Politechnika Gdańska. Inwestycja za ok. 4,5 mln zł jest realizowana w niedalekim sąsiedztwie mostu, który łączy Wyspę Sobieszewską z Gdańskiem. Dzięki temu przedsięwzięciu uczelnia będzie mogła prowadzić m.in. terenowe badania naukowe i zajęcia dydaktyczne ze studentami. Ucieszą się również żeglarze, dla których pojawią się nowe możliwości. Co dzieje się na miejscu budowy?
22.02.2022

Pojazd do poszukiwania min morskich powstanie na PG

Politechnika Gdańska otrzymała ponad 8,6 mln złotych na pracę badawcze, które pozwolą naukowcom stworzyć półautonomiczny pojazd do poszukiwania i identyfikacji min morskich oraz obiektów niebezpiecznych.
15.02.2022

Zmarł prof. Lech Kobyliński, jeden z twórców polskiego okrętownictwa, doktor honoris causa PG

W niedzielę 23 stycznia zmarł profesor Lech Kobyliński, wybitny naukowiec, specjalista w dziedzinie budowy okrętów i jeden z twórców polskiego okrętownictwa, współtwórca polskiej i światowej szkoły hydromechaniki okrętu oraz przepisów stateczności statków i bezpieczeństwa ruchu morskiego, wieloletni profesor Politechniki Gdańskiej.
26.01.2022

Paweł Weiner, MAG Offshore: „Zarządzamy projektami offshore, przygotowujemy morskie farmy wiatrowe w Polsce” [ROZMOWA]

Polski offshore czeka jeszcze dużo pracy i dużo zmian. W dynamicznie rozwijającym się środowisku trzeba trzymać rękę na pulsie. MAG Offshore, powołana do życia przez Morską Agencję Gdynia spółka-córka, może pełnić ważną rolę przewodnika, który prowadzi swoich klientów przez meandry sektora. Z Pawłem Weinerem, prezesem MAG Offshore, rozmawiamy o zadaniach firmy, ale także przeszkodach i szansach polskiego offshore.
30.12.2021

ORP Drużno może likwidować miny przy pomocy pojazdów podwodnych

Stacjonujący w Świnoujściu trałowiec ORP Drużno powrócił do portu po naprawach i modernizacjach.
21.12.2021

PGZ i Politechnika Gdańska gotowe współpracować przy technologiach utrudniających wykrywanie okrętów

Polska Grupa Zbrojeniowa i Politechnika Gdańska podpisały umowy o zachowaniu poufności, niezbędne do rozpoczęcia rozmów o rozwijaniu technologii utrudniających wykrywanie okrętów – poinformowała w czwartek PGZ.
16.12.2021

W Rumi powstanie hub szkoleniowy dla Pomorskiego. Biznes, samorządy i edukacja współpracują na rzecz offshore

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie nawiązania współpracy w ramach projektu Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi odbyło się we wtorek (14 grudnia). Zawiązane partnerstwo dotyczy wspólnych działań na rzecz kształcenia kadr dla branży offshore pomiędzy sygnatariuszami listu, którymi są : starosta lęborski Alicja Zajączkowska, burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński, burmistrz Rumi Michał Pasieczny oraz prezes Rumia Invest Park Agnieszka Rodak.
15.12.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.