• <
siemens_gamesa_2022

ORP Drużno może likwidować miny przy pomocy pojazdów podwodnych

jm

21.12.2021 17:05
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie ORP Drużno może likwidować miny przy pomocy pojazdów podwodnych

Partnerzy portalu

ORP Drużno może likwidować miny przy pomocy pojazdów podwodnych - GospodarkaMorska.pl
ORP Drużno (w środku), fot. MKFI / Wikimedia

Stacjonujący w Świnoujściu trałowiec ORP Drużno powrócił do portu po naprawach i modernizacjach.

ORP Drużno, trałowiec bazowy typu Gardno projektu 207P, powrócił do Świnoujścia po modernizacji części systemów. W czerwcu tego roku przetarg na naprawę systemu głębinowego Ukwiał, modyfikację PKO systemu OPM Głuptak i montaż systemu na okrętach typu 207 wraz ze szkoleniem załogi wygrała Politechnika Gdańska Centrum Morskich Technologii Militarnych, producent systemów Ukwiał i Głuptak.

W pracach wykorzystany został system głębinowy Ukwiał z wycofanych okrętów projektu 206 FM. Został on zintegrowany z przenośną konsolą operatora systemu OPM Głuptak. ORP Drużno został także wyposażony w mobilną wersję Głuptaka. Dzięki temu okręt uzyskał możliwość do identyfikacji i niszczenia min za pomocą podwodnych pojazdów, co jest nowością w 12. Wolińskim Dywizjonie Trałowców, do którego należy Drużno.

System głębinowy Ukwiał przeznaczony jest to wykrywania, identyfikacji i niszczenia min morskich na akwenach o głębokości od 5 do 200 metrów. Może być także wykorzystany do prowadzenia prac obserwacyjnych i prostych zadań manipulacyjnych w wodzie.

ORP Drużno to trałowiec o wyporności 191 ton, długości 38,5 metra i szerokości 7,2 metra. Okręt został zbudowany w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni w 1989 roku. Do jego podstawowych zadań należy niszczenie min. Jest to jedenasty kolejny okręt serii, którą zapoczątkowała prototypowa jednostka ORP Gopło, zwodowana 16 kwietnia 1981 roku.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.