• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Centrum Szkoleniowe Offshore otwarto na Politechnice Morskiej w Szczecinie

Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Centrum Szkoleniowe Offshore otwarto na Politechnice Morskiej w Szczecinie

Partnerzy portalu

Politechnika Morska w Szczecinie

Politechnik Morska w Szczecinie otworzyła w 10 maja br. Centrum Szkoleniowe Offshore. To nowoczesny obiekt, który składa się z kilkunastu urządzeń i instalacji, m.in. generatora fal w basenie, generatora mgły, czy tratwy ratunkowej. Do użytku studentów oddano też turbinę wiatrową.

Centrum Szkoleniowe Offshore (CSO) składa się z kilkunastu urządzeń i instalacji. Jest wśród nich m.in.: basen szkoleniowy o głębokości 4 m, generator fal w basenie i mgły, symulator podnoszenia rozbitków, który symuluje tzw. downwash wirnika, czyli zmianę kierunku powietrza odchylanego przez łopatki wirnika śmigłowca, dźwig do zatapiania kabiny helikoptera, czy system imitujący warunki sztormowe.

– Wydaje się, że jest to pierwsza tego typu instalacja na rynku szkoleniowym w Polsce, z której jesteśmy dumni. Możliwości szkolenia studentów i kursantów bardzo mocno wzrosły. Pogoda na morzu ma bardzo wiele oblicz i chcielibyśmy o tym nie tylko opowiadać, ale przede wszystkim pokazać – powiedział dyr. Akademickiego Centrum Szkoleniowego MUSTC Kamil Kielek.

Jak dodał, centrum ma generator fali w formie olbrzymiej kuli, która na zasadzie zmiennego środka ciężkości skacze w wodzie, do góry i na dół, wytwarzając tym samym falę.

– Oprócz tego mamy wentylatory o dużej mocy, mamy stroboskopy, które symulują błyski, a także potężny system audio, który służy nam do imitacji dźwięków burzy, ale też helikoptera zbliżającego się do rozbitków. Pozwala on też na imitację sygnałów alarmowych – wyjaśnił Kielek.

W środę przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Morskiej oficjalne otwarto też turbinę wiatrową.

– Ma wszystkie elementy, które są w rzeczywistej turbinie wiatrowej, oczywiście my ją jeszcze "unaukowimy". Jest napędzana silnikiem elektrycznym, natomiast chodzi nam bardziej o to, aby nie tyle ona produkowała energię elektryczną, ile żeby studenci mieli możliwość poznania wszystkich mechanizmów i zasad, które będą się tam działy – powiedział prorektor ds. nauki Politechniki Morskiej w Szczecinie dr hab. inż. Artur Bejger.

Symulator ma 20 metrów wysokości, będzie służył studentom Politechniki Morskiej do uzyskania uprawnienia do pracy m.in. na morskich farmach wiatrowych. Pierwsze zajęcia mają się odbyć po wakacjach. (PAP)

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.