• <

Wynik wyszukiwania - "offshorewind" - Wiadomości

Eco Edison, statek serwisowy Ørsted oficjalnie ochrzczony

Amerykański łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej osiąga ważny kamień milowy w postaci chrztu pierwszego w historii amerykańskiego statku do obsługi morskiej energetyki wiatrowej (SOV), który odegra kluczową rolę w umożliwieniu krajowej produkcji energii i wzmocnieniu niezależności energetycznej Ameryki. To statek dla techników zajmujących się obsługą północno-wschodnich farm wiatrowych Ørsted.
14.05.2024

Morze, wiatr i biznes – ruszyły zapisy na PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024

Już po raz czwarty przedstawiciele morskiej energetyki wiatrowej spotkają się na regatach żeglarskich PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024. Tegoroczna edycja zaplanowana jest na 19-20 maja 2024. To wyjątkowa okazja do integracji środowiska, budowania relacji biznesowych oraz wzięcia udziału w aukcji charytatywnej na rzecz podopiecznych Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej w Dębnie.
20.04.2024

PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024. Zapisy otwarte!

Polska Izba Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW) oraz Vulcan Training & Consultancy zapraszają na 4. edycję regat PTMEW Offshore Wind Energy Cup 2024 - żeglarskiego święta dedykowanego przedstawicielom szybko rozwijającej się branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
05.04.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 za nami!

Przez dwa dni targowe młodzież szkół średnich i studenci, głównie z województwa pomorskiego mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.
08.03.2024

Wystartowały 2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024!

Targi to jedyne w skali kraju takie wydarzenie, którego celem nadrzędnym jest edukacja w zakresie zeroemisyjnych technologii i prezentacja perspektywicznej ścieżki kariery w branży offshore wind. Jest to już druga edycja imprezy.
05.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 – już za 4 dni!

Hasłem tegorocznej edycji jest „ZARAŻAMY PASJĄ DO ZIELONEJ ENERGETYKI!”. Zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie w czasie, którego młodzież spotka się z przyszłymi pracodawcami z sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Drzwi hali AmberExpo w Gdańsku otwierają się dla odwiedzających o godz. 9:00. Oficjalne otwarcie targów w obecności P. Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz P. Aleksandry Dulkiewicz, Prezydentki miasta Gdańska odbędzie się na scenie młodzieżowej o godz. 10:00.
01.03.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Bogusz Pniewski i Łukasz Kneba

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z Boguszem Pniewskim i Łukaszem Knebą czyli członkami zarządu i udziałowcami spółki COMADE. Panowie opowiadają o etymologii nazwy swojej firmy (Cooperation lub Collaboration Made) i o pozytywistycznej pracy u podstaw branży offshore.
12.02.2024

Targi EDU OFFSHORE WIND 2024 nabierają tempa!

Druga edycja największych w Polsce edukacyjnych targów kariery już za mniej niż 2 miesiące. Targi to wydarzenie organizowane zarówno dla młodzieży poszukującej pracy w perspektywicznej branży offshore, która bardzo dynamicznie rośnie, jak również dla innowacyjnych firm potrzebujących wykwalifikowanych pracowników. Tegoroczna edycja zapowiada się bardzo ciekawie. Targi odbędą się w dniach 5-6 marca w AmberExpo w Gdańsku. Hasłem tegorocznej edycji jest „Zarażamy młodzież pasją do zielonej energetyki!”
25.01.2024

Co dzieje się w obszarze morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii?

„Możecie być pewni: morska energia wiatrowa będzie w przyszłości jednym z największych zasobów energii na świecie” oraz: „To będzie wielka szansa dla Norwegii”. Te słowa wypowiedział parę dni temu premier Norwegii Jonas Gahr Støre na corocznej konferencji organizowanej przez NHO (Konfederacja Norweskich Przedsiębiorców).
16.01.2024

Baltic Power: morska energetyka wiatrowa będzie bezpieczna dla pracowników i środowiska

Czołowi polscy deweloperzy z branży morskiej energetyki wiatrowej podpisali 21 listopada, w trakcie konferencji Offshore Wind Poland 2023, list intencyjny dotyczący zapewnienia wysokich standardów bezpieczeństwa pracy oraz ochrony środowiska naturalnego w branży offshore. „Bezpieczeństwo jest dla nas absolutnie kluczowe” - mówi Jarosław Broda, prezes Baltic Power.
22.11.2023

PGE ocenia, że rentowność projektu offshore jest na satysfakcjonującym poziomie

PGE ocenia, że rentowność projektu morskiej energetyki wiatrowej jest na satysfakcjonującym poziomie pomimo wzrostu cen materiałów - poinformowali przedstawiciele grupy.
22.11.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

Wodorowy zawrót głowy. Wodorowe statki zamiast autobusów

Wodór w transporcie morskim ma perspektywy, nawet w Polsce. Jednak warunkiem wprowadzenie tego rozwiązania do żeglugi jest kompleksowe podjęcie zagadnienie przez operatorów statków, zarządy portów i firmy zajmujące się usługami w portach. To ogólny wniosek z dyskusji w czasie panelu „Wodór w transporcie morskim: perspektywy, wyzwania i innowacje - od projektu do pierwszego rejsu”.
09.10.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Polenergia zakończyła przygotowania do aukcji offshore na Litwie

Polenergia poinformowała o zakończeniu prac nad przygotowaniem do aukcji projektu farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim w regionie litewskiego morza terytorialnego lub wyłącznej strefy ekonomicznej Republiki Litewskiej. Decyzja została podjęta po dogłębnej analizie opłacalności ekonomicznej oraz w porozumieniu z lokalnym partnerem, spółką Modus Energy AB (Green Genius).
29.07.2023

Przemysł w obliczu transformacji. Rola Equinor i potencjał polskiego rynku

Dostęp do taniej i czystej energii z odnawialnych źródeł coraz częściej będzie decydował o konkurencyjności polskiego przemysłu na rynkach zagranicznych. Inwestycje we własne OZE lub kupowanie zielonej energii to także sposób na ograniczenie śladu środowiskowego polskiego biznesu. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi Equinor, który – tak jak wiele skandynawskich firm – inwestuje w bardziej zrównoważoną przyszłość Pomorza i Polski.
26.07.2023

BP i TotalEnergies wygrywają aukcję na niemieckie dzierżawy pod morskie farmy wiatrowe o wartości 14 mld dolarów

BP zabezpieczyło dzierżawy w dwóch lokalizacjach na Morzu Północnym u wybrzeży wyspy Helgoland, płacąc łącznie 7,5 mld dolarów. Według BP, lokalizacje te mają łączny potencjał wytwórczy ok. 4 GW. Prawie podwoją możliwości morskiej energetyki wiatrowej BP, a po uzyskaniu pozwolenia i wybudowaniu będą pierwszymi tego rodzaju projektami firmy w Niemczech. Z kolei TotalEnergies zabezpieczył pozostałe dwie lokalizacje za łączną kwotę 6,5 miliarda dolarów.
13.07.2023

Lloyd's Register upoważnione do certyfikacji morskich farm wiatrowych w Polsce

Towarzystwo klasyfikacyjne Lloyd's Register (LR) otrzymało autoryzację od Polskiego Ministerstwa Infrastruktury do przeprowadzania certyfikacji farm wiatrowych na morzu zgodnie z wymaganiami wprowadzonymi przez resort w 2022 roku.
29.06.2023

Ørsted opracowuje statek pomiarowy dla morskiej energetyki wiatrowej

Dążąc do bycia jednym z liderów morskiej energetyki wiatrowej duński koncern Ørsted opracował pierwszy, bezzałogowy statek powierzchniowy, zaprojektowany specjalnie do morskich działań pomiarowych. Przedsięwzięcie jest motywowane przyspieszeniem tempa rozwoju w branży offshore wind.
23.06.2023

PSEW: Czego potrzebuje II faza offshore wind?

Morska energetyka wiatrowa – nowe otwarcie w Serocku. Czego potrzebuje II faza? Kolejny panel otwiera nam „okno” na morski wiatr, ale ten który powstanie bliżej 2030 r. Chodzi więc o farmy wiatrowe na Bałtyku w drugim rozdaniu. Moderatorem tego panelu był Jarosław Wajer, Partner, P&U CESA Leader, EY Polska. #PSEW2023
21.06.2023

Technologia przekształcająca dowolny port w pływające centrum morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska firma Crowley, zajmująca się rozwiązaniami w zakresie łańcucha dostaw dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, zainwestowała w Tugdock, twórcę pierwszego na świecie pływającego suchego doku znanego jako Tugdock Submersible Platform (TSP).
15.06.2023

Ulstein zaprojektuje dwa kolejne hybrydowe CSOV dla Acta Marine

Ulstein Design & Solutions podpisał kontrakt z turecką stocznią Tersan na zaprojektowanie dwóch napędzanych metanolem jednostek ULSTEIN SX216.
12.06.2023

Dania zamyka drzwi dla offshore wind: 24 projekty anulowane

Dania zatwierdziła nowy plan morski, który zniesie system aukcji Open Door dla morskich farm wiatrowych i zakończy 24 z 33 projektów morskich farm wiatrowych zaproponowanych w ramach tego systemu.
10.06.2023

Pływające fundamenty D-Floater o mocy 17 MW zatwierdzone przez DNV

DNV przyznało Bassoe Technology Approval in Principle (AiP) dla pływającego fundamentu D-Floater o mocy 17 MW, zaprojektowanego tak, aby wytrzymać ekstremalne 50-letnie tajfuny na Morzu Południowochińskim.
10.06.2023

Ocean Winds zwiększa udziały w spółce Floating Offshore Wind Specialist

EDP przeniosło swoje 25,4 procent udziałów w firmie Principle Power, specjalizującej się w pływających morskich platformach wiatrowych, do Ocean Winds, spółki joint venture 50:50 pomiędzy EDP Renewables i Engie.
08.06.2023

Japońskie firmy dołączają do demonstracyjnego projektu morskiej farmy wiatrowej Floating Axis [WIDEO]

J-POWER, Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), Chubu Electric Power, Kawasaki Kisen Kaisha (K Line) i Albatross Technology (Albatross) zawarły umowę o współpracy w zakresie badań nad projektem demonstracyjnym nowej generacji pływającej morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Japonii.
08.06.2023

Ocean Ventus wprowadza na rynek ograniczające emisje rozwiązanie - pływające fundamenty

Norweska firma Ocean Ventus wprowadziła na rynek kompletne, kompleksowe rozwiązanie dla pływających fundamentów wiatrowych i bada potencjał budowy dużego zakładu produkcyjnego w Norwegii.
08.06.2023

Eversource rozpoczyna wycofywanie się z projektów offshore w USA, aktywa przejmuje Ørsted

Ørsted i Eversource Energy podpisały umowę, na mocy której Ørsted nabędzie 50 proc. udziałów w niezakontraktowanym obszarze dzierżawy morskich farm wiatrowych w USA, których obie firmy są obecnie właścicielami. Eversource zamierza również sprzedać swoje 50-procentowe udziały w trzech wspólnie zakontraktowanych morskich projektach wiatrowych: South Fork Wind, Revolution Wind i Sunrise Wind.
31.05.2023

Rem Purus odbiera CSOV Sofia

Rem Purus odebrał pierwszy z dwóch statków CSOV, od kontrolowanej przez Fincantieri norweskiej stoczni Vard.
31.05.2023

Iberdrola i Holcim podpisują umowę na dostawy energii z Baltic Eagle Power

Hiszpańska Iberdrola podpisała umowę zakupu energii elektrycznej (PPA) ze szwajcarską firmą Holcim, wytwarzaną na morskiej farmie wiatrowej Baltic Eagle, która jest obecnie w fazie budowy.
31.05.2023

Pierwszy fundament pod francuską pilotażową pływającą farmę wiatrową

Pierwszy z trzech pływających fundamentów pływającej morskiej farmy wiatrowej Provence Grand Large został umieszczony w basenie portowym w zakładzie Eiffage Métal w Fos-sur-Mer we Francji.
31.05.2023

Baltic Power stara się o 250 mln euro z EBOiR

Pozyskane fundusze pomogą spełnić wymagania inwestycyjne projektu.
30.05.2023

52 proc. polskich firm planuje wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej

52 proc. polskich firm planuje wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej; 9 proc. ankietowanych już się w nią zaangażowało – wynika z badania BGK. Wśród największych beneficjentów budowy morskich farm wiatrowych w Polsce jest m.in. przemysł stoczniowy, stalowy i metalowy – dodano.
29.05.2023

Jeszcze tylko do 31 maja można zarejestrować się na Konferencję PSEW2023 w ramach rejestracji standardowej

Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej 2023 (PSEW2023) to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie branżowe poświęcone energetyce wiatrowej. Polska stoi obecnie przed bardzo poważnym wyzwaniem, wynikającym ze zmiany klimatu, wojny w Ukrainie, kryzysu gospodarczego oraz nieuniknionej transformacji energetycznej.
24.05.2023

Dwie nowo zatwierdzone szwedzkie MFW wyprodukują tyle samo energii co duży reaktor jądrowy

Dwie morskie farmy wiatrowe, które 16 maja otrzymały zgodę szwedzkiego rządu, będą w stanie dostarczyć do 6,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co według rządu odpowiada produkcji energii elektrycznej z jednego dużego reaktora jądrowego.
22.05.2023

Siemens Gamesa, Amasus Offshore i deugro Danmark na innowacyjne jednostki do transportu komponentów

Siemens Gamesa, Amasus Offshore i deugro Danmark zawarły umowę na dwie nowe jednostki, Rotra Futura i Rotra Horizon, dostosowane do transportu komponentów morskich turbin wiatrowych.
20.05.2023

International Supplier Day na Konferencji PSEW2023 w Serocku

Polskie firmy, zagraniczni inwestorzy oraz przedstawiciele państw regionu Morza Bałtyckiego już w czerwcu, po raz kolejny spotkają się na International Supplier Day podczas Konferencji PSEW2023 w Serocku, aby rozmawiać o współpracy na rzecz budowy silnego, europejskiego przemysłu offshore.
17.05.2023

Morska i lądowa energetyka wiatrowa w Polsce. Nowe rozdanie podczas konferencji PSEW2023 w Serocku

Liberalizacja ustawy 10H oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość. Jednak jest jeszcze wiele zagadnień i wyzwań, które wymagają wypracowania rozwiązań w gronie ekspertów i decydentów. O kierunku rozpędzającej się transformacji energetycznej w oparciu o energetykę wiatrową oraz cały sektor OZE będzie tegoroczna Konferencja PSEW 20-22 czerwca br. w Serocku.
12.05.2023

Zakończono postępowanie dowodowe dotyczące infrastruktury przyłączeniowej Few Baltic II

Jak zawiadomił Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku, zakończono postępowanie dowodowe w sprawie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej FEW Baltic II.
10.05.2023

Centrum Szkoleniowe Offshore otwarto na Politechnice Morskiej w Szczecinie

Politechnik Morska w Szczecinie otworzyła w 10 maja br. Centrum Szkoleniowe Offshore. To nowoczesny obiekt, który składa się z kilkunastu urządzeń i instalacji, m.in. generatora fal w basenie, generatora mgły, czy tratwy ratunkowej. Do użytku studentów oddano też turbinę wiatrową.
10.05.2023

Potęga norweskiego offshore wind: 338 GW zamiast 30 GW nowych mocy

Według nowej analizy firmy Multiconsult, w Norwegii możliwe jest wybudowanie 338 GW morskiej energii wiatrowej na obszarach o niskim poziomie konfliktu.
08.05.2023

Wizyta minister klimatu i środowiska w Kopenhadze na WindEurope. W tle m.in. temat morskich farm wiatrowych

Otwarcie polskiego stoiska wystawowego podczas konferencji WindEurope, dyskusja na temat potencjału współpracy w łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej, a także spotkanie z ministrem klimatu, energii i gospodarki komunalnej Danii były głównymi punktami wizyty minister Anny Moskwy w Kopenhadze, która odbyła się 26 kwietnia 2023 roku.
27.04.2023

Zbliżają się regaty PTMEW Offshore Wind Energy Cup

To już trzecia edycja regat PTMEW Offshore Wind Energy Cup!
19.04.2023

Kraje regionu Morza Północnego chcą osiągnąć 190 GW w offshore wind, ale chęci nie wystarczą

Eksperci ośrodka konsultingowego Aegir Insights wskazują, że w regionie Morza Północnego ma powstać łącznie 120 GW w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 r. i 190 GW do 2040 r. Czy wystarczą zwykłe chęci? Niekoniecznie.
03.04.2023

23 miliardy euro od TenneT na 22 GW połączeń sieciowych dla offshore na Morzu Północnym

Holendersko-niemiecki operator systemu przesyłowego (OSP) TenneT podpisał z trzema konsorcjami wieloletnie umowy na dostawę jedenastu połączeń sieciowych o mocy 2 GW każdy w rejonie Morza Północnego, które docelowo połączą niemieckie i holenderskie morskie farmy wiatrowe z ich sieciami na lądzie.
01.04.2023

JDR Cable Systems rozpoczął testy kabli dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Spółka JDR Cable Systems poinformowała, że rozpoczęła prace związane z przygotowaniem kabli dla projektu morskiej farmy wiatrowej Arcadis Ost 1 na Morzu Bałtyckim.
28.03.2023

Japończycy przejmują wiodącego dewelopera morskiej energetyki wiatrowej z Belgii

Japoński inwestor Jera podpisał umowę z Virya Energy w zakresie przejęcia 100 proc. udziałów w spółce Parkwind rozwijającej morskie farmy wiatrowej na Morzu Północnym i Bałtyku. Transakcja ma wspomóc europejskiego dewelopera w rozszerzenie ekspansji na rynku OZE.
27.03.2023

Edu Offshore Wind – żeby offshore nie potknął się o brak kadr

Szacuje się, że na samym tylko Pomorzu powstająca morska energetyka wiatrowa wygeneruje w najbliższych latach około 20 tys. miejsc pracy. Byłaby to świetna wiadomość gdyby nie fakt, że rąk do pracy brakuje. Mając na uwadze to, jak ważny dla regionu, ale i całego kraju będzie rodzący się sektor przemysłu, kilka lokalnych instytucji postanowiło już teraz zachęcić młodzież ze szkół średnich, by uwzględniła w swoich perspektywach edukacyjnych i zawodowych morską energetykę wiatrową.
20.03.2023

Ramboll przygotuje projekt fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Duński podmiot doradczy Ramboll przygotuje projekt fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Windanker, która powstanie na niemieckich wodach Morza Bałtyckiego. Umowę w tym zakresie podpisali przedstawiciele Duńczyków z hiszpańskim inwestorem Iberdrolą.
18.03.2023

Inwestorzy offshore wind kroczą tą samą ścieżką edukacji, ale każdy na swój sposób (RELACJA)

W Gdańsku podczas pierwszej edycji targów EduOffshoreWind deweloperzy farm wiatrowych na polskich wodach Morza Bałtyckiego przedstawili swoje inicjatywy szkoleniowe dla przyszłych kadr. Polscy i zagraniczni inwestorzy zmagają się z tymi samymi problemami w zakresie braków specjalistów, jednak rozwiązują je według własnego pomysłu, uruchamiając szereg inicjatyw. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl.
17.03.2023

Nowe kierunki studiów wymagają współpracy z przemysłem (RELACJA)

Drugiego dnia targów EduOffshoreWind w Gdańsku odbyła się dyskusja na temat roli uczelni w przygotowaniu kadr dla morskiej energetyki wiatrowej. Przedstawiciele największych uczelni w Trójmieście są zgodni co do tego, że opracowanie oferty edukacyjnej nie odbędzie się bez współpracy z przemysłem. Branże muszą sygnalizować zapotrzebowanie na ekspertów. Z drugiej strony to uczelnie muszą zapewnić wykwalifikowane kadry. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl.
16.03.2023

Szkoły zawodowe i techniczne otwierają okno na międzynarodową karierę (RELACJA)

W trakcie targów EduOffshoreWind 2023 odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli ośrodków szkoleniowych i szkół, którzy wspólnie przedstawili uczniom i studentom możliwości rozwoju w sektorze offshore wind. Eksperci są zgodni, że niestabilność regulacyjna w zakresie energetyki wiatrowej nie zagrozi polskim kadrom, gdyż rozwój OZE jest megatrendem światowym. Polska musi na nowo spojrzeć na edukację w szkołach zawodowych i technikach. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl
16.03.2023

Kadry dla offshore wind – kluczem przywrócenie prestiżu szkół zawodowych (RELACJA)

W trakcie pierwszej edycji targów EduOffshoreWind w Gdańsku odbył się panel dyskusyjny na temat roli kadr w budowaniu local content w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Wbrew powszechnemu przekonaniu, kluczem nie są studia, a szkoły techniczne i zawodowe, które w ostatnich latach straciły na prestiżu. Potrzebne są działania w tym zakresie. Wydarzenie było organizowane pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl
15.03.2023

Polskie firmy w offshore wind muszą ukierunkować się na ekoinnowacje (RELACJA)

Podczas panelu dyskusyjnego pt. „Inicjatywy polskich podmiotów w kreowaniu, wspieraniu i tworzeniu lokalnej wartości dodanej w projektach MEW” zorganizowanego na targach EduOffshoreWind 2023 polskie firmy opowiedziały o local contencie, problemach z finansowaniem i ekoinnowacyjności. Banki chcą inwestować, z kolei przedsiębiorcy nie wierzą w zakładany poziom udziału polskich firm w projektach wiatrowych. Patronem medialnym wydarzenia były GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl.
15.03.2023

Pomorze chce stworzyć przyjazny klimat dla kadr offshore wind (RELACJA)

W Gdańsku odbyły się 14-15 marca br. pierwsze targi edukacyjne ukierunkowane na rozwój kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej EduOffshoreWind. Przedstawiciele lokalnych władz podkreślali, że Pomorze chce wspierać rozwój polskich specjalizacji dla nowych technologii. Kluczem jest integrowanie młodzieży i studentów z energetyką wiatrową. Sektor offshore wind mogą tworzyć kadry w znacznej większości pochodzące z Pomorza. Wydarzenie było organizowane pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl.
14.03.2023

Branża offshore wind będzie monitorować ślad węglowy. Potrzebne są ramy raportowania

Sektor OZE tak jak inne branże też generuje ślad węglowy, ale w obszarach związanych z produkcją komponentów i obsługą np. statków instalacyjnych. Sprawie ma przyjrzeć się branża w ramach projektu, która ma na celu opracowanie ram monitorowania i raportowania emisji gazów cieplarnianych w sektorze offshore wind.
12.03.2023

Kadry brytyjskiego sektora offshore apelują o ich większe zaangażowanie w transformację energetyczną

W najnowszym raporcie “Our Power: offshore workers' demands for a just energy transition” brytyjskie organizacje zawodowe stawiaką kadry w centrum planu dekarbonizacji Wielkiej Brytanii. Jest to odpowiedź na niezadowolenie pracowników w sprawie warunków pracy i praktyk branży przemysłowej.
11.03.2023

I Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 – pasja do zielonej energetyki. Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 to pierwsze takie wydarzenie w skali Polski, na którym ponad 5000 uczniów szkół średnich (w grupach zorganizowanych), stojących przed wyborem ścieżki zawodowej, będzie mogło spotkać się z ponad 75 wystawcami z czołowych firm i organizacji sektora morskiej energetyki wiatrowej i nie tylko, z Polski i z zagranicy.
11.03.2023

Nadchodzi fala aukcji offshore wind

W ocenie ekspertów firmy konsultingowej K2 Management, 2023 rok będzie rekordowy pod względem organizowanych aukcji i postępowań w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Liczba potwierdzonych postępowań prowadzonych w Europie przedstawia ten region jako niezwykle atrakcyjne miejsce do inwestowania, choć wszedł na ścieżkę rywalizacji z Azją i USA.
28.02.2023

BP poszukuje specjalistów do projektów offshore wind

Widać znaczące zainteresowanie rozwojem projektów morskich farm wiatrowych wśród spółek naftowo-gazowych. Jednym z nich jest koncern BP, który planuje zatrudnić w najbliższych tygodniach ponad 100 pracowników. Koncern przygotowuje się do ekspansji w tym sektorze.
26.02.2023

Pierwsze Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023

Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
06.02.2023

Baltic Power uzyskuje pozwolenie na budowę dla lądowej części inwestycji

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich zatwierdził projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany oraz udzielił pozwolenia na budowę dla Baltic Power Sp. z o.o.
31.01.2023

Edda Wind informuje o opóźnieniach w odbiorze statków dla offshore wind

Edda Wind, norweska spółka zapewniająca statki na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej, poinformowała, że spodziewa się opóźnień w odbiorze zamówionego statku serwisowego typu CSOV Edda Breeze oraz statków serwisowych typu SOV - Edda Brint i Edda Goelo (C416).
05.01.2023

Energetyka wiatrowa na morzu i lądzie nie może ignorować cyberzagrożeń

Firmy działające w sektorze energetyki wiatrowej nie mogą ignorować zagrożeń dla obszaru cyberbezpieczeństwa – przekonują eksperci norweskiej firmy konsultingowej DNV.
30.12.2022

Niemiecki operator sieci poszukuje dostawcy podmorskich kabli w formule EPCI

Niemiecki operator systemu przesyłowego50Hertz Transmission poszukuje dostawcy morskiego systemu przesyłowego o napięciu 525 kV. Łączna długość okablowania ma wynieść 3536 kilometrów.
28.12.2022

Verlume opracowuje system magazynowania energii dla zastosowań w offshore wind [WIDEO]

Brytyjska firma Verlume rozwija Halo, skalowalny, modułowy, bateryjny system magazynowania energii ze zintegrowanym inteligentnym zarządzaniem energią, przeznaczony do zastosowań w morskich elektrowniach wiatrowych.
18.12.2022

Wieże turbin wiatrowych dla największej na świecie MFW docierają do Rotterdamu

Firma CS Wind PT wysłała do Rotterdamu w Holandii pierwszą partię wież turbin wiatrowych dla morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid o mocy 1,5 GW.
07.12.2022

Energetyka wiatrowa będzie potrzebowała 150 tys. specjalistów do 2030 roku

Europa ma w planie zainstalowanie 510 GW w energetyce wiatrowej do 2030 roku. Do osiągnięcia tak dużych mocy potrzebne są kompetencje i wykwalifikowane kadry. W ciągu ośmiu najbliższych lat branża będzie musiała obsadzić 150 tys. stanowisk pracy.
30.11.2022

Pierwsza na świecie morska turbina wiatrowa o mocy 16 MW schodzi z chińskiej linii produkcyjnej

Morska turbina wiatrowa o mocy 16 MW opracowana wspólnie przez Three Gorges Group i Goldwind Technology zjechała z linii produkcyjnej w Chinach.
27.11.2022

Energinet ogłasza przetarg na ocenę offshore wind na wyspie energetycznej na Morzu Północnym

Duński operator systemu przesyłowego (OSP) Energinet ogłosił przetarg na usługi konsultingowe w zakresie oceny warunków meteorologicznych dla morskiej wyspy energetycznej na Morzu Północnym.
25.11.2022

Litewski rząd planuje uruchomienie drugiej, wolnej od dotacji morskiej farmy wiatrowej do 2028 r.

Litewskie Ministerstwo Energii przekazało do konsultacji społecznych pakiet zmian do ustaw o energii odnawialnej i elektrycznej, który ma na celu stworzenie środowiska regulacyjnego dla szybszego wdrażania morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim.
05.11.2022

Rozpoczęła się kampania pomiarowa dla szkockiej pływającej farmy wiatrowej

Partrac wkrótce rozmieści pływające LiDARy na terenie projektu Buchan, który jest realizowany przez Floating Energy Allyance (FEA), konsorcjum składające się z BW Ideol, Elicio i BayWa r.e.
01.11.2022

OMSA: Holownik pod obcą banderą zauważony na amerykańskiej morskiej farmie wiatrowej

Stowarzyszenie Offshore Marine Services Association (OMSA) dokonało niezwykłego odkrycia: holownik pod holenderską banderą i z holenderskim kapitałem przepłynął przez Atlantyk i wykonał przynajmniej jedno zadanie na amerykańskiej morskiej farmie wiatrowej. Obecność tego statku wydaje się przeczyć oczekiwaniom, że sektor statków roboczych objętych Jones Act będzie miał wyłączny dostęp do kontraktów na holowanie i obsługę projektów związanych z morską energią wiatrową na amerykańskim szelfie kontynentalnym - jeśli niekoniecznie na
01.11.2022

GC Rieber zamawia dwa statki do obsługi serwisowej w Turcji

Norweska firma GC Rieber Shipping zamówiła w stoczni Cemre w Turcji dwa statki obsługi serwisowej do morskich operacji związanych z konserwacją farm wiatrowych. Dostarczenie pierwsze jednostki planowane jest na I kwartał 2025 roku.
31.10.2022

Marine Power Systems i Simply Blue rozwijają projekt floating u wybrzeży Szkocji

Simply Blue Group nawiązała współpracę z Marine Power Systems (MPS) w celu opracowania propozycji projektu dla rundy leasingowej Innovation and Targeted Oil and Gas (INTOG) prowadzonej przez Crown Estate Scotland.
26.10.2022

Litewski rząd zatwierdza wymagania dla potencjalnych deweloperów MFW

W ubiegłą środę litewski rząd zatwierdził wymagania stawiane potencjalnym deweloperom morskich farm wiatrowych, którzy mają wziąć udział w przyszłorocznym przetargu. Decyzja rządu potwierdziła wymagania dotyczące zdolności finansowej uczestników przetargu i doświadczenia w realizacji tego typu projektów, a także zobowiązania do przyczyniania się do ochrony środowiska i budowania local contentu.
24.10.2022

Wind Catching Systems - multiturbinowy katalizator morskiej energii wiatrowej

Firma Wind Catching Systems otrzymała od rządowego przedsiębiorstwa Enova grant na rozwój technologii w wysokości ok. 2,1 mln USD, w celu wsparcia projektu, budowy i testowania morskiej turbiny wiatrowej, którą firma planuje zainstalować w swojej pływającej konstrukcji wieloturbinowej o nazwie Windcatcher.
24.10.2022

BP tworzy globalny zespół ds. floating offshore

BP w ostatnich dniach poinformowało, że otwiera się na nowe możliwości w obszarze swojej działalności związanej z morską energią wiatrową. Tym razem poszukuje osoby na stanowisko dyrektora ds. pływających morskich elektrowni wiatrowych - która będzie rozwijać i kierować globalnym zespołem zajmującym się morską energią wiatrową z bazy BP w Wielkiej Brytanii.
16.10.2022

Equinor zamawia PSV i W2W dla pływającej farmy wiatrowej Hywind Tampen

Firma Equinor przedłużyła umowę z Island Offshore Shipholding LP na Island Clipper - jednostkę do zaopatrywania platform (Platform Supply Vessel - PSV) i jednostkę serwisową (Walk-To-Work - W2W), które obsługiwały pole naftowo-gazowe Oseberg w Norwegii i mają również pracować na pływającej morskiej farmie wiatrowej Hywind Tampen.
16.10.2022

Trio gigantów robi krok milowy w kierunku floating

Simply Blue Group, Ørsted i Subsea7 zakończyły prace geofizyczne i badania środowiskowe dla projektu floating Salamander u wschodnich wybrzeży Szkocji, co stanowi kamień milowy dla projektu o mocy 100 MW, który planuje się rozwijać poprzez rundę leasingową Scottish Innovation and Targeted Oil and Gas (INTOG).
13.10.2022

24-godzinny rekord wydajności pobity przez turbinę Siemens Gamesa

Prototyp morskiej turbiny wiatrowej SG 14-222 DD firmy Siemens Gamesa wyprodukował 359 MWh w ciągu 24 godzin, co według producenta turbin było największą mocą, jaką kiedykolwiek wyprodukowała jedna turbina w tym czasie.
10.10.2022

Algorytmy zoptymalizują lokalizację, budowę i przychody z morskich farm wiatrowych

Mądrzejsze rozmieszczenie morskich farm wiatrowych przyspieszy transformację energetyczną i przyniesie większe korzyści finansowe dla deweloperów oraz tańszą energię dla społeczeństwa.
02.10.2022

UK wdroży zmiany w prawie i przyspieszy budowę ogromnej ilości nowych mocy w offshore

Wielka Brytania przyspieszy procesy planowania i wydawania zgody na budowę dla projektów z niedawno zakończonych, obecnie trwających i nadchodzących aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, aby szybciej wprowadzić do sieci nowe moce energetyczne, ułatwić wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy.
02.10.2022

Offshore i dekarbonizacja: szwedzka MFW może zostać również polem uprawy wodorostów

Szwedzki deweloper OZE OX2 podpisał listy intencyjne z firmami Kobb i Nordic Seafarm w celu zbadania możliwości wielkoskalowej uprawy wodorostów na swojej morskiej farmie wiatrowej Galatea-Galene w Szwecji.
01.10.2022

Ørsted sprzedaje 50 procent największej na świecie działającej morskiej farmy wiatrowej

Ørsted zakończył proces zbycia 50 proc. swojego projektu Hornsea Two o mocy 1,3 GW, największej na świecie działającej morskiej farmy wiatrowej.
01.10.2022

Prace nad okablowaniem lądowym na największej na świecie morskiej farmie wiatrowej idą pełną parą

Firma Jones Bros Civil Engineering zainstalowała około 117 kilometrów lądowych kabli wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) dla morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank o przewidywanej mocy 3,6 GW.
23.09.2022

Ruszyła pierwsza na świecie morska platforma produkująca zielony wodór

U wybrzeży Saint-Nazaire oficjalnie uruchomiono pierwszą w kraju morską farmę wiatrową, podczas gdy w ramach osobnego wydarzenia uruchomiono pierwszą na świecie morską platformę produkcji ekologicznego wodoru.
23.09.2022

Skandynawowie opracowują morską podstację wiatrową

Duńskie firmy Semco Maritime i ISC Consulting Engineers oraz stowarzyszona z Technip Energies spółka Inocean z siedzibą w Norwegii i Szwecji przedstawiły koncepcję morskiej podstacji wiatrowej.
22.09.2022

Niemiecka ekspansja offshore bez negatywnego wpływu na ptaki

Wspierane przez BWO oraz największych deweloperów offshore badania, nie wykazały żadnych negatywnych skutków dla populacji nurkujących ptaków morskich w Zatoce Niemieckiej.
04.09.2022

50Hertz poszukuje wykonawcy planu połączeń kablowych dla farmy morskiej Gennaker na Bałtyku

Morska farma wiatrowa Gennaker z całkowitą mocą 927 MW będzie najpotężniejszą jak dotąd morską farmą wiatrową na Morzu Bałtyckim. Operator niemieckiego systemu elektroenergetycznego 50Hertz uruchomił przetarg na wyznaczenie planu trasy kabla eksportowego łączącego farmę z lądem.
03.09.2022

Ramboll i Primo Marine pomogą przy trasach kablowych dla duńskich wysp energetycznych

Duński Ramboll i holenderski Primo Marine zapewnią usługi konsultacyjne obejmujące podmorskie trasy kablowe dla dwóch wysp energetycznych planowanych w Danii. Wartość kontraktów przyznanych przez operatora Energi wynosi 828 362 euro.
02.09.2022

Ørsted i SDMS: pierwszy fundament Made-in-Taiwan wyszedł z portu

Ørsted i Sing Da Marine Structure (SDMS) załadowały w porcie Kaohsiung pierwszą partię fundamentów w całości wyprodukowanych na Tajwanie.
15.08.2022

Pierwsze monopale na największej na świecie morskiej farmie wiatrowej

Sześć z 95 fundamentów monopali zostało zainstalowanych na MFW Dogger Bank A, w pierwszym z trzech etapów, które składają się na Farmę Wiatrową Dogger Bank, największą na świecie morską farmę wiatrową.
15.08.2022

RWE i Northland Power dodają czwarty projekt offshore do portfolio spółki

RWE i Northland Power, które w styczniu podjęły współpracę przy realizacji trzech projektów wiatrowych na morzu w Niemczech, uzgodniły, że będą wspólnie realizować kolejną morską farmę wiatrową o mocy 225 MW.
14.08.2022

Floating offshore zasili pole naftowo-gazowe na Morzu Północnym

Floating offshore ma zasilić pole naftowo-gazowe w brytyjskiej środkowej części Morza Północnego.
11.08.2022

Kolejna pływająca farma wiatrowa u wybrzeży Irlandii

Irlandzki deweloper Simply Blue Group poinformował we wtorek, że dodaje do swojego portfela floating offshore projekt o mocy do 1,3 GW.
25.06.2022

PGE chce stworzyć własne Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej

Podczas pierwszego dnia największego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenia branżowego, poświęconego energetyce wiatrowej oraz rozwojowi rynku energii w aspekcie wdrażania i eksploatacji technologii OZE PSEW 2022 Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Jarosław Tucholski, dyrektor Departamentu Innowacji i Nowych Technologii, PGE Baltica podczas panelu poświęconemu morskiej energetyce wiatrowej i dostępnym technologiom podkreślił istotę konieczności utworzenia Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej.
14.06.2022

Hywind Tampen: zainstalowano pierwszą turbinę na największej na świecie pływającej morskiej farmie wiatrowej

Pierwsza z 11 turbin wiatrowych Siemens Gamesa o mocy 8,6 MW, które będą stanowić pływającą farmę wiatrową Hywind Tampen firmy Equinor, została zainstalowana około 140 kilometrów od wybrzeża Norwegii.
07.06.2022

Na terenie morskich farm wiatrowych powstaną punkty ładowania statków elektrycznych [WIDEO]

Pierwsze na świecie morskie punkty ładowania statków elektrycznych zostaną zainstalowane pod koniec lata na farmach wiatrowych Lynn i Inner Dowsing u wybrzeży Wielkiej Brytanii - poinformował brytyjskie ministerstwo transportu.
02.06.2022

Czy floating offshore zawładnie rynkiem morskiej energetyki? RAPORT GWEC [WIDEO]

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
04.05.2022

Rewolucja w świecie offshore. Reach Subsea z kontraktem na bezzałogowe jednostki USV

Norweskie firmy Reach Subsea i Kongsberg Maritime podpisały umowę na budowę pierwszego z dwóch statków bezzałogowych (USV). Jednostki mają tworzyć serię pod nazwą Reach Remote.
14.04.2022

Czy Europa pójdzie w ślady Irlandii, a offshore uratuje gospodarkę i klimat?

Zmiany klimatyczne stanowią jedno z największych wyzwań, przed jakimi stoi świat. Potrzeba walki z niszczącym wpływem zmian klimatu na nasze środowisko, społeczeństwo i gospodarkę - jest pilna - pisze Minister Środowiska, Klimatu i Komunikacji oraz Minister Transportu, Eamon Ryan TD.
17.03.2022

Chiny liderem morskiej energetyki wiatrowej

Państwo Środka nie przestaje zadziwiać pod względem wdrażania technologii energetycznych. Jak poinformowała chińska agencja energii National Energy Administration, w 2021 roku Chiny przyłączyły do sieci morskie farmy wiatrowe o mocy 16,9 GW, stając się globalnym liderem offshore wind. Gdyby uwzględnić nowe moce w lądowych farmach wiatrowych, to wynik jest jeszcze bardziej imponujący - 47,6 GW.
31.01.2022

Na terenie Portu Rotterdam będzie produkowany wodór. Powstanie elektrolizer o mocy 200 MW

Shell podpisał z thyssenkrupp Uhde Chlorine Engineers umowę na dostawę elektrolizerów na potrzeby realizacji projektu Hydrogen Holland I w holenderskim porcie w Rotterdamie.
17.01.2022

Siła wiatru wesprze technologie odsalania wody

Startup technologiczny Hydro Wind Energy jest w trakcie opracowywania prototypów latawców napędzanych wiatrem morskim, które mają mogą znacząco wpłynąć na globalny rynek energii i odsalania wody.
10.01.2022

Chiński producent turbin wiatrowych goni Zachód. Zaprezentował turbinę o mocy 12 MW

Chiński producent Goldwind zaprezentował nowy model morskiej turbiny wiatrowej o mocy 12 MW oraz nowe turbiny dla farm lądowych. Jak na razie „dwunastka” będzie dostępna tylko na rynku chińskim.
05.11.2021

DEME Offshore zainstalował 100 turbin na farmie wiatrowej Hornsea Two

Według ustaleń portali branżowych, spółka DEME Offshore zainstalowała ponad 100 turbin na morskiej farmie wiatrowej Hornsea Two. Do zakończenia zlecenia pozostało jej montaż pozostałych 65 turbin produkcji Siemens Gamesa o mocy 8,4 MW każda.
10.10.2021

Equinor sygnatariuszem umowy sektorowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Equinor, zaangażowany od 2018 roku w budowanie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, jest w gronie sygnatariuszy zawartej dzisiaj umowy sektorowej. Firma prowadząc intensywny dialog z przedsiębiorcami i rozwijając własne platformy rozmów z polskimi dostawcami, jest jednym z inicjatorów zacieśniania współpracy między podmiotami z nowo powstającej branży.
15.09.2021

TenneT poszukuje gwaranta jakości kabli dla połączenia morskiego BorWin5

TenneT, operator systemu przesyłowego w Holandii i w dużej części Niemiec, ogłosił przetarg na usługę monitorowania produkcji i zapewnienia jakości procesu produkcji kabli dla morskiego połączenia sieciowego BorWin5 w Niemczech. Połączenie jest kluczowe dla morskich farm wiatrowych w Niemczech.
10.09.2021

Bornholm sercem morskich farm wiatrowych na Bałtyku?

W listopadzie 2019 roku Ørsted przedstawił swoją wizję wykorzystania położonej na Morzu Bałtyckim duńskiej wyspy Bornholm jako hubu łączącego morskie farmy wiatrowe, czyniąc z niej centralny punkt proponowanego nowego połączenia między Danią a Polską. W ubiegłym tygodniu, prezesi elektroenergetycznych systemów przesyłowych Niemiec - 50Hertz i Danii - Energinet, podpisali list intencyjny w tej sprawie zakładający stworzenie "Bornholm Energy Island".
27.01.2021

PGE, Tauron i Enea utworzą spółkę celową dla offshore

PGE, Tauron i Enea utworzą wspólną spółkę celową, która będzie budować nowe projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Trzy spółki podpisały w poniedziałek list intencyjny ws. współpracy.
18.01.2021

Moce wytwórcze polskich farm wiatrowych będą większe niż planowane?

Niewykluczone, że moce wytwórcze polskich farm wiatrowych będą docelowo wyższe niż planowane 10,4 GW - wynika z czwartkowej wypowiedzi wiceministra aktywów państwowych i pełnomocnika rządu ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej Zbigniewa Gryglasa na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
03.09.2020

W Gdyni staną farmy wiatrowe

Zbigniew Gryglas, pełnomocnik rządu ds. morskiej energetyki wiatrowej poinformował, że w Gdyni powstanie terminal instalacyjny na potrzeby budowy farm wiatrowych na morzu. To bardzo dobra wiadomość dla miasta i Portu Gdynia.
25.08.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.