• <
pge_baltica_390x100_duży

Ocean Ventus wprowadza na rynek ograniczające emisje rozwiązanie - pływające fundamenty

bk

08.06.2023 12:07
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Ocean Ventus wprowadza na rynek ograniczające emisje rozwiązanie - pływające fundamenty

Partnerzy portalu

Norweska firma Ocean Ventus wprowadziła na rynek kompletne, kompleksowe rozwiązanie dla pływających fundamentów wiatrowych i bada potencjał budowy dużego zakładu produkcyjnego w Norwegii.

Firma twierdzi, że jej kompleksowe rozwiązanie może obniżyć koszty pływających elektrowni wiatrowych, od produkcji fundamentów po transport, montaż i konserwację.

Projekt Ocean Ventus, który może zaoszczędzić do 40 procent na kosztach stali i emisji CO2, otrzymał już zatwierdzenie od DNV.

Firma twierdzi, że jej fundament może być produkowany masowo przy użyciu podobnych metod stosowanych do produkcji monopali, a modułowa konstrukcja pozwala na uproszczony transport na niskokosztowych jednostkach.

Zgodnie z komunikatem prasowym, zespół wykorzystuje dwie specjalnie zbudowane barki, które mogą skompletować 50 jednostek pływających rocznie na lokalizację, minimalizując wykorzystanie przestrzeni nabrzeża.

Jak twierdzi Ocean Ventus, fundament został zaprojektowany tak, aby płynnie współpracować ze zgłoszonym do opatentowania statkiem serwisowym, umożliwiając konserwację turbiny na morzu i eliminując potrzebę powrotu na ląd.

Aby jeszcze bardziej obniżyć koszty, firma planuje utworzenie dedykowanych wielkoskalowych zakładów produkcyjnych i aktualnie analizuje potencjał pierwszej fabryki w Norwegii. Fabryka będzie produkować do 50 takich konstrukcji rocznie i zostanie uruchomiona w 2028 roku, w celu realizacji dostaw w ramach rund licencyjnych na kilku rynkach.

- Fundamenty są kluczowym wyzwaniem dla zapewnienia konkurencyjności kosztowej pływających elektrowni wiatrowych i wierzymy, że Ocean Ventus ma wyjątkową pozycję, aby sprostać temu wyzwaniu. Nasza prosta konstrukcja, modułowe komponenty i uprzemysłowiony proces pozwalają na seryjną produkcję i znaczną redukcję kosztów. Cieszymy się, że możemy wprowadzić tę technologię na rynek i wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii i na całym świecie - powiedział Halvor Ribe, prezes Ocean Ventus AS.

Według analizy przeprowadzonej przez Westwood Global Energy Group w czerwcu ubiegłego roku, oczekuje się, że do 2030 roku do sieci trafi blisko 15 GW mocy pływających elektrowni wiatrowych.

Westwood twierdzi, że 15 GW mocy będzie stanowić cztery procent całkowitej bazy zainstalowanej morskiej energetyki wiatrowej w 2030 roku.
Źródło: Ocean Ventus, offshorewind.biz

seaway7
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.