• <
Baltexpo2023_duży

Sprawdzian zdolności ratowniczych. Rusza ćwiczenie Renegade/Sarex-23

17.05.2023 09:28 Źródło: DGRSZ
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Sprawdzian zdolności ratowniczych. Rusza ćwiczenie Renegade/Sarex-23

Partnerzy portalu

st. chor. szt. Arkadiusz Dwulatek/Combat Camera

W dniach 17-26 maja br. rozpoczyna się cykliczne ćwiczenie taktyczno-specjalne z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim.

Celem realizowanego cyklicznie przedsięwzięcia jest sprawdzenie Sił Zbrojnych RP i instytucji cywilnych w ramach systemu bezpieczeństwa powietrznego państwa, przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych w lądowym i morskim obszarze odpowiedzialności. Odbywa się jednocześnie w kilku miejscach na terenie całego kraju, angażując jednostki wojskowe, inne formacje mundurowe oraz instytucje cywilne. Organizatorem ćwiczeń jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego.

Przedsięwzięcie szkoleniowe będzie rozgrywane w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej oraz na obszarach województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego.

W trakcie tegorocznej edycji zostanie przeprowadzonych siedem epizodów. Pierwszy będzie dotyczył uprowadzenia cywilnego statku powietrznego, jako możliwego środka ataku o charakterze terrorystycznym, stanowiącego zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Epizody od drugiego do piątego będą związane z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczo-ratowniczych po zdarzeniach lotniczych na obszarze lądowym, w terenie zurbanizowanym, trudno dostępnym rejonie o dużym stopniu zalesienia oraz nad rozległym akwenem wodnym. Epizod szósty dotyczył będzie prowadzenia misji poszukiwawczo-ratowniczej w Zatoce Gdańskiej i wiązać się będzie z wykorzystaniem sił powietrznych, nawodnych i lądowych. Siódmy i zarazem ostatni z epizodów związany będzie z prowadzeniem bojowych działań poszukiwawczo-ratowniczych po zdarzeniu lotniczym w rejonie aktywności grup terrorystycznych.

W ćwiczeniu wezmą udział podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w państwie oraz prowadzenie działań ratowniczych i ratunkowych, między innymi: Dowództwo Operacyjne RSZ z podporządkowanymi centrami i ośrodkami, Dowództwo Generalne RSZ z podległymi jednostkami wojskowymi, Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, dyżurne siły i środki służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR) oraz systemu ratownictwa morskiego (SAR), w tym Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC ) oraz Centrum Ratownictwa Morskiego i Lotniczego (CRMiL). Zaplanowano również udział właściwych Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego, Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Organizacji Pożytku Publicznego zajmujących się statutowo działaniami ratowniczymi m.in. GOPR, TOPR, czy WOPR.

Ćwiczenia z cyklu Renegade/Sarex są prowadzone od 2008 roku. Angażując wiele podmiotów, zarówno wojskowych, jak i cywilnych, wpływają na doskonalenie procedur służących ratowaniu życia na morzu i lądzie. Każdorazowo są one aktualizowane, aby w razie wystąpienia realnego zagrożenia były natychmiast wdrożone.


Dziękujemy za wysłane grafiki.