• <
smartre_2023

Trio gigantów robi krok milowy w kierunku floating

zk

13.10.2022 12:41
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Trio gigantów robi krok milowy w kierunku floating

Partnerzy portalu

Trio gigantów robi krok milowy w kierunku floating - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Simply Blue Group, Ørsted i Subsea7 zakończyły prace geofizyczne i badania środowiskowe dla projektu floating Salamander u wschodnich wybrzeży Szkocji, co stanowi kamień milowy dla projektu o mocy 100 MW, który planuje się rozwijać poprzez rundę leasingową Scottish Innovation and Targeted Oil and Gas (INTOG).

Projekt, zlokalizowany w odległości 35 km od Peterhead, ma na celu zapewnienie szkockiemu łańcuchowi dostaw możliwości wczesnego rozwoju, co pozwoli mu odegrać kluczową rolę w późniejszym budowaniu pływających morskich elektrowni wiatrowych na dużą skalę, oznajmili partnerzy projektu.

Wykonawca, firma Ocean Infinity, przeprowadziła badania przy użyciu statku Northern Franklin, które rozpoczęły się 7 sierpnia i zostały zakończone 21 września.

Jak podaje deweloper, spółka joint venture Simply Blue Group, Ørsted i Subsea 7, zakres badań obejmował rozpoznanie obszaru morskiej macierzy i korytarza trasy kabla eksportowego przy użyciu zarówno technik geofizycznych, jak i technik badania siedlisk dennych. Celem było stworzenie bazowego modelu terenu, który będzie rozwijany w miarę dojrzewania projektu.

- Dane pochodzące z badań bentosu zostaną przeanalizowane na lądzie, a ich wyniki posłużą do oceny oddziaływania na środowisko i całego procesu uzyskiwania zgody. (...)W tym, jak się okazało, dość dynamicznym zakresie, operacje zostały zakończone bezpiecznie, bez szkody dla personelu i środowiska - powiedział dyrektor projektu Salamander, Huw Bell.

W projekcie zostaną zastosowane innowacyjne i najnowocześniejsze technologie floating, tak aby wesprzeć proces redukcji kosztów, który jest niezbędny do komercyjnego wdrożenia pływającej morskiej energii wiatrowej.

Projekt Salamander ma być realizowany w ramach ścieżki innowacyjnej rundy leasingowej Crown Estate Scotland Innovation and Targeted Oil and Gas (INTOG).

W ramach rundy INTOG przyznawane będą dzierżawy dna morskiego w drodze procesu przetargowego, który zostanie podzielony na dwie pule - jedną dla mniejszych innowacyjnych projektów o mocy poniżej 100 MW i jedną dla większych projektów związanych z infrastrukturą naftową i gazową.

- Jest to kluczowy punkt orientacyjny dla projektu, ponieważ wyniki badań zostaną wykorzystane do wsparcia badań inżynieryjnych - dodał dyrektor.

Projekt przyczyni się do realizacji celu rządu Wielkiej Brytanii, jakim jest dostarczenie 5 GW z pływającej morskiej energii wiatrowej do 2030 roku.

Więcej informacji o projekcie: salamanderfloatingwind.com.


Źródło: simplybluegroup.com, offshorewind.biz, renews.biz

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.