• <
siemens_gamesa_2022

Floating offshore zbuduje na nowo chińską energetykę i otworzy europejski rynek - raport Aegir

zk

28.09.2022 11:25
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Floating offshore zbuduje na nowo chińską energetykę i otworzy europejski rynek - raport Aegir

Partnerzy portalu

Floating offshore zbuduje na nowo chińską energetykę i otworzy europejski rynek - raport Aegir  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Fot. MingYang Smart Energy

Pojedynczy pilotażowy projekt może zapoczątkować gigaskalowy rozwój sektora floating, otwierając możliwości dla zachodnich graczy, twierdzą analitycy.

Jak wynika z raportu Aegir Insights szybko rozwijający się w Chinach sektor floating może przyspieszyć i tak już rekordowy rozwój elektrowni morskich w tym kraju, otwierając jednocześnie dotychczas w dużej mierze zamknięty rynek dla międzynarodowych graczy.

Inwestycje w technologię pływającą u wybrzeży Chin - obecnie reprezentowane przez pojedynczą jednostkę pilotażową zainstalowaną na początku tego roku w projekcie China Three Gorges' Yangxi West Shapa u wybrzeży Yangjiang, ale z potencjałem technicznym 1TW-plus - są przewidziane w oparciu o tempo wdrażania projektów offshore u wybrzeży Chin w 2021 roku, które podniosło całkowitą moc zainstalowaną o 17GW do wiodącego na świecie poziomu 26GW.

- Rozbudowa chińskiego sektora offshore w ubiegłym roku, była w dużej mierze napędzana przez stopniowe wycofywanie rządowego systemu dotacji. Kolejna faza odbędzie się na zasadach rynkowych, z wyjątkiem niektórych prowincji, gdzie ustanowiono przejściowe systemy wsparcia. Chińskie poziomy LCOE już teraz należą do najniższych na świecie, a wycofanie się z nich może zepchnąć poziomy kosztów poniżej tego, co większość uważała za realistyczne jeszcze kilka lat temu - powiedziała Recharge Maria Holm Bohsen, szefowa działu badań i analiz w firmie Aegir.

- W obszarze floating offshore jest bardzo możliwe, że Chiny podejmą pałeczkę na rzecz dostaw poza granicami kraju. Z uwagi na to, że pływające instalacje mają długą drogę aby "dogonić" tradycyjny offshore, niektóre przyszłe rynki po prostu wybiorą najniższe koszty - dodała Bohsen.

- Uczestnicy chińskiego łańcucha dostaw morskiej energii wiatrowej zdobyli cenny wolumen i doświadczenie dzięki masowej budowie w ostatnich latach, a chińscy producenci OEM coraz częściej angażują się w działania poza krajem. Może to znacząco wpłynąć na koszty europejskich projektów morskich farm wiatrowych i doprowadzić do obniżenia poziomu LCOE - podsumowała Bohsen.

Według wyliczeń Aegir, LCOE dla morskiej energetyki wiatrowej w Chinach do końca dekady wyniesie 30-40 EUR/MWh (29-39 USD/MWh) w przypadku elektrowni offshore oposadowionych na dnie  i 40-50 EUR/MWh w przypadku elektrowni pływających. Po 2030 roku firma badawcza spodziewa się, że "przy sprzyjających warunkach". koszty projektów zarówno tradycyjnych projektów, jak i pływających mogą spaść poniżej 30 euro/MWh.

Pierwsza fala komercyjnych pływających elektrowni wiatrowych, które zostaną uruchomione w Chinach w ciągu najbliższych pięciu lat, jest zazwyczaj zlokalizowana na wodach o głębokości 60-100 metrów, a ich LCOE wynosi 38-45 euro/MWh.

Aegir uważa, że rozwój rynku napędzany kosztami, a nie dotacjami, sprawi, że floating offshore może być "kluczem do odblokowania" chińskiego rynku dla międzynarodowych deweloperów zdolnych do "wykorzystania doświadczeń z projektów w Europie, co jest szczególnie istotne dla obszarów na chińskich wodach o trudnych warunkach".

- Zainteresowanie między Chinami a zachodnimi rynkami morskiej energii wiatrowej jest dwukierunkowe: podczas gdy zagraniczni deweloperzy zastanawiają się, jak wejść na chiński rynek, chińscy uczestnicy łańcucha dostaw zwiększają aktywność poza Chinami - kontynuuje Bohsen.

- Chiński cel dla wiatru i słońca został ustalony na poziomie 1200GW do 2030 roku. Ponieważ projekty offshore są coraz częściej przenoszone w oddalone od brzegu, głębsze rejony, a ustawodawstwo jest otwarte na inwestycje zagraniczne, czy teraz jest czas, kiedy zobaczymy międzynarodowych deweloperów wchodzących na chiński rynek? - pyta ekspertka.

Bohsen zauważa, że przejście Chin z silnego uzależnienia od węgla - który obecnie odpowiada za ponad 60 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną - na czyste źródła energii, aby osiągnąć cel, jakim jest osiągnięcie zerowego poziomu emisji netto do 2060 roku, będzie wymagało "wymiany dużej ilości mocy wytwórczych ... ostatnie kilka lat pokazało, że Chiny mają zdolność do rozbudowy morskiej energetyki wiatrowej".

Na potrzeby najnowszego raportu dotyczącego Chin, Aegir stworzył 21 projektów referencyjnych w sześciu "kluczowych" prowincjach, aby oszacować poziom LCOE dla morskich farm wiatrowych na skalę komercyjną w tym kraju: Shandong - od 31-48 EUR/MWh i 45 EUR/MWh; Jiangsu - 37-41 EUR/MWh i 58 EUR/MWh; Zhejiang - 30-33 EUR/MWh i 38-44 EUR/MWh; Fujian - 26-33 EUR/MWh i 30 EUR/MWh; Guangdong - 31-36 EUR/MWh i 43 EUR/MWh; oraz Hainan - 30-35 EUR/MWh i 42-52 EUR/MWh.

Organizacja branżowa Global Wind Energy Council w zeszłym roku oznajmiła, że oczekuje, że do 2030 roku na całym świecie zostanie zainstalowanych 16,5 GW pływających turbin, co stanowi gigantyczny wzrost z 6,5 GW, które przewidywano tylko rok temu.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.