• <

Pływający terminal Golar Igloo zawitał w Eemshaven

10.09.2022 11:58 Źródło: Wagenborg
Strona główna Pływający terminal Golar Igloo zawitał w Eemshaven
Pływający terminal Golar Igloo zawitał w Eemshaven - GospodarkaMorska.pl

W porcie morskim Eemshaven w Groningen na północy Holandii pojawił się pierwszy pływający terminal FSRU. Golar Igloo – bo o nim mowa - jest pierwszym z dwóch jednostek FSRU, które wspólnie utworzą pływający terminal LNG w Niderlandach o nazwie EemsEnergy Terminal.

Golar Igloo zawitał do portu 4 września 2022 roku. Druga jednostka FSRU - Eemshaven LNG – przybyła do portu Eemshaven dzień później, ponownie za pośrednictwem firmy Wagenborg i przy wsparciu holowników Wagenborg. Firma ta wspiera obie jednostki poprzez usługi agencyjne i pomoc holownika.

Asysta przy Golar Igloo była pierwszym zadaniem holowniczym niedawno nabytego 80-tonowego holownika Waterlines. Ten holownik ASD został niedawno nabyty w Turcji, po czym popłynął do Holandii. Po dodaniu Waterlines flota holowników Wagenborg składa się obecnie z dziewięciu holowników, które zapewniają pomoc holowniczą dla różnych statków w regionie rzeki Ems. Wsparcie obejmuje statki wielozadaniowe, statki RORO, statki offshore i tankowce LNG.

Do portu przybył także zbiornikowiec LNG "Murex", który będzie zaopatrywał terminal EemsEnergy w skroplony gaz ziemny. Tutaj LNG będzie bunkrowany bezpośrednio z tankowca do FRSU. Gazowiec ędzie wspierany pracą holowników Wagenborg  - Waterlines, Waterstraat i Waterstroom.

Wzmożone inwestycje w jednostki FSRU i dostawy LNG są odpowiedzią państw europejskich na cele uniezależnienia się od importu paliw kopalnych z Federacji Rosyjskiej. Rosja podejmuje się szantażu energetycznego względem Unii Europejskiej po wybuchu wojny na Ukrainie w lutym 2022 roku. 

Aby zwiększyć bezpieczeństwo dostaw i zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu, holenderska spółka Gasunie otworzyła niedawno nowo wybudowany terminal EemsEnergy. Na początku przyszłego tygodnia do Eemshaven ma przybyć kolejny tankowiec z kolejną partią LNG.

Dziękujemy za wysłane grafiki.