• <
siemens_gamesa_2022

Ruszyła budowa rosyjskiej pływającej elektrowni jądrowej

jm

31.08.2022 15:37
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Ruszyła budowa rosyjskiej pływającej elektrowni jądrowej

Partnerzy portalu

Ruszyła budowa rosyjskiej pływającej elektrowni jądrowej - GospodarkaMorska.pl
Pływająca elektrownia jądrowa Akademik Łomonosow, fot. Rosatom

W chińskiej stoczni oficjalnie rozpoczęto budowę kadłuba pływającej elektrowni jądrowej, która ma pracować na Czukotce.

W Nantongu w południowo-wschodniej prowincji Jiangsu w Chinach oficjalnie ruszyła budowa pierwszej z czterech planowanych nowoczesnych pływających elektrowni jądrowych. Zamawiającym jest Atomenergomash – spółka należąca do rosyjskiego koncernu atomowego Rosatom. Nowa elektrownia ma produkować energię na potrzeby Czukockiego Okręgu Autonomicznego.

Uroczystość położenia stępki pod pierwszy kadłub dla pływającej elektrowni odbyła się w formie hybrydowej – rosyjscy oficjele z ramienia Atomenergomashu i Rosatomu uczestniczyli w niej online. W Chinach póki co powstaną kadłuby dla dwóch jednostek. Każda z barek, na których zostaną umieszczone reaktory, będzie miała 140 metrów długości i 30 metrów szerokości. Same kadłuby mają ważyć po 9549 ton.

Pierwsza z nich zostanie w przyszłym roku przeholowana z Chin do Rosji, gdzie w jednej ze stoczni – nie sprecyzowano, w której – odbędzie się jej wyposażenie w instalacje elektrowni jądrowej, ale także urządzenia pomocnicze, sterownię i pomieszczenia dla pracowników. To inny tryb pracy niż w przypadku elektrowni Akademik Łomonosow, która z powodzeniem pracuje na Syberii od 2019 roku, a która powstała w kraju – kadłub zbudowano w Siewierodwińsku, a reaktor i inne urządzenia zainstalowano w Petersburgu. Jak podał Rosatom, zlecenie powierzono Chińczykom ze względu na krótkie terminy zawarte w umowie.


Gospodarka Morska
Uroczystość położenia stępki pod nową pływającą elektrownię jądrową, fot. Rosatom


Póki co nie wiadomo także, gdzie powstaną kadłuby dla trzeciej i czwartej planowanej elektrowni. Wiadomo natomiast, że kontrakt między Czukockim Okręgiem Autonomicznym i Rosatomem, dotyczący wszystkich czterech jednostek, został podpisany w zeszłym roku. Każda z nich ma mieć zainstalowaną moc 106 MW. Pracować na nich będą zmodernizowane reaktory RITM-200, podczas gdy na Akademiku Łomonosowie działają dwa reaktory KLT-40 podobne do tych, które zasilały stare lodołamacze atomowe klasy Arktika. Reaktory RITM-200 także są używane do zasilania statków – nowoczesnych lodołamaczy projektu 22220. Dwa z nich – Arktika i Sibir – już pływają po północnych wodach Rosji, trzy kolejne powstają w stoczni w Petersburgu.

Atomenergomash ma nadzieję, że uruchomienie czterech pływających elektrowni jądrowych w Arktyce wzbudzi zainteresowanie innych państw, które poszukują źródła energii dla swoich terytoriów, często o bardzo trudnym dostępie. Rosjanie przekonują, że są w stanie zaoferować pływające elektrownie atomowe na otwartym rynku i dostosowywać je do potrzeb klientów, m.in. pod względem mocy czy środowiska, w którym miałyby pracować. Tym samym mogłyby sprawdzić się zarówno w Arktyce, jak i w tropikach.Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.