• <
gryfia_70lat

Chiński projekt statku atomowego nagrodzony

gm

05.08.2022 21:08
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Chiński projekt statku atomowego nagrodzony

Partnerzy portalu

Chiński projekt statku atomowego nagrodzony - GospodarkaMorska.pl
Xue Long, chiński lodołamacz o napędzie konwencjonalnym, fot. Bahnfrend / Wikipedia

Projekt statku o napędzie atomowym, przedstawiony przez konsorcjum pięciu chińskich firm, został wyróżniony nagrodą China Patent Award.

Nagroda China Patent Award została ustanowiona przez Chiński Urząd Własności Intelektualnej (CNIPA) oraz Światową Organizację Własności Intelektualnej. To jedyna chińska nagroda rządowa, dotycząca wynalazków z prawami patentowymi.

Jak donoszą media, w tym roku nagrodą został wyróżniony chiński projekt statku o napędzie atomowym. Jest to jedno z niewielu doniesień dotyczących prac nad technologią nuklearnego napędu w Chinach.

O tym, że Chińczycy są bliscy opracowania takiego napędu, wiadomo już jednak przynajmniej od lata 2018 roku, kiedy China National Nuclear Corporation ogłosiła publiczny przetarg na budowę lodołamacza z napędem jądrowym, który ma obsługiwać drogi wodne w regionie polarnym. Chińczycy liczą, że dopracowanie tej technologii dla statków cywilnych pozwoli im w niedalekiej przyszłości rozpocząć prace nad zasilanym technologią jądrową lotniskowcem.


Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.