• <
attis_konferecnja_2024

Na terenie morskiej farmy wiatrowej SaintNazaire zainstalowano połowę turbin

05.08.2022 21:24
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Na terenie morskiej farmy wiatrowej SaintNazaire zainstalowano połowę turbin

Partnerzy portalu

Na terenie morskiej farmy wiatrowej SaintNazaire zainstalowano połowę turbin   - GospodarkaMorska.pl
Źródło: EDF Linkedin

Spółka EDF Renouvelables z francuskiej grupy energetycznej EDF poinformowała, że zainstalowano już ponad połowę turbin wiatrowych GE Haliade 150-6 MW na terenie farmy morskiej Saint Nazaire.

Jak donoszą media branżowa, zainstalowano dokładnie 56 z 80 turbin wiatrowych. Pierwsza morska farma wiatrowa będzie miała łączna moc 480 MW. 25 proc. instalacji została uruchomiona w połowie lipca. Zakończenie budowy farmy wiatrowej planowane jest na grudzień 2022 roku.


Pierwsza turbina została zainstalowana 12 km od wybrzeża półwyspu Guérande w departamencie Loire-Atlantique położonym w regionie Kraj Loary.

Turbiny w zestawach po cztery sztuki są załadowywane na pokład statku typu jack-up Vole au vent i transportowane 12 km od brzegu, gdzie dźwig główny statku o nośności 1500 ton montuje je na fundamentach monopali. Montaż jednej turbiny trwa około 24 godzin, w zależności od warunków pogodowych, więc każda podróż montażowa statku będzie trwała około 5 dni.

Obecnie trwa także instalacja kabli inter-array. Za proces odpowiedzialna jest spółka Olympic Triton, która ułożyła 70 z 80 kabli.

Morska farma wiatrowa Saint-Nazaire będzie produkować bezemisyjną energię, która pokryje 20 proc.

zapotrzebowania francuskiego departamentu Loire-Atlantique na energię elektryczną i przyczyni się do osiągnięcia celu OZE na poziomie 40 proc. do 2030 roku i neutralności klimatycznej do 2050 roku we Francji.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.