• <
mewo_2022

Koreańczycy zainwestują ponad 367 mln dolarów w fabrykę monopali w Wielkiej Brytanii

13.07.2022 11:35
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Koreańczycy zainwestują ponad 367 mln dolarów w fabrykę monopali w Wielkiej Brytanii

Partnerzy portalu

Koreańczycy zainwestują ponad 367 mln dolarów w fabrykę monopali w Wielkiej Brytanii - GospodarkaMorska.pl
Fot. teesvalley-ca.gov.uk

Południowokoreański inwestor SeAH Wind przeznaczy 300 milionów dolarów na budowę największej na świecie fabryki morskich fundamentów wiatrowych w Teesside Freeport w Wielkiej Brytanii. Prace budowlane rozpoczną się już w lipcu 2022 roku. 

Firma jest spółką córką stalowego giganta SeAH Steel Holdings. Otrzymała ona zatwierdzenie planów fabryki, która ma być przystosowana do produkcji monopali XXL. Fabryka będzie pierwszym tego typu zakładem SeAH Wind poza Koreą Południową.

W zakładzie będą produkowane monopale o długości do 120 metrów, średnicy 15,5 metra i wadze 3 000 ton. Za pośrednictwem Departamentu ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS) rząd brytyjski finansuje projekt dotacją w wysokości 143 milionów dolarów. 

SeAH Wind już zabezpiecza kontrakty na dostawy z duńskim deweloperem Orsted dla morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 o mocy 2,4 GW, zlokalizowanej na Morzu Północnym. Elektrownia będzie wyposażona 231 morskich turbin wiatrowych.

Oczekuje się, że po osiągnięciu pełnej zdolności operacyjnej w 2024 roku, fabryka będzie produkować od 100 do 150 monopali rocznie, które będą transportowane bezpośrednio z fabryki do nowego zakładu Teesworks w South Bank Quay, zanim zostaną wysłane na Morze Północne w celu instalacji.

South Bank Quay jest częścią projektu Teesworks Freeport, który ma być głównym węzłem morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii. Oprócz SeAH Wind, projekt ten przyciągnął również światowe firmy, takie jak GE Renewable Energy, która planuje zainwestować 131 milionów funtów w fabrykę produkującą łopaty do turbin wiatrowych.

Fabryka monopali wygeneruje 1 500 miejsc pracy w łańcuchu dostaw i w fazie budowy, oraz kolejne 750 miejsc pracy, gdy zakład będzie w pełni operacyjny. SeAH Wind nawiązał kontakt z prawie 200 lokalnymi firmami z łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej. 

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.