• <
mewo_2022

Załoga Oriona zainstalowała pierwsze monopale XXL na farmie Arcadis Ost 1

10.06.2022 10:33
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Załoga Oriona zainstalowała pierwsze monopale XXL na farmie Arcadis Ost 1

Partnerzy portalu

Załoga Oriona zainstalowała pierwsze monopale XXL na farmie Arcadis Ost 1 - GospodarkaMorska.pl
Fot. Deme Offshore

Belgijski lider morski Deme Offshore poinformował, że z pomocą innowacyjnego statku Orion zainstalował pierwszy fundament monopalowy na obszarze farmy wiatrowej Arcadis Ost 1 w Niemczech. 

Zadaniem załogi DP3 DEME Offshore jest zainstalowanie 28 fundamentów XXL, które przy długości 110 m są największymi fundamentami monopalowymi, jakie kiedykolwiek zbudowano w Europie, a każdy z nich waży ponad 2000 ton. Orion jest pierwszym statkiem jednokadłubowym, który może wykonywać takie operacje, co znacznie przyspiesza czas instalacji morskich farm wiatrowych. Projekt morskiej farmy wiatrowej Arcadis Ost 1 jest realizowany na niemieckim Morzu Bałtyckim, na północny wschód od wyspy Rugia.

Przy całkowitej mocy zainstalowanej wynoszącej 44,180 kW i długości 216,5 m jednostka została wyposażona w niemieckiej stoczni w zaawansowany technologicznie żuraw Liebherr o udźwigu 5000 ton. Ładunki można podnosić na niezrównaną wysokość ponad 170 m. Żuraw jest wyposażony w system chwytaków z kompensacją ruchu, który może obsługiwać ogromne fundamenty o masie do 2500 ton. W chwytaku zintegrowano kilka systemów tłumienia hałasu, aby ograniczyć hałas podwodny podczas wbijania monopali. 

Orion posiada silniki dwupaliwowe i jest zasilany LNG. Jest to pierwszy w branży statek do instalacji fundamentów zasilany LNG, co znacznie zmniejsza emisję CO2 podczas operacji na terenie farm morskich. W poście opublikowanym w mediach społecznościowych 18 maja  DEME poinformował o pierwszym bunkrowaniu LNG tego statku instalacyjnego w bazie DEME w Vlissingen. Titan LNG z powodzeniem przeprowadził tam bunkrowanie około 600 ton LNG w systemie ship-to-ship.

Po wykonaniu zadania w Niemczech Orion rozpocznie projekt likwidacji jednej z farm morsich w Wielkiej Brytanii. Statek będzie również wykorzystywany do instalacji 176 fundamentów na morskiej farmie wiatrowej Coastal Virginia Offshore Wind Farm w USA, jednej z największych inwestycji offshore wind w skali globalnej.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.