• <
bulk_cargo_port_szczecin

[WIDEO] Port Władysławowo będzie bazą serwisową dla farmy wiatrowej Ocean Wind

jm

30.05.2022 04:20
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski [WIDEO] Port Władysławowo będzie bazą serwisową dla farmy wiatrowej Ocean Wind

Partnerzy portalu

[WIDEO] Port Władysławowo będzie bazą serwisową dla farmy wiatrowej Ocean Wind - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Spółka Szkuner, która zarządza Portem Władysławowo, podpisała umowę z Ocean Winds. Na jej mocy w porcie powstanie baza serwisowa dla budowanej farmy wiatrowej BC-Wind.


Do oficjalnego podpisania umowy doszło dzisiaj, 27 maja, we Władysławowie. Umowa zakłada, że deweloper na wynajętym od portu terenie utworzy swoją bazę serwisową na potrzeby projektu BC-Wind.

Jak podkreśla Witold Wawrzonkoski, prezes spółki Szkuner, portowi zależało na włączeniu się do działań w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.

– Staraliśmy się co najmniej dwa, może trzy ostatnie lata, żeby Władysławowo również zaistniało na mapie polskiego offshore. Władysławowo jest naprawdę bardzo dobrze położonym portem. Jest osłonięte przez Przylądek Rozewie, dzięki czemu jest w naturalny sposób osłonięte przed dominującymi w tym regionie wiatrami zachodnimi i północno-zachodnimi. To ma duże znaczenie, bo można znacznie częściej z tego portu wychodzić i do niego wchodzić – tłumaczy Wawrzonkoski. – Podpisanie tej umowy pokazuje, że Władysławowo jest naprawdę dobrym portem, mogącym służyć jako baza serwisowa offshore. Wiemy, że w ostatnim czasie Władysławowo było trochę pomijane. Promowane były Ustka, Łeba, które znalazły się w Krajowym Planie Odbudowy, Władysławowo – nie. Podpisanie tej umowy pokazuje jednak, że jesteśmy równie dobrą, jeżeli nie lepszą lokalizacją do sytuowania baz offshorowych – mówi prezes Szkunera.

W bazie serwisowej Ocean Winds na terenie Portu Władysławowo deweloper wybuduje budynki biurowe, magazyny i place składowe. Port udostępnia także rzecz jasna nabrzeże, z którego Ocean Winds będzie prowadziło wszystkie operacje swoimi jednostkami pływającymi. Baza ma być gotowa na początku 2025 roku.

– Parametry nabrzeża, które są wymagane, nie są trudne do spełnienia – mówi Witold Wawrzonkoski. – Mówimy o jednostkach lekkich, szybkich, typu CTV. Takie jednostki mają zanurzenie 2-2,5 metra. Na te statki będzie oczywiście ładowany sprzęt, czasami dość ciężki. To wymaga nabrzeża o nośności co najmniej 10 kN na m2 – wyjaśnia.

Ocean Winds to hiszpańsko-francuska spółka joint venture, w której skład weszły EDP Renewables i Engie. Spółka skupia się m.in. na rozwoju pływających platform wiatrowych, które są postrzegane jako przyszłość sektora offshore wind.

Ocean Winds w Polsce realizuje projekt BC-Wind, podzielony na dwie sąsiadujące ze sobą lokalizacje, nazwane B i C. BC-Wind łącznie wytwarzać będzie 399 MW. Farmy zlokalizowane będą około 23 kilometry na północ od Choczewa i zajmą przestrzeń około 90 kilometrów kwadratowych. Stanie na nich do 31 turbin. Energia z nich ma popłynąć w 2027 roku.

Utworzenie bazy serwisowej dla farmy wiatrowej w Porcie Władysławowo jest dobrą informacją nie tylko dla branży morskiej. Zyska na tym również samo miasto.

– Dla samego portu oznacza to oczywiście dodatkowe przychody z działalności. To dla nas bardzo ważne, bo z tego po prostu żyje port. Dla samego miasta oznacza to przede wszystkim nowe miejsca pracy. Jednostki serwisowe będą tutaj chodziły codziennie, w tę i z powrotem, jak taksówki. Wymaga to sporej załogi, obsługi na lądzie. Wygenerują zatem miejsca pracy dla mieszkańców i – co jest ważne – będą to miejsca pracy całoroczne – mówi Witold Wawrzonkoski, prezes Szkunera.



Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.