• <
mewo_2022

PGE Baltica przygotowuje się do pomiarów wietrzności na farmie Baltica 1. Sprzęt już w drodze do Władysławowa

AK

16.05.2022 16:17
Strona główna Energetyka Morska, Offshore PGE Baltica przygotowuje się do pomiarów wietrzności na farmie Baltica 1. Sprzęt już w drodze do Władysławowa

Partnerzy portalu

PGE Baltica przygotowuje się do pomiarów wietrzności na farmie Baltica 1. Sprzęt już w drodze do Władysławowa - GospodarkaMorska.pl
Fot. PGE Baltica/LinkedIn

PGE Baltica poinformowała w poniedziałek (16 maja), że sprzęt pomiarowy zmierza już z Hiszpanii do Władysławowa, gdzie zostanie zmontowany i skąd wypłynie na Bałtyk. Spółka z Grupy PGE, przystępuje do etapu pomiarów zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1. 

"Skomplikowana aparatura pomiarowa umieszczana jest na specjalnej boi, która zostanie zainstalowana ok. 80 km od brzegu morza. Przy czym nie jest to mała bojka, a naszpikowany elektroniką pływak wielkości małego samochodu osobowego. Z zewnątrz podobny jest do batyskafu, choć nie będzie się zanurzał. Przypomina łazika marsjańskiego, choć nie ma kół. Ma za to m.in. baterie słoneczne" - czytamy. 

CZYTAJ więcej: PGE rozpoczyna pomiary wietrzności dla morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1

PGE Baltica informuje, że przy pomiarach wietrzności stosuje się technologię LiDAR (Light Detection and Ranging), która wykorzystuje światło promienia laserowego, które odbija się od zawiesin w powietrzu i wraca do urządzenia.

Jak podaje, poprzez analizę odbitego sygnału urządzenie szacuje prędkość przesuwających się nad nim mas powietrza. Stosowany sprzęt pozwala na wykonanie badań wiatru na wysokości ponad 200 metrów nad poziomem morza. Dodatkowe czujniki zamontowane na boi pozwalają także na zmierzenie ruchów fal i prądów morskich. Urządzenie pomiarowe będzie unosić się na morzu przez ok. 2 lata.

"Taki okres pozwala na zebranie reprezentatywnych danych na temat warunków meteorologicznych panujących na obszarze przeznaczonym pod budowę elektrowni na morzu. Wyniki pomiarów będą stanowić bezcenną wiedzę dla kolejnych etapów rozwoju projektu Baltica 1, w szczególności niezbędną do rozmieszczenia turbin, tak by ich moc wykorzystywana była w sposób jak najbardziej efektywny" - czytamy w komunikacie.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.