• <

Wynik wyszukiwania - "boja" - Wiadomości

Andrzej Bojanowski, prezes MTG, zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030

W dniach 10-11 czerwca w Sopocie odbędzie się druga edycja Kongresu Polskie Porty 2030. Ogólnopolska konferencja skoncentrowana na sektorze portów i terminali, transporcie i logistyce morskiej, bezpieczeństwie, budownictwie i energetyce morskiej na stałe weszła do kalendarza branży i po raz kolejny będzie jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie.
14.05.2024

Powtórki z historii, czyli o szkodach i niebezpieczeństwach na morzach i oceanach świata. Raport wypadków i zdarzeń morskich – kwiecień 2024 r.

Kwiecień to kolejny miesiąc, w którym dochodziło do groźnych ataków na statki handlowe, które w mniejszej ilości, ale nadal kontynuują swoje podróże przez Morze Czerwone oraz Zatokę Adeńską. Jak podają międzynarodowe źródła analityczne, w tym Clarksons Research takich przejść statków w zależności od ich typów jest o wiele mniej niż wcześniej. Chodzi o spadki rzędu od około 70 % do nawet 90 % statków różnych typów przepływających mniej przez te niebezpieczne rejony w stosunku do okresu grudnia 2023 roku.
12.05.2024

Włącz się w Power Connect. Pierwsze energetyczne targi w Gdańsku

Pierwsza edycja Targów Energetycznych POWER CONNECT EXPO 2025 odbędzie się w Gdańsku, w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym AMBEREXPO, w dniach 26-27 marca 2025 roku.
17.04.2024

Tysiące odwiedzających Edu Offshore Wind 2024 [wideo]

5 i 6 marca młodzież szkół średnich i studenci mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.
10.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 za nami!

Przez dwa dni targowe młodzież szkół średnich i studenci, głównie z województwa pomorskiego mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.
08.03.2024

Edu Offshore Wind 2024. Organizatorzy spodziewają się 8 tys. uczniów

W hali Amber Expo wystartowała dziś druga edycja targów edukacyjnych Edu Offshore Wind, kierowanych przede wszystkim do młodzieży szkolnej i studentów. Po zeszłorocznym udanym debiucie organizatorzy spodziewają się jeszcze większego zainteresowania.
06.03.2024

USA boją się szpiegowania przez chińskie dźwigi. Chińczycy: „paranoja”

„Całkowita paranoja” – tak oskarżenia o możliwość monitorowania przepływu ładunków za pomocą chińskich dźwigów w portach całego świata skomentował rzecznik Ambasady Chin w USA.
23.02.2024

Oficjalnie: Zarząd Portu Gdańsk odwołany

Z informacji, jakie otrzymał portal GospodarkaMorska.pl wynika, że odwołany został Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Czekamy na oficjalne potwierdzenie.
06.02.2024

Nowy skład Rady Nadzorczej Portu Gdańsk

Na dzisiejszym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk przedstawiony został nowy skład Rady Nadzorczej spółki.
25.01.2024

Gdańsk gospodarzem przyszłorocznych ME w wioślarstwie morskim

W przyszłym roku Gdańsk zorganizuje mistrzostwa Europy w wioślarstwie morskim - dyscyplinie, która znalazła się w programie igrzysk olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku. Zawody odbędą się w dniach 20-23 czerwca.
25.12.2023

Świąteczny zjazd PFTM - czego branża stoczniowa oczekuje od nowego rządu?

Czego polska branża stoczniowa oczekuje od nowego rządu? Jakie działania pomogłyby sektorowi rozwijać się i przezwyciężyć obecne problemy? O tym dyskutowali podczas ostatniego w tym roku zjazdu członkowie Polskiego Forum Technologii Morskich.
18.12.2023

Jedyny w tym roku duński projekt MEW dobiega końca

– Osiągnęliśmy kamień milowy – mówi dyrektor projektu Vattenfall, odnosząc się do farm wiatrowych Vesterhav Syd i Vesterhav Nord, które są prawie gotowe do dostarczania energii do 350 000 gospodarstw domowych. Statek instalacyjny Vole au vent zainstalował niedawno wysłane z Portu Esbjerg turbiny wiatrowe.
12.11.2023

Baltexpo platformą integracji branży. Rozmowa z Andrzejem Bojanowskim [wideo]

Wciąż nie cichną echa po tegorocznej edycji targów Baltexpo. W rozmowie z Andrzejem Bojanowskim, prezesem MTG, poruszyliśmy wątki odzwierciedlające kluczowe aspekty sukcesu wydarzenia.
26.10.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

Baltexpo 2023. Nowe otwarcie

W hali Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo wystartowały dzisiaj tegoroczne targi Baltexpo. Dla tej zasłużonej imprezy to nowe rozdanie – po raz pierwszy tworzona jest przez MTG, które przejęło prawa do jej organizacji i ma w stosunku do niej poważne plany.
10.10.2023

Wystartowały Targi BALTEXPO 2023!

Prawie 200 wystawców z 15 krajów zarówno z Polski i Europy w jednym miejscu! Wystartowały Targi BALTEXPO 2023. Wydarzenie potrwa do 12 października w AmberExpo w Gdańsku.
10.10.2023

Sędzia nakazał Teksasowi usunąć pływającą barierę przeciwko nielegalnym imigrantom

Sędzia federalny David Ezra nakazał w środę władzom stanu Teksas przenieść do 15 września na brzeg dużą pływającą barierę na rzece Rio Grande. Miała ona zapobiec przekraczaniu granicy przez nielegalnych imigrantów między Meksykiem, a Stanami Zjednoczonymi.
07.09.2023

Ukraina. Ekspert: wyzwolenie miejscowości Robotyne otwiera drogę do Melitopola i Morza Azowskiego

Po wyzwoleniu miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim Siły Zbrojne Ukrainy muszą pokonać linie rosyjskich umocnień przeciwczołgowych, by otworzyć sobie drogę do ważnego dla okupantów węzła kolejowego w Melitopolu, a dalej Morza Azowskiego – ocenił Iwan Kyryczewski, ekspert ukraińskiego serwisu Defence Express.
29.08.2023

NFZ przypomina, jak bezpiecznie odpoczywać nad wodą

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, jak bezpiecznie odpoczywać nad wodą. Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest oznakowane i strzeżone przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) - podkreślono na stronie NFZ.
10.08.2023

Kołobrzeg zwiększa bezpieczeństwo na plaży

Na kołobrzeskiej plaży pojawiły się dodatkowe przedmioty, mające wpłynąć na bezpieczeństwo turystów. To stojak życia, dostępny do ogólnego użytku w niestrzeżonych przez ratowników miejscach.
05.07.2023

Szef zachodniopomorskich ratowników: bojka asekuracyjna ratuje życie, a kosztuje kilkadziesiąt zł

Gdy w wodzie złapie nas skurcz lub zasłabniemy i mamy bojkę asekuracyjną, to ona może nam uratować życie. Kosztuje kilkadziesiąt złotych, a znacząco podnosi bezpieczeństwo – powiedział prezes WOPR Województwa Zachodniopomorskiego Apoloniusz Kurylczyk.
23.06.2023

Powódź w Serbii zerwała dwa mosty, w 52 gminach ogłoszono stan nadzwyczajny

W odpowiedzi na wylane rzeki i powodzie w 52 gminach centralnej Serbii ogłoszono stan nadzwyczajny. Woda zerwała dwa mosty, ewakuowano już ponad 200 osób - podało w sobotę serbskie ministerstwo spraw wewnętrznych.
17.06.2023

Kongres Srebrnej Gospodarki ponownie będzie towarzyszył Forum Wizja Rozwoju

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się inicjatywy wspierające seniorów. Osoby zainteresowane tą tematyką już niedługo będą miały okazję do uczestnictwa w Kongresie Srebrnej Gospodarki, który odbędzie się w ramach VI edycji Forum Wizja Rozwoju. To wszystko już 19 i 20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
05.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak port generuje miejsca pracy?

Pierwsza edycja Kongresu Polskie Porty 2030 zakończyła się panelem pt. „Wpływ rozwoju portów na rynek pracy oraz miasta i regiony nadmorskie”. Poprowadziła go Iwona Wysocka, dziennikarz Radia Gdańsk.
04.06.2023

Przemysł stoczniowy w obliczu przedsięwzięć dla sił zbrojnych. Spotkanie Forum Okrętowego.

Na ternie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Związku Pracodawców Forum Okrętowe. Tematem wiodącym spotkania była produkcja przemysłu okrętowego dla polskiej Marynarki Wojennej.
25.05.2023

Dar Szczecina rusza na podbój północnej Europy

Wyprawa jachtu Dar Szczecina na północny kraniec Europy rozpocznie się 4.06.2023 r., a zakończy 6.09.2023 r. w Szczecinie. Kapitanami wyprawy są: Wojciech Maleika, Wojciech Kaczor, Przemek Dziarnowski, Maksymilian Bojek i Piotr Patyk. Ponad 3 miesiące arktycznej eskapady zapowiadają się ekscytująco.
04.04.2023

Wszystko jasne! Tajemniczy obiekt przy Nord Stream 2 wydobyty i zidentyfikowany

Wydobyliśmy obiekt znaleziony przy Nord Stream 2. Według wstępnych badań jest nim nie stanowiąca zagrożenia pusta boja dymna lub granat dymny – poinformowała w środę Duńska Agencja Energii.
29.03.2023

„CMA CGM LIBRA” [2020] – niezdatność statku do żeglugi

Od przeszło 60 lat orzecznictwo i doktryna angielska miały jasno ustalone zasady dotyczące dwóch zasadniczych pojęć „zdatność statku do żeglugi” („seaworthiness”) oraz tzw. „błędu nautycznego” („nautical fault”). Orzeczenie w sprawie „Alize 1954 v Allianz Elementar Versicherungs AG” (The „CMA CGM LIBRA”) [2020] EWCA Civ 293, podjęło próbę zrewidowania ustalonych dotąd zasad (i wzajemnej interrelacji pomiędzy tymi zasadami) wzbudzając powszechne zainteresowanie (a i zaniepokojenie) armatorów.
10.03.2023

Pływające LIDAR-y. Rozwój technologii, osiągnięcia i wyzwania w kontekście nowych projektów morskich farm wiatrowych

Od czasu użycia pierwszego pływającego LiDARu (ang. Floating Light Detection and Ranging) do pomiaru prędkości wiatru na morzu, około dekady temu, odnotowano znaczące postępy w rozwoju technologii pływających LiDARów. Technologia ta dojrzała komercyjnie. Nieufność i sceptycyzm części branży wobec „nowego” zauważalnie zmalały. Deweloperzy projektów morskich farm wiatrowych w końcu przestali się jej bać.
02.01.2023

Kluczowe decyzje i kamienie milowe – PGE podsumowuje rok w offshore

Ogłoszenia i rozstrzygnięcia kolejnych przetargów, pozyskanie ważnych decyzji administracyjnych i rozpoczęcie niezbędnych badań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej to najważniejsze działania z zakresu morskiej energetyki wiatrowej podjęte w 2022 roku przez PGE. Pokazują one, jak intensywny rok ma za sobą Grupa PGE w sektorze offshore. W nowy wchodzi, przygotowując się do uzyskania pozwoleń na budowę, będących ostatnimi niezbędnymi do podjęcia decyzji inwestycyjnej dotyczącej projektów na Bałtyku.
20.12.2022

Rozpoczęła się kampania pomiarowa dla szkockiej pływającej farmy wiatrowej

Partrac wkrótce rozmieści pływające LiDARy na terenie projektu Buchan, który jest realizowany przez Floating Energy Allyance (FEA), konsorcjum składające się z BW Ideol, Elicio i BayWa r.e.
01.11.2022

21. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022: zrozumieć zmiany i być gotowym na kolejne [WIDEO]

„Zmiany” – podczas tegorocznego Forum Gospodarki Morskiej Gdynia to słowo odmieniane było przez wszystkie przypadki. W porównaniu z poprzednim rokiem cała branża morska znalazła się w zupełnie nowej rzeczywistości i o tym, co stało się w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ale także o tym, co będzie musiało się stać w ciągu kolejnych kilkudziesięciu, dyskutowali uczestnicy konferencji.
18.10.2022

Pierwsze wyniki badań wiatru dla morskiej farmy wiatrowej PGE Baltica 1

PGE ma już pierwsze miesięczne wyniki badań obszaru, na którym powstanie morska farma wiatrowa Baltica 1.
21.08.2022

Port Aberdeen i Stillstrom zainwestują w morski hub do ładowania statków [WIDEO]

Morski port Aberdeen i oraz Stillstrom, spółka należąca do morskiego lidera Maersk, zainwestują w morski hub ładowania elektrycznych statków. W tym celu powstanie spółka joint venture (JV), która będzie rozwijała ten pionierski projekt. Celem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń emitowanych przez statki.
19.08.2022

Lotniskowiec z azbestem. Turcy boją się rozbiórki

Sao Paulo, 60-letni lotniskowiec brazylijskiej marynarki wojennej, ma trafić do rozbiórki. Prac podjąć się ma turecka stocznia rozbiórkowa Aliaga Ship Recycling Facility, ale obawy budzą doniesienia o dużych ilościach azbestu na jednostce.
08.08.2022

Rosjanie na Krymie odwołali obchody. Boją się ukraińskiego wojska

Rosjanie na anektowanym Krymie boją się ukraińskich sił zbrojnych, dlatego odwołali obchody Dnia Marynarki Wojennej Rosji i oskarżyli Ukrainę o rzekomy atak dronem w Sewastopolu - pisze w niedzielę Marynarka Wojenna Ukrainy.
31.07.2022

Bułgaria. Rolnicy boją się taniego zboża z Ukrainy; zablokują przejścia graniczne

Bułgarscy producenci zboża protestują przeciw taniemu importowi z Ukrainy. We wtorek zdecydowali, że będą blokować drogi i lądowe przejścia graniczne, przez które przejeżdżają ciężarówki z ukraińskim ziarnem.
26.07.2022

130 lat temu urodził się Włodzimierz Steyer – współtwórca floty II Rzeczypospolitej

130 lat temu, 15 lipca 1892 r. urodził się dowódca obrony Helu i jeden z twórców floty II RP, kontradmirał Włodzimierz Steyer. Po wojnie należał do grona oficerów represjonowanych przez reżim komunistyczny. Próbował ratować swoich kolegów, którym groziła kara śmierci.
15.07.2022

Regaty Vector Sails Cup w klasie Optimist zakończone

Na kolejnym etapie LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 na wodzie zaroiło się od Optimistów. Podczas Vector Sails Cup ponad 250 najmłodszych żeglarzy przez 3 dni zmagało się z wiatrem podczas 17 wyścigów rozegranych w dwóch grupach. Dla wielu z nich było to pierwsze w życiu spotkanie z morskich akwenem i okazja do zdobycia bezcennych doświadczeń.
07.07.2022

Jacht I Love Poland w Orvaldi B8 Race

W piątek o godz. 19.00 załoga I Love Poland wystartuje w wyścigu Orvaldi B8 Race, który rozpoczyna kilkunastodniowe żeglarskie wydarzenie Lotos Nord Cup Gdańsk 2022.
23.06.2022

[WIDEO] PGE Baltica. Boja pomiarowa rozpoczęła badania na obszarze farmy Baltica 1

Grupa PGE rozpoczyna badania właściwości akwenu na obszarze, na którym powstanie farma wiatrowa Baltica 1. Specjalna boja wypłynęła na miejsce z portu we Władysławowie.
26.05.2022

PGE Baltica przygotowuje się do pomiarów wietrzności na farmie Baltica 1. Sprzęt już w drodze do Władysławowa

PGE Baltica poinformowała w poniedziałek (16 maja), że sprzęt pomiarowy zmierza już z Hiszpanii do Władysławowa, gdzie zostanie zmontowany i skąd wypłynie na Bałtyk. Spółka z Grupy PGE, przystępuje do etapu pomiarów zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1.
16.05.2022

MFW Bałtyk I – trwają badania na obszarze farmy wiatrowej [WIDEO]

Na obszarze morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk I, nad którą pracują wspólnie Equinor i Polenergia, trwają badania i pomiary realizowane za pomocą specjalnej pławy LiDAR, którą dostarczył australijski RPS, a której montaż i transport realizowany był przez polską firmę MEWO.
04.05.2022

Ubezpieczyciele morscy boją się rosyjskich ładunków

Na rynku ubezpieczeń ładunków morskich zapanowała konsternacja – coraz większa liczba ubezpieczycieli nie chce obejmować polisami ładunków zmierzających do Rosji i okolic.
21.03.2022

Kolumbia. Nowe przepisy zobowiązują poszukiwaczy zatopionych okrętów do zwrotu ich ładunku

Rząd Kolumbii wydał dekret, na mocy którego firmy specjalizujące się w poszukiwaniu wraków okrętów zatopionych u wybrzeży kraju muszą zwrócić ich ładunek władzom w Bogocie - poinformowała wiceprezydent Kolumbii Marta Ramirez. Przepisy mają służyć "ochronie dziedzictwa archeologicznego narodu kolumbijskiego i jego stref wpływów".
13.02.2022

Ładowanie statków na morzu – Maersk i Ørsted uruchamiają pierwszą instalację

Maersk Supply Service we współpracy z Ørsted przymierzają się do uruchomienia pierwszej pełnoskalowej instalacji służącej do ładowania akumulatorów statków offshore. Przyczyni się to do zmniejszenia emisji podczas cumowania w porcie.
26.01.2022

"Baltexpo kołem zamachowym gospodarki Pomorza". Marka kupiona przez Międzynarodowe Targi Gdańskie [WIDEO]

Po 39 latach Zarząd Targów Warszawskich przestaje być właścicielem tytułu targowego Baltexpo, najważniejszego wydarzenia branży morskiej w Polsce. Podpisanie umowy w tej sprawie odbyło się w czwartek (18 listopada) w siedzibie nowego właściciela - Międzynarodowych Targów Gdańskich w AmberExpo w Gdańsku.
18.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Hywind Tampen - pływająca morska farma wiatrowa realizowana przy pomocy technologii deskowania ślizgowego

W 2020 r. firma DOMINION zawarła umowę z firmą Kvaerner AS na realizację 11-stu żelbetowych boi typu Spar dla projektu pływającej farmy wiatrowej Hywind Tampen o mocy 88 MW. W zakresie firmy DOMINION było dostarczenie cylindrycznego oraz zbieżnego deskowania ślizgowego wraz z doświadczonymi operatorami ślizgu oraz nadzór i koordynacja nad prowadzonymi pracami. Po ukończeniu i uruchomieniu inwestycji będzie to największa na świecie pływająca morska farma wiatrowa.
19.10.2021

Sopocki WOPR skorzysta z projektów Budżetu Obywatelskiego

W Sopocie ogłoszono wyniki tegorocznego głosowania na projekty, które zostaną sfinansowane w ramach Budżetu Obywatelskiego w Sopocie. Dwa ze zwycięskich projektów dotyczą sopockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
04.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Źródło energii dla boi? Nie należy szukać dalej niż w samym oceanie

Naukowcy opracowali nanogeneratory triboelektryczne, które mogą być wbudowane bezpośrednio w boje nawigacyjne, aby dostarczać energię elektryczną z fal oceanicznych.
07.08.2021

Wody Polskie przebudują przeprawę w Kostrzynie nad Odrą. Wykonawca przejmuje plac budowy

Wody Polskie przebudują przeprawę w Kostrzynie nad Odrą.
07.07.2021

Proteh GlassDeep: „Zmieniamy przyszłość turystyki morskiej nie bojąc się innowacji”

Supernowoczesny katamaran naszpikowany jest innowacyjnymi rozwiązaniami. – Obserwacja podwodnego świata nigdy wcześniej nie była tak prosta. Nasz pomysł wiąże się nie tylko z rozrywką w luksusowym wydaniu, ale i świeżym spojrzeniem na poznawanie dna morskiego – mówi Eugeniusz Ziółkowski, prezes Proteh GlassDeep.
23.05.2021

InterMarE – targi w sieci

Trzydniowe spotkanie morskiego biznesu Targi InterMarE South Baltic Maritime Economy Exhibition i Balt Military Expo 2021 są za nami. Targi odwiedziło kilkuset przedstawicieli biznesu i polityki, administracji i naukowców, przedstawicieli wojska i środowiska cywilnego zainteresowanego gospodarką morską.
24.04.2021

Targi Balt Military Expo i InterMarE South Baltic - podsumowanie pierwszego dnia

Za nami pierwszy dzień Targów InterMarE South Baltic Maritime Economy Exhibition i Balt Military Expo 2021, a także konferencji GreenMarE i NatCon, które odbyły się 20 kwietnia.
21.04.2021

Wody Polskie znakują jeziora

Wody Polskie rozpoczęły znakowanie szlaku wodnego na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Szlak ma długość 150 km i oficjalnie ma zostać otwarty pod koniec kwietnia - poinformowała PAP rzecznik prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.
13.04.2021

Konferencja "Wykorzystanie Danych Satelitarnych i Danych Programu Copernicus w Administracji i Sektorze Prywatnym"

Zakład Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii na Uniwersytecie Gdańskim organizuję konferencję online.
26.03.2021

Wypadł za burtę - przeżył, bo trzymał się "oceanicznego śmiecia"

Ze statku towarowego na Oceanie Spokojnym wypadł 52-letni mężczyzna. W wodzie spędził 14 godzin. Przeżył, bo trzymał się "oceanicznego śmiecia" - poinformowały nowozelandzkie media, powołując się na syna mężczyzny.
25.02.2021

LOTOS Petrobaltic zakupił 280-tonową boję na złoże B8

Nowa boja cumowniczo-przelewowa dotarła do Gdańska w pierwszy weekend lutego. Została wyładowana na nabrzeżu portowym spółki LOTOS Petrobaltic nad kanałem Martwej Wisły. Docelowo stanie na złożu B8 przy morskiej kopalni ropy Petrobaltic i będzie elementem linii eksportowej ropy z platformy na tankow
08.02.2021

Związek Miast i Gmin Morskich apeluje o pomoc rządu w związku ze stratami branży turystycznej

Związek Miast i Gmin Morskich apeluje do premiera RP o równe traktowanie. To reakcja na rządową zapowiedź pomocy finansowej dla gmin na południu kraju, w związku ze stratami branży turystycznej, jakie spowodowały obostrzenia sanitarne. "Uważamy, że zapowiedź uruchomienia wsparcia jedynie dla gmin i powiatów na południu Polski, dotkniętych zakazem zimowej turystyki, jest rażąco krzywdząca dla samorządów z pozostałych części Polski " - piszą samorządowcy z północy Polski.
07.01.2021

Rozdano Gdańskie Lwy Żeglarstwa 2020!

W tym roku dużo wydarzeń sportowych jest odwoływanych, przesuwanych lub przenoszonych do internetu. Nie inaczej było z rozdaniem wyróżnień Gdańskie Lwy Żeglarstwa 2020, którego wyniki ogłoszono on-line w środę 23.12.2020 o godzinie 12.00.
23.12.2020

Ropa w USA poniżej 48 USD za baryłkę, po 7 tygodniach wzrostów

Ceny ropy na giełdzie paliw w USA są poniżej 48 USD za baryłkę, po 7 tygodniach zakończonych zwyżką notowań. Surowiec dzisiaj mocno tanieje w reakcji na doniesienia z Wielkiej Brytanii o nowym wariancie koronawirusa - informują maklerzy.
21.12.2020

Gdańskie Lwy Żeglarstwa wracają!

Miasto Gdańsk postanowiło wrócić do inicjatywy zainicjowanej w 2020 roku i ogłosiło wręczenie wyróżnień Gdańskie Lwy Żeglarstwa 2020 na dzień 23.12.2020 o godzinie 12.00. Ze względu na obecną sytuację - ceremonia zostanie zrealizowana w formie transmisji on-line.
18.12.2020

Apel do premiera w sprawie materiałów niebezpiecznych na dnie Bałtyku

Samorządowcy z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot i delegaci Związku Miast i Gmin Morskich wystosowali w czwartek apel do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie pilnych działań w sprawie pozostałości wojennych zalegających w wodach Bałtyku.
10.12.2020

World Sailing 11th Hour Racing Sustainability Award - oddaj głos na proekologiczną inicjatywę

W imieniu World Sailing zachęcamy do głosowania w konkursie World Sailing 11th Hour Racing Sustainability Award. Nagroda przyznana zostanie za podejmowanie działań realnie wpływających na poprawę stanu środowiska. Głosować można do 4 grudnia, zwycięzca zostanie ogłoszony 9 grudnia.
30.11.2020

Mariusz Zaruski w walce o niepodległość

Mariusz Zaruski to jedna z najbardziej zasłużonych postaci w dziejach polskiego żeglarstwa. Przed jego nazwiskiem bardzo często i w różnych okolicznościach umieszczany jest skrót generalskiego stopnia. Choć jest to jak najbardziej poprawne, to jednak warto wiedzieć, że do tego stopnia został awansowany dopiero w wieku 57 lat.
13.11.2020

Odznaczenia Jana Kwapińskiego - działacza społecznego i polityka

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości prezentujemy pamiątki po Janie Kwapińskim, które przekazała Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku Pani Barbara Woroncow, córka Aleksandra Woroncowa, wnuczka Jana Kwapińskiego, wicepremiera polskiego rządu na uchodźstwie.
09.11.2020

Zawojski po udanym debiucie w wioślarstwie morskim: to zupełnie co innego

Maciej Zawojski zdobył złoty medal zawodów European Rowing Coastal Challenge w swoim debiucie w wioślarstwie morskim. Polak był najlepszy w konkurencji beach sprint. "To zupełnie co innego niż tradycyjne wioślarstwo" - powiedział 27-letni zawodnik.
25.10.2020

Uruchomienie zbiornika Racibórz obniża poziom wody w Odrze

Rozpoczęcie procesu piętrzenia wody na zbiorniku przeciwpowodziowym Racibórz Dolny przynosi oczekiwane efekty - w środę wieczorem rosnący wcześniej poziom wody w Odrze na wodowskazie w Raciborzu-Miedoni obniżył się o 13 cm - wynika z informacji Wód Polskich.
15.10.2020

PE poparł podniesienie celu redukcji emisji gazów na 2030 rok do 60 proc.

Parlament Europejski poparł w głosowaniu podniesienie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 rok do 60 proc. w porównaniu do emisji z roku 1990. To więcej, niż proponuje Komisja Europejska, która wyznaczyła cel na poziomie 55 proc.
08.10.2020

W PE większość za podniesieniem celu redukcji emisji gazów do 60%

Większość w Parlamencie Europejskim chce podniesienia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 60 proc. - wynika z poprawek do prawa klimatycznego przyjętych przez europosłów. To więcej niż propozycja KE, która i tak jest mocno problematyczna dla Polski.
07.10.2020

Ślubowanie klasy mundurowej LO z Rzepina [foto]

W piątek, 2 października, przed okrętem – muzeum ORP Błyskawica odbyło się uroczyste ślubowanie kadetów pierwszego rocznika klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Rzepinie.
05.10.2020

Maersk Supply Service będzie testował prototyp boi ładującej na morskiej farmie wiatrowej (wideo)

Firma Maersk Supply Service ogłosiła plany przetestowania prototypowej boi do ładowania statków o napędzie bateryjnym.
29.09.2020

Rosyjskie władze nie boją się zablokowania Nord Stream 2

Władze Rosji nie widzą obecnie ryzyka zablokowania przez Niemcy budowy Nord Stream 2 - powiedział w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zapewnił, że przeważają oceny, iż propozycje wstrzymania budowy gazociągu są "absurdalne".
07.09.2020

II Morskie Regaty Konsulów

Załoga konsula honorowego Republiki Malty Sławomira Kalickiego zwyciężyła w II Morskich Regatach Konsulów, które przeprowadzone zostały w weekend 5-6 września w ramach Volvo Gdynia Sailing Days.
07.09.2020

Wrześniowa pamiątka z Toru Wodnego, czyli Zwillingsockel 36

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przy współpracy z Urzędem Morskim w Szczecinie pozyskało kolejny, interesujący eksponat. W poniedziałek, 31 sierpnia, w Szczecinie zaprezentowany został zestaw przeciwlotniczy Zwilingsockel 36. Tego typu broń pojawiła się na linii frontu m.in. podczas kampanii wrześniowej.
31.08.2020

Robert Graczyk zajął trzecie miejsce na Otwartych Mistrzostwach Austrii klasy International Moth

Klasa International Moth, czyli popularna ćma, rozwija się w Polsce w tym roku bardziej niż w latach ubiegłych.
12.08.2020

Polak z trzecim miejscem na Otwartych Mistrzostwach Austrii klasy International Moth

Klasa International Moth, czyli popularna ćma, rozwija się w Polsce w tym roku bardziej niż w latach ubiegłych.
11.08.2020

Załoga Energa 77 Racing wygrywa w Olsztynie

Team Piotra Tarnackiego zdobył Puchar Polski podczas regat w Olsztynie. Energa 77 Racing wygrała siedem z dziewięciu wyścigów. Zawody odbyły się w dniach 11-12 lipca na jeziorze Ukiel w Olsztynie. To drugie zwycięstwo żeglarzy z Gdańska w tym sezonie.
13.07.2020

Zostanie odbudowany jaz Rybojady na rzece Obrze

W 2022 r. w miejsce starego jazu Rybojady na rzece Obrze w gminie Trzciel (Lubuskie) powstanie nowy, który ma poprawić retencjonowanie wód w jeziorach i spowolnienie odpływu wody z rzeki. W czwartek w Gorzowie Wlkp. PGW Wody Polskie podpisały z samorządami Trzciela, Miedzichowa i Pszczewa list intencyjny w tej sprawie.
09.07.2020

Moc z Laserzystami - podsumowanie pierwszych 3 dni regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020

Za nami pierwsze trzy dni regat XV LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020. Od środy po wodach Zatoki Gdańskiej pływała klasa Laser. W ciągu 3 dni w silnowiatrowych warunkach rozegrano w sumie 6 wyścigów Laser Radial, 6 wyścigów Laser Standard i 5 wyścigów Laser 4.7. W wyścigach wzięło udział ponad 160 zawodników. Klasa Laser Radial pojawiła się nawet na Wiśle Śmiałej podczas Sol Marina Race, w którym udział wzięła trenerska super liga.
27.06.2020

PRS dzieli się doświadczeniem i wiedzą naukowo-badawczą ze studentami PG

4 czerwca 2020 r. po raz kolejny przedstawiciel PRS - Pani dr Monika Warmowska-Gadzińska, Dyrektor Pionu Naukowo-Badawczego, została zaproszona do wygłoszenia krótkiego wykładu dla studentów Matematyki I i II stopnia Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej.
22.06.2020

Finał Konkursu RINA-KORAB 2020

Finał Konkursu RINA-KORAB 2020 na najlepszą pracę magisterską obronioną na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej w ubiegłym roku akademickim odbył się 4 czerwca br. Zwyczajowo, od kilku już lat, finały odbywały się na przełomie marca i kwietnia w Audytorium Profesora Sipowicza Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej z udziałem zgromadzonej w Audytorium publiczności. Jednak w tym roku ze względu na epidemię postanowiono przesunąć ten termin. Pomimo to nadal nie było możliwości
08.06.2020

MF nie wyklucza korekty w dół prognozy zakładającej spadek PKB w tym roku o 3,4 proc.

Ministerstwo Finansów nie wyklucza korekty w dół tegorocznej prognozy zakładającej spadek PKB w roku 2020 o 3,4 proc. - poinformowała w środę na konferencji prasowej Joanna Bęza-Bojanowska, zastępca dyrektora departamentu polityki makroekonomicznej Ministerstwa Finansów.
20.05.2020

Zbliża się otwarcie szwedzkiego portu Stockholm Norvik

Sztokholm Norvik Port, nowy port głębinowy do transportu towarów i kontenerów, przygotowuje się do debiutu zaplanowanego na ten rok.
13.04.2020

Najpiękniejsze zdjęcia podwodnego świata wybrane! (foto)

Zwycięzcy 8. edycji konkursu Ocean Art Underwater Photo wybrani. Jak przyznają organizatorzy, tegoroczny konkurs przyciągnął niezwykłą liczbę uczestników a poziom był jednym z najwyższych w historii.
15.01.2020

Pomorskie: Ponad 5,5 mln zł dla Ochotniczych Straży Pożarnych i ratowników wodnych

W środę w Gdańsku odbyło się uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie kwotą ponad 5,5 mln zł 25 pomorskich jednostek OSP i ratowników wodnych. Pieniądze te pochodzą z narodowego i wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej - poinformowały służby prasowe wojewody pomorskiego.
28.08.2019

Gdyński Smog Wawelski mistrzem Konkursu Lotów Red Bull (foto)

Lambojet, Odlotowa pszczółka, Ćmolot czy Ważko-kopter – to tylko kilka nietypowych konstrukcji, które wylądowały w niedzielę, 4 sierpnia, w gdyńskim Basenie Prezydenta. A wszystko za sprawą 6. edycji Konkursu Lotów Red Bull. 39 drużyn z całego kraju spełniło w Gdyni swoje marzenia o podniebnych podbojach. Awiatorzy amatorzy zebrali się na molo Południowym i podjęli postawione przed nimi wyzwanie. Starali się poszybować jak najdalej we własnoręcznie skonstruowanych machinach. Musieli też wykazać się pomysłowością, bo w zawodach li
05.08.2019

Ostrołęka/Gróbarczyk: Koncepcja udrożniania drogi wodnej z Warszawy na Mazury będzie na jesieni

Na jesieni ma być znana koncepcja udrożnienia drogi wodnej z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie. Mówił o tym w poniedziałek w Ostrołęce minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
17.06.2019

ReCAAP: W maju wzrosła liczba ataków piratów na azjatyckich wodach

Liczba ataków piratów na azjatyckich wodach zwiększyła się w maju do siedmiu - donosi agencja informacyjna ReCAAP.
16.06.2019

Konsul honorowy Malty wygrywa Morskie Regaty Konsulów

Sześć teamów rywalizowało na Zatoce Gdańskiej w niedzielę 9 czerwca w Morskich Regatach Konsulów. Jako pierwszy na metę dotarł Sławomir Kalicki, konsul honorowy Malty, z załogą.
09.06.2019

Ambasador USA w RFN ponawia ostrzeżenie pod adresem niemieckich firm biorących udział w budowie gazociągu Nord Stream 2

Ambasador USA w RFN Richard Grenell w rozmowie z magazynem "Focus" ponowił ostrzeżenie o sankcjach pod adresem niemieckich firm biorących udział w budowie gazociągu Nord Stream 2. Ocenił też udział byłego kanclerza Gerharda Schroedera w projekcie jako "kompromitujący".
03.05.2019

MF rozstrzygnęło konkurs na aplikację służącą ochronie polskich granic

Ministerstwo Finansów rozstrzygnęło w poniedziałek konkurs MinFintech na aplikację służącą ochronie polskich granic z wykorzystaniem urządzeń RTG . Zwycięzca zostanie zaproszony do negocjacji w sprawie udzielenia zamówienia publicznego w trybie z wolnej ręki.
26.03.2019

Został miesiąc do ustalonej daty brexitu. Polscy przewoźnicy boją się utraty zleceń

Do Wielkiej Brytanii wykonujemy w tej chwili połowę z około 400 tys. przewozów rocznie – mówi Maciej Wroński, prezes Związku „Transport i Logistyka Polska”. Jak podkreśla, twardy brexit i przywrócenie kontroli celnych na granicy oznacza przestoje, zwiększoną papierologię i wydłużone czasy dostaw. Dla części eksporterów wymiana towarowa z Wielką Brytanią okaże się nieopłacalna, przez co przewoźnicy stracą podstawowe źródło zarobków. Problemy będą mieć producenci żywności, którzy eksportują na Wyspy.
28.02.2019

Gratka dla miłośników kina i morza

Już w przyszły wtorek, 26 lutego, na wszystkich zakochanych w morzu kinomanów czeka nie lada uczta. Muzeum Marynarki Wojennej we współpracy z Legendą Morską Gdyni zaprasza na Mini Przegląd Filmów Morskich.
21.02.2019

Boja pomiarowa zakotwiczona na obszarze projektowanej morskiej farmy wiatrowej FEW Baltic II

Jak poinformowali nas przedstawiciele spółki Baltic Trade & Invest sp. z o.o. (BTI) - na obszarze projektowanej morskiej farmy wiatrowej FEW Baltic II zlokalizowanej na północnym stoku Ławicy Słupskiej, około 50 km od Ustki, została zakotwiczona boja pomiarowa Seawatch LiDAR.
21.01.2019

ReCAAP: Najmniej ataków piratów od dekady

W całym zeszłym roku zanotowano 76 wypadków z udziałem piratów na azjatyckich wodach – donosi agencja ReCAAP. Według danych, 62 wypadków dotyczyło udanych ataków, reszta to nieudane próby w wykonaniu piratów. Za to aż 72 incydentów zaklasyfikowano jako napad z bronią w ręku.
15.01.2019

Z mazurskich jezior zdjęto oznakowanie szlaków

Z mazurskich jezior zdjęto już boje wyznaczające szlaki dla żeglarzy. Mimo, że w poniedziałek na Mazurach spadł pierwszy śnieg nie brak takich, którzy nadal pływają po jeziorach.
29.10.2018

ReCAAP: Najmniej ataków piratów na azjatyckich wodach od 10 lat

Od stycznia do września 2018 roku zanotowano 64 wypadków z udziałem piratów na azjatyckich wodach – donosi agencja ReCAAP. Według danych, 50 wypadków dotyczyło udanych ataków, reszta to nieudane próby w wykonaniu piratów. Za to aż 61 incydentów zaklasyfikowano jako napad z bronią w ręku.
15.10.2018

Polska Grupa Zbrojeniowa na targach Arms & Security w Kijowie

Od 9 do 12 października br. w Kijowie odbywa się 15. edycja targów zbrojeniowych Arms & Security. Jak co roku w wydarzeniu bierze udział Polska Grupa Zbrojeniowa.
09.10.2018

Za nami pierwszy dzień mistrzostw Polski klas olimpijskich

Za nami pierwszy dzień mistrzostw Polski klas olimpijskich, które odbywają się w Gdańsku-Górkach Zachodnich i potrwają do niedzieli 30 września. Zawodnicy ścigają się w klasach RS:X, 470, Finn, 49er, 49erFX, Laser Standard, Laser Radial i Nacra 17.
28.09.2018

Co trzeci jacht na europejskich wodach został wyprodukowany w Polsce. Naszą specjalnością są luksusowe łodzie

Polski przemysł jachtowy rośnie w siłę. Rocznie produkujemy ok. 22 tys. jachtów, a naszą specjalnością są jachty motorowe o długości do 9 metrów. Wizytówką na świecie są też najbardziej luksusowe łodzie. Polskie stocznie należą do najnowocześniejszych w Europie, a dzięki inwestycjom znacząco zwiększyły moce produkcyjne. To sprawia, że po latach umacniania naszej pozycji w Europie polskie stocznie coraz częściej myślą o podbojach dalekich rynków – zapowiada Michał Bąk, sekretarz generalny Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego
12.09.2018

Ataki azjatyckich piratów wzrosły w tym roku

Ogólna liczba ataków piratów na statki na azjatyckich wodach wzrosła o 5 proc. w okresie od stycznia do sierpnia, w porównaniu z tym samym okresem w 2017 roku. Dane te przygotowała agencja ReCAAP ISC.
11.09.2018

Żeglarska bitwa o Gottland już za 10 dni

Już za dziesięć dni, w niedzielę, 16 września, wystartują siódme regaty Bitwa o Gotland – Delphia Challenge 2018. Tym razem na liście startowej dwudziestu dziewięciu zawodników, którzy podejmują wyzwanie samotnej żeglugi non-stop po jesiennym Bałtyku. Kim są?
06.09.2018

Ratownik: Największe znaczenie w przeciwdziałaniu utonięciom ma edukacja

Największe znaczenie w przeciwdziałaniu utonięciom ma nauka pływania i szacunku do wody - mówi PAP prezes zarządu Stołecznego WOPR Paweł Błasiak. Jego zdaniem kąpiele w miejscach strzeżonych znacznie ograniczają ryzyko utonięcia.
11.08.2018

MŚ w Aarhus: Dobry początek naszych zawodników klasy RS:X

Zofia Klepacka prowadzi, a piąte miejsce zajmują Maja Dziarnowska i Paweł Tarnowski w klasie RS:X podczas mistrzostw świata klas olimpijskich w duńskim Aarhus. Drugi dzień z rzędu dobrze pływała Magdalena Kwaśna w klasie Laser Radial.
06.08.2018

Ponad 36 mln zł z NFOŚiGW na gospodarkę wodno-ściekową na Śląsku i w Wielkopolsce

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje 36 mln zł modernizację sieci wodno-kanalizacyjnych na Śląsku (gmina Kozy) oraz w Wielkopolsce (gmina Śmigiel) - poinformował w czwartek Fundusz.
12.07.2018

Seniorzy, gospodarka i innowacje na Forum Wizja Rozwoju

Wczoraj zakończyło się Forum Wizja Rozwoju, które odbywało się w Gdyni. Obok dyskusji w zróżnicowanych blokach tematycznych pojawił się też wątek tzw. srebrnej gospodarki, czyli polityki senioralnej. Przedstawiciele miasta uczestniczyli w panelach dyskusyjnych także jako prelegenci.
27.06.2018

Naimski: KE jest niezwykle wstrzemięźliwa w relacjach z Gazpromem

KE jest niezwykle odważna, jeśli chodzi o relacje ze spółkami np. amerykańskimi i niezwykle wstrzemięźliwa, by nie powiedzieć bojaźliwa, jeśli chodzi o Gazprom - ocenił w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
04.06.2018

Świętokrzyskie: Budowa ostatniego odcinka drogi S7 w regionie bez opóźnień

Bez opóźnień przebiega budowa ostatniego odcinka drogi S7 w woj. świętokrzyskim; poziom zaawansowania prac w kwietniu wyniósł ponad 11 proc. – przekazał we wtorek kierownik projektu z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach Jacek Bojarowicz.
29.05.2018

To najwyższa fala w historii Południowego Pacyfiku. Jest wysoka jak 8-piętrowy budynek

Gigantyczna fala u wybrzeży Nowej Zelandii. Pomiary wykonane 8 maja przez boję morską niedaleko Wyspy Campbella wskazały, że miała 23,8 m wysokości. – To rekord na Południowym Pacyfiku – poinformowali przedstawiciele firmy MetOcean Solutions, która obsługuje boję na zlecenie nowozelandzkiego wojska.
14.05.2018

Z garażu na podbój świata. 100 wyróżnionych start-upów zawalczy o bilet do kariery podczas European Start-up Days

Katowice, 30 kwietnia 2018 r. - Przymierzalnia 3D, symulator medyczny dla kardiologów, urządzenie do domowego monitorowania parametrów zdrowia, interaktywne lustro, przenośne laboratorium mieszczące się w kieszeni, pocztówki ze smartfona, aplikacja do zamawiania posiłków w restauracji bez udziału kelnera - to tylko niektóre innowacyjne pomysły na biznes, które doceniło jury konkursu Start-up Challenge. Autorzy stu najbardziej nowatorskich projektów już za trzy tygodnie, 15 i 16 maja br., zaprezentują się w Katowicach przed public
30.04.2018

Konsorcjum PFI Future S.A. wybuduje gdańskie oceanarium. Rocznie obiekt odwiedzi nawet 2,5 mln gości

Konsorcjum PFI Future S.A. i Arena Gdańsk Sp. z o.o. w poniedziałek podpisało umowę inwestycyjną na realizację projektu Nautilus Gdańsk w formule o charakterze partnerstwa-publiczno-prywatnego.
24.04.2018

Polacy jedzą za mało ryb. Wolą mięso i boją się ości (foto, wideo)

Konsumpcja ryb w Polsce jest na stosunkowo niskim poziomie. Cały czas mówimy mniej więcej o 12-13 kg spożywanych ryb – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl na Kongresie Rybnym, który w piątek zakończył się w Sopocie, Grzegorz Mech z GfK Polonia. Tymczasem średnia europejska to 22 kg, a światowa – 24 kg zjadanych ryb rocznie. To źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, białka, witamin i składników mineralnych, dlatego badania wskazują, że na naszych talerzach ryby powinny pojawiać się przynajmniej dwa razy
15.04.2018

Oceanarium w Gdańsku. Jest już inwestor i niesamowita koncepcja (film, wizualizacje)

Premiowy Fundusz Inwestycyjny Future z Wrocławia będzie inwestorem nowoczesnego Oceanarium Nautilus w Gdańsku. Ten “turystyczny magnes” powstanie obok Stadionu Energa Gdańsk w Letnicy i ma przyciągać 2,5 mln gości rocznie. Szacowany koszt całej inwestycji, łącznie z otoczeniem to 450 mln zł. Pierwsi zwiedzający wejdą najpóźniej w 2022 r.
05.04.2018

Lubuskie: Samorządowe statki wycieczkowe gotowe do piątego sezonu na Odrze

W połowie kwietnia ruszy piąty sezon wodniacki dla samorządowych statków wycieczkowych pływających po Środkowej Odrze w woj. lubuskim i dolnośląskim. Jedną z nowości będą rejsy między 10-oma nowymi przystaniami - poinformował PAP prezes Stowarzyszenia Odra dla Turystów Łukasz Kozłowski.
31.03.2018

450 lat polskiej administracji morskiej

Konferencja Naukowa 450 lat polskiej administracji morskiej, na którą patronat honorowy objął Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, odbędzie się 4 kwietnia 2018 r. w WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni.
15.03.2018

Grupa przyjaciół ratuje żółwia przed bolesną śmiercią (foto)

Brazylijski muzyk Feu Marinho i jego przyjaciele spędzali wolny dzień na plaży. Mieli w planach nurkowanie, ale okazało się, że akurat w tym czasie prowadzone są rutynowe prace konserwatorskie. Ich uwagę przykuła jednak pływająca w oddali boja rybacka...
15.02.2018

Nowe inwestycje w PSSE

To był udany początek roku dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Spółka wydała 8 nowych zezwoleń w tym pierwsze dla inwestora – firmy EDWOOD, w Podstrefie Biała Podlaska.
12.02.2018

Azja: Liczba incydentów z udziałem piratów wzrosła o 10 procent

W porównaniu z danymi z 2016 roku odnotowano 19-procentowy wzrost liczby przypadków piractwa na statkach w Azji – wynika z danych regionalnego organu monitorującego piractwo ReCAAP ISC.
16.01.2018

Budowa oceanarium w Gdańsku rozpocznie się dopiero w przyszłym roku (wizualizacje)

Budowa oceanarium w Gdańsku przy Stadionie Energa Gdańsk rozpocznie się dopiero w przyszłym roku. Wszystko przez prace ziemne, których wykonanie jest niezbędne, aby inwestor – fundusz PFI Future z Wrocławia, mógł rozpocząć realizację tej inwestycji. Wymiana gruntu i jego palowanie oraz podziemna infrastruktura mają pochłonąć od 20 do 24 mln zł – informuje portal trójmiasto.pl.
04.01.2018

Lubuskie: 22 tys. osób na pokładach statków „Laguna” i „Zefir”

22 tys. osób pływało w tym sezonie po Odrze na pokładach samorządowych statków turystycznych „Laguna” i „Zefir”. Oba kursowały po środkowym odcinku rzeki; wypływały w rejsy ponad 600 razy – poinformował PAP prezes Stowarzyszenia Odra dla Turystów Łukasz Kozłowski.
22.11.2017

Sezon letni 2018 r. z „korytarzami życia” na polskim wybrzeżu

Na polskim wybrzeżu w nadchodzącym sezonie letnim pojawią się tzw. korytarze życia, dzięki którym ratownicy będą mogli w sposób łatwy i szybki dotrzeć do potrzebujących – zapowiedział prezes Związku Miast i Gmin Morskich Andrzej Bojanowski. Podczas tegorocznych wakacji pilotażowy projekt był realizowany na plaży we Władysławowie.
18.11.2017

Po drugiej dobie – wszyscy za boją zwrotną

Pierwsza doba regat minęła spokojnie, ale druga przyniosła serię awarii, które zmusiły kolejnych zawodników do wycofania się z rywalizacji. Część żeglarzy zdecydowała się również wejść do portów na Gotlandii, aby przeczekać zapowiadany w prognozach sztorm.
12.09.2017

Bitwa o Gotland: Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Tegoroczne regaty Bitwa o Gotland Delphia Challenge 2017 są rekordowe pod względem liczby uczestników. To wyzwanie dla organizatorów, którzy nieustannie kładą nacisk na ich zabezpieczenie. Do elementów stałych, takich jak monitoring bezpieczeństwa, prognozy pogody, tracking satelitarny on-line i osłona medyczna, dołączono szkolenie SAR oraz obowiązkowe wyposażenie osobiste związane z bezpieczeństwem.
07.09.2017

Informacja dla turystów, żeglarzy, motorowodniaków

W związku z rozpoczynającym się sezonem turystycznym, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni przypomina o obowiązujących przepisach dotyczących uprawiania żeglugi, sportów wodnych i rekreacji na wodach Zatoki Gdańskiej i Zatoki Puckiej.
29.06.2017

Żegluga śródlądowa niezbędna dla dalszego rozwoju portów (wideo)

Wyprowadzenie towarów z portów bez żeglugi śródlądowej zaczyna być niemożliwe – powiedział Tomasz Sowiński, prezes Związku Miast Nadwiślańskich, podczas IV Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk, które odbyło się w środę w Gdańsku i skupione było przede wszystkim wokół tematyki rozwoju miast w kontekście węzłów miejskich oraz dróg wodnych śródlądowych (Rok Wisły) o charakterze samorządowo-eksperckim. Jak podkreślił Sowiński, transport towarów wodnymi drogami śródlądowymi stanowi w Polsce obecnie zaledwie 1 %. Doprowadzeni
22.06.2017

IV Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk już w najbliższą środę

IV Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk odbędzie się 21 czerwca w Gdańsku. Temat przewodni to: „Rok Rzeki Wisły 2017 – drogi wodne w węzłach miejskich CNC w Polsce – wyzwania i szanse”.
19.06.2017

IV Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk

IV Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk odbędzie się 21 czerwca w Gdańsku. Temat przewodni to: „Rok Rzeki Wisły 2017 – drogi wodne w węzłach miejskich CNC w Polsce – wyzwania i szanse”.
06.06.2017

Wrocławska firma wybuduje w Gdańsku oceanarium

Kapituła konkursu wybrała ofertę funduszu PFI Future na zagospodarowanie terenu o powierzchni 46,6 tys. m kw. położonego przy Stadionie Energa Gdańsk w Letnicy. FTI wybuduje tam m.in. oceanarium, eksperymentarium, pasaż handlowy, obiekty gastronomiczne. Powstanie również park wodny.
02.06.2017

Kajakarz Doba przekupił Neptuna szklaneczką whisky i ponownie wystartował

Aleksander Doba po pięciodniowym postoju w zatoce Barnegat w stanie New Jersey z powodu sztormu, we wtorek ponownie wypłynął na otwarty ocean, po tym jak szklaneczką whisky przekupił Neptuna. 70-letni kajakarz kontynuuje swoją trzecią transatlantycką wyprawę.
16.05.2017

Ambitna wizja - innowacyjny projekt badawczy z udziałem stoczni Nauta oraz Politechniki Gdańskiej

Projekt WIND-TU-PLA to przedsięwzięcie, które ma na celu rozwój istniejących oraz opracowanie nowych koncepcji posadawiania i kotwiczenia platform morskich turbin wiatrowych, które będą mogły być instalowane na wybranym akwenie południowego Bałtyku. Z Łukaszem Gerigkiem, prowadzącym zespół ds. badań, rozwoju i innowacyjności Stoczni Remontowej NAUTA S.A., rozmawia Tomasz Borkowski.
05.04.2017

VI edycja Pantaenius Jacht Foto rozstrzygnięta

Na targach Wiatr i Woda w Warszawie przyznane zostały nagrody VI edycji konkursu fotografii żeglarskiej Pantaenius Jacht Foto. W piątkowe popołudnie na scenie głównej targów ogłoszono laureatów. Nagroda główna trafiła w tym roku do Marka Karbowskiego za zdjęcie „;
19.03.2017

VI edycja Pantaenius Jacht Foto rozstrzygnięta

Na targach Wiatr i Woda w Warszawie przyznane zostały nagrody VI edycji konkursu fotografii żeglarskiej Pantaenius Jacht Foto. W piątkowe popołudnie na scenie głównej targów ogłoszono laureatów. Nagroda główna trafiła w tym roku do Marka Karbowskiego za zdjęcie „Przemek w akcji”.
17.03.2017

Brzeźno. Miasto postawi toalety

Jeszcze przed wakacjami na plaży w Brzeźnie powinny stanąć publiczne, całoroczne szalety. Będą to nowoczesne, estetyczne obiekty. Radni Gdańska zgodzili się na wprowadzenie zmian w miejscowych planach zagospodarowania, które umożliwiają postawienie na plaży toalet.
16.03.2017

Morskie elektrownie wiatrowe na polskich wodach Bałtyku - prace przyspieszyły

W minionych miesiącach wyraźnie przyśpieszyły prace nad projektami morskich elektrowni wiatrowych na polskich wodach Bałtyku. A do pracy dla nich zaprzęgnięto pływające lasery.
30.01.2017

Świnoujście dostało pieniądze z UE na tunel łączący wyspy Uznam i Wolin

Świnoujście otrzymało dofinansowanie unijne w wysokości 775,6 mln zł na budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin. To 85 proc. wartości całej inwestycji, pozostałe 15 proc. miasto będzie musiało pokryć z własnego budżetu.
08.01.2017

Ukraina: 40 mld m sześc. gazu na szelfie Morza Czarnego

Co najmniej 40 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego zawierają złoża odkryte przez służby geologiczne Ukrainy na szelfie w południowo-zachodniej części Morza Czarnego – ogłosiła we wtorek Państwowa Służba Geologii w Kijowie.
13.12.2016

MIB: Krzysztof Kondraciuk szefem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

Premier Beata Szydło powołała Krzysztofa Kondraciuka na stanowisko generalnego dyrektora GDDKiA - poinformowała w poniedziałkowym komunikacie rzecznik prasowa Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Elżbieta Kisil.
12.12.2016

Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego zorganizowała tirom tymczasową przystań

Kierowcy, którzy czekają na wjazd do gdańskiego Portu i terminalu DCT od środy 7 grudnia mogą korzystać nieodpłatnie z miejsca postojowego przygotowanego przez Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego.
08.12.2016

25 lat Związku Miast i Gmin Morskich

W 1991 roku na zrębach rodzącej się w Polsce samorządności powstał Związek Miast i Gmin Morskich, który w swoim programie i strukturze wprost odwoływał się do koncepcji Eugeniusza Kwiatkowskiego
02.11.2016

MIB: powstanie cała trasa Via Baltica

- Międzynarodowa trasa Via Baltica ma istotny charakter tranzytowy i bardzo duże znaczenie dla systemu transportowego Polski i Europy. Dlatego polski rząd podjął decyzję o jak najszybszej budowie całego ciągu. Dziś kierujemy do realizacji ostatni odcinek drogi ekspresowej S61 z Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna, wraz z obwodnicą Łomży – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
24.10.2016

Przełomowa inwestycja zakończona: GSG Towers jest gotowe do produkcji wież morskich farm wiatrowych (wideo)

Ukończona i oddana do użytku inwestycja GSG Towers, spółki wchodzącej w skład Grupy Stoczni Gdańsk, umożliwia jej zwiększenie produkcji wież wiatrowych do poziomu 300 rocznie. Ponadto produkowane tu wieże mogą mieć średnicę aż 8 metrów, co jest obecnie światowym standardem dla morskich farm wiatrowych. Na uroczystym otwarciu hali produkcyjnej pojawili się przedstawiciele rządu, administracji samorządowej i przemysłu stoczniowego.
21.10.2016

Powstanie ostatni, brakujący odcinek autostrady A1

80 kilometrowy odcinek autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa zostanie zrealizowany ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, w ramach limitu wydatków w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Szacowany koszt realizacji to ok 3,6 mld zł. Umożliwi to wcześniejszą realizację tej inwestycji.
20.10.2016

Ofensywa inwestycyjna na drogach i kolei

- Dla polskiej gospodarki, a zwłaszcza dla branży wykonawstwa drogowego i kolejowego, najważniejsza jest przewidywalność. Potwierdzeniem tej przewidywalności jest dzisiejsza informacja o działaniach inwestycyjnych, podejmowanych przez resort infrastruktury i budownictwa – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Na spotkaniu zostały zaprezentowane informacje na temat stanu realizacji i przygotowań do uruchomienia kolejnych i
05.09.2016

4 mln euro dla dwóch podkarpackich Lokalnych Grup Rybackich

Dwie Lokalne Grupy Rybackie (LGR) działające m.in. na Podkarpaciu otrzymały 4 mln euro (ok. 16 mln zł) na tworzenie nowych miejsc pracy, a także na realizację lokalnych inwestycji. Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze 2014-2020.
25.07.2016

Port Gdańsk podpisał Porozumienie o współpracy z chińskim Portem Qingdao

W dniu 24 czerwca br., w murach Międzynarodowych Targów Gdańskich Amber Expo, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA podpisał Porozumienie o współpracy z przedstawicielami chińskiego Portu Qingdao.
27.06.2016

Silna obsada jubileuszowych regat

Jubileuszowe, X Regaty o Puchar Mariny rozegrane w dniach 11-12 czerwca 2016 r. przyciągnęły 39 jednostek, których załogi przez dwa dni rywalizowały na wodach Zatoki Gdańskiej. Wystartowali w nich zarówno amatorzy, jak też doświadczeni i zaprawieni w regatowych bojach żeglarze.
13.06.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.