• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kolumbia. Nowe przepisy zobowiązują poszukiwaczy zatopionych okrętów do zwrotu ich ładunku

AK

13.02.2022 09:19
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Kolumbia. Nowe przepisy zobowiązują poszukiwaczy zatopionych okrętów do zwrotu ich ładunku

Partnerzy portalu

Kolumbia. Nowe przepisy zobowiązują poszukiwaczy zatopionych okrętów do zwrotu ich ładunku - GospodarkaMorska.pl

Rząd Kolumbii wydał dekret, na mocy którego firmy specjalizujące się w poszukiwaniu wraków okrętów zatopionych u wybrzeży kraju muszą zwrócić ich ładunek władzom w Bogocie - poinformowała wiceprezydent Kolumbii Marta Ramirez. Przepisy mają służyć "ochronie dziedzictwa archeologicznego narodu kolumbijskiego i jego stref wpływów".

Ramirez przypomniała, że władze Kolumbii nie porozumiały się dotąd z rządem Hiszpanii w sprawie hiszpańskiego galeonu San Jose, zatopionego w 1708 r. u brzegów Kolumbii. Od odkrycia wraku w 2015 r. oba kraje zgłaszają roszczenia do dóbr z tego okrętu.

Według danych zapisanych w hiszpańskich kronikach na galeonie w chwili katastrofy znajdowało się m.in. 11 mln złotych monet, srebra i klejnoty. Ich łączna wartość przekracza kilka miliardów dolarów.

Prawa do ładunków przewożonych przez hiszpańskie okręty, których wraki zalegają u wybrzeży Ameryki Południowej i Północnej oraz przy karaibskich wyspach, zgłasza Hiszpania, w przeszłości kolonizująca te rejony świata. W ostatnich latach podległe jej instytucje oraz ośrodki naukowe prowadziły badania nad określeniem dokładnej liczby hiszpańskich okrętów spoczywających na dnie mórz i oceanów.

W 2019 r. ministerstwo kultury Hiszpanii ogłosiło, że posiada precyzyjny spis okrętów, które utonęły u amerykańskich brzegów na Atlantyku w latach 1492-1898. Na liście tej znajduje się łącznie 681 jednostek; lokalizacja znana jest w przypadku zaledwie 23 proc. z nich.

Najwięcej zatopionych hiszpańskich okrętów znajduje się u brzegów USA, Kuby, Panamy, Republiki Dominikany oraz Haiti.

Swoje szacunki dotyczące zatopionych okrętów prowadzi również Portugalia, jeden z największych rywali Hiszpanów w morskich podbojach. Jak ocenia wydział archeologii Uniwersytetu Nowego w Lizbonie, tylko u zachodnich brzegów Półwyspu Iberyjskiego znajduje się około 10 tys. wraków jednostek pływających.

Źródło: PAP
Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.