• <

FIT For 55 w Klastrze. Pomorskie huby działają na rzecz zielonej gospodarki morskiej

GM

13.02.2022 09:23
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki FIT For 55 w Klastrze. Pomorskie huby działają na rzecz zielonej gospodarki morskiej

Partnerzy portalu

FIT For 55 w Klastrze. Pomorskie huby działają na rzecz zielonej gospodarki morskiej - GospodarkaMorska.pl
Fot. Marek Grzybowski, Krzysztof Anzelewicz

Bałtycki hub produkcji statków zeroemisyjnych, którego koordynatorem jest Crist, zorganizował wraz zarządem Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego spotkanie hubów. Gospodarzami spotkania byli Jacek Milewski, dyrektor finansowy, członek zarządu Crist i Marek Grzybowski, prezes zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. 

W Gdyni spotkali się przedstawiciele pomorskich hubów działających w ramach Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego: Baltic ZEV Innovation HUB, którego koordynatorem jest Crist, Baltic ICT & AI Hub, którego działalność koordynuje CADOR, oraz Baltic GREENTECH Hub, którego koordynatorem jest Grupa Technologiczna ASE. 

Kurs na projekty biznesowe

– Celem spotkania jest zainicjowanie nowych projektów wynikających z naszych zespołowych kompetencji – mówił dyrektor Jacek Milewski otwierając spotkanie. 

– To nasze kolejne spotkanie w gronie, który ma duży potencjał innowacyjny i już ze sobą współpracuje i realizuje wspólne projekty – podkreślił wiceprezes zarządu Klastra kpt ż.w. Alfred Naskręt, dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni.  

– W czasie konferencji „FIT for 55” w Uniwersytecie Morskim w Gdyni, która odbyła się w dniu wczorajszym poruszono praktycznie wszystkie tematy związane z wdrażaniem ekologicznych rozwiązań w transporcie morskim – informował zebranych Mateusz Kowalewski, wydawca GospodarkaMorska.pl. 

– Właśnie na zagadnieniach poruszanych w czasie gdyńskiej konferencji „FIT for 55”  chcemy koncentrować nasze biznesowe projekty – nawiązał Marek Grzybowski, prezes zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego. – Działania naszych hubów nakierowane są na rozwój innowacyjnych i inteligentnych rozwiązań w przemysłach morskich, a szczególnie w stoczniach, portach i transporcie morskim oraz w szeroko pojmowanym biznesie offshore.

ASE liderem GreenTech

– Grupa Technologiczna ASE posiada zarówno potencjał projektowy, jak i wykonawczy w zakresie technologii związanych z bezpieczeństwem i rozwiązań dla przemysłu i infrastruktury gospodarczej. ASE ma potencjał zarówno w technologiach wodorowych jak niedawno uruchomiła magazyn energii – informował prezes Dariusz Jachowicz. 

Dodajmy, że Grupa ASE specjalizuje się w zakresie wdrożeń i zintegrowanych rozwiązań na najwyższym światowym poziomie w oparciu o własne know-how. Wykorzystuje również rozwiązania renomowanych dostawców światowych. Grupa ASE posiada doświadczenie, wiedzę i kompetencje by koordynować działania hubu GreenTech, którego zadaniem jest oferowanie rozwiązań kompleksowych. 

W profil hubów GreenTech oraz ZEV znakomicie wpisuje się Byotta, jeden z najmłodszych członków klastra, ale z dużym potencjałem innowacyjnym. Jego inżynierowie  opracowali autorski moduł baterii litowo-jonowej 12V (magazyn energii) umożliwiający budowę banków energii do 48V. 

Informatyczne bliźniaki to przyszłość

Baltic Hub ICT & AI koncentruje się integracji kompetencji firm informatycznych, które mają wiedzę i kompetencje, które mogą zostać wykorzystane w przemysłach morskich i kosmicznych. 

W tym obszarze kilka firm działających w klastrze pozyskało już środki z projektu Galatea, który finansowany jest z programu Horyzont 2020. Kilka innych zgłosiło się do konkursów mających na celu wdrożenie innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencje, wirtualną rzeczywistość i inne narzędzia informatyczne. 

– Nasza współczesna rzeczywistość to cyfrowe bliźniaki – podkreśla Grzegorz Kozłowski, prezes Cador Consulting i koordynator bałtyckiego hubu ICT & AI. Należy to podkreślić, że Cador swoje narzędzia i oprogramowania wykorzystuje nie tylko w celach biznesowych ale również udostępnia studentom Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. 

Wsparcie finansowe, prawne i mediacyjne

W czasie dyskusji okazało się, że wiele firm współpracuje z partnerami z Chin. Dlatego istotny był udział w spotkaniu dr Magdaleny Łągiewskiej, dyrektor Instytutu Konfucjusza w UG. 

Szczególnie istotne jest doświadczenie dr Łągiewskiej w zakresie arbitrażu i mediacji oraz podpisywania umów z partnerami z Chin. W zakresie prawa europejskiego pomoc deklaruje dr Magdalena Konopacka. 

Firmy mogą również liczyć ze strony klastra na wsparcie prawne ze strony hubu prawno-finansowego i bałtyckiego centrum mediacji gospodarczych, kierowanego przez Barbarę Matysiak. 

Ważną aktywnością Klastra jest to, że do hubów i projektów włączane są również małe i średnie firmy, które mają duży potencjał innowacyjny ale jeszcze nie wypłynęły ze swoimi produktami na szerokie wody. 

Uczestnicząc w projektach międzynarodowych, takich jak Galatea i ZEVInnovation, Klaster wspiera małe firmy pomagając im w zdobywaniu środków na rozwój innowacji i ich pozycjonowaniu na rynku międzynarodowym. Klaster BSSC otwiera praktycznie małym i średnim drogę na świat, udostępniając kontakty i załatwiając pieniądze. 

Ambasador nie tylko gościem

Ważnym gościem spotkania był ambasador dr Zdzisław Rapacki, reprezentujący Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS).  Udział przedstawiciela ICCSS w spotkaniu hubów Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego to wsparcie i kontynuacja inicjatywy, którą zainicjował ambasador Krzysztof Paturej, prezes ICCSS. 

Chodzi o utworzenie w Trójmieście międzynarodowego ośrodka, który integrować ma działania związane z utylizacją zatopionej  w morzach i oceanach broni chemicznej. Po konferencji zorganizowanej przez portal GospodarkaMorska.pl Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny postanowiła wesprzeć inicjatywę. 

CZYTAJ też: Chcą oczyścić Bałtyk z niewybuchów. W Trójmieście powstaje międzynarodowy ośrodek referencyjny, który wie z kim i jak to zrobić [WIDEO]

Ambasador Rapacki miał okazję zapoznać się z potencjałem firm klastra zorientowanych na działania proekologiczne. Udział w spotkaniu był okazją do podjęcia konkretnych rozmów na temat uruchomienia międzynarodowego centrum unieszkodliwiania zatopionej broni chemicznej.  

Po prezentacji firm i uczelni, spotkanie hubów przekształciło się serię bezpośrednich rozmów w czasie których wypracowano kilka wspólnych kierunków działań. Istotnym ustaleniem jest to, że huby w tej chwili mogą na rynku krajowym i międzynarodowym oferować kompleksowe rozwiązania na poziomie światowym we wszystkich ważniejszych obszarach wytyczonych przez FIT for 55. 

etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.