• <
pge_baltica_390x100_duży

Pierwsze wyniki badań wiatru dla morskiej farmy wiatrowej PGE Baltica 1

zk

21.08.2022 22:46
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Pierwsze wyniki badań wiatru dla morskiej farmy wiatrowej PGE Baltica 1

Partnerzy portalu

Pierwsze wyniki badań wiatru dla morskiej farmy wiatrowej PGE Baltica 1 - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

PGE ma już pierwsze miesięczne wyniki badań obszaru, na którym powstanie morska farma wiatrowa Baltica 1.

Boja pomiarowa działająca w technologii LiDAR jest już w docelowym miejscu, czyli ok. 80 km w linii prostej od Władysławowa, gdzie gromadzi dane dotyczące m.in. prędkości, kierunku, siły wiatru oraz jego turbulencji. Już teraz można ocenić, że jakość i dostępność zabranych danych spełnia oczekiwania PGE Baltica.

Specjalna boja pomiarowa wypłynęła w morze w maju br. i przez najbliższe dwa lata będzie zbierała dane, które pozwolą oszacować produktywność przyszłej morskiej farmy wiatrowej Baltica1.

CZYTAJ więcej: PGE Baltica. Boja pomiarowa rozpoczęła badania na obszarze farmy Baltica 1

Technologia LiDAR wykorzystuje światło promienia laserowego, które odbija się od zawiesin w powietrzu i wraca do urządzenia. Poprzez analizę odbitego sygnału urządzenie szacuje prędkość przesuwających się nad nim mas powietrza. Stosowany sprzęt pozwala na wykonanie badań wiatru na wysokości ponad 200 metrów nad poziomem morza. Dodatkowe czujniki zamontowane na boi pozwalają także na zmierzenie ruchów fal i prądów morskich.

Zgromadzone dane umożliwią zaprojektowanie rozmieszczenia turbin, tak by ich moc wykorzystywana była w sposób jak najbardziej efektywny. Inwestycja Baltica 1 o mocy 1 GW zostanie oddana do eksploatacji po 2030 roku.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.