PGE ma już pierwsze miesięczne wyniki badań obszaru, na którym powstanie morska farma wiatrowa Baltica 1.
Boja pomiarowa działająca w technologii LiDAR jest już w docelowym miejscu, czyli ok. 80 km w linii prostej od Władysławowa, gdzie gromadzi dane dotyczące m.in. prędkości, kierunku, siły wiatru oraz jego turbulencji. Już teraz można ocenić, że jakość i dostępność zabranych danych spełnia oczekiwania PGE Baltica.
Specjalna boja pomiarowa wypłynęła w morze w maju br. i przez najbliższe dwa lata będzie zbierała dane, które pozwolą oszacować produktywność przyszłej morskiej farmy wiatrowej Baltica1.
CZYTAJ więcej: PGE Baltica. Boja pomiarowa rozpoczęła badania na obszarze farmy Baltica 1
Technologia LiDAR wykorzystuje światło promienia laserowego, które odbija się od zawiesin w powietrzu i wraca do urządzenia. Poprzez analizę odbitego sygnału urządzenie szacuje prędkość przesuwających się nad nim mas powietrza. Stosowany sprzęt pozwala na wykonanie badań wiatru na wysokości ponad 200 metrów nad poziomem morza. Dodatkowe czujniki zamontowane na boi pozwalają także na zmierzenie ruchów fal i prądów morskich.
Zgromadzone dane umożliwią zaprojektowanie rozmieszczenia turbin, tak by ich moc wykorzystywana była w sposób jak najbardziej efektywny. Inwestycja Baltica 1 o mocy 1 GW zostanie oddana do eksploatacji po 2030 roku.
Podsumowanie kolejnej edycji Gaz-System Forum
Vestas pozyskuje zamówienie o mocy 1140 MW dla projektu Baltic Power
Łukaszewska-Trzeciakowska: w środę nastąpi podpisanie umowy na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Gaz-System oddaje do użytku gazociąg przyłączeniowy Przywodzie – Dolna Odra
Northland Power i Mitsui inwestują 6,5 mld dolarów w morskie farmy wiatrowe u wybrzeży Tajwanu
W Ustce odbyła się wizyta studyjna na statku serwisowym morskich farm wiatrowych