"Mamy plan budowy wielkoskalowych magazynów energii. Planujemy budowę jednego z nich na Pomorzu (...). Będzie to największy magazyn w Polsce" - mówił dla portalu WNP.PL Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. Spółka stawia nie tylko na dynamiczny rozwój OZE w sektorach onshore, offshore, ale jako uzupełnienie inwestycji kolejnym krokiem są wielkoskalowe magazyny energii.
Rosnący udział źródeł odnawialnych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym sprawia, że rośnie znaczenie magazynowania energii. Wynika to z potrzeby stałego podnoszenia jakości dostaw energii.
PGE w ramach Strategii Grupy planuje budowę jednostek magazynowania energii o łącznej mocy co najmniej 800 MW do 2030 roku.
Pomorze zmagazynuje energię
"Jeśli nie będziemy stawiali na wielkoskalowe magazyny energii, to w konsekwencji będziemy musieli dalej budować źródła gazowe i zostaniemy uzależnieni w dużej mierze od gazu z Rosji" - powiedział dla WNP.PL Wojciech Dąbrowski, wskazując na plan budowy jednego z takich magazynów na Pomorzu. Byłaby to największa taka inwestycja w Polsce.
"Przywiązujemy do tego ogromną wagę. Uważam, że to jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju OZE w przyszłości. Jeśli chodzi o technologię będzie to pewnie technologia tradycyjna, ale jeszcze ostatecznie nie została wybrana" - mówił Dąbrowski.
Realizacja tego ambitnego zadania rozpoczęła się od trzech projektów pilotażowych, które posłużą zebraniu praktycznych doświadczeń z procesu uruchomienia oraz działania magazynów energii w różnych trybach pracy: pracy synchronicznej oraz pracy niezależnej.
Projekty mają na celu praktyczne sprawdzenie możliwości wykorzystania technologii magazynowania energii elektrycznej na potrzeby poprawy parametrów jakości energii.
Wykorzystanie technologii magazynowania energii zarówno w postaci tradycyjnych elektrowni szczytowo-pompowych jak i w postaci bateryjnych magazynów energii elektrycznej stanie się w najbliższych latach podstawą bezpieczeństwa energetycznego i niezawodności dostaw prądu w warunkach znacznego wzrostu udziału niesterowalnych, odnawialnych źródeł energii.
Zgłoszony przez Gaz-System transgraniczny korytarz wodorowy otrzymał status PCI
Prysmian dostarczy do Wielkiej Brytanii system kabli podmorskich. Kontrakt opiewa na 850 mln euro
Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej
Equinor nadał nazwę swojemu pływającemu projektowi MEW u wybrzeży Kalifornii
PGNiG: Polska zwiększy o 1/3 wydobycie gazu ziemnego ze złóż w Norwegii
Chińskie recepty na rozwój morskich farm wiatrowych. Spójna strategia rządu i prowincji