• <
mewo_2022

Największe magazyny energii PGE powstaną na Pomorzu

zk

19.07.2022 22:22
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Największe magazyny energii PGE powstaną na Pomorzu

Partnerzy portalu

Największe magazyny energii PGE powstaną na Pomorzu - GospodarkaMorska.pl
Fot. PGE/Wojciech Dąbrowski

"Mamy plan budowy wielkoskalowych magazynów energii. Planujemy budowę jednego z nich na Pomorzu (...). Będzie to największy magazyn w Polsce" - mówił dla portalu WNP.PL Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. Spółka stawia nie tylko na dynamiczny rozwój OZE w sektorach onshore, offshore, ale jako uzupełnienie inwestycji kolejnym krokiem są wielkoskalowe magazyny energii.

Rosnący udział źródeł odnawialnych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym sprawia, że rośnie znaczenie magazynowania energii. Wynika to z potrzeby stałego podnoszenia jakości dostaw energii.

PGE w ramach Strategii Grupy planuje budowę jednostek magazynowania energii o łącznej mocy co najmniej 800 MW do 2030 roku.

Pomorze zmagazynuje energię

"Jeśli nie będziemy stawiali na wielkoskalowe magazyny energii, to w konsekwencji będziemy musieli dalej budować źródła gazowe i zostaniemy uzależnieni w dużej mierze od gazu z Rosji" - powiedział dla WNP.PL Wojciech Dąbrowski, wskazując na plan budowy jednego z takich magazynów na Pomorzu. Byłaby to największa taka inwestycja w Polsce.

"Przywiązujemy do tego ogromną wagę. Uważam, że to jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju OZE w przyszłości. Jeśli chodzi o technologię będzie to pewnie technologia tradycyjna, ale jeszcze ostatecznie nie została wybrana" - mówił  Dąbrowski.

Realizacja tego ambitnego zadania rozpoczęła się od trzech projektów pilotażowych, które posłużą zebraniu praktycznych doświadczeń z  procesu uruchomienia oraz działania magazynów energii w różnych trybach pracy: pracy synchronicznej oraz pracy niezależnej.

Projekty mają na celu praktyczne sprawdzenie możliwości wykorzystania technologii magazynowania energii elektrycznej na potrzeby poprawy parametrów jakości energii.

Wykorzystanie technologii magazynowania energii zarówno w postaci tradycyjnych elektrowni szczytowo-pompowych jak i w postaci bateryjnych magazynów energii elektrycznej stanie się w najbliższych latach podstawą bezpieczeństwa energetycznego i niezawodności dostaw prądu w warunkach znacznego wzrostu udziału niesterowalnych, odnawialnych źródeł energii.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.