• <
mewo_2022

Rumia. O offshore w pigułce już w podstawówkach. Polenergia i Equinor partnerami pilotażowych zajęć dla uczniów

30.05.2022 23:45
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Rumia. O offshore w pigułce już w podstawówkach. Polenergia i Equinor partnerami pilotażowych zajęć dla uczniów

Partnerzy portalu

Rumia. O offshore w pigułce już w podstawówkach. Polenergia i Equinor partnerami pilotażowych zajęć dla uczniów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Rumia Invest Park

Dzisiaj (30 maja) z programem edukacji offshorowej dla młodzieży klas ósmych szkół podstawowych wystartowała miejska spółka Rumia Invest Park. Program jest prowadzony w ramach działań Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. W projekcie udział weźmie około 650 uczniów z ośmiu szkół na terenie Rumi. Partnerami zajęć są Polenergia i Equinor. 

W obliczu rozwoju nowej branży offshore i związanych z nią milionowych inwestycji nad polskim morzem, morska energetyka wiatrowa, to jeden z kluczowych tematów dla miejskiej spółki Rumia Invest Park. Spółka ta nie tylko nawiązuje partnerstwa z inwestorami, ale i odpowiada za zarządzanie miejskimi terenami przemysłowymi.

Jest również pomysłodawcą powstania w Rumi Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, które będzie hubem dla rozwoju i kształcenia przyszłych kadr dla sektora offshore. 

Kadry, które będą obsługiwać milionowe inwestycje zaplanowane na najbliższe dekady, są istotnym tematem dla rodzącego się polskiego offshore’u. Nie bez przyczyny więc inwestorzy, jak i przedstawiciele szeroko rozumianego biznesu, zadają sobie pytanie: skąd Polska weźmie pracowników do budowy i obsługi farm na morzu?

Wychodząc na wprost oczekiwaniom, by to jednak polscy pracownicy stanowili duży odsetek zatrudnionych do pracy przy projektach offshore’owych, Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej wystartowało z pilotażowym programem edukacyjnym dla uczniów klas ósmych.

– Chcemy dotrzeć do młodzieży, która już wkrótce będzie dokonywać pierwszych ważnych wyborów zawodowych, dlatego podczas spotkań w szkołach pokażemy, jakie specjalizacje są niezbędne w branży offshore. Rozwój tego sektora to przyszłość naszego regionu, jeśli nie nawet kraju – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Będziemy przekonywać młodych mieszkańców, że wybór szkoły technicznej lub zawodowej związanej z offshorem, to życiowa szansa na objęcie atrakcyjnych i dobrze płatnych stanowisk – dodaje.

Odwiedzą osiem szkół w Rumi

Na pilotażowy program składają się spotkania w ośmiu szkołach na terenie Rumi, które zaplanowano w okresie od 30 maja do 3 czerwca.

– Zaczynamy od własnego, nieco lepiej znanego podwórka. Zaplanowaliśmy, że każde spotkanie w Rumi będzie miało formę warsztatów i zajęć z doradztwa zawodowego trwających dwie godziny – mówi Agnieszka Rodak, prezes Rumia Invest Park. 

W programie wystąpienia doradców zawodowych i ekspertów od kształtowania ścieżki zawodowej. Będą to zarówno przedstawiciele, współpracującej z miejską spółką, Przemysłowej Akademii Rozwoju, jak i znawcy rynku morskiej energetyki wiatrowej – Polenergia i Equinor. 

– Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w bezpośrednich spotkaniach z młodzieżą z regionu i w ten sposób rozpowszechniać wiedzę o morskiej energetyce wiatrowej. Wierzymy, że takie działania edukacyjne zaowocują budową silnych kadr dla polskiego przemysłu energetyki morskiej na kolejne dekady. Dotychczasowe kontakty z uczniami pokazują, że zainteresowanie jest duże i bardzo nas to cieszy, tym bardziej że zależy nam na przyciąganiu i rozwijaniu lokalnych talentów – wyjaśnia Maciej Stryjecki, dyrektor Departamentu Morskich Farm Wiatrowych w Polenergia S.A.

Szansa dla regionu, szansa dla polskiej gospodarki

– Morska energetyka wiatrowa to sektor, który stanowi ogromną szansę rozwoju dla polskiej gospodarki, a szczególnie dla regionu pomorskiego. To też przyszłość pod kątem rozwoju zawodowego w perspektywicznej branży. Chcemy opowiedzieć uczniom, czym w ogóle jest offshore, przekazać podstawowe informacje o projektach i ich potencjale. Co najważniejsze, chcemy jednak pomóc im zrozumieć, co nasz sektor ma do zaoferowania jako pracodawca i jak można dzięki niemu budować ciekawe ścieżki kariery – dodaje Michał Sękal w Equinor Polska odpowiedzialny za rozwój bazy serwisowej w Łebie. 

Na tym nie koniec. Specjaliści Polenergii i Equinora oraz przedstawiciele Rumia Invest Park już dziś myślą o kolejnych programach dla młodzieży.

– Zaczynamy od podstawówek, ale już dziś myślimy o uczniach na wyższych poziomach zawodowych. Jesienią, w przyszłym roku szkolnym chcemy spotykać się z młodzieżą ze szkół średnich. Z pewnością, po pierwszej części programu, nasuną się ważne wnioski – kończy Agnieszka Rodak. 

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.