• <
mewo_2022

Acciona Energia przejmuje udziały w Eolink rozwijającym pływające fundamenty farm wiatrowych

gm

30.05.2022 12:08
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Acciona Energia przejmuje udziały w Eolink rozwijającym pływające fundamenty farm wiatrowych

Partnerzy portalu

Acciona Energia przejmuje udziały w Eolink rozwijającym pływające fundamenty farm wiatrowych - GospodarkaMorska.pl
Źródło: Eolink

Hiszpańska Acciona Energía nabyła 24% kapitału francuskiej spółki Eolink, która specjalizuje się w rozwoju pływających fundamentów dla morskiej energetyki wiatrowej, stając się tym samym głównym udziałowcem.

Zakup przez Acciona Energía udziałów w Eolink jest następstwem rundy finansowania rozpoczętej przez francuski startup w celu wzmocnienia technologii pływających morskich elektrowni wiatrowych i przyspieszenia wprowadzenia pierwszej jednostki o mocy 5 MW jako technologii komercyjnej.

Firma Eolink została utworzona w listopadzie 2015 r. w celu opracowania innowacyjnej koncepcji pływającej elektrowni wiatrowej, w której cztery ramiona zastępują klasyczny pojedynczy maszt podtrzymujący turbinę. Pozwala to na uzyskanie lżejszej konstrukcji i lepsze rozłożenie obciążenia, co zmniejsza ilość czynności związanych z instalacją i konserwacją. Ponadto, system kotwiczenia turbiny wiatrowej umożliwia jej naturalną zmianę położenia w kierunku wiatru, optymalizując koszty i maksymalizując jej wydajność.

Pierwsza jednostka przedkomercyjna ma zostać zainstalowana na terenie testowym SEM-REV u wybrzeży Le Croisic (Francja) w 2023 roku. Przy wysokości 150 metrów i mocy 5 MW, pływająca turbina wiatrowa firmy Eolink będzie dostarczać energię elektryczną wystarczającą do zasilenia 3500 domów.

Wejście spółki Acciona Energía do kapitału Eolink wzmocni strukturę finansową startupu, co pozwoli na jego rozwój w perspektywie krótko i średnioterminowej.

Technologia morskiej energii wiatrowej ma kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej i oczekuje się, że w najbliższych latach nastąpi jej gwałtowny rozwój. Przewiduje się, że do 2030 roku całkowita moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej osiągnie 235 GW, z czego 60 GW w Unii Europejskiej. Rozwiązania oparte na grawitacji, odpowiednie dla płytszych wód, są na zaawansowanym etapie rozwoju, ale rozwiązania pływające, które są niezbędne dla głębszych wód, nie osiągnęły jeszcze komercyjnego poziomu dojrzałości.

Technologia ta jest niezbędna do rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w krajach o głębokim szelfie przybrzeżnym, takich jak Hiszpania i Portugalia, gdzie programy realizacji projektów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej są już w toku. Hiszpania zamierza zainstalować od 1 do 3 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku, zaś Portugalia ogłosiła latem tego roku pierwszą aukcję morską, której celem jest zainstalowanie od 3 do 4 GW mocy do 2026 roku.


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.